search
menu

هر آنچه باید درمورد کاخ هشت بهشت اصفهان بدانید

[ پنهان کردن ]
چرا دیدن کاخ هشت بهشت اصفهان پیشنهاد می‌شود؟
تاریخچه کاخ هشت بهشت اصفهان
معماری عمارت هشت بهشت
چگونه می‌توان به کاخ هشت بهشت اصفهان دسترسی پیدا کرد؟
چه مکان‌های دیدنی دیگری نزدیک کاخ هشت بهشت وجود دارد؟
چه هتل‌هایی در نزدیکی کاخ هشت بهشت اصفهان برای اقامت وجود دارد؟
کدام رستوران‌ها و غذاخوری‌ها نزدیک به کاخ هشت بهشت اصفهان هستند؟
اصفهان یکی از مراکز حکومتی در زمان صفویان بوده است از این رو آثار ارزنده‌ای را در خود جای داده است. یکی از این آثار که در باغ بلبل اصفهان قرار گرفته است کاخ هشت بهشت نام دارد. کاخی زیبا که گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به اصفهان می‌کشاند تا قدرت وشکوه حکومت صفویان را به رخ بکشاند. این جاذبه تاریخی باعث می‌شود که شما بخواهید با خرید بلیط هواپیما برای اصفهان به دیدن این مکان زیبا بپردازید و خاطرات خوشی را در این شهر جذاب رقم بزنید. در ادامه به بررسی بیشتر این مکان تاریخی خواهیم پرداخت.

چرا دیدن کاخ هشت بهشت اصفهان پیشنهاد می‌شود؟


این کاخ نشانه ای از دوران باشکوه صفویان بوده که لقب زیباترین کاخ دنیا را در آن زمان نصیب خود کرده است. دارای معماری بسیار چشم نواز که مورد توجه سیاحان از سراسر دنیا قرار گرفته است. قرار گرفتن این کاخ در میان باغ بلبل باعث شده تا آب و هوای دلپذیر و خوبی داشته باشد. برای همین قدم زدن در اطراف این باغ لذت‌بخش و جالب است.
هر آنچه باید درمورد کاخ هشت بهشت اصفهان بدانید

تاریخچه کاخ هشت بهشت اصفهان


ساختمان کوشکی که در میان باغ بلبل دیده می‌شود قدمت آن به دوران حکومت صفویان می‌رسد. کاخ هشت بهشت در یکی از قدیمی‌ترین محله‌های اصفهان به نام چهارباغ قرار گرفته که متاسفانه تنها کاخ به جای مانده از ‌آن دوران است و با نام‌های دیگری چون هشت به هشت و هشت در بهشت نیز خوانده می‌شود. این کاخ زیبا که متعلق به شاه سلیمان صفوی است اما در دوران شاهان بسیاری از جمله شاه صفی، شاه عباس دوم مورد استفاده قرار گرفته است. ساخت کاخ هشت بهشت در سال ۱۰۸۰ همزمان با سومین سال سلطنت شاه سلیمان صفوی به پایان رسید.
هر آنچه باید درمورد کاخ هشت بهشت اصفهان بدانید
در زمان قاجاریه این باغ به بانوی اول به نام افتخارالدوله با شرط عدم تغییر در معماری عمارت واگذار شد اما بعدها به دنبال فوت وی این باغ به وراث رسید و دستخوش تغییرات بسیاری شد. سر انجام در سال ۱۳۴۳ آن باغ تحت نظر وزارت فرهنگ و هنر درآمد و تبدیل به پارک شد. همزمان اداره باستان شناسی از معماران و زبردستان ایرانی و ایتالیایی کمک خواست تا تزئینات زیبایی که در زیر گچ‌‌کاری های دوران قاجاریه مدفون شده است را زنده کنند.
جالب است بدانید عده‌ای از تاریخ‌دانان علت ساخت این عمارت را ساخت حرم‌سرایی برای اقامت هشت سوگلی پادشاه می‌دانند از این رو نام این کاخ را هشت بهشت گذاشته اند.
همچنین این کاخ چنان جلال و شکوهی داشت که نامش در کتاب سیاحان و اشعار شاعران بسیاری مانند میرزا محمد طاهر نصرآبادی به چشم می‌خورد. آن چیزی که امروز شما از کاخ هشت بهشت اصفهان می‌بینید بنایی است که طی دوران مختلف دست خوش تغییرات بسیاری شده اما با این وجود یکی از زیباترین کاخ‌های ایران است.
هر آنچه باید درمورد کاخ هشت بهشت اصفهان بدانید

معماری عمارت هشت بهشت


در میانه باغ بلبل که خود بخشی از باغ جهان‌نمای اصفهان بوده عمارتی دو طبقه قد علم کرده است. این عمارت در فاصله ۲ متری از سطح زمین بر روی سنگ‌های مرمرین تبریزی با ارتفاع ۳۰ متر ساخته شده تا نمایی بهتر از منظره باغ را به مهمانانش هدیه کند. از طریق دو پلکانی که در دو طرف ساختمان وجود دارد می‌توان وارد ایوان های عمارت شد. ایوان‌‌هایی با ستون‌های بلند چوبی است که مزين به گچ‌کاری‌های چشم نواز هستند.
از این ایوان‌ها می‌توانید به بخش مرکزی عمارت برسید. در این قسمت می‌توانید استخر بزرگی را رو به روی خود ببینید که اطراف آن با باغچه‌های گلکاری زیبا تزئین شده است. همچنین با وجود کاج‌های بلندی که در اطراف کوشک قرار دارد گویی در حصار سبزی محصور شده اید. این عمارت دارای اتاق‌های متعددی است که هرکدام ابزار و وسیله‌هایی دارد که در نوع خود بینظیر است. همچنین اتاق‌های مختلف دارای کاربردهای مختلفی نیز بوده است. از جمله اتاقی برای پذیرایی از مهمانان و زنان در نظر گرفته شده است. تمام این اتاق‌ها با مهارت خاصی نقاشی و آینه کاری شده اند. علاوه بر این در ساختمان عمارت به هر طرف که نگاه ‌کنید اثر هنرمندانه‌ای می‌بینید.
هر آنچه باید درمورد کاخ هشت بهشت اصفهان بدانید
اگر سر خود را بالا بیاورید موزائیک کاری و مقرنس‌های سقف ایوان شما را حیرت زده می‌کنند. سقف‌هایی که با هنرمندی خاصی به آینه و شیشه کاری و همچنین نقاشی و طلاکاری مزین شده اند. بد نیست نگاه دقیق‌تری به نقاشی‌های عمارت بیندازیم. در این عمارت دو تابلو به تصویر کشیدن فتح علی شاه بر تخت به همراه فرزندانش خودنمایی می‌کند.
داخل بنا به گونه‌ای طراحی شده که برای هر فضایی به طور جداگانه نورگیری در نظر گرفته شود.
معماری بنا از نوع باغ‌های مسطح ایرانی است و بی‌شباهت به باغ‌های بی‌نظیری چون چهل ستون و عالی‌قاپو نیست. اگر خوب به نمای بیرونی ساختمان دقت کنید متوجه می‌شوید که سعی شده همانند ۸ ضلعی ساخته شود از این رو چهار نما دارد. اگرچه نماها دارای شباهت‌هایی هستند اما به طور کلی با یکدیگر متفاوت ساخته شده اند. اما در ضلعی که روبه روی آن استخر قرار گرفته است نمای اصلی ساختمان است.
هر آنچه باید درمورد کاخ هشت بهشت اصفهان بدانید
از آن‌جایی که نام این بنا کاخ هشت بهشت است بنابراین سعی شده از عدد هشت نیز در معماری این بنا استفاده شود از این رو حوض مرمرینی که در وسط عمارت قرار گرفته دارای هشت ضلع است. همچنین نورگیر کوشک که به صورت گنبدی ساخته شده نیز هشت پنجره دارد. آب این حوض هشت ضلعی به آبراه کوچکی می‌ریزد تا آب را به بیرون عمارت هدایت کند و به آب نمای بزرگی که در مقابل ایوان شرقی عمارت قرار دارد بریزد.
آنچه از عکس‌ها ونقاشی‌های به جا مانده معلوم است نشان می‌دهد این عمارت دارای نرده‌های چوب زرنگار و قاب‌ها و جام‌های بلور و آلت‌های شیشه‌ای رنگارنگ ظری بوده است که متاسفانه به دلیل تغیراتی که در ایام مختلف به خود دیده است اکنون اثری از آن‌ها نیست.

چگونه می‌توان به کاخ هشت بهشت اصفهان دسترسی پیدا کرد؟


از آنجایی که این کاخ زیبا در خیابان چهار باغ قرار گرفته دسترسی به آن آسان است و از جنوب به بازارچه هنر اصفهان منتهی می‌شود. بنابراین به راحتی بعد چند دقیقه پیاده روی بعد از دیدن سی‌وسه پل می‌توانید به کاخ هشت بهشت بروید. هشت بهشت به ایستگاه امام حسین متروی اصفهان هم نزدیک است.

چه مکان‌های دیدنی دیگری نزدیک کاخ هشت بهشت وجود دارد؟


یکی از ویژگی‌های کاخ هشت بهشت نزدیک بودن به جاذبه‌های گردشگری بسیار است از این رو تنها در زمان کمی می‌توانید از چندین اثر تاریخی بازدید کنید:
کاخ چهل ستون
میدان نقش جهان
کاخ عالی قاپو
مسجد شیخ لطف الله

چه هتل‌هایی در نزدیکی کاخ هشت بهشت اصفهان برای اقامت وجود دارد؟


اصفهان شهری است پر از جاذبه‌های دیدنی که هر فردی در طول عمر خود باید از این اماکن دیدن کند و از آنجایی که اصفهان را از نظر زیبایی و تعدد جاذبه‌های تاریخی و گردشگری همانند نصف جهان می‌دانند پس قطعا بازدید از این شهر باستانی نیازمند چند روز اقامت در اصفهان است. پس در ادامه بهترین اقامتگاه‌های نزدیک به کاخ هشت بهشت را نام می‌بریم:
هتل شیخ بهائی: ۳ دقیقه پیاده روی
هتل ایران:۲ دقیقه پیاده روی
هتل عباسی: ۵ دقیقه پیاده روی
هتل سفیر: ۶ دقیقه پیاده روی
هتل ونوس:۱۰ دقیقه پیاده روی
هتل پارتیکان: ۱۵ دقیقه پیاده روی
هتل جام فیروزه: ۱۵ دقیقه پیاده روی

کدام رستوران‌ها و غذاخوری‌ها نزدیک به کاخ هشت بهشت اصفهان هستند؟


اگر بعد از گشت‌وگذار در این باغ نیاز به تجدید انرژی برای بازدید از جاذبه‌های دیگر دارید پس بهتر است به رستوران‌ و غذاخوری‌‌های اطراف کاخ هشت بهشت نیز سری بزنید:
رستوران شهرزاد
رستوران سنتی هتل عباسی
کافه رستوران و فست فود باربد
کافه نمکدان
اکنون که به زیبایی این مکان حیرت‌انگیز پی بردید بهتر است در اولیت فرصت بلیط هواپیما اصفهان را خریداری کرده و به این شهر اعجاب انگیز سفر کنید.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است