برای امکانات بیشتر، لطفا وارد حساب کاربری شوید

بلیط چارتر هواپیما

خرید راحت و سریع بلیط هواپیما چارتر از سفرمارکت
یک طرفه
|
رفت و برگشت
مبداء
--
شهر های پر تردد
خارجی
داخلی
مقصد
--
شهر های پر تردد
خارجی
داخلی
تاریخ برگشت
-- --
تاریخ رفت
-- --
همه کلاس ها
۱ مسافر
۱
بزرگسال
۱۲ سال به بالا
۰
کودک
۲ تا ۱۲ سال
۰
نوزاد
زیر ۲ سال

بلیط چارتر


بلیط هواپیما چارتر که بیشتر بلیط چارتر یا بلیط چارتری هم نامیده می‌شود، تبدیل به یکی از اصطلاحات پرتکرار گردشگری و سفر شده است. اما خیلی مواقع این عبارت به درستی تعریف نمی‌شود و این موجب برداشت نادرستی می‌شود. ما در این نوشته می‌خواهیم به روشنی مفهوم بلیط چارتر را در مقابل بلیط سیستمی تعریف کنیم و درباره نکات راهبردی برای سفر با استفاده از این نوع بلیط گفتگو کنیم. همچنین توضیح می‌دهیم که چه وقت بلیط چارتری ارزان‌تر از بلیط‌های عادی است و چه وقت نه.

بلیط چارتر یکی از روش های بهینه و مقرون به صرفه برای سفر هوایی است

بلیط چارتر در مقابل بلیط سیستمی


برای اینکه با مفهوم بلیط چارتر آشنا شویم، شاید بد نباشد اول بلیط سیستمی را تعریف کنیم. یک شرکت هواپیمایی را در نظر بگیرید که در یک هواپیمای خود، برای مثال ۲۰۰ صندلی کلاس اکونومی (اقتصادی) دارد. این ایرلاین بلیط سفر این صندلی‌ها را با قیمت مشخصی که نهادهای نظارتی (مانند سازمان هواپیمایی کشوری) سقف و کفی برای آن تعیین کرده‌اند، از طریق آژانس‌های مسافرتی و وب‌سایت‌های فروش آنلاین بلیط هواپیما به بازار سفر عرضه می‌کنند. این بلیط‌ها، عدد مشخصی دارند و در صورت منصرف شدن مسافر، با کسر هزینه جریمه، قابل بازگشت هستند. به این نوع بلیط ها، بلیط هواپیما سیستمی گفته می‌شود. در نقطه مقابل گاه یک آژانس یا دفتر مسافرتی و گردشگری، همه یا تعدادی از بلیط صندلی‌های یک پرواز را پیش‌خرید می‌کند که به این کار در زبان انگلیسی، چارتر کردن گفته می‌شود. اما چرا یک شرکت گردشگری چنین کاری می‌کند؟ چون با این پیش‌خرید کردن می‌تواند از ایرلاین یا شرکت هواپیمایی تخفیف بگیرد و حاشیه سود خود را افزایش دهد. چرا شرکت هواپیمایی وارد چنین معامله‌ای می‌شود؟ چون با این کار، همه صندلی‌های پرواز خود را خیلی زود پر کرده و بدون نیاز به فرایندهای بازاریابی طولانی و هزینه‌های مرتبط با آن، سریع به نقدینگی می‌رسد. حال شرکت چارترکننده، بلیط‌های پیش‌خریدشده خود را در بازار سفر باز در محدوده قیمتی مصوب عرضه می‌کند. برنامه‌ریزی مالی و اقتصادی شرکت چارترکننده این است که همه صندلی‌ها را بتواند با نرخ مورد نظرش به فروش برساند و به سود برنامه‌ریزی‌شده‌اش برسد.

ویژگی های بلیط چارتری برای مسافران


اما این فرایند اقتصادی، در خدمتی که به مسافران داده می‌شود چگونه بروز می‌کند و به عبارت دیگر چه تاثیری در بازار سفر برای خرید بلیط هواپیما دارد؟

الف: نوسان بیشتر بلیط چارتر
شرکت چارترکننده بر اساس تعدادی معیار و پارامتر، مدیریت ویژه‌ای روی قیمت بلیط هواپیمایی که به بازار عرضه می‌کند در پیش می‌گیرد که منجر به نوسان قیمتی بیشتر بلیط هواپیما چارتر می‌شود. بعضی از این معیارها عبارتند از فصل سفر، روزهای باقیمانده تا پرواز، وضعیت تقاضا در هر روز مانده به پرواز.
البته این توضیح ضروری است که بلیط‌های سیستمی هم الزاما بدون نوسان نیستند و آنها هم فراز و فرودهای خاص خود را دارند. اما این موضوع درباره بلیط چارتری شدت بیشتری دارد.

ب: بلیط چارتر استردادناپذیر است
شرکت‌های چارترکننده چون صندلی‌های یک پرواز را پیش‌خرید می‌کنند، معمولا در مقابل بازگشت وجه مسافر و استرداد بلیط مقاومت می‌کنند و معمولا بلیط چارتری امکان استرداد ندارد. به همین دلیل بلیط چارتر را غیرقابل استرداد یا دست‌کم «سخت‌استرداد» باید تلقی کرد. این موضوع برای برنامه‌ریزی سفر اهمیت زیادی دارد.

پ: بلیط چارتر لحظه آخری می‌تواند ارزان تمام شود
همانطور که در بخش‌های بالا گفتیم، شرکت چارترکننده، با تغییر بیشتر قیمت، روند فروش صندلی‌های پرواز را مدیریت می‌کند. اگر بخواهیم دقیق‌تر این فرایند را بررسی کنیم، باید بگوییم که آژانس چارترکننده صندلی‌ها، با رصد میزان تقاضا و فروش بلیط‌ها، در صورتی که با نزدیک‌شدن به زمان پرواز (در حد ۱ روز یا کمتر)، هنوز صندلی‌های فروش نرفته داشته باشد، اقدام به کاهش قیمت گاه تا حد قیمت اولیه خرید می‌کند. چون با این روش شاید سود کمتر یا حتی صفر داشته باشد، اما هزینه اولیه‌اش بازمی‌گردد.
در حقیقت همین کاهش قیمت در ساعت‌های نزدیک به پرواز است که موجب می‌شود بلیط لحظه آخری به عنوان یک بلیط ارزان‌قیمت بین مسافران شناخته شود.

ت: خدمات بلیط چارتر و سیستمی یکسان است
بلیط چارتر و سیستمی در عمل فرق خاصی از دید خدمات با هم ندارند و تنها چرخه مالی آنها برای مسافر می‌تواند متفاوت باشد. حتی هر دو نوع بلیط توسط سایت‌های فروش بلیط هواپیما به فروش می‌رسند و شما می‌توانید در سفرمارکت، هم پروازهای چارتر و هم سیستمی را در کنار هم ببینید. به جز بحث کنسلی و عنصر کاهش قیمت در بلیط های چارتر لحظه آخری، تفاوت دیگری نزد مسافر وجود ندارد.

بلیط هواپیما چارتر از گزینه‌های محبوب گردشگران حرفه‌ای است

بلیط چارتر هواپیما برای چه گروه مسافرانی جذاب است؟


بلیط چارتری ارزان برای کسانی جذاب است که این دو ویژگی مهم را دارند. اول اینکه کوله و چمدان سفرشان بسته است و آماده سفر کردن هستند. دوم اینکه محدودیتی از دید زمانی برای سفر ندارند. مثلا لازم نیست برای گرفتن مرخصی، فرایند اداری طولانی را سپری کنند. فاصله این گونه افراد تا سفر، تنها یک خرید بلیط هواپیمای چارتری ارزان است.
مسافران کوله بسته مثل زوج‌های جوان اهل سفر، کسانی که در شهر دیگری کار می‌کنند و دانشجویان از مهمترین مشتریان و مخاطبان بلیط چارتر هواپیما هستند.

بلیط هواپیما چارتر به چه مقاصدی وجود دارد؟


اگر از دید مدیر یک شرکت مسافرتی و گردشگری چارترکننده به موضوع نگاه کنید، احتمالا تصمیم شما این خواهد بود که در مسیری اقدام به چارتر کردن پرواز کنید که متقاضیان بیشتری دارد و مسیر پر مسافری است. البته استثناهایی هم در این بین وجود دارد ولی به طور کلی مقاصد پر طرفدار و با قیمت‌های میانه، بیشتر امکان چارتر شدن دارند.
برای نمونه در مسیرهای داخلی، مسیرهای رفت و برگشت از تهران به مشهد، کیش، قشم، شیراز، اصفهان و تبریز و در مسیرهای دیگر بلیط هواپیما خارجی، به مقاصدی مثل استانبول، ایروان، نجف که در همسایگی ایران هستند و ویزا هم نیاز ندارند بیشتر بلیط چارتر دارند.

خرید بلیط چارتر از سفرمارکت


با بالا رفتن هزینه‌های سفر، تلاش برای پیدا کردن ارزان ترین بلیط هواپیما هم بیشتر شده است و در این بین، بلیط هواپیما چارتر گل سرسبد ارزانترین بلیط های هواپیما به شمار می‌رود. اما پیدا کردن بلیط چارتر ارزان کار دشواری است و نیاز به رصد کردن و پیگیری سایت‌های مختلف فروش بلیط هواپیما دارد. سفرمارکت اما نیاز شما به گشتن در بین صدها سایت مختلف را برطرف کرده است. کافی است به اپلیکیشن و سایت سفرمارکت بروید و در بخش بلیط هواپیما، همه قیمت‌های موجود در بازار سفر را یکجا ببینید و ارزان‌ترین بلیط چارتر موجود را پیدا کنید.
برای نمونه اگر بخواهید بلیط هواپیما چارتر استانبول، کیش یا مشهد را بخرید، کافی است در بخش جستجو، مسیر تهران به هر کدام از این مقاصد را جستجو کنید و همه پروازهای موجود را به ترتیب از ارزان‌ترین تا گران‌ترین گزینه ببینید و مناسب‌ترین بلیط هواپیما چارتری را پیدا و خریداری کنید.

سوالات متداول درباره بلیط چارترچرا بلیط چارتر ارزان است؟
سازمان یا شرکتی که تصمیم به چارتر کردن بلیط ها می‌گیرد، تمام بلیط های هواپیما را می‌خرد تا به مرور بفروشد. با نزدیک شدن به پرواز و تاریخ انقضای بلیط، قیمت بلیط چارتر کمتر می‌شود و درنتیجه با قیمت ارزانتری قابل خرید است.

تفاوت بلیط چارتر و لحظه آخری در چیست؟
بلیط لحظه آخری نوعی از بلیط چارتر است که نزدیک به پرواز قیمت ارزانتری پیدا می‌کند.

چه زمانی برای خرید بلیط چارتر مناسب‌تر است؟
در زمان های کم سفر، احتمال یافتن بلیط چارتر ارزان بالاتر می‌رود.

قیمت بلیط چارتر برای کودکان و بزرگسالان متفاوت است؟
قیمت بلیط چارتر فقط برای نوزادان زیر ۲ سال با بزرگسالان متفاوت است.

آیا بلیط چارتر ارزانتر از بلیط سیستمی است؟
بلیط چارتر و بلیط سیستمی همیشه تفاوت قیمت ندارند. خصوصا در زمان های اوج سفر که رزرو بلیط به وفور انجام می‌شود. اما در فصول کم تردد، بلیط چارتر معمولا ارزانتر است.