search
menu

کاخ و موزه توپکاپی استانبول

[ پنهان کردن ]
درباره کاخ و موزه توپکاپی استانبول
چرا بازدید از کاخ و موزه توپکاپی پیشنهاد می شود؟
تاریخچه کاخ و موزه توپکاپی
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از کاخ و موزه توپکاپی چه قدر است؟
فصل مناسب برای بازدید از کاخ و موزه توپکاپی چه زمانی است؟
چگونه به کاخ و موزه توپکاپی برویم؟
از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟
چه هتل هایی در نزدیکی کاخ و موزه توپکاپی برای اقامت وجود دارند؟
چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به کاخ و موزه توپکاپی هستند؟

درباره کاخ و موزه توپکاپی استانبول


کاخ و موزه توپکاپی استانبول یکی از موزه های استانبول است. استانبول مملو از عمارت ها و کاخ های باشکوهی است که شما را به سفر در زمان می برند. توپکاپی، کاخی که زمانی قریب به ۴ قرن منزل سلطان عثمانی بود از حدود یک قرن پیش به عنوان یک موزه افتتاح شد و در بخشی از آن کلکسیون همایونی امپراتوری عثمانی و کتاب ها و دست‌نوشته هایشان را به نمایش گذاشتند. کاخ و موزه توپکاپی که با نام «توپکاپی سارای موزه سی» در ترکیه شناخته می شود، بنای ۵۰۰ ساله ای است که نه فقط برای معماری باشکوهش بلکه ارزش های فرهنگی و تاریخی اش انکارنشدنی است. شما با خرید اینترنتی بلیط هواپیما می‌توانید به استانبول سفر کنید و از کاخ توپکاپی دیدن کنید.

چرا بازدید از کاخ و موزه توپکاپی پیشنهاد می شود؟


• اولین کاخی است که در دوره عثمانی ساخته شد و مشهورترین جای دیدنی استانبول به حساب می‌آید.
• یکی از بناهای میراث جهانی یونسکو شمرده می شود.
• بزرگ ترین و قدیمی ترین کاخ جهان به شمار می رود.
• این کاخ اهمیت ویژه ای برای مسلمانان دارد، چرا که یادگاری هایی از پیامبر را در خود نگه داشته است.
کاخ و موزه توپکاپی استانبول

تاریخچه کاخ و موزه توپکاپی


در طول امپراتوری ۶۰۰ ساله عثمانی حدود ۳۰ سلطان از همین کاخ توپکاپی به اداره امور و سرزمینشان پرداختند که این دوران نزدیک به ۴ قرن طول کشید تا اینکه کاخ دلمه باغچه ساخته شد. در سال های اول دهه ۱۴۵۰، چند سالی از فتح قسطنطنیه گذشته بود که سلطان محمد دوم دستور ساخت کاخ توپکاپی را داد و در سال ۱۴۷۸ اقامتش در کاخ شروع شد. بعد از مرگ او و طی حکومت سلطان‌های بعدی همواره به وسعت کاخ و سبک معماری هایش افزوده شد. گفته می شود حدود ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر در این کاخ زندگی می کردند که نزدیک به ۳۰۰ نفر آن ها تنها در حرمسرای کاخ ساکن بودند.
این کاخ صدها تالار و اتاق را در خود جای داده ولی تنها بخش های اصلی آن قابل بازدید هستند که از میان آن ها می توان به کلیسای باستانی ایا ایرنه اشاره داشت. این کلیسا با قدمت ۱۵۰۰ ساله اش دروازه ای به سمت گذشته را برای بازدیدکنندگان می گشاید و داخلش می توان نمونه های زیبای موزائیک های تاریخی را مشاهده کرد.
برای دیدن مجموعه ای از معماری های ارزشمند با سبک های مختلف باید به قسمت حرمسرای کاخ توپکاپی رفت که عظمتش شگفت آور است و بیش از ۴۰۰ اتاق، یک بیمارستان و خوابگاه را در خود جای داده است.
تالار امپراتوری همان جایی است که هدیه امپراتوری های غرب از جمله ساعت و صندلی های طلا را در دکوراسیونش به کار برده اند. این تالار اصلی ترین محل برگزاری جشن ها و دورهمی های امپراتور بوده و در وسطش یک تخت طلایی با صندلی های طلایی قرار دارند که محل نشستن پادشاه های عثمانی و همسرانش بوده اند.
در بخش های دیگر کاخ و موزه توپکاپی می توان از حیاط های چهارگانه آن و موزه سلطنتی بازدید کرد و یکی از ۳ میلیون نفری بود که سالانه به بازدید این کاخ و موزه می روند. به همین دلیل کاخ توپکاپی در برنامه سفر استانبول جای دارد.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از کاخ و موزه توپکاپی چه قدر است؟


برای بازدید از کاخ و موزه توپکاپی باید هزینه های جداگانه ای پرداخت کرد. هزینه بازدید از موزه، حرمسرا و کلیسا به صورت جدا دریافت می شوند و به جز روزهای سه شنبه بقیه روزها می توان از کاخ بازدید کرد. زمان پیشنهادی برای بازدید از کاخ و موزه توپکاپی هم بستگی به زمان سفر شما دارد؛ یعنی در بازه «اوج سفر» ممکن است ساعات زیادی را منتظر بمانید تا اتاق های کوچک خالی شوند ولی در کل ۳ تا ۴ ساعت زمان مناسبی برای دیدن بخش های مختلف این کاخ و موزه است.
کاخ و موزه توپکاپی استانبول

فصل مناسب برای بازدید از کاخ و موزه توپکاپی چه زمانی است؟


بهترین زمان برای دیدن زیبایی های استانبول از جمله کاخ و موزه توپکاپی فصل بهار است، زمانی که طبیعت و سرسبزی اطراف کاخ به نهایت زیبایی خود می رسند و شور و شوق بازدیدکننده های کاخ در سرسراهای آن طنین می اندازد. البته برای مقرون به صرفه بودن سفر می توان ماه های سرد به به بازدید از کاخ و موزه توپکاپی رفت. برای اطلاع از سایر مکان‌های گردشگری در این فصل، مقاله جاهای دیدنی استانبول در زمستان را بخوانید. پس می‌توانید با پرواز تهران به استانبول، به این شهر زیبا سفر کرده و از جاذبه مشهور کاخ توپکاپی هم دیدن کنید.

چگونه به کاخ و موزه توپکاپی برویم؟


دسترسی به منطقه معروفی مثل سلطان احمد چندان سخت نیست، به خصوص کسانی که هتلشان را در بخش اروپایی استانبول رزرو کرده باشند به راحتی می توانند با وسایل نقلیه عمومی مثل مترو، تراموا یا اتوبوس خود را به میدان سلطان احمد برسانند. نزدیک ترین ایستگاه به کاخ و موزه توپکاپی ایستگاه گولهانه و سلطان احمد است که از آنجا تنها با چند دقیقه پیاده روی می‌توان به ورودی کاخ رسید.
کاخ و موزه توپکاپی استانبول

از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟


ایاصوفیه: ۲۷۰ متر
آب انبار باسیلیکا: ۴۵۰ متر
موزه باستان شناسی: ۵۰۰ متر
مسجد سلطان احمد: ۵۵۰ متر
پارک گولهانه: ۷۵۰ متر

چه هتل هایی در نزدیکی کاخ و موزه توپکاپی برای اقامت وجود دارند؟


هتل سیتادل: ۲.۳ کیلومتر
هتل آرمادا استانبول اولد سیتی: ۲.۳ کیلومتر
هتل پوینت آپارت: ۱.۳ کیلومتر
هتل دابل تری بای هیلتون: ۱.۴ کیلومتر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به کاخ و موزه توپکاپی هستند؟


رستوران کونیالی: ۳۰۰ متر
رستوران سرای بورنو آسکری گازینو: ۵۵۰ متر
رستوران قصر ایپلیکچی: ۹۰۰ متر
رستوران رنگین کمان ماهی و گوشت: ۲.۸ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است