search
menu

کلیساهای جلفا اصفهان به همراه نشانی و عکس

[ پنهان کردن ]
درباره کلیساهای جلفا اصفهان
محله جلفا کجاست؟
تاریخچه محله جلفا اصفهان
کلیساهای جلفا اصفهان
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از کلیساهای جلفا
چگونه به بازدید از کلیساهای جلفا اصفهان برویم؟
جاهای دیدنی نزدیک به کلیساهای جلفا اصفهان
هتل های نزدیک به کلیساهای جلفا اصفهان

درباره کلیساهای جلفا اصفهان


کلیسای وانک و کلیساهای ارمنی دیگری که در اصفهان و در محله جلفا اصفهان قرار دارند، یادگار زندگی ارمنیان در این شهر ایران از روزگار صفویه به این سو هستند. کلیساهای ارمنی اصفهان تصویری از چگونگی همزیستی پیروان ادیان در تاریخ ایران را به نمایش می‌گذارند. هر ساله شمار زیادی از گردشگران به بازدید از کلیساهای اصفهان می‌روند تا با معماری و زیبایی هنری این سازه‌های مذهبی و تاریخی آشنا شوند. اگر شما هم دوست دارید به بازدید از این محله زیبا بپردازید به راحتی با خرید خرید بلیط هواپیما برای شهر زیبای اصفهان به خواسته خود دست پیدا کنید.

محله جلفا کجاست؟


منطقه‌ای که اکنون به نام محله جلفا به عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان شناخته می‌شود، از جنوب به خیابان شریعتی غربی، از شمال به خیابان نظر مرکزی، از شرق به خیابان توحید و از غرب به خیابان حکیم نظامی محدود می‌شود. به این محله در شهر اصفهان جلفا گفته می‌شود که یک منطقه ارمنی نشین بوده و کلیساهای معروفی دارد. دیدن این محله و آشنایی با سبک معماری و زندگی در آن می‌تواند برای گردشگران جالب باشد.

تاریخچه محله جلفا اصفهان


محله جلفا اصفهان محله به اصطلاح ارمنی‌نشین اصفهان است. بر اساس مستندات تاریخی، در زمان جنگ های ایران و عثمانی در دوران شاه عباس اول، ارمنیان ساکن منطقه‌ای در ارمنستان به نام جلفا، به اجبار به داخل ایران و به شهر اصفهان کوچانده و سکنا داده شدند. این مردم در سرزمین جدیدی که وطن آنها شده بود، محله‌ای به نام جلفا را به یاد سرزمین گذشته خود بنا نهادند.

کلیساهای جلفا اصفهان


کلیساهای ارمنی تنها به محدوده جغرافیایی محله جلفا که در بالا گفتیم محدود نمی‌شود و کلیساهای دیگری نیز در همسایگی این محله قرار دارد. اما در این نوشته، به سه کلیسای ارمنی اصلی که در محله جلفا قرار دارند می‌پردازیم:
کلیساهای جلفا اصفهان به همراه نشانی و عکس

کلیسای وانک


کلیسای جامع وانک مهم‌ترین کلیسای ارمنی ایران به شمار می‌رود و به نام کلیسای آمنا پرکیچ هم شناخته می‌شود. لقب کلیسای وانک، خواهران مقدس است. عبارت «وانک» در زبان ارمنی به معنای صومعه است. دلیل این عنوان این است که این کلیسا به عنوان صومعه و آموزشگاه راهبان و روحانیان ارمنی کاربرد داشته است. شما در معماری و طراحی درونی و بیرونی کلیسای وانک می‌توانید گونه‌ای تنوع را ببینید که ناشی از حضور طراحان گوناگون از کشورهای مختلف در طول ساخت و توسعه آن است.
نقاشی‌های درونی این کلیسا که سقف و دیوارهای بالایی آن را پوشانده است، یکی از مهم‌ترین و اعجاز برانگیزترین بخش‌های کلیسای وانک است. کلیسای وانک دارای یک برج ناقوس است که نزدیک به ۴۰ سال پس از ساخت بنای اصلی به مجموعه افزوده شده است. همچنین دو گنبد این کلیسا منحصر به فرد است و در معماری رایج کلیساهای بیرون از ایران دیده نمی‌شود.
کلیساهای جلفا اصفهان به همراه نشانی و عکس

موزه وانک


موزه وانک بخشی از مجموعه کلیسای وانک است و در آن آثار تاریخی مهمی نگهداری می‌شود. موزه کلیسای وانک به عبارتی موزه مردمشناسی ارامنه ایران و اصفهان به شمار می‌رود. در این موزه، آثار و نسخه‌های خطی از مستندات و کتاب‌های ارامنه به خط ارمنی، تابلوهای نقاشی، ابزارهای مذهبی و زیورآلات فلزی، لباس و پارچه، ظروف چینی و سفالی از جمله اشیا موجود در این موزه است. از دیگر بخش‌های مهم موزه کلیسای وانک، مجموعه صنعت چاپ و مجموعه مربوط به نسل کشی ارامنه است.

کلیسای مریم و هاکوپ مقدس اصفهان


کلیسای هاکوپ کلیسیایی کوچک بوده که ابتدا توسط ارمنیان جلفا ساخته می‌شود، اما به اندازه بزرگ نبوده و فضای کافی و زیبایی برای مراسم مذهبی نداشته است. بعدها یکی از بزرگان ارمنی به توسعه آن کمک کرده و کلیسای مریم مقدس (St. Mary Church) به این ترتیب ساخته می‌شود.
کلیساهای جلفا اصفهان به همراه نشانی و عکس

کلیسای بیت لحم اصفهان


کلیسای بیت لحم یا بیت اللحم (Bedkhem Church) با کمک مالی فردی مشهور به خواجه پطرس ساخته شده است که در محوطه همین کلیسا به خاک سپرده شده است. کلیسای بیت لحم که در نزدیکی کلیسای وانک و مریم مقدس قرار دارد، یکی از زیباترین کلیساهای ایران است. کلیسای بیت لحم که بتقحم مقدس هم نامیده می‌شود، بلندترین گنبد را در میان کلیساهای جلفا دارد. در دیواره‌های داخلی تالار اصلی کلیسا، زندگی حضرت مسیح (ع) به نمایش درآمده است. در دو ردیف نقاشی‌های دیواری این کلیسا، ۷۲ نقاشی که بخشی به هم پیوسته و بخشی مستقل از هم هستند، توسط هنرمندان ارمنی تصویر شده است.
کلیساهای جلفا اصفهان به همراه نشانی و عکس

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از کلیساهای جلفا


بازدید از کلیسای وانک نیازمند پرداخت ورودیه است. زمان پیشنهادی برای بازدید از هر سه کلیسای یادشده در این نوشته، دست کم به دو ساعت زمان نیاز دارد.

چگونه به بازدید از کلیساهای جلفا اصفهان برویم؟


محله جلفا و سه کلیسای اصلی آن در نزدیکی زاینده رود قرار دارند و دو ایستگاه مترو سی و سه پل و شریعتی، به ترتیب دسترسی از شمال و جنوب به محله جلفا را برای گردشگران آسان کرده است. اگر دوست دارید درمورد سفر به شهر زیبای اصفهان اطلاعات بهتری به دست آورید به شما مطالعه راهنمای سفر به اصفهان را پیشنهاد می‌کنیم.
اگر به این منطقه از اصفهان سر زدید، میتوانید خودتان را به وعده‌های غذایی در برخی از بهترین رستوران های اصفهان دعوت کنید.

جاهای دیدنی نزدیک به کلیساهای جلفا اصفهان


زاینده رود: ۱.۵ کیلومتر
کلیسای کاتولیک: ۲ کیلومتر
کلیسای سرکیس مقدس: ۳.۵ کیلومتر

هتل های نزدیک به کلیساهای جلفا اصفهان


هتل جلفا اصفهان
هتل کارون اصفهان
هتل چهل پنجره اصفهان
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است