برای امکانات بیشتر، لطفا وارد حساب کاربری شوید

بلیط هواپیما چارتر

بلیط هواپیما چارتر یکی از پرطرفدارترین انواع بلیط هواپیما است که می‌توانید در سفرمارکت آن را خریداری کنید.
یک طرفه
|
رفت و برگشت
مبداء
--
شهر های پر تردد
خارجی
داخلی
مقصد
--
شهر های پر تردد
خارجی
داخلی
تاریخ برگشت
-- --
تاریخ رفت
-- --
۱ مسافر
اکونومی
۱
بزرگسال
۱۲ سال به بالا
۰
کودک
۲ تا ۱۲ سال
۰
نوزاد
زیر ۲ سال

بلیط هواپیما چارتر


بلیط چارتر یا بلیط هواپیما چارتر یکی از اصطلاحاتی است که این روزها دربین مسافران و گردشگران زیاد می شنویم. حتما اگر قصد سفر با هواپیما را داشته اید و به دنبال بلیط هواپیما بوده اید، با دو اصطلاح بلیط هواپیما سیستمی و بلیط هواپیما چارتری برخورد کرده اید. شاید برایتان این پرسش پیش آمده باشد که فرق این دو نوع بلیط چیست؟ و چرا خرید بلیط چارتر اینقدر محبوب است؟ در اینجا بیشتر با بلیط هواپیما چارتر آشنا می شویم و می بینیم چه طور می توانیم یک بلیط هواپیمای چارتری ارزان را تهیه کرد.

بلیط چارتر چیست؟


تفاوت بلیط چارتر با بلیط سیستمی در اثر تفاوت در عرضه صندلی های پرواز از سوی ایرلاین ها به عموم مسافران است. در فرایند عرضه بلیط هواپیما سیستمی توسط ایرلاین و سپس آژانس های مسافرتی و سایت ها، واسطه دیگری وجود ندارد. اما گاهی شرکت هایی مشهور به «چارتر کننده» همه یا بخشی از صندلی های یک پرواز را از یک شرکت هواپیمایی پیش خرید می کنند و طبیعتا بابت اینکار، به ازای هر صندلی پرواز، مبلغی تخفیف می گیرند. این شرکت چارتر کننده سپس بلیط هواپیما را به بازار عرضه می کند که بخش بزرگی از فروش همین بلیط ها، توسط آژانس ها و سایت های آنلاین فروش بلیط هواپیما انجام می شود. چارترکننده ها چون صندلی های پرواز را پیش خرید کرده اند، دستشان برای قیمت گذاری باز است. در نتیجه گاهی مخصوصا در فصل های اوج سفر، می توانند قیمتی بالاتر از بلیط های سیستمی هم عرضه کنند. در مقابل، اگر به زمان پرواز نزدیک شویم، چون چارترکننده، پول خرید صندلی پرواز را از قبل داده، ناچار است دست کم هزینه آن یا حتی بخشی از آن را برای جلوگیری از ضرر بیشتر تامین کند. به همین دلیل قیمت بلیط هواپیما در روز پرواز و یا نزدیک به آن، می تواند کاهش چشمگیری پیدا کند. اصطلاح بلیط لحظه آخری هر چند ممکن است در بلیط های سیستمی هم دیده شود، ولی بیشتر اشاره به همین بلیط لحظه آخری چارتر دارد که به زمان پرواز بسیار نزدیک هستند.


بلیط چارتر یکی از روش های بهینه و مقرون به صرفه برای سفر هوایی است.

چارتر کردن به چه معنا است؟


زمانی که یک شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی، همه یا بخشی از صندلی های یک پرواز را پیش خرید کرده و سپس خود به عرضه آن با قیمت گذاری مورد نظرش به بازار می پردازد، چارتر کردن می گوییم. بلیط چارتر از نظر فرایند صدور و عرضه به مسافران، تفاوت چشمگیری با بلیط های سیستمی ندارد و عموم افراد اصلا متوجه تفاوت آن نمی شوند. زیرا بلیط هواپیما چارتر هم معمولا توسط همان سایت های فروش اینترنتی بلیط هواپیما عرضه می شوند. خرید بلیط هواپیما چارتر از دو جهت تنها دارای تفاوت است. یکی احتمال تغییر بیشتر قیمت در مقایسه با بلیط سیستمی و دیگری تقریبا غیرممکن بودن کنسلی و استرداد بلیط چارتر.

آیا فقط بلیط هواپیما چارتر لحظه آخری می شود؟


بلیط لحظه آخری به معنی بلیطی است که درحال نزدیک شدن به زمان پرواز یا به اصطلاح لحظه آخری شدن است و فقط محدود به بلیط هواپیما چارتر نیست. بلیط های سیستمی هم می توانند در ساعت های نزدیک به پرواز با کاهش قیمت رو به رو شوند. اما به دلیل آنکه شرکت های چارترکننده، بلیط هواپیمایی چارتر را قبلا پیش خرید کرده اند و هزینه آن را به شرکت های هواپیمایی (ایرلاین) پرداخت کرده اند، ترجیح می دهند دست کم هزینه پرداختی خود را جبران کنند. از همین رو بلیط هواپیما چارتر ارزان گزینه محتمل تری به نظر می رسد.

آیا بلیط چارتر هواپیما همیشه ارزان تر است؟


نه الزاما! بلیط هواپیمایی چارتر همیشه ارزانتر از بلیط سیستمی نیست. بلکه در موقعیت لحظه آخری می توان بلیط هواپیما چارتر ارزان را پیدا کرد. چارتر بودن یک پرواز تنها در روزهای کم مخاطب و در زمان نزدیک به پرواز می تواند منجر به ارزانتر شدن بلیط چارتر هواپیما شود.

پرواز چارتر چه مزایا یا معایبی برای مسافران دارد؟


بلیط چارتری وقتی که به زمان پرواز نزدیک می شود، به احتمال زیاد با کاهش قیمت رو به رو می شود. این ارزان شدن، همان بخش جذاب بلیط هواپیما چارتری است. اما بلیط چارتری ارزان برای کسانی جذاب است که دو ویژگی دارند. اول اینکه چمدانشان بسته است و آماده سفر هستند. دوم اینکه محدودیتی برای سفر کردن ندارند. یعنی مثلا لازم نیست برای گرفتن مرخصی، منتظر امضای مدیرشان باشند! فاصله آنها تا سفر، تنها یک خرید بلیط هواپیمای چارتری ارزان است.
در مقابل یک مشکل بزرگ هم درباره پرواز چارتر هست. آن هم اینکه معمولا شرکت های چارترکننده به دلیل پیش خرید کردن بلیط، حاضر به استرداد یا کنسلی بلیط مسافران نیستند. به همین دلیل اگر بلیط چارتر را خریداری کردید، بهتر است فکر بازگشت پول در صورت منصرف شدن از پرواز را از سرتان بیرون کنید.

بلیط چارتر به چه مقاصدی وجود دارد؟


بلیط چارتر درباره پروازهای خارجی صدق نمی کند و شما نمی توانید بلیط هواپیما چارتر به مقاصد خارجی خریداری کنید. اما شرکت های چارتر کننده داخلی وجود دارند که پروازهای داخلی را به صورت پرواز چارتر به بازار سفر و گردشگری عرضه می کنند. در نتیجه شما می توانید برای مقاصد گوناگون داخلی و به طور خاص مقاصد محبوب و پرطرفدار، مانند کیش، مشهد، قشم، تبریز و تهران، بلیط هواپیما چارتر را جستجو کنید.

چرا شرکت هایی اقدام به چارتر کردن پروازها می کنند؟


معمولا آژانس ها و شرکت های خدمات مسافرتی و گردشگری که شبکه توزیع و تبلیغات قوی دارند، امیدوار هستند که در عرضه و فروش بلیط هواپیماهای پیش خرید کرده مشکلی نداشته باشند. شرکت چارترکننده به دلیل آنکه صندلی های یک پرواز را پیش خرید می کند و فرایند فروش و بازاریابی صندلی های یک پرواز برای ایرلاین را حذف می کند، مشمول تخفیف می شود. در نتیجه می تواند روی این حاشیه قیمتی با بلیط های سیستمی هم بازاریابی کند و هم سود خود را تضمین کند. البته پرواز چارتر یک روی دیگر هم دارد و آن هم زمانی است که بلیط های پیش خریدشده به فروش نروند. در این زمان شرکت های چارتر کننده با ارزان کردن قیمت یا همان بلیط هواپیما چارتر ارزان، تلاش می کنند با جلب مخاطبان، هزینه انجام شده را بازگردانند.

بلیط هواپیما چارتر از گزینه‌های محبوب گردشگران حرفه‌ای است.

با سفرمارکت چه طور بلیط هواپیما چارتر ارزان را پیدا کنیم؟


فرقی نمی کند به دنبال چه نوع بلیط هواپیمایی باشید. همه ما به دنبال ارزان ترین قیمت بلیط هواپیما هستیم. چه بلیط چارتر و چه بلیط سیستمی. اما در میان این همه سایت فروش اینترنتی بلیط هواپیما، واقعا کدامشان ارزانترین گزینه را عرضه می کنند؟ چطور می توانیم بلیط هواپیمای چارتری ارزان را پیدا کنیم؟
برای پیدا کردن پاسخ این پرسش ممکن است فکر کنید که در گوگل جستجویتان را آغاز کنید و به تک تک سایت های فروش اینترنتی بلیط یا آژانس های مسافرتی سر بزنید. آیا این کار ممکن است؟ این روش بسیار زمانبر و خسته کننده است. ولی اگر یک موتور جستجو تخصصی باشد که همه بلیط هواپیما چارتر عرضه شده توسط آژانس های مختلف را گردآوری و در یک پلتفرم به ما نمایش دهد، دیگر لازم نیست بین صدها سایت مختلف بگردیم. چون یک موتور جستجو مثل سفرمارکت، کار را برای همه آسان کرده و پروازهای همه آژانس های معتبر و موفق را در یکجا گردآورده است.
مثلا اگر قصد خرید بلیط هواپیما چارتر تهران کیش را دارید، لازم نیست ببینید هر کدام از سایت های مختلف، چه قیمتی عرضه کرده اند. کافی است بلیط تهران کیش را در سفرمارکت جستجو کنید و همه بلیط های موجود از تهران به کیش را به صورت مقایسه ای از ارزان ترین تا گران ترین در یکجا ببینید. در نتیجه پیدا کردن بلیط هواپیما ارزان به کمک سفرمارکت، آسانتر از همیشه است.