search
menu

همه چیز درمورد سی و سه پل اصفهان به همراه نشانی و تصاویر

[ پنهان کردن ]
تاریخچه ساخت سی و سه پل اصفهان
آیین‌ها و مراسم پیرامون پل سی و سه پل اصفهان
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید
چگونه به سی و سه پل اصفهان برویم؟
جاهای دیدنی نزدیک به سی و سه پل اصفهان
هتل‌های نزدیک به سی و سه پل
سی و سه پل اصفهان که به نام پل الله وردی خان مشهور است، یکی از نمادهای شهر اصفهان به شمار می‌رود. سی و سه پل یکی از مجموعه پل هایی است که روی رود زایندرود ساخته شده است. ارتباط و پیوند ویژه‌ای میان زایند رود، سی و سه پل و فرهنگ اصفهان وجود دارد. اگر قصد خرید بلیط هواپیما به اصفهان و سفر به آن را دارید حتما از این پل تاریخی زیبا و خاطره انگیز دیدن کنید.

تاریخچه ساخت سی و سه پل اصفهان


سی و سه پل از مجموعه زیرساخت‌هایی است که در دوران صفوی و یعنی زمانی که اصفهان پایتخت این حکومت بود، ساخته شد. شاه عباس اول صفوی این پل را با سرپرستی الله وردی‌خان (سردار گرجستانی تبار) و با معماری استاد حسن بنا ساخت. هر چند برخی باور دارند که شیخ بهایی در طراحی و مهندسی آن نقش داشته است. سی و سه پل در زمان شکل گیری و توسعه اصفهان، یکی از محورهای اصلی ارتباطی در شهر بوده است و چهار باغ عباسی را به چهار باغ بالا و محله جلفا متصل می‌کند. سی و سه پل، طولانی ترین پل روی زاینده رود اصفهان است.
سی و سه پل همانطور که از نامش پیداست دارای ۳۳ دهانه و ستون اصلی است. اما در ابتدا ۴۰ دهانه داشته، اما برخی از آنها به تدریج متروک شده‌اند. از نام‌های دیگر این پل می‌توان به «پل جلفا» و «پل عباسی» اشاره کرد. در بخش داخلی پل، تصویرها و نگارگری‌هایی نیز وجود داشته است که در گذر زمان از میان رفته است.
مشهور است که در ملات سی و سه پل از سفیده تخم مرغ استفاده شده است و این موجب استحکام آن شده است. همچنین برخی بررسی‌ها نشان داده است که ستون‌های پل برای قرار گرفتن در آب، طراحی شده است و خشک شدن آب زاینده رود، ممکن است به استحکام آن آسیب بزند.
همه چیز درمورد سی و سه پل اصفهان به همراه نشانی و تصاویر

آیین‌ها و مراسم پیرامون پل سی و سه پل اصفهان


در تاریخچه سی و سه پل، برگزاری آیین‌ها و مراسم ویژه‌ای در کنار آن مخصوصا در دوره صفوی، به ثبت رسیده است. آیین خاج شویان که به یادبود غسل تعمید حضرت مسیح است، زمانی توسط ارامنه اصفهان در ماه دی در کنار آن برگزار می‌شده است. آیین دیگری که در کنار سی و سه پل برگزار می‌شده، آیین آب پاشان بوده که در تیرماه و برابر با جشن تیرگان بر پا می‌شده و اهالی با پاشیدن آب به یکدیگر، به شادی می‌پرداختند. سی و سه پل یکی از مهمترین مکان هایی بوده است که جشن نوروز با شکوه فراوان در پیرامون آن برگزار می‌شده است.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید


بازدید از سی و سه پل، هزینه‌‌ای برای ورودیه ندارد. برای قدم زدن روی آن و تماشای منظره پیرامون آن و زایند رود حدود ۱ ساعت را پیشنهاد می‌کنیم. برای زمانی که آب زاینده رود جاری است بهترین تفریح در اصفهان می‌تواند قدم زدن روی این پل زیبا باشد. پس خوب است دقت کنید که چه زمانی زاینده رود جاری است و دیدن این مکان را مخصوصا هنگام شب از دست ندهید.
همه چیز درمورد سی و سه پل اصفهان به همراه نشانی و تصاویر

چگونه به سی و سه پل اصفهان برویم؟


هر کسی در اصفهان سی و سه پل را می‌شناسد و هر تاکسی می‌تواند شما را به آن برساند. اما اگر خواستید از سامانه حمل و نقل همگانی بهره ببرید، ایستگاه مترو سی و سه پل، نزدیکترین ایستگاه به این جاذبه گردشگری است. همچنان ایستگاه اتوبوس انقلاب و ایستگاه اتوبوس بلوار ملت، ایستگاه‌های اتوبوس نزدیک به آن هستند.

جاهای دیدنی نزدیک به سی و سه پل اصفهان


کاخ هشت بهشت: ۱.۵ کیلومتر
محله جلفا: ۲ کیلومتر
خانه مشروطیت اصفهان: ۲ کیلومتر
اگر می‌خواهید با اطلاعات دقیق تر و بیشتری به اصفهان مسافرت کنید، پیشنهاد می‌کنیم نوشتار راهنمای سفر به اصفهان را بخوانید.

هتل‌های نزدیک به سی و سه پل


هتل کوثر اصفهان
هتل اسپادانا اصفهان
هتل ملل اصفهان
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است