search
menu

منارجنبان اصفهان کجاست؟ راهنمای بازدید و تصاویر جالب

[ پنهان کردن ]
بخش‌های مختلف منارجنبان
چگونه می‌توان به منارجنبان در اصفهان دسترسی پیدا کرد
دیدنی‌های نزدیک به منارجنبان اصفهان
هتل‌های نزدیک به منارجنبان
منارجنبان اصفهان یکی از زیباترین سازه‌ها در سمت غرب شهر اصفهان است. منارجنبان بنایی کهن با یک بقعه و دو مناره بر روی قبر عارفی به نام عمو عبدالله کارلادانی ساخته شده است که وی در قرن هشتم هجری زندگی می کرده است. سقف این بنا هم به شکل گنبد است. این بنا دارای دو مناره ۱۷ متری است و حالت اعجوبه این بنا بدین صورت است که با تکان دادن یکی از مناره‌ها، مناره دیگر نیز تکان می‌خورد. مناره‌ها نازک و سبک هستند که لرزش مناره‌ها بسیار محسوس است. این بنا با کاشی های فیروزه ای تزئین شده است و معماری بنا به سبک معماری ایلخانان نزدیک است و در سال ۱۳۲۱ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است. اگر دوست دارید از این مکان زیبا و تاریخی دیدن کنید با خرید بلیط هواپیما برای اصفهان بازدید از این مکان زیبا را تجربه کنید.
 منارجنبان اصفهان کجاست؟ راهنمای بازدید و تصاویر جالب

بخش‌های مختلف منارجنبان


مناره‌های منارجنبان یکی از شاخص‌ترین بخش‌های این بنا است. مناره‌ها از جنس خشت هستند و روی مناره‌ها با کاشی‌های فیروزه ای، مشکی و سفید تزیین شده است. داخل مناره‌ها نیز پله‌های مارپیچی قرار دارد، به راحتی توسط آنها می‌توانید به پشت بام و بالای مناره‌ها بروید. براساس تحقیقات انجام شده بر روی لرزش این مناره‌ها، چنین نتیجه گیری می‌شود که مصالح استفاده شده سبک هستند، مناره‌ها قدی کوتاه دارند و میزان فاصله مناره‌ها و کلاف‌های چوبی مشخص است. جالب اینجا است که از زمان صفویان این بنا در حال لرزش است اما تاکنون تخریبی دیده نشده و دلیل آن نیز می‌تواند مربوط به شیارهای موجود بین بخش های مختلف ساختمان باشد که بین دیوارها فاصله ایجاد کرده است.
این فاصله‌ها باعث می‌شوند تا به محض تکان خوردن مناره‌ها، بنا فضای کافی برای جا به جا شدن داشته باشد و همین کار نیز از تخریب ساختمان جلوگیری می‌کند. البته با تکان خوردن یک مناره فقط مناره دیگر نمی‌لرزد، بلکه کل بنا می‌لرزد. به همین دلیل در بخش‌های مختلف بنا مثل روی مناره‌ها اشیایی مانند زنگوله قرار داده شده تا لرزش‌ها به خوبی احساس شود. همه افراد اجازه لرزاندن این بنا را ندارند، بلکه فقط در داخل ساختمان فردی به نام جنباننده وجود دارد که از پله های مناره بالا می‌رود و مناره‌ها را تکان می‌دهد. در زمان‌های قدیم بازدیدکنندگان خود نیز به صورت انفرادی مناره ها را تکان می‌دادند؛ اما اکنون به خاطر حفاظت بیشتر از این بنا، این کار را توسط بازدیدکنندگان ممنوع کرده اند. حتی در زمان‌های گذشته موذن هم برای گفتن اذان بالای مناره‌ها می‌رفت و همزمان با تکان دادن مناره‌ها اذان می‌گفت.
 منارجنبان اصفهان کجاست؟ راهنمای بازدید و تصاویر جالب
ایوان منارجنبان در اصفهان نیز قسمتی است که مقبره عمو عبدالله آنجا قرار دارد. مقبره عموعبدالله که یکی از عارفان قرن هشتم هجری بوده و اطلاعات زیادی در مورد این شخص در دست نیست، فقط روی قبرش نوشته شده است که وی در دوره سلطنت سلطان محمد خدابنده زندگی می کرده است و در بخش ایوان یا صحن اصلی، علاوه بر قبر عموعبدالله چند قبر دیگر هم به چشم می‌خورد که رنگشان سفید است و مربوط به دوره صفویه هستند. چله خانه منارجنبان نیز در واقع همان دو اتاق کوچک در داخل بنا مخصوص عارفانی بوده که به مدت ۴۰ روز دست از همه چیز می‌شویند و با خدای خود خلوت می کنند.
اگر بخواهیم در مورد امکانات موجود در منارجنبان اصفهان برایتان بگوییم، باید به وجود فضای سبز، نیمکت و پارکینگ و همچنین بوفه و چایخانه اشاره کنیم. همچنین برای رفاه حال بازدیدکنندگان، به محض ورود به این بنای تاریخی با محوطه ای سرسبز و سنگ فرش شده رو به رو خواهید شد که در اطراف آن نیز فروشگاه‌هایی مشغول فروش بستنی و تنقلات هستند. در ایام تعطیلات پررفت و آمد نیز فروشگاه‌های موقتی برای فروش سوغات و کتابچه‌های راهنمای بناهای تاریخی اصفهان در محوطه این بنا دایر می‌شود.
 منارجنبان اصفهان کجاست؟ راهنمای بازدید و تصاویر جالب

چگونه می‌توان به منارجنبان در اصفهان دسترسی پیدا کرد


با اینکه در زمان های گذشته این بنای بی نظیر در خارج از شهر بوده و باید مسافت زیادی طی می‌کردید، اما امروزه که جزئی از شهر اصفهان است، باید برای رفتن به این بنای تاریخی به خیابان آتشگاه بروید و در محله کارلادان که محله نصرآباد نیز در آن محدوده است، مناره‌های منارجنبان را خواهید دید. بازدید از این بنای زیبا مشمول هزینه است و ساعات بازدید در دو نیمه سال متفاوت است که در نیمه اول سال از ساعت ۹ صبح تا ۶:۳۰ عصر و در نیمه دوم سال از ساعت ۹ صبح تا ۴ عصر برقرار است. شما برای بازدید از این بنای تاریخی حدودا نیم ساعت تا یک ساعت در نظر داشته باشید و سعی کنید در ساعت هایی که مناره‌ها را تکان می‌دهند آنجا حضور داشته باشید، ساعت‌ها عبارتند از: ۱۰:۳۰- ۱۲:۰۰- ۱۳:۳۰- ۱۵:۰۰- ۱۶:۳۰ و ۱۸:۳۰.

دیدنی‌های نزدیک به منارجنبان اصفهان


اگر بخواهید در کنار بازدید از منارجنبان از سایر جاهای دیدنی اصفهان هم دیدن کنید خوب است بدانید مکان‌های تاریخی و تفریحی زیر در دسترس هستند:
فاصله منارجنبان تا مسجد حکیم : ۹.۷ کیلومتر
فاصله منارجنبان تا کاخ چهل ستون : ۸.۹ کیلومتر
فاصله منارجنبان تا میدان نقش جهان : ۱۲ کیلومتر

هتل‌های نزدیک به منارجنبان


فاصله منارجنبان تا هتل آسمان: ۵ کیلومتر
فاصله منارجنبان تا هتل کوثر پارسیان: ۶.۷ کیلومتر
فاصله منارجنبان تا هتل چهل پنجره: ۶.۳ کیلومتر
فاصله منارجنبان تا هتل عباسی: ۷.۷ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است