search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

موزه ایران باستان تهران

[ پنهان کردن ]
درباره موزه ملی ایران
تاریخه موزه ملی ایران
ساختمان های متفاوت موزه
موزه ایران باستان تهران
چرا بازدید از موزه ملی ایران پیشنهاد می شود؟
چگونه به موزه ملی ایران در تهران برویم؟
در نزدیکی موزه ملی تهران از چه جاهای دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟
چه هتل هایی در نزدیکی موزه ملی برای اقامت وجود دارد؟
چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک موزه ملی هستند؟

درباره موزه ملی ایران


همه ما کم و بیش از سلسله های تاریخی و ترتیب به قدرت رسیدنشان چیزهایی می دانیم اما کمتر کسی است که بداند تاریخ ایران به این سلسله ها ختم نمی شود و قدمت این سرزمین کهن به دورانی پیش از اختراع خط می رسد. با این که بخشی از تاریخ و گذشته این سرزمین را در کتاب های درسی خوانده ایم اما از بخش اعظم تاریخ ایران بی اطلاعیم یا برای آگاهی، دسترسی به منابع کافی نداریم. اینجا است که موزه ها به داد افراد علاقه مند به تاریخ رسیده و آثار تاریخی به جامانده از دوره های مختلف را به نمایش می گذارند. البته در هر شهر و روستای گردشگری موزه ای قرار دارد که به معرفی و نمایش آثار تاریخی می پردازد. اما این موزه ها تنها به آثار استخراج شده از آن منطقه اختصاص یافته اند و برای اطلاعاتی بیشتر از تاریخ ایران به موزه جامع تر، موزه ملی ایران مراجعه شود که با گردآوری آثار از مناطق مختلف ایران به خوبی دوره های تاریخی مختلف را به نمایش گذاشته است. کسانی که با خرید بلیط هواپیما به تهران می‌آیند می‌توانند بخشی از زمانشان را به بازدید از موزه ملی بپردازند.
موزه ایران باستان تهران

تاریخه موزه ملی ایران


در سال ۱۲۹۵ بود که مرتضی قلی خان ممتاز الملک یکی از اتاق های مدرسه دارالفنون تهران را به فضایی به نام موزه تبدیل کرد و بیش از ۲۷۰ شیء تاریخی را در آن گردآوری کرد. پس از مدتی که حفاری های باستان شناسی آغاز شد(۱۳۰۶)، جای خالی فضایی تحت عنوان موزه به شدت احساس می شد و در نتیجه دستور ساخت موزه صادر شد. ابتدا این دستور در سال ۱۳۰۸ به آندره گدار فرانسوی ابلاغ شد تا نقشه ای شایسته برای موزه ایران طراحی کند. این معمار فرانسوی با مطالعه سبک معماری ایرانی و با الهام از ایوان طاق کسری طرحی مطابق معماری و تاریخ ایران طراحی کرد. این طرح در سال ۱۳۱۴ به معماران ایرانی حاج عباس قلی معمار باشی و استاد مراد تبریزی داده شد تا عملیات ساخت و ساز را آغاز کند و در نهایت پس از دو سال فعالیت، موزه ملی ایران مورد بهره برداری قرار گرفت.
موزه ایران باستان تهران

ساختمان های متفاوت موزه


مجموعه موزه ملی ایران دارای دو ساختمان مجزا است. ساختمانی که با آجرهای قرمز مشاهده می شود همان بنای است که معمار فرانسوری طرح آن را کشید و امروزه عنوان قدیمی ترین موزه کشور را به خود اختصاص داده. این ساختمان قدیمی به دوره پیش از تاریخ و دوره تاریخی اختصاص دارد و به نام موزه ایران باستان خوانده می شود. در سمت دیگر این ساختمان قدیمی، بنایی نسبتا تازه را مشاهده خواهید کرد. این ساختمان جدید در سال ۱۳۷۵ با طرحی الهام گرفته از سبک معماری ساسانی افتتاح شد. در این بنا به دوره اوایل اسلام تا دوران قاجار پرداخته و با نام موزه دوره اسلامی شناخته می شود.
موزه ایران باستان تهران

موزه ایران باستان تهران


موزه ایران باستان بنایی دو طبقه است. در طبقه اول موزه آثاری از دوران پارینه سنگی، دوران نو سنگی، مس و سنگ را خواهید دید. در طبقه همکف این بنا بازدید از عصر مفرغ و آهن شروع شده و با دوره هخامنشی و سلوکی ادامه یافته و در دوران پارتی و ساسانی به پایان خواهد رسید.
موزه باستان شناسی و هنر اسلامی ایران
موزه دوره اسلامی ساختمانی سه طبقه است که طبقه همکف آن به برگزاری نمایشگاه های موقت و سالن اجتماعات اختصاص دارد. طبقه اول آن به آثاری از دوره های تیموری، صفوی و قاجار اختصاص یافته و در طبقه دوم آن آثاری از دوران صدر اسلام، سلجوقیان و ایلخانیان را مشاهده خواهید کرد.
موزه ایران باستان تهران

چرا بازدید از موزه ملی ایران پیشنهاد می شود؟


موزه ملی ایران قدیمی ترین موزه ایران و بزرگ ترین موزه باستان شناسی کشور است، تا حدی که از آن به عنوان موزه مادر/ موزه مرجع یاد می شود. این موزه به خوبی آثار متفاوتی از قدیمی ترین دوره های تاریخی کشور تا به امروز را به نمایش گذاشته و از آن جا که نمایشگاه ها و نشست هایی را نیز در این زمینه برگزار می کند، می تواند اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار علاقه مندان بگذارد.

چگونه به موزه ملی ایران در تهران برویم؟


پیشنهاد می شود برای رفتن به این جاذبه از خودروی شخص استفاده نکنید زیرا مسیر دسترسی به موزه در محدوده طرح ترافیک قرار دارد. وسایل حمل و نقلی که می توانید برای رفتن به موزه استفاده کنید عبارتند از: خط ۲ مترو حسن آباد؛ تاکسی ها و پایانه های اتوبوس رانی به مقصد ایستگاه پارک شهر. برای مطالعه بیشتر درباره زیبایی های تهران می‌توانید راهنمای سفر به تهران را بخوانید.
موزه ایران باستان تهران

در نزدیکی موزه ملی تهران از چه جاهای دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟


فاصله موزه ملی ایران تا میدان دمشق: ۵۰۰ متر
فاصله موزه ملی ایران تا میدان حسن آباد: ۱.۷ کیلومتر
فاصله موزه ملی ایران تا سر در باغ ملی: ۱.۲ کیلومتر
فاصله موزه ملی ایران تا کاخ مسعودیه: ۲.۱ کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی موزه ملی برای اقامت وجود دارد؟


هتل گلستان تهران
هتل فردوسی تهران
هتل امیرکبیر
هتل شهریار
هتل زیبا
هتل سهند

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک موزه ملی هستند؟


کافه رستوران ریرا
رستوران ترمه
رستوران شاطر عباس
کافه و رستوران مس مس
رستوران عادل
رستوران بهاران
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است