search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

جاهای دیدنی اصفهان

[ پنهان کردن ]
اصفهان یکی از زیباترین شهرهای ایران است که به واسطه جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی به جا مانده از دوران‌های گوناگون مخصوصا عصر صفوی، از مهمترین مقاصد گردشگری برای ایرانیان و گردشگران خارجی است. در این نوشته با برخی از مهمترین جاهای دیدنی اصفهان شهری که «نصف جهان» است آشنا می‌شویم. شما با خواندن این نوشته با مشهورترین جاهای دیدنی اصفهان آشنا می‌شوید و زمانی که با بلیط هواپیما اصفهان به این شهر سفر کردید، می‌توانید به راحتی برنامه سفر اصفهان خود را طراحی کنید.

میدان نقش جهان، عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه


میدان نقش جهان گل سرسبد و گسترده‌ترین مجموعه تاریخی و گردشگری اصفهان است. میدان نقش جهان که به میدان شاه نیز معروف بوده است، یک مجموعه گسترده از حجره‌ها به صورت یک بازار سنتی و بناهای تاریخی دیگر است. در میدان چهار ضلعی نقش جهان برخی از مهمترین نمادهای شهر اصفهان قرار گرفته‌اند. کاخ عالی قاپو که در اصل ورودی دولتخانه صفوی است و در ۶ طبقه ساخته شده، با مینیاتورهای زیبایش شناخته می‌شود. مسجد شیخ لطف الله دیگر ضلع میدان نقش جهان را به خود اختصاص داده است و در طول روز و با تغییر نور خورشید، جلوه متفاوتی به خود می‌گیرد. سردر قیصریه، ضلع دیگر مسجد نقش جهان است که این میدان را به بازار اصفهان متصل می‌کند.
جاهای دیدنی اصفهان

سی و سه پل و زاینده رود


زاینده رود، رودخانه زندگی‌بخش اصفهان است که در روزهایی از سال، آب آن را جاری می‌شود و شادی را به شهر اصفهان می‌آورد. اما افزون بر زیبایی‌های خود زاینده رود، رودهایی که بر روی آن ساخته شده‌اند بخش مهمی از جاذبه‌های آن به شمار می‌آیند. سی و سه پل یا پل الله وردی خان، مهمترین و زیباترین پل اصفهان است که در زمان شاه عباس صفوی بر روی زاینده رود ساخته شده است.

پل خواجو


دیگر پلی که روی زاینده رود ساخته شده است، پل خواجو نام دارد. این پل که در زمان شاه عباس دوم ساخته شده، در میانه خود دارای ساختمانی است که به بیگلربیگی مشهور است و خاندان صفوی در آن سکونت می‌کرده‌اند و دارای تزئینات زیبایی است.

کلیسای وانک


اصفهان از جمله شهرهایی است که ارامنه ایران در آن اقامت داشته‌اند و کلیسای وانک یکی از مهمترین کلیساهای اصفهان است. وانک که به معنای صومعه است، در محله جلفا اصفهان ساخته شده است و ارامنه اصفهان آن را با الهام از کلیسای اصلی خود در نخجوان ساخته‌اند.
جاهای دیدنی اصفهان

آتشگاه اصفهان


آتشگاه اصفهان بازمانده‌های آتشکده‌ای است که از ایران پیش از اسلام در منطقه «سده» یا شهر کهن اصفهان به یادگار مانده است. این آتشکده که در زمان ساسانیان ساخته شده و از آتشکده‌های مهم ایران بوده است، از دیوارهای خشتی وسیعی تشکیل شده است.

کلیساهای منطقه جلفا


جلفا یکی از مناطق تاریخی ارمنشی‌نشین اصفهان است که چندین کلیسای تاریخی در آن جای گرفته است. کلیسای وانک مشهورترین آنها است. کلیسای مریم و هاکوپ مقدس اصفهان و کلیسای بیت لحم اصفهان از دیگر کلیساهای منطقه جلفا اصفهان هستند.

چهل ستون اصفهان


چهل ستون یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اصفهان است که در دوران صفویه ساخته و به تدریج تکمیل شده است. مجموعه چهل ستون اصفهان امروزه، یک موزه گسترده است که بخش‌های مختلفی دارد و تاریخ ایران به ویژه در دوره اسلامی را به خوبی پوشش می‌دهد.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است