search
menu

تپه سیلک کاشان

[ پنهان کردن ]
درباره تپه سیلک کاشان
چرا باید از تپه سیلک بازدید کنیم؟
تاریخچه تپه سیلک کاشان
معماری تپه سیلک کاشان
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید
نحوه دسترسی به تپه سیلک
در تپه سیلک از چه بناها یی می توان بازدید کرد؟
بهترین زمان سفر
مکان های دیدنی نزدیک به تپه سیلک
مکان های اقامتی و هتل های نزدیک به تپه سیلک
رستوران ها و غذا خوری های نزدیک به تپه سیلک

درباره تپه سیلک کاشان


تپه سیلک کاشان در سه کیلومتری جنوب غربی کاشان و در سمت راست جاده کاشان به فین قرار گرفته است. قدمتی نزدیک به هفت هزار سال دارد و مایه مباهات تمدن ایرانی است که میراث ارزشمند تاریخی مانند قدیمی‌ ترین خشت دست‌ ساز و سفال های منقوش را در خود جای داده است. در محوطه تپه سیلک کاشان حفاری ها و کند و کاو های بسیاری در زمان های مختلف انجام شده و اشیا و ظروف بسیاری از دل خاک بیرون کشیده شده است.
در خرابه‌های تپه باستانی سیلک چند اسکلت انسان و ظروف باستانی پیدا شده‌ است که این اشیا در موزه‌های لوور فرانسه، موزهٔ ملی ایران و موزه باغ فین و موزه‌ ای در کنار این مجموعه باستانی قرار داده شده‌ است. پیدا شدن تعداد زیادی دوک های ریسندگی و همچنین ابزارآلات ذوب فلزات دلالت برصنعتی بودن سیلک در آن دوران دارد. شاید تپه سیلک در نگاه اول مانند تپه‌های معمولی باشد اما در زیر آن دنیایی سرشار از شگفتی مدفون است.
تپه سیلک کاشان

چرا باید از تپه سیلک بازدید کنیم؟


سیلک یکی از مکان‌های تاریخی پس از تمدن جیرفت کرمان در فلات ایران است.
جایگاه اولین تمدن شهرنشینی بشر محسوب می شود.

تاریخچه تپه سیلک کاشان


سیلک یکی از مکان‌های تاریخی است که مدارک مکتوب متعلق به دوران پیش از هخامنشی در آن پیدا شده است. نزدیک به پنج‌هزار سال پیش از میلاد، مردم غارنشین فلات ایران در پی دگرگونی‌‌هایی که از لحاظ آب و هوا و تشکیل مزارع و چمن ‌زارها به وجود آمده بود، به دشت‌ها روی آوردند و زندگی تازه‌ای را آغاز کردند و در تمدن آن‌ها نسبت به دوران پیشین پیشرفت بیشتری دیده شد. کهن‌ترین مردم دشت‌ نشین، مردم محل سیلک نزدیک کاشان بودند که آثار زندگی آن‌ها طی کاوش‌ها کشف شده است. میدان ‌گاه باستانی سیلک نیز در منطقه فین کاشان واقع شده ‌است و پیشینه‌ ای نزدیک به هفت هزار سال دارد.
تپه سیلک دراصل ویرانه‌های زیگورات باستانی ایران و نیایشگاه مردمان باستانی ایران بوده است که از گِل رس و سفال ساخته شده‌است. این مجموعهٔ تاریخی تا سال ۱۳۱۰ خورشیدی شناسایی نشده بود و در میان مردم کاشان به شهر نفرین شده معروف بود. هشتاد سال پیش با جاری شدن سیل در زمین‌های کشاورزی کاشان، این تپه‌ها نمایان و کشف شد و در ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره‌ ی ۳۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
تپه سیلک کاشان

معماری تپه سیلک کاشان


تپه سیلک از دو تپه شمالی و جنوبی که در فاصله ۶۰۰ متری یک ‌دیگر قرار دارند و دو گورستان الف و ب تشکیل شده‌ است. گورستان الف با قدمت ۳۵۰۰ ساله در ۲۰۰ متری جنوب قرار داشت که امروزه بروی آن بلوار امیرالمومنین کشیده شده است. گورستان ب نیز با قدمت ۳۰۰۰ ساله در زیرباغ ها و مزارع کشاورزی ضلع غربی تپه قرار گرفته است و تنها زیگورات سیلک است که ۱۵.۹۴ متر از ارتفاع آن باقی مانده است و از سه طبقه سکوی مطبق و یک پاگرد در جنوب سکوی اول و یک راه بالا رو ساخته شده است که در بازسازی جدید بنای زیگورات این راه به شکل پلکان نشان داده شده است. زیگورات سبک معماری مذهبی ویژه شهرهای عمده بین النهرین (عراق کنونی) و ایران بوده است که طبق آن بنا به‌ صورت برج مطبق هرمی شکل بنا می ‌شد.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید


همه روزه ۹ صبح الی ۱۸:۳۰ در نیمه شش ماه اول
۹ الی ۱۶:۳۰ در شش ماه دوم
روزهای‌ تعطیل: تاسوعا و عاشورا، رحلت‌ پیامبر (ص)، شهادت‌ امام‌ جعفر صادق (ع)، شهادت‌ حضرت‌ علی (ع)، رحلت‌ امام‌ خمینی (ره). زمان پیشنهادی بازدید ۲ تا ۳ ساعت است. قیمت بلیط ورودی ۵ هزار تومان است.

نحوه دسترسی به تپه سیلک


اگر تصمیم گرفته اید سری به این منطقه تاریخی بزنید و از جاذبه هایش لذت ببرید، کافی است با تهیه بلیط هواپیما یا هر وسیله نقلیه دیگری خودتان را به شهر کاشان برسانید و سری به جاده فین کاشان بزنید. این مجموعه تاریخی از کاشان بیشتر از ۳ کیلومتر فاصله ندارد.
تپه سیلک کاشان

در تپه سیلک از چه بناها یی می توان بازدید کرد؟


حمام فین کاشان
حمام تاریخی فین در باغ فین کاشان قرار دارد. این حمام قدیمی به ‌دلیل قتل امیرکبیر مشهور است. در قسمت جنوبیِ باغ فین، دو حمام وجود دارد که به حمام کوچک و بزرگ معروف هستند. در فاصله‌ی ۶ کیلومتری جنوب شهر کاشان، منطقه‌ای سرسبز و خوش آب و هوا قرار دارد که در گذشته به روستای فین کوچک مشهور بوده و با توجه به تقسیمات کنونی شهر کاشان در انتهای خیابان امیرکبیر واقع شده است.
باغ فین کاشان
این باغ یکی از برترین نمونه های باغ های ایرانی است و همین خود دلیلی بوده تا در فهرست آثار تاریخی یونسکو به ثبت برسد. درون این باغ درختان سر به فلک کشیده، فواره های کوتاه و بلند و همچنین صدای عبور آب در دل سنگ فرش های باغ همگی در کنار هم بازدیدکنندگان را محسور خواهد کرد.
موزه ملی کاشان
آخرین بخش باغ فین کاشان، موزه ملی کاشان است. این موزه دارای سه بخش باستان شناسی، مردم شناسی و صنایع دستی است. اشیای بخش باستان شناسی این موزه نیز از حفاری‌های انجام شده در تپه سیلک و چغازنبیل و حسنلو و خوروین و لرستان و… به دست آمده اند.

بهترین زمان سفر


بهترین زمان سفر به کاشان از اوایل فصل بهار تا اواخر اردیبهشت است.

مکان های دیدنی نزدیک به تپه سیلک


حمام فین کاشان: ۴ کیلومتر
باغ فین کاشان: ۴.۱ کیلومتر
موزه ملی کاشان: ۴.۲ کیلومتر
کوشک صفوی: ۴.۹ کیلومتر

مکان های اقامتی و هتل های نزدیک به تپه سیلک


هتل سرای کاسیان: ۵ کیلومتر
هتل خانه ایرانی: ۵.۱ کیلومتر
هتل مهینستان راهب: ۵.۲ کیلومتر
هتل سنتی نگین: ۵.۹ کیلومتر
هتل سنتی آریانا: ۶.۲ کیلومتر

رستوران ها و غذا خوری های نزدیک به تپه سیلک


رستوران البرز: ۲۹۰ متر
رستوران ملل کاشان: ۳۵۰ متر
کاشان پیتزا: ۶۰۰ متر
رستوران خانه رز: ۸۰۰ متر
رستوران اکرمی: ۱.۱ کیلومتر
رستوران پیانو: ۱.۱ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است