search
menu

محله فهادان یزد

[ پنهان کردن ]
درباره محله فهادان یزد
محدوده محله فهادان یزد
تاریخچه محله فهادان یزد
جاهای دیدنی موجود در محله فهادان
خانه تاریخی لاری ها
امامزاده سید پنهان
زندان سکندر (مدرسه ضیائیه)
موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده
بقعه یا آرامگاه دوازده امام
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از محله فهادان
هتل های موجود در محله فهادان

درباره محله فهادان یزد


محله فهادان یزد یکی از محلات دیدنی، تاریخی و مهم یزد است که در بافت سنتی و تاریخی شهر گرفته است. محله فهادان جدا از اینکه از دید معماری دارای اهمیت بسیاری است، مکان‌های تاریخی متعددی را نیز در خود جای داده است.

محدوده محله فهادان یزد


محله فهادان امروز در میان خیابان‌های سید گل سرخ، فهادان و خیابان امام قرار گرفته است. محله فهادان در شمال غربی میدان امیر چخماق قرار گرفته است.
محله فهادان یزد

تاریخچه محله فهادان یزد


محله فهادان از گذشته یکی از محلات خاص یزد بوده که اعیان و اشراف در آن زندگی می‌کرده‌اند. برج‌ها و حصاری هم که پیرامون این محله کشیده شده است، توسط گروهی از ساکنان این محله که از نظامیان عالی رتبه علاالدوله کالنجار حاکم یزد بودند کشیده شده است. در بین اهالی یزد، به این منطقه جنگل هم می‌گفته‌اند که اشاره به سکونت بزرگان و افراد سرشناس در آن داشته است.

جاهای دیدنی موجود در محله فهادان


همانطور که از نام محله فهادان برمی‌آید، فهادان یک محله مسکونی است که در محدوده آن، جاهای دیدنی یزد قرار گرفته است و نشان از قدمت و پیشینه فهادان دارد.

خانه تاریخی لاری ها


خانه لاری ها، متعلق به محمد ابراهیم لاری بوده است و در دوره قاجاریه ساخته شده است. خانه لاری ها در مجموع ۶ خانه است که درون یک مجموعه جای گرفته‌اند. این خانه با بادگیر و ساختار معماری منحصر به فردش شناخته می‌شود. این خانه مساحتی ۱۲۰۰ متر مربعی دارد.
محله فهادان یزد

امامزاده سید پنهان


امامزاده سید پنهان که به گویش محلی سید پنهون نامیده می‌شود محل دفن امامزاده سید تاج الدین جعفر است. این امامزاده در کوچه کوشک نو قرار گرفته است و مربوط به امامزاده‌ای در دوره تیموریان است. نام سید پنهون از آنجایی ریشه گرفته است که بر پایه روایت های محلی امامزاده تاج الدین بسیار گوشه گیر بوده و پیوسته در زهد و ریاضت خود را از حضور در جمع پنهان می‌کرده است.

زندان سکندر (مدرسه ضیائیه)


زندان سکندر که به نام مدرسه ضیائیه هم مشهور است، یکی از ساختمان‌های تاریخی یزد است که در محله فهادان قرار گرفته است. زندان سکندر لقب شهر یزد است که به این مدرسه داده است. دلیل آن هم این بوده که بر پایه روایت های محلی، این تصور وجود داشته که اسکندر مقدونی زندانی داشته است و این مکان همان زندان بوده است. مدرسه ضیائیه توسط ضیاالدین حسین رضی و پسرانش ساخته و تکمیل شد. این مدرسه در ابتدا تنها یک آرامگاه و بنای یادبود بوده و در روزگار یورش مغولان ساخته شده است و به تدریج و در طول چند نسل تکمیل شده و به شکل امروزی آن درآمده است.
محله فهادان یزد

موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده


موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده در خانه تاریخی عرب زاده و با تلاش حسین حیدرزاده که از پیشکسوتان حوزه سکه شناسی بوده است، پایه‌گذاری شده است. در موزه سکه و مردمشناسی حیدرزاده سکه‌هایی از دوران پیش از اسلام تا دوران معاصر گردآورده شده است. اما این موزه تنها به سکه بسنده نکرده و اشیای متنوعی از زندگی و هنر بومی اهالی یزد در آن به نمایش گذاشته شده است. اشیای این موزه، متعلق به موزه شخصی حسین حیدرزاده هستند.

بقعه یا آرامگاه دوازده امام


آرامگاه دوازده امام که ساخت آن به عصر سلجوقی برمی‌گردد، یک گنبد آجری است که بخشی قدیمی از بناهای مذهبی یزد به شمار می‌رود.
محله فهادان یزد

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از محله فهادان


محله فهادان بخشی از بافت شهری یزد است و قدم زدن و پیاده روی در آن یکی از تفریح‌های رایگان شهر یزد به شمار می‌رود. اما بازدید از موزه‌ سکه و مردمشناسی حیدرزاده یا پذیرایی در رستوران‌های سنتی این محله، طبیعتا هزینه خود را دارد. ناگفته نماند برخی از رستوران های خوب یزد در همین بافت تاریخی جای دارند.
زمان پیشنهادی برای گشت و گذار و بازدید از بخش‌های مختلف محله فهادان، ۲ ساعت است.

هتل های موجود در محله فهادان


اقامتگاه سنتی نقره
هتل سنتی شعرباف
هتل سنتی پارس
هتل سنتی ستاره یزد
هتل سنتی کوروش یزد
هتل کهن کاشانه
برای بررسی دقیق‌تر و رزرو آنلاین هتل های یزد، به بخش ویژه هتلهای یزد در اپ و سایت سفرمارکت مراجعه کنید.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است