search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

محله های دیدنی استانبول

[ پنهان کردن ]
محله سلطان احمد
محله تقسیم و خیابان استقلال
محله جیهانگیر یا جهانگیر
محله گالاتا
محله کاراکوی
محله بشیکتاش
محله شیشلی
محله امینونو
محله ببک
محله اورتاکوی
محله کادیکوی
محله بالات
محله نیشان تاشی
محله آرناوتکوی
تمدن ۳ هزار ساله استانبول در کرانه های بسفر ریشه دوانده و حالا تلفیق سنت های باستانی و فرهنگ معاصر از این شهر چیزی ساخته که توصیفش در هیچ نوشته ای و در قاب هیچ تصویری نمی گنجند، به گونه ای که هیچ گردشگری از سفر به این شهر با خرید بلیط هواپیما استانبول سیر نمی شود. این تنوع فرهنگی در هر منطقه از شهر استانبول کاوش کردنی است؛ از محله های کلاسیک و سنتی گرفته تا محله های اروپایی و مدرن، محله هایی که گردشگران ساعت های زیادی را صرف سیاحت در آنها می کنند. در این نوشته با برخی از محبوب ترین محله های استانبول آشنا می‌شویم:

محله سلطان احمد


نام‌آشناترین محله استانبول، محله سلطان احمد است که از همان دوره های روم، بیزانس و عثمانی مرکز سیاسی و اجتماعی این شهر بوده و با میراث هایی به جا مانده از این دوران هر گردشگری را به دل تاریخ هدایت می کند. باشکوه ترین معماری های قرون گذشته در چند قدمی میدان سلطان احمد قرار دارند؛ از مسجد ایاصوفیه که با گنبد بزرگش به راحتی قابل تشخیص است و از قرن ۶ در آنجا خانه کرده یا اقامتگاه سابق سلاطین قرن ۱۵ که حالا نه تنها با نام کاخ توپکاپی بلکه به عنوان یک موزه هم شناخته می شود، گرفته تا مسجد آبی و ۶ مناره اش و آب انبار هم دوره با ایاصوفیه که شکوه معماری بیزانس را به نمایش گذاشته است. تمام این جاذبه ها سهمی در محبوبیت محله سلطان احمد دارند.
محله های دیدنی استانبول

محله تقسیم و خیابان استقلال


میدان تقسیم یا تاکسیم را می توان معروف ترین و دیدنی ترین میدان ترکیه دانست چون هم مرکز تجاری و تفریحی شهر به حساب می آید و هم جاذبه های زیادی را در خود جای داده است. هر موقعی از سال به محله تقسیم و خیابان استقلالش بروید با همهمه و شلوغی جمعیت مواجه می شوید. چون اینجا پاتوق اهالی شهر و گردشگرانی است که برای خرید و رستوران گردی یا به قصد تماشای فرهنگ و هنر به موزه هنرهای مدرن یا “SALT Beyoglu” آمده اند و یا می خواهند با تراموای تاریخی خیابان استقلال عکس یادگاری بگیرند.

محله جیهانگیر یا جهانگیر


در امتداد میدان تقسیم ۲ محله سیراسلویر و جیهانگیر را می بینید که با مغازه های آنتیک، کافه ها و خانه های تماشایی هر گردشگری را جذب خود می کنند. بیش تر کارگردان ها، بازیگران و خواننده های ترکیه در همین محله زندگی می کنند؛ محله بهشت مانند استانبول که ظاهر اروپایی دارد و با بوتیک های مدرن، کافه های به شدت خاص، خانه های موسیقی، هنرهای خیابانی سورئال و معماری های اروپایی خود هر کسی را غرق تماشا می کند. با این تعاریف به همین راحتی نمی توان از قدم زدن در خیابان های باریک و سنگ فرش محله جیهانگیر سیر شد.

محله گالاتا


بخش بزرگی از منطقه بی اوغلو شامل محله زیبای گالاتا می شود که با ساختمان نمادین برج گالاتا شناخته می شود. محله ای با ساختمان های نئوکلاسیک و خیابان های سنگفرش که خیابان های اصلی و فرعی اش مملو از کافه ها و مغازه های جذاب هستند و می توان سوغاتی ها و یادگاری های ارزانی از خرید بلیط هواپیما استانبول و سفر به این شهر را از این مغازه ها تهیه کرد. سپس به ماجراجویی در موزه هایی مثل موزه مولوی و موزه یهودیان ترکیه رفت و از خیابان غالیب دده آن لوازم استحمام مثل صابون محلی خرید و در نهایت برای خرید اکسسوری به خیابان «سردار ای اکرم» رفت.
محله های دیدنی استانبول

محله کاراکوی


محله کاراکوی که در امتداد آب های تنگه بسفر و در قسمت اروپایی استانبول واقع شده، قبلا مهم ترین بندرگاه شهر به حساب می آمد ولی حالا با برخی ساختمان های تاریخی، موزه ها و کافه هایش به محله محبوبی تبدیل شده و هم‌نشینی زیبایی از بافت قدیمی و جدید را به نمایش گذاشته است. اینجا تنها چند قدم از بسفور و برج گالاتا و چند ایستگاه از بازار بزرگ استانبول فاصله دارید و می توانید از ساختمان “SALT Galata” که زمانی شعبه اصلی بانک عثمانی بود و حالا تبدیل به مکانی هنری شده بازدید کنید و یا برای تماشای گالری های دیگری مثل گالری هنر میکسر، خیابان «مومهانه» را تا انتها بروید. صبحانه های سنتی رستوران «کاراکوی لوکانتاسی» هم در این منطقه شهرت فراوانی دارد و شب های محله کاراکوی هم دست کمی از نایت لایف های دیگر محله های شهر ندارد و شاید خاطره زیبایی از شهر را در ذهنتان ثبت کند.

محله بشیکتاش


محله بشیکتاش نه تنها برای زندگی در استانبول یکی از بهترین محله هاست بلکه پاتوق جوانان شهر و دانشجویان بین المللی است؛ چون ۳ دانشگاه بزرگ ترکیه در این محله قرار دارند. اینجا با کافه های خاص، مغازه های و رستوران های متنوعش هم برای اهالی شهر و هم گردشگرانش دیدنی و گشتنی است. از طرفی باشگاه فوتبال بشیکتاش هم در این محله واقع شده و موقع بازی تیم تمام محله با بنرها، پرچم ها و طرفدارهای آن ها پر می شود و یکصدا آواز سر می دهند. جدا از این موارد وقتی به بشیکتاش رفتید حتما به بازار ماهی آن سر بزنید و یکی از ساندویچ های ماهی معروفش را امتحان کنید. گشت و گذار در این محله را از کنار مجسمه عقاب سیاه شروع کنید، هر چه پیش بروید با دیدنی های بیش تری از این محله شگفت زده می شوید.

محله شیشلی


با وجود هتل های ۵ ستاره و مراکز خرید بزرگ و معروفی که در محله شیشلی استانبول واقع شده اند، تقریبا پای هر گردشگری به خیابان های این محله باز می شود. اینجا تنها چند قدم با میدان تقسیم فاصله دارد و رگه ای از فرهنگ معاصر ترکی را به نمایش گذاشته است. مراکز خرید معروفی مثل مرکز خرید جواهیر استانبول و مرکز خرید کانیون و جاذبه هایی مثل موزه آتاتورک، مسجد تشویقیه، کلیسای سنت اسپریت، کاخ ایهلامور و موزه ارتش در این محله اعیان نشین و زیبای بخش اروپایی استانبول واقع شده اند.
محله های دیدنی استانبول

محله امینونو


محله امینونو یا امین اونو یکی از محله های قدیمی استانبول است که بین پل گالاتا و مسجد جدید و در مجاورت شاخ طلایی واقع شده و بیش تر جاذبه هایش در میدان امینونو جای گرفته اند. از سمت سلطان احمد یا گالاتا و یا کاراکوی پیاده می توان به محله امینونو رفت. این محله هر ساعتی از روز مملو از اهالی شهر و گردشگرانی است که به تماشای قایق ها و کشتی های اسکله امینونو یا رفتن به آن سوی شهر آمده اند یا در یکی از رستوران ها و کافه های محله به گفت و گو نشسته اند و یا در بازار این محله می گردند. بازار ادویه استانبول که یکی از معروف ترین بازارهای دنیاست در میدان امینونو قرار گرفته است.

محله ببک


ببک دهکده شیک و مدرنی در کناره تنگه بسفر و بخش اروپایی استانبول است که بیش تر به خاطر مغازه ها و کافه هایی که مشرف به آب های بسفر ردیف شده اند، معروف شده و البته دنج ترین محله شهر به حساب می آید. اهالی شهر استانبول منطقه ببک را به خاطر قدم زنی در امتداد تنگه و آرامشش دوست دارند و بعد از میل صبحانه های معروف و لذیذش یا کمی خرید به سمت قلعه اروپایی یا قلعه روملی حصار راه می افتند. اگر می خواهید چشم انداز زیباتری از بسفر را تماشا کنید از برج های این قلعه بالا بروید. به جای پیاده روی می توانید دوچرخه کرایه کنید و با دوچرخه این محله را بگردید ولی فراموش نکنید که صبحانه های ترکی محله ببک بسیار لذیذ و پرطرفدار هستند.

محله اورتاکوی


فاصله ببک تا اورتاکی حدود ۵.۵ کیلومتر است که بیش تر مسیرش در امتداد تنگه بسفر کشیده شده و می توان از ببک تا اورتاکوی پیاده روی کرد و از منظره دیدنی آن لذت برد. اکثرا گردشگرانِ شهر استانبول برای دیدن مسجد اورتاکوی، آبنمای داماد ابراهیم پاشا و عمارت اسما سلطان که از قرن ۱۸ به یادگار مانده، به این محله می روند ولی محله اورتاکوی برای اهالی شهر پاتوق دیگری برای جوانان به حساب می آید. چون رستوران ها، کافه ها و مغازه های متنوعی را در خود جای داده و از این گذشته نایت لایف های آخر هفته اورتاکوی بسیار مفرح است.
محله های دیدنی استانبول

محله کادیکوی


محله کادیکوی یکی از دیدنی ترین محله های بخش آسیایی استانبول است. در این محله می توان سوار ترامواهای تاریخی شهر شد و برای خرید وسایل آنتیک و خاص، کتاب های قدیمی، صفحه موسیقی و جواهرات به خیابان طلالزاده رفت یا برای تماشای یک نمایش دیدنی به خانه اپرای ثریا سر زد. در محله کادیکوی چایخانه ای با معماری مدرن به نام «مُدا چای باغچه‌ سی» وجود دارد که کنار دریا واقع شده و معمولا حوالی غروب شلوغ می شود چون اهالی شهر یا گردشگران برای تماشای غروب خورشید به این مکان می روند.

محله بالات


یکی از محله های شهر استانبول که قبلا محله ارمنی های شهر بود، بیش تر به خاطر کلیساها و خانه های قدیمی رنگارنش برای گردشگران جذابیت دارد. البته بیشتر گردشگران در کنار بازدید از محله بالات از بازار اصلی بالات هم دیدن می کنند چون در این بازار مغازه های کلاسیک و دست سازه های هنری خاصی پیدا می شود. برای اینکه نمونه های زیبایی از معماری مذهبی را در محله بالات ببینید از کلیسای بلغاری سنت استفان دیدن کنید. بنای منحصربه فردی که نمای نئوگوتیک آن از آهن ساخته شده است. بالاتر از این بنا، کلیسای چورا را می بینید که با موزائیک ها و نقاشی های دیواری‌اش از باشکوه ترین معماری های قرن ۱۴ به حساب می آید. بنای دیگری مثل کنیسه آهریدا که یکی از قدیمی ترین کنیسه های شهر است، در این محله واقع شده است. برای خیابان گردی و بازدید از گالری های هنری محله بالات به خیابان «یلدیریم» و «وودینا» بروید.
محله های دیدنی استانبول

محله نیشان تاشی


کسانی که به دنبال محله لاکچری استانبول باشند حتما سری به محله نیشان تاشی می زنند. اسم نیشان تاشی به فرهنگ، مد و غذاهای بی نظیر ترکیه گرده خورده است. نمای پرزرق و برق مغازه های شنل، گوچی، پرادا و دیگر برندهای مشهور جلوه خاصی به خیابان های نیشان تاشی داده اند و پارچه های رنگارنگ روی میزهای رستوران ها و ماکارون های شیرینی فروشی ها روح سرزنده ای به نیشان تاشی بخشیده اند. هر ساعتی از روز به نیشان تاشی بروید با هیاهو و شلوغی جمعیت روبرو می شوید ولی محله نیشان تاشی در حوالی کریسمس یا فستیوال ها به مکان ایده آلی برای گشت و گذار تبدیل می شود و نورپردازی ها و تزئینات این محله به خلاقانه ترین شکل ممکن دلبری می کنند.

محله آرناوتکوی


محله آرناووت کوی یا آرناوتکوی قلب تپنده شب های استانبول به حساب می آید، چون نایت لایف های این محله حال و هوای زنده ای به شب های شهر می بخشد. محله آرناووت کوی درست مجاور بسفر واقع شده و با عمارت های مشرف به بسفر و رستوران های ماهی اش در دل اهالی شهر و گردشگران جا باز کرده است. از همان حوالی غروب جمعیت زیادی راهی کوچه و خیابان های آرناووت کوی می شوند تا شب های مفرحی را سپری کنند. البته هنگام روز هم قدم زنی در این خیابان و تماشای معماری خانه های زیبای آرناووت کوی که در مقابل بسفر ردیف شده اند، خالی از لطف نیست.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

1
عالی
1
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
حسین اژدر 1371
۲۹ آذر ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۶‌

عالی
people_outlineخانواده (فرزند نوجوان)
todayتیر
alirza rasooli
۲۷ آذر ۱۳۹۹ | ۰۱:۲۶‌

جای بسیارعالی ودیونی خوش گذشت انشاالله بتزباسفرمارکت برویم
people_outlineخانواده (فرزند نوجوان)
todayتیر