search
menu

موزه جواهرات ملی تهران |معرفی آثار و تاریخچه

[ پنهان کردن ]
چرا بازدید از موزه جواهرات ملی پیشنهاد می‌شود؟
تاریخچه موزه جواهرات ملی
نکات بازدید از موزه جواهرات تهران
در موزه جواهرات ملی از چه چیزهایی می‌توان بازدید کرد؟
برجسته ترین آثار موزه جواهرات ملی
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از موزه جواهرات ملی چه قدر است؟
چگونه به موزه جواهرات ملی برویم؟
از چه جاهای دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟
چه هتل هایی در نزدیکی موزه جواهرات ملی برای اقامت وجود دارند؟
چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به موزه جواهرات ملی هستند؟
با اینکه همواره سخنانی درباره به تاراج رفتن ثروت ملی و جواهرات سلطنتی به میان آمده و تصور می‌شود چیزی از خزانه و گنجینه‌های تاریخی گرانبها نمانده ولی هنوز بخش قابل توجهی از آن در موزه جواهرات ملی نگهداری می‌شود که می‌تواند هر بازدیدکننده ای که به تهران سفر می‌‌کند را به حیرت وا دارد. موزه جواهرات ملی یکی از موزه‌ های تهران در ساختمان بانک مرکزی قرار دارد و جواهرات ارزشمندی از فتوحات قرن‌های گذشته و هدایا و متعلقات سلطنتی را در معرض بازدید عموم قرار داده است.
 موزه جواهرات ملی تهران |معرفی آثار و تاریخچه

چرا بازدید از موزه جواهرات ملی پیشنهاد می‌شود؟


در این موزه آثاری پوشیده از گوهرهای قیمتی مثل الماس و مروارید نگهداری می‌شود.
در موزه جواهرات ملی بزرگ‌ترین الماس صورتی جهان یعنی الماس دریای نور را می‌بینید.
اگر به طراحی‌های منحصر به فرد جواهرات و طلا علاقمندید، بازدید از این موزه به شما پیشنهاد می‌شود.
گنج‌های خزانه جواهرات ملی شامل مجموعه‌ای از باارزش‌ترین و قیمتی‌ترین جواهرات کشور و حتی دنیاست.
با توجه به همه این ویژگی‌ها می‌توان با اطمینان گفت که موزه جواهرات ملی از مهم‌ترین جاهای دیدنی ایران به شمار می‌رود.

تاریخچه موزه جواهرات ملی


بعد از اینکه آثار برجسته و سنگ‌های قیمتی تاریخ پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشتند، در سال ۱۳۱۶ راهشان به خزانه بانک ملی ایران باز شد و بعد از ساخته شدن خزانه فعلی در سال ۱۳۳۴، طولی نکشید که بانک مرکزی تاسیس شد و بالاخره در سال ۱۳۳۹ صیانت و نگهداری از این جواهرات به بانک مرکزی سپرده شد. این جواهرات به نوعی در قصه‌های تاریخی و حتی افسانه‌ها یاد شده‌اند و در هر دوره تاریخی سرنوشت متفاوتی برایشان رقم خورده است.
آن طور که می‌گویند بار اول شاهان صفوی گوهرهای گرانبهایی را از هند، فرانسه، بریتانیا و عثمانی خریداری و گنجینه را دور هم آوردند؛ ولی بعد از به یغمارفتن این گنجینه، نادرشاه برای پس گرفتنشان به هندوستان لشکرکشی کرد و در کنار این جواهرات، غنیمت‌های زیادی را به همراه خود آورد. نادرشاه بخش بزرگی از این گنجینه را پیشکش آستان مقدس رضوی، حاکمان، عامران و سپاهیان کرد.
بعدها در نتیجه غارت احمد بیک افغان، گوهری همچون الماس کوه نور برای همیشه از دست رفت و در نهایت به ملکه ویکتوریا اهدا شد. دوره‌های قاجار و پهلوی ایام بی دغدغه ای برای گنجینه‌های ملی بودند و حتی در این قرن ها آثار زیادی ساخته شد تا سنگ های قیمتی تزیین بی بدیلی برای آن ها باشد. البته باید خاطر نشان کرد که ۲ گوهر از این گنجینه که یکی فیروزه استخراج شده از معادن نیشابور و دیگری مروارید صید شده از خلیج فارس بود در سال های اخیر به این خزانه افزوده شده است.
 موزه جواهرات ملی تهران |معرفی آثار و تاریخچه

نکات بازدید از موزه جواهرات تهران


به یاد داشته باشید پس از رزرو هتل و حرکت به سمت موزه جواهرات سلطنتی، به همراه بردن دوربین یا تلفن همراه به داخل موزه ممنوع است؛ پس امکان عکاسی از این مجموعه را نخواهید داشت. ضمنا ورود به این موزه فقط برای افراد بالای ۱۲ سال ممکن است. بعد از اینکه به چهارراه استانبول رسیدید و ساختمان بانک مرکزی را دیدید، به سمت در کوچکی که در بالای پله های ساختمان می‌بینید بروید. نگهبان شما را به سمت سالن‌ها و گیت‌های بازرسی راهنمایی می‌کند.

در موزه جواهرات ملی از چه چیزهایی می‌توان بازدید کرد؟


گنجینه جواهرات ملی تنها به ارزش اقتصادی آن محدود نمی‌شود؛ بلکه از یک سو بیانگر فرهنگ و تاریخ کهن ایران است و از طرفی ذوق هنری مردمان اعصار گذشته را به خوبی تداعی می‌کند. در این مجموعه نفیس گوهرهایی را می‌بینید که حتی در جهان نظیر ندارند و ارزش واقعی و تقریبی آن‌ها برآورد نشده است. این گوهرها و جواهرات در قالب ۳۷ گنجه دسته‌بندی شده‌اند و شامل تاج‌ها و نیم تاج‌ها، جقه‌ها، زیورآلات، گلدان، شمعدان، آفتابه لگن، درپوش‌های غذا، تنگ، شمشیر، خنجر، سپر و اشیا و آثار متنوعی هستند.
 موزه جواهرات ملی تهران |معرفی آثار و تاریخچه

برجسته ترین آثار موزه جواهرات ملیتخت طاووس
یکی از آثاری که همان ابتدا چشم بازدیدکنندگان را محو خود می‌کند، تخت طاووس یا همان تخت خورشید است که به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. این تخت چوبی طلاکاری شده مزین به سنگ‌های سلطنتی بوده و به دست هنرمندان دوره قاجار ساخته شده است.
 موزه جواهرات ملی تهران |معرفی آثار و تاریخچه

الماس دریای نور
زیباترین گوهری که در موزه ملی جواهرات نگهداری می‌شود، الماس صورتی رنگ دریای نور است که با وزن ۱۸۲ قیرط در زمره بزرگ ترین الماس‌های دنیا قرار گرفته و به خاطر رنگ کمیابش جزو منحصربه فردترین الماس‌ها به شمار می‌رود. رد پای این الماس را در افسانه‌ها و اساطیر پیدا می‌کنید. در دوره ناصرالدین شاه الماس صورتی یکی از بازوبندهای سطلنتی را مزین کرده بود ولی بعد از آن روی تاجی قرار گرفت که ۴۵۷ قطعه الماس و ۴ قطعه یاقوت آن را احاطه کرده است.
 موزه جواهرات ملی تهران |معرفی آثار و تاریخچه

تاج ها و نیم تاج ها
در موزه جواهرات ملی از هر دوره تاریخی تاج‌ها و نیمتاج‌های مختلفی را می‌بینید که سلیقه و هنر شاه‌ها را نشان می‌دهند. زیباترین تاج‌ها، تاج کیانی است که به دستور فتحعلی شاه ساخته شده و به الماس، زمرد، یاقوت و مروارید آراسته شده است. تاج پهلوی نیز از طلا و نقره ساخته شده و جواهرات زیادی روی آن کار شده است. یکی از زیباترین نیمتاج‌های موزه نیز نیمتاج نورالعین متعلق به فرح پهلوی است که ساخته یکی از جواهرسازان نیویورکی بوده و بخشی از الماس صورتی دریای نور روی آن کار شده است.
 موزه جواهرات ملی تهران |معرفی آثار و تاریخچه

کره جواهرنشان
یکی از کره‌های بزرگ جواهرنشانی که در موزه جواهرات ملی می‌بینید قطری معادل ۶۶ سانتی متر دارد و ۳۴ کیلوگرم طلا و ۳۶۵۶ گرم جواهر در ساخت آن استفاده شده است. این کره نیز به دستور ناصرالدین شاه ساخته شده و در این کره قسمت‌های مختلف جغرافیایی با جواهرهای مختلفی نشان گذاری شده اند.
 موزه جواهرات ملی تهران |معرفی آثار و تاریخچه

جقه و تخت نادری
در میان آثار به نمایش درآمده در موزه جواهرات ملی، جقه‌ای با زمردی درشت و الماس‌های ریز می‌بینید که معروف به جقه نادری است. این جقه یا همان پیش کلاه یکی از معروف ترین جواهرات کشور به حساب می‌آید و طرح‌های زیبا و منحصر به فردی روی آن کار شده است. در انتهای سالن این خزانه به تخت نادری می‌رسید که به دستور فتحعلی شاه ساخته شده و با ۲۲ هزار قطعه سنگ و جواهر تزیین شده است. این صندلی به طرح‌ها و نمادهای مختلفی آراسته شده و توجه هر کسی را به خود جلب می‌کند.


هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از موزه جواهرات ملی چه قدر است؟


بازدید از موزه جواهرات ملی زمان زیادی نمی‌طلبد؛ ولی برای ورود به خزانه دقایقی را برای عبور از گیت‌های بازرسی و تحویل و دریافت موبایل و اشیا فلزی صرف خواهید کرد. دست کم ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت برای بازدید از این موزه نیاز دارید و اگر کارت دانشجویی به همراه داشته باشید می‌توانید تنها نصف مبلغ ورودی را پرداخت کنید. برای آنکه درباره تهران و چگونگی لذت بردن از دیدنی‌های آن آشنا شوید، نوشتار راهنمای سفر به تهران را مطالعه کنید.

چگونه به موزه جواهرات ملی برویم؟


از آنجایی که موزه جواهرات ملی در مرکز شهر قرار گرفته دسترسی راحتی به آنجا خواهید داشت؛ ولی به خاطر قرار داشتن این منطقه در محدوده طرح ترافیک استفاده از خودرو شخصی معقولانه نیست. ضمن اینکه نزدیک ترین ایستگاه مترو به موزه ایستگاه سعدی (خط ۱ قرمز) بوده و ۲۰۰ متر با موزه فاصله دارد. خط اتوبوس میدان جمهوری به میدان بهارستان نیز از ایستگاه چهار راه استانبول عبور می‌کند. خبر خوب آنکه بسیاری از جاهای دیدنی تهران نیز در همین منطقه قرار دارد.

از چه جاهای دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟


خانه سردار اسعد بختیاری: ۱۰۰ متر
موزه بانک ملی: ۱۷۰ متر
عمارت امین السطان: ۶۰۰ متر
کاخ مسعودیه: ۱.۷ کیلومتر
باغ موزه نگارستان: ۲ کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی موزه جواهرات ملی برای اقامت وجود دارند؟


هتل حافظ: ۴۰۰ متر
هتل سعدی: ۵۰۰ متر
هتل نادری نو: ۶۰۰ متر
هتل مرکزی ایران: ۷۰۰ متر
هتل پرستو: ۸۰۰ متر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به موزه جواهرات ملی هستند؟


رستوران ساندیس: ۱۵۰ متر
فست فود دومینو: ۲۰۰ متر
کافه رستوران نادری: ۴۰۰ متر
رستوران عادل: ۷۵۰ متر
کافه رستوران گل رضائیه: ۷۵۰ مترفیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است