search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

جاهای دیدنی یزد

[ پنهان کردن ]
یزد شهر بادگیرها، شهر قنات و قناعت با جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی متنوع و زیبایی که دارد فروتنانه در دل کویر جاخوش کرده و میزبان گردشگران و سفردوستان است.
یزد، شهری کهن با تاریخی طولانی است و مکان‌های تاریخی متفاوتی دارد که برای گردشگرانی که با مناطق گرمسیری و کویری مشکلی ندارند، ایده آل است. البته نیمه دوم سال معمولا زمان مناسب‌تری برای سفر به یزد است و هوای معتدل‌تری را می‌توانید در آن تجربه کنید.
در این نوشته کمی بیشتر با جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری یزد آشنا می‌شویم:

میدان امیرچخماق


میدان یا مجموعه امیرچخماق را می‌توان معادل میدان نقش جهان اصفهان در شهر یزد دانست. این میدان تاریخی دارای آبنما، آب انبار، حجره‌های بازار، تکیه‌های عزاداری و مراسم مذهبی و مسجد است. همچنین نخل‌های تاریخی عزاداری در ایام محرم هم در این میدان قرار دارد. این مجموعه در دوره تیموریان پایه‌گذاری شده است و امیرچخماق، یکی از سرداران تیموری است.
جاهای دیدنی یزد

موزه آب یزد


یزد به عنوان شهری کم آب، در مدیریت آب، دارای دانش بومی و شگفت‌آوری است که موجب شده این شهر کویری، با وجود منابع آبی محدود زنده بماند. موزه آب یزد، مجموعه‌ای از ابزار و لوازمی که صنعت مدیریت آب بومی یزد را تشکیل می‌داده در خود جای داده است.

مسجد جامع یزد


یزد از جمله شهرهای مذهبی ایران است و یکی از بزرگترین و زیباترین مسجد جامع‌های ایران را دارد. مسجد جامع یزد بر روی یک آتشکده دوره ساسانی و توسط حاکمان دیلمی پایه‌گذاری شده و در دوره‌های بعد و مخصوصا در دوره تیموریان تکمیل شده و توسعه پیدا کرده است.

بافت تاریخی یزد


بافت تاریخی یزد نخستین بافت شهری ایران است که به ثبت میراث معنوی جهانی یونسکو رسیده است. این بخش از قلب شهر یزد، به سبب معماری سنتی کویری، بادگیرها، ساختار کوچه های تو در تو و باریک به شهرت جهانی رسیده است.
جاهای دیدنی یزد

قنات‌ها و آب انبارهای یزد


کاریز یا قنات و آب انبارها، بازوهای اصلی مدیریت منابع آبی محدود و کم یاب استان یزد هستند. اهالی یزد و شهرهای کویری ایران، به کمک کاریز یا قنات، منابع آبی را با کمترین هدررفت و در زیر زمین و به وسیله چاه‌های متعدد منتقل و به طور پایدار از آن بهره می‌بردند. آب انبارها هم مکان‌هایی برای نگهداری و ذخیره آب در طول سال بوده‌اند. شما می‌توانید قنات‌ها را در پیرامون شهر یزد و آب انبارها را درون بافت شهر یزد پیدا کنید.

آتشکده زرتشتیان یزد


یزد به ویژه پس از دوره صفویه، از شهر‌هایی بوده است که زرتشتیان در آن ساکن شدند و آتشکده یزد که به نام آتش بهرام هم مشهور است، مهمترین مکان دینی زرتشتیان یزد است. پیشینه آتش این آتشکده، به دوره ساسانی برمی‌گردد ولی ساختمان آتشکده با پشتیبانی زرتشتیان هند نزدیک به یک سده پیش با الهام از تخت جمشید ساخته شده است.
جاهای دیدنی یزد

زندان اسکندر


زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه در حدود هزار سال پیش در محله فهادان یزد ساخته شده است. نام زندان اسکندر به یک روایت بومی برمی‌گردد که ریشه ساخت آن را به دوران پیش از اسلام و زمان اسکندر مقدونی برمی‌گرداند. اما بنای کنونی دارای معماری به شیوه آذری دارد و در چند دوره زمانی تکمیل شده است.

دخمه یا برج خاموشان یزد


زرتشتیان یزد تا پیش از دوره پهلوی، برای جلوگیری از گسترش بیماری‌های واگیردار، از روش تدفین متفاوتی بهره می‌بردند و آن قرار دادن اجساد بر بلندای یک تپه دور از شهر بوده که توسط یک سازه آجری محافظت شده از دسترس افراد دور می‌مانده است. این تپه و سازه آن به نام دخمه یا برج خاموشان شهرت دارد و اکنون یک مجموعه گردشگری است.
جاهای دیدنی یزد

شیرینی یزدی و فالوده یزدی


شاید بتوان شیرین‌های یزدی مانند باقلوا، پشمک، قطاب و نخودچی را در کنار پالوده یا فالوده یزدی، بخشی از خوردنی‌های شهر یزد دانست که هم کاربرد سوغاتی دارد و هم می‌توان آنها را در برنامه سفر خود گنجاند.

با سفرمارکت دیگه لازم نیست برای خرید بلیط هواپیما یزد و یا رزرو هتل یزد در گوگل ساعت ها جستجو کنی زیرا در سفرمارکت تمامی آژانس های مسافرتی معتبر در یکجا نمایش داده می شود و شما به راحتی می‌توانید ارزانترین بلیط هواپیما یزد را خریداری نمایید.

علاوه بر این می‌توانید برای هر نوع خرید بلیط هواپیما یا رزرو تور داخلی و خارجی به سفرمارکت مراجعه کنید.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

1
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
Helma Dehghan
۰۸ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۵:۰۵‌

خیلی جای خوب و جذابیه و واسه ی عکس گرفتن خیلی مناسبه ممنون از سایت خوبتون
people_outlineخانواده (فرزند نوجوان)
todayفروردین