search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

میدان نقش جهان اصفهان

[ پنهان کردن ]

درباره میدان نقش جهان اصفهان


میدان نقش جهان با نام رسمی میدان امام، میدان مرکزی شهر اصفهان است و درواقع بخشی از مجموعه تاریخی شهر به حساب می آید. این میدان مستطیل شکل است، در حالی که میدان در حالت عادی شکل دایره دارد. میدان نقش جهان گنجینه شهر اصفهان است که سالانه میزبان تعداد زیادی گردشگر از سراسر دنیاست.

تاریخچه میدان نقش جهان


وقتی حکومت صفویان پایتخت را به شهر اصفهان انتقال دادند، محل میدان نقش جهان، باغی گسترده و بزرگ بود. این باغ، نام خود را از شهر نخجوان جمهوری آذربایجان گرفته بود. در دوران سلجوقیان نیز این محل، میدان کوشک نام داشت که جایگاه اعدام محکومان و برگزاری برخی از آیین‌های رسمی مانند جشن نوروز بود. با روی کار آمدن قاجارها، این میدان مورد بی‌توجهی قرار گرفت و بخش‌هایی نیز تخریب شدند. نقاره خانه سردر قیصریه از بین رفت، تا حدی که در پایان دوران قاجار، بیشتر غرفه ها تخریب شدند و کاشی‌کاری گنبدها شکسته شد. اما با به روی کار آمدن حکومت پهلوی مرمت‌هایی در این میدان انجام گرفت که حتی نام رسمی این میدان نیز به میدان شاه تغییر پیدا کرد. پس از انقلاب اسلامی نیز نامش به میدان امام تغییر کرد.
میدان نقش جهان اصفهان

دیدنی های میدان نقش جهان


وقتی به میدان نقش جهان قدم بگذارید خودتان متوجه خواهید شد که فضا چقدر متفاوت است. حوض بزرگی در وسط قرار دارد که فواره های این حوض شهرت دارند. اگر در مورد دیدنی های میدان نقش جهان بگوییم تمامی ندارند؛ در دو ضلع این میدان بناهای مذهبی و مساجد قرار دارند و در ضلع دیگر یک کاخ تماشایی مشاهده می شود. در اینجا سعی می کنیم تا به توضیح مختصری بپردازیم؛ دور تا دور میدان، مغازه هایی وجود دارند که صنایع دستی اصفهان را می فروشند و شما نیز می توانید به راحتی سوغاتی هایتان را از این مغازه ها تهیه کنید.
کاخ عالی قاپو: این کاخ بسیار زیبا با ظاهر بی نظیر در ضلع غربی میدان قرار دارد و دارای 6 طبقه است که با راه پله های مارپیچ به یکدیگر راه دارند. این بنا توسط شاه عباس اول ساخته شد و طی پادشاهی چندین تن به زیبایی این کاخ اضافه گردید. گچ بری‌های آخرین طبقه این کاخ که به اتاق موسیقی مشهور است دارای سازهای مختلفی است. همه روزه بجز تاسوعا و عاشورا صبح و عصر می توانید از این کاخ با پرداخت هزینه بازدید کنید.
میدان نقش جهان اصفهان
مسجد شیخ لطف الله: گنبد زیبایی در گوشه این میدان به چشم می خورد که بی شک توجهتان را به خود جلب خواهد کرد، زیرا این مسجد بدون مناره است. مسجد شیخ لطف الله نیز در زمان حکومت صفویان ساخته شده است. معماری و کاشی‌کاری این مسجد هنر استاد محمدرضا اصفهانی از معماران مشهور آن دوره است. ساخت این مسجد که حدودا ۱۸ سال طول کشیده، پس از چندین سال هنوز هم شاهکار بی نظیر است. بازدید از این مسجد نیز همه روزه صبح و عصر با پرداخت هزینه امکان پذیر است.
مسجد امام: در ضلع جنوبی میدان نقش جهان، گنبد و مناره هایی به چشمتان خواهد خورد که به مسجد امام تعلق دارند. نام های قبلی این مسجد، مسجدشاه، مسجد سلطانی و مسجد جامع است که به فرمان شاه عباس بزرگ تاسیس شده و یکی از خیره کننده ترین حالت ممکن را در عناصر ساختمانی، طاق نماهای متقارن، حوض بزرگ وضو، کاشی‌کاری ها را در این مسجد تجربه خواهید کرد. بازدید از این مسجد نیز همه روزه صبح و عصر با پرداخت هزینه دایر است.
سردر قیصریه: سردر قیصریه در گوشه ای از میدان نقش جهان و در ورودی اصلی بازار اصفهان واقع شده است که در ابتدا دارای ۳ طبقه بوده اما یکی از طبقات تخریب شده و امروزه تنها دو طبقه از این بنا باقی مانده است. طبقه تخریب شده نقارخانه بوده که اوقات روز به مردم اطلاع داده می شده است. طبقه دوم، مخصوص امور دفتری و بازرگانی بود و در طبقه پایین نیز حجره هایی برای خرید و فروش قرار داشتند. سردر قیصریه شامل چهار درِ فرعی، یک دروازه اصلی و یک حوض است و بر بالای آن نقاشی‌های زیبایی به چشم می‌خورد.
میدان نقش جهان اصفهان
بازار قیصریه: بازار اصفهان که جزو بزرگترین و زیباترین بازار های ایران است و ساخت این بازار زیبا سه دوره طول کشیده و مربوط به دوره های صفویه و قاجاریه بوده است. ورودی بازار در میدان نقش جهان توسط سردری زیبا مشخص شده که دارای راسته های اصلی و فرعی زیادی است. در این بازار زندگی جریان دارد و علاوه بر جلوه های معماری و تاریخی، مردم امرار معاش می کنند. میدان نقش جهان که مرکز خرید است، به راحتی می توانید محصولات خوب و زیبایی خریداری کنید. همچنین بعد از کلی گشت و گذار می توانید فرنی های خوشمزه این میدان را امتحان کنید یا ترکیب دوغ و باقلوا که خوراکی سنتی اصفهانی ها را نوش جان کنید. یکی دیگر از کارهای خاصی که در این میدان انجام می دهید، کالسکه سواری است که به دور میدان می چرخند و لحظات زیبایی برایتان ایجاد می کنند. هر نقطه از این میدان می تواند سوژه عکاسی باشد و زیباترین تصاویر را می توانید با دوربینتان ثبت کنید.

راه دسترسی به میدان نقش جهان


اگر با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به این میدان می روید، می توانید از اتوبوس های خط میدان امام حسین (ع) - باغ غدیر ترمینال شرق یا خط میدان امام حسین (ع) - هشت بهشت ترمینال خوراسگان استفاده کنید و در ایستگاه میدان امام پیاده شوید. همچنین می توانید با استفاده از مترو خودتان را به ایستگاه میدان امام حسین برسانید و با تاکسی به میدان نقش جهان بروید.

جاذبه های نزدیک به میدان نقش جهان


فاصله میدان نقش جهان اصفهان تا خانه مشروطه:۹۵۰ متر
فاصله میدان نقش جهان اصفهان تا سی وسه پل:۲.۶ کیلومتر
فاصله میدان نقش جهان اصفهان تا انگورستان ملک التجار:‍۱.۳ کیلومتر
فاصله میدان نقش جهان اصفهان تا کا‌خ هشت بهشت: ۱.۹ کیلومتر

هتل های نزدیک به میدان نقش جهان


هتل ستاره: ۶۰۰ متر
هتل هشت بهشت: ۶۰۰ متر
هتل عباسی: ۱.۳ کیلومتر
هتل صفایی: ۱.۷ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است