search
menu

موزه ملک تهران

[ پنهان کردن ]
درباره موزه ملک
چرا بازدید از موزه ملک تهران پیشنهاد می شود؟
درباره بانی و واقف موزه
از مشهد تا باغ ملی تهران
موزه ملک
کتابخانه ملک
راه های دسترسی
در نزدیکی موزه ملک تهران از چه جاهای دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟
چه هتل هایی در نزدیکی موزه ملک تهران برای اقامت وجود دارد؟
چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک موزه ملک تهران هستند؟

درباره موزه ملک


یکی از دیدنی ترین موزه های پایتخت موزه ملک است که با نام موزه و کتابخانه ملک نیز شناخته می شود. موزه ملک با قرار گیری در بافت تاریخی تهران حال و هوای خاصی دارد که بازدید از این موزه را جذاب کرده است. این موزه تا سال ۱۳۷۵ در خانه ملک قرار داشت و بعد از آن به محل کنونی اش منتقل شد.

چرا بازدید از موزه ملک تهران پیشنهاد می شود؟


این موزه بزرگ ترین مجموعه فرهنگی کشور با ۱۹ هزار نسخه خطی است و یکی از شش کتابخانه بزرگ ایران و بزرگ ترین موزه وقفی- خصوصی کشور به شمار می رود که سه هزار سال از تاریخ و فرهنگ ایران را در دل خود جای داده است.
 موزه ملک تهران

درباره بانی و واقف موزه


حاج حسین ملک در سال ۱۲۸۸ هجری قمری در تهران، در خانواده ای که اصالتا اهل تبریز بودند، متولد شد. حاج حسین به دستور پدر جهت تحصیل به مدارس دارالشفاء و صدر تهران رفت گرچه در این بین دور از چشم پدر به مدرسه فرانسوی آلیانس نیز رفت تا زبان فرانسه را نیز بیاموزد. در سفری که همراه پدر به مشهد داشت با کتب نفیس حرم رضوی آشنا شد و مدتی بعد هم نسخه ای از دیوان ابن یمین فریومدی در نیشابور به دستش رسید. همین کافی بود تا حاج حسین بیست و هشت ساله به فکر ایجاد کتابخانه ای عظیم باشد. حدودا سال ۱۲۷۵ شمسی بود که کتابخانه ملک گام های اولیه خود را در مشهد برداشت و مدتی بعد، این کتابخانه به خانه پدری ملک در تهران انتقال داده شد و در نهایت در سال ۱۳۱۶ شمسی تقدیم آستان قدس رضوی شد. حاج حسین ملک در سال ۱۳۵۱ شمسی دار فانی را وداع گفت و در حرم امام رضا(ع) به خاک سپرده شد.

از مشهد تا باغ ملی تهران


پایه و اساس کتابخانه و موزه ملک در مشهد ایجاد شد اما مدتی بعد این کتابخانه به تهران انتقال یافت تا اهالی دانش دسترسی آسانی به این گنجینه داشته باشند. در تهران، خانه پدری ملک میزبان این کتابخانه بود؛ اما از آنجا که حاج حسین رویای کتابخانه ای عظیم را در سر می پروراند، در تیر ماه ۱۳۲۳ قطعه زمین بزرگی را در باغ ملی خریداری و وقف کتابخانه کرد. متاسفانه عمر حاج حسین به احداث ساختمان جدید کتابخانه در باغ ملی قد نداد اما آستان قدس رضوی آستین همت را بالا زد تا رویای حاج حسین ملک به واقعیت بپیوندد. آستان قدس رضوی در سال ۱۳۶۴ کارهای طراحی و تاسیس ساختمانی جدید برای موزه و کتابخانه ملک را آغاز کرد و پس از حدود ۱۰ سال فعالیت در نهایت در سال ۱۳۷۵ کار ساخت و ساز ساختمان موزه و کتابخانه ملک به پایان رسید. در همین سال( ۱۳۷۵ ) کتابخانه ملک که در خانه پدری ملک قرار داشت به محل جدید( فعلی) کتابخانه و موزه ملک منتقل شد.
 موزه ملک تهران

موزه ملک


در طبقه همکف و زیر همکف ساختمان موزه ملک قرار دارد که شامل مجموعه های مختلفی از دوران های تاریخی متفاوت است. به طور کلی موزه ملک دارای ۶ مجموعه تحت عنوان مجموعه سکه، مجموعه آثار هنری، مجموعه هنر لاکی، مجموعه تمبر، مجموعه فرش، مجموعه آثار خوشنویسی و مجموعه بانو ملک( آثار اهدایی بانو عزتملک ملک شامل تابلوهای نقاشی، نسخه های خطی، قلمدان، سرقلیان و غیره) است.

کتابخانه ملک


کتابخانه ملک به دلیل نسخه های کمیاب خطی ای که دارد یکی از گنجینه های بزرگ نسخ خطی ایران به شمار می رود. کتابخانه ملک علاوه بر ۱۹ هزار نسخه خطی، ۱۰۰ هزار کتاب چاپی، ۳۵۶۸ کتاب چاپ سنگی و ۵۴۸ نشریه ادواری را نیز در خود جای داده است. بد نیست بدانید که قدمت تعداد کثیری از کتاب های چاپی این کتابخانه به پیش از سال ۱۳۲۰ شمسی می رسد و از این نظر جزو اولین کتاب های چاپ شده در ایران به شمار می روند. بخش کتابخانه ملک تنها به کتب خطی و چاپی اکتفا نکرده و علاوه بر این که بخشی برای مطالعه دارد، قسمت هایی را مجهز به دستگاه هایی برای انجام امور فنی ایجاد کرده است. در این قسمت ها اموری مانند مرمت نسخ خطی، عکاسی، تهیه میکرو فیلم، صحافی، جلد سازی و غیره انجام می شود.
 موزه ملک تهران

راه های دسترسی


اگر با ماشین شخصی قصد رفتن به کتابخانه و موزه ملک را داشته باشید باید خاطر نشان کنیم که این موزه در محدوده طرح ترافیک قرار دارد. اما اگر قصد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را دارید می توانید با استفاده از اتوبوس هایی که از خیابان امام خمینی می گذرند، به ایستگاه خیام رسیده و از آن جا با کمی پیاده روی به سردر باغ ملی و موزه ملک برسید. با استفاده از خطوط ۱ و ۲ مترو نیز می توانید به ایستگاه امام خمینی رفته و از آن جا با کمی پیاده روی به سردر باغ ملی و موزه ملک برسید. ورودی های دیگر موزه در خیابان سی تیر و خیابان فردوس قرار دارند.

در نزدیکی موزه ملک تهران از چه جاهای دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟


فاصله موزه ملک تا محوطه باغ ملی یا میدان مشق قدیم: ۰.۰۸ کیلومتر
فاصله موزه ملک تا موزه ارتباطات:۸۰۰متر
فاصله موزه ملک تا سردر باغ ملی: ۹۰۰ متر
فاصله موزه ملک تا موزه ملی ایران: ۲۵۰ متر
فاصله موزه ملک تا استریت فود ۳۰ تیر: ۳۵۰ کیلومتر
فاصله موزه ملک تا موزه عبرت: ۳۵۰ کیلومتر
فاصله موزه ملک تا موزه ملی علوم و فناوری: ۴۵۰ کیلومتر
فاصله موزه ملک تا موزه علی اکبر صنعتی: ۴۵۰ کیلومتر
فاصله موزه ملک تا پارک شهر: ۵۰۰ متر
فاصله موزه ملک تا گذر گردشگری باب همایون: ۵۰۰ متر
فاصله موزه ملک تا میدان حسن آباد: ۷۵۰ متر

چه هتل هایی در نزدیکی موزه ملک تهران برای اقامت وجود دارد؟


هتل بزرگ فردوسی تهران
هتل حافظ
هتل گلستان
هتل اخوت

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک موزه ملک تهران هستند؟


رستورن فرهنگ
رستوران سنتی ترمه
کافه ملک
کافه رستوران گل رضائیه
کافه رستوران ریرا

می‌توانید برای هر نوع خرید بلیط هواپیما یا رزرو تور داخلی و خارجی به سفرمارکت مراجعه کنید.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است