search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

کویر ریجن یا ریگ جن

[ پنهان کردن ]

درباره کویر ریجن یا ریگ جن


کویر ریجن یا ریگ جن کویری پر رمز و راز است و به دلیل اسرار آمیر بودنش به مثلث برمودای ایران نیز شهرت دارد. کویر ریجن در بخش غربی دشت کویر، در قسمت مرکزی ایران و شمال شهرستان انارک قرار گرفته است. کویر ریجن جذابیت‌های خاص خود را برای کویرنوردان مخصوصا در نیمه دوم سال دارد. کویر نوردان اغلب به دنبال دیدن هیجان و البته سکوت و عظمت کویر هستند و این منطقه از بهترین مقاصد کویرنوردان می‌تواند باشد. در ایران سرزمین‌های کویری بسیاری با داستان های خاص وجود دارند که کویر ریجن نیز از این قاعده مستثنی نیست و همانطور که از نام ریجن پیداست افسانه‌های مطرح شده در رابطه با کویر ریجن مربوط به جن و ارواح است. گردشگرانی که با خرید اینترنتی بلیط هواپیما به شهرهای پیرامون این کویر سفر می‌کنند می‌توانند از طریق تورهای گردشگری به این کویر بروند و از جذابیت‌های آن بهره‌مند گردند.
کویر ریجن یا ریگ جن

چرا بازدید از کویر ریجن پیشنهاد می شود


• کویر ریجن کویری مرموز و مثلث برمودای ایران است که گردش در آن برای کسانی که به دنبال ماجراجویی هستند بسیار جذاب است.
• گردش در کویر ریجن یک سفر متفاوت و هیجان انگیز به شمار می‌رود که در خاطر گردشگران بعنوان تجربه‌ای تکرار ناپذیر خواهد ماند.
• کویر ریجن به دلیل موقعیت کویری‌اش شبهای پر ستاره‌ای دارد و برای کسانیکه مشتاق دیدن شب‌های پر ستاره و صورت‌های فلکی هستند مکانی بسیار محبوب است.
• این مکان برای سفرهای گروهی نیز یک مقصد مناسب است.

چشم انداز و موقعیت کویر ریگ جن


در رابطه با تاریخچه سفر به ریجن باید گفت که از سال ۱۹۰۰ به بعد افراد زیادی عزم سفر به این منطقه و مستندسازی آن را داشته‌اند ولی همه آنها نافرجام مانده‌اند؛ تا اینکه در سال ۱۳۸۴ دکتر علی پارسا به همراه چند تن از دوستانش بطور رسمی و مستند از این منطقه بازدید و دیده‌های خود را ثبت کرده‌اند.
کویر ریجن یا ریگ جن
زیبایی فریبنده کویر ریجن در صحرای مرکزی ایران می تواند گردشگران را بسیار شگفت زده سازد. کویر ریجن (تپه جن) منطقه وسیعی از تپه‌های شنی در وسط دشت کویر و کویر مرکزی ایران است که تقریبا در منطقه مرزی استان‌های سمنان و اصفهان قرار دارد. مسافران قدیمی کویر معتقد بودند این مکان جایی است که ارواح شیطانی در آن زندگی می کنند و گویی نام این کویر از همین داستان‌ها و افسانه‌ها برگرفته شده است.
ریجن (به معنای منطقه‌ای از تپه‌های شنی است که طبق برخی اعتقادات و داستان ها توسط جن ها ایجاد شده است) احتمالاً مرموزترین کویر در ایران است که می تواند یک تجربه هیجان انگیز را برای شما رقم بزند. البته این کویر به مثلث برمودای ایران نیز شهرت دارد؛ زیرا مرداب‌های ریجن از خطرناک ترین قسمتهای این صحرا هستند و بیرون آمدن از آن آسان نیست به طوری که حتی می تواند منجر به مرگ شود. اما سوای این خطرات احتمالی، بیشتر این داستانها در واقع افسانه‌ای بیش نیستند. مردم محلی نزدیک به کویر ریجن به برخی داستانها اعتقاد دارند ولی باید به این نکته توجه داشت که علت بیشتر این پدیده‌ها به صورت علمی شناخته شده است. به عنوان مثال، صدایی در کویر شنیده می شود که به گریه سنگ معروف است و کارشناسان علت این پدیده طبیعی را انبساط و انقباض سنگها و شکستن آنها در نتیجه اختلاف دما بین شب و روز بیان کرده‌اند. اگر قصد سفر به ریجن را دارید می‌توانید با وسایل نقلیه مجهز و مناسب آفرود به این سفر بروید. همچنین می توان پا برهنه از صحرا عبور کرده و از حس جذاب راه رفتن روی شن های گرم کویر لذت برد. اگر می خواهید یک شب در این منطقه بمانید، مشاهده آسمان کویر که پر از ستاره است بسیار توصیه می‌شود.

لوازم و وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر ریجن


همانطور که می‌دانید اینجا یک منطقه کویری است و در نزدیکی آن روستا یا شهر وجود ندارد. پس برای این که بتوانید در این کویر بدون نگرانی به گردش بپردازید باید آب و غذا بهمراه داشته باشید. استفاده از لباس راحت، کفش مناسب و حتی کلاه و عینک آفتابی از ملزومات این سفر است. البته مهمترین نکته این است که یک راهنما یا کسی که با این منطقه بخوبی آشنا باشد را با خود همراه کنید. قبل از سفر نیز حتما پیش بینی وضع هوا را بررسی کنید زیرا زمانی که باران ببارد شن زارها و نمک زارها در برخی نقاط به باتلاق تبدیل می‌شود.
کویر ریجن یا ریگ جن

چگونه به کویر ریگ جن برویم


برای رفتن به کویر ریجن یکی از بهترین مسیرها بخش شمال شرق پارک ملی کویر است. جاده‌ای نیز که سنگفرش است و سنگفرش ملک آباد نام دارد مسیر سهل و آسانتری محسوب می‌شود. البته تورهای گردشگری چون تجربه سفر به کویر ریجن را دارند بهتر می‌توانند شما را راهنمایی کنند.
برای گشت و گذار در کویر ریجن اغلب گروههای گردشگری شب را نیز در این منطقه سپری می‌کنند تا بتوانند از آسمان پر ستاره آن نیز دیدن کنند. برای بازدید از این کویر می‌توانید توسط تورهای یک یا چند روزه به منطقه گردش کنید.
کویر ریجن یا ریگ جن

بهترین زمان سفر به کویر ریجن


مانند دیگر بیابانهای ایران، پاییز و زمستان بهترین زمان برای سفر به ریجن است. با این حال، لطفا قبل از سفر به این منطقه پیش بینی های هواشناسی را بررسی کنید.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است