search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

مراسم گلابگیری کاشان

[ پنهان کردن ]
مراسم گلاب گیری کاشان
تاریخچه گلاب گیری کاشان
زمان گلاب گیری کاشان
گلاب گیری در شهرستان های کاشان
بزرگ ترین مراسم گلاب گیری
مرغوب ترین گلاب کاشان
روش گلاب گیری
انواع گلاب کاشان
رفتن به مراسم گلاب گیری

مراسم گلاب گیری کاشان


گرچه نام کاشان با بناهای تاریخی و آب و هوای کویری اش گره خورده ولی این شهر را با مراسم گلاب گیری آن می شناسند. آیینی که قرن هاست در فرهنگ این شهر ریشه دوانده و آوازه کیفیت و مرغوبیت گلاب های حاصل از این مراسم به آن سوی مرزهای جهانی رسیده است. این جشن بهاری که بیش از ۲ میلیون گردشگر را روانه باغ های گل محمدی کاشان می کند از اواسط اردیبهشت ماه شروع و تا نیمه های خردادماه ادامه دارد. به کارگیری روش سنتی برای گلاب گیری این مراسم را از بقیه گلاب گیری ها متمایز ساخته است.
مراسم گلابگیری کاشان

تاریخچه گلاب گیری کاشان


آثار باستانی کشف شده و بررسی اسناد بین المللی نشان می دهد که گلاب و گلاب گیری در ایران و کاشان از عمری طولانی برخوردار است. با اینکه ایرانیان از چندین هزار سال پیش گل محمدی می کارند و این گل از گیاهان بومی ایران به شمار می رود ولی آیین گلاب گیری از هزار سال پیش شروع شده و راهش را به دنیای امروز باز کرده است. تا جایی که اکنون کاشان به عنوان قطب گلاب گیری جهان شناخته شده و حجم زیادی از گلاب های تولیدی به خارج از کشور صادر می شوند. طرح گل سرخ روی اشیای باستانی، سفرنامه ها و آثار نویسندگان تاریخی مهر تاییدی بر این تاریخچه طولانی هستند.

زمان گلاب گیری کاشان


با اینکه مراسم گلاب گیری در استان های مختلف ایران برگزار می شود و حتی برخی شهرها از اوایل اردیبهشت به پیشواز این مراسم می روند ولی گلابگیری کاشان از اواسط اردیبهشت شروع می شود یعنی این بازه بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما کاشان به شمار می رود چون عطر خوش گل سرخ در کوچه پس کوچه های شهرهای کاشان می پیچد و محلی ها و گردشگران در کنار هم به چیدن گل های سرخ مشغول می شوند.

گلاب گیری در شهرستان های کاشان


با برگزاری این مراسم در اقصی نقاط کاشان همچون قمصر، نیاسر و برزک و روستاهایی مثل وادقان، ون، سار و سده، این شهر می تواند پاسخگوی خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی باشد که با آمدن بهار هوس تماشای گلاب گیری آن ها را مجاب به خرید بلیط هواپیما کاشان می کند. البته مردم مهمان نواز کاشان مراحل گلاب گیری را به علاقه مندان یاد می دهند و این تاثیر زیادی در محبوبیت مراسم گلاب گیری داشته است.
مراسم گلابگیری کاشان

بزرگ ترین مراسم گلاب گیری


همانطور که می دانید شهر قمصر را مهد مرغوب ترین گلاب دنیا می دانند، همان گلابی که هر سال کعبه را با آن سشتشو می دهند و فضاهای مذهبی دیگر را به عطر آن آغشته می کنند ولی در واقع مرغوب تر از گلاب قمصر نیز وجود دارد و از آن جایی که این شهر پر از باغ گل محمدی بوده و در سطح جهانی معروف شده و درِ کارگاه های گلاب گیری آن به روی همه گردشگران باز است، بیش ترین بازدیدکننده های خارجی را دارد و قطب گلاب گیری ایران به شمار می رود.

مرغوب ترین گلاب کاشان


مرغوب ترین گلاب کاشان از گل های محمدی ارتفاعات کاشان گرفته می شود، گل هایی که نسبتا دیرتر شکوفا شده و گلاب غلیظ تری از آن ها تهیه می شود. برای همین مراسم گلاب گیری این نقاط چند هفته ای دیرتر از قمصر برگزار می شود. مرغوب ترین گلاب مربوط به روستاهای وادقان و ون است، این روستا در مرز استان های قم، اصفهان و مرکزی قرار داشته و ۵۰ کیلومتر از شمال کاشان فاصله دارند.
مراسم گلابگیری کاشان

روش گلاب گیری


فرآیند گلاب گیری حدود ۴ تا ۷ ساعت طول می کشد و لوازمی همچون دیگ بزرگ مسی، نی،‌ پارچ یا قرابه، تغار مسی (درپوش)، حوض آب و اجاق برای گلاب گیری مورد نیاز است و معمولا این ظروف مسی یا آلومینیومی توسط مسگرهای کاشانی ساخته می شوند. به این ترتیب، گل چین ها قبل از طلوع آفتاب برای چیدن گل های سرخ محمدی روانه باغ و کوهستان می شوند.
قبل از مراسم نیز گل ها و دیگ ها را به کنار رودخانه ای می برند و بعد از خواندن دعاهای مذهبی به کارگاه برمی گردند. گلاب گیری با گذاشتن دیگ مسی بر روی اجاق و اضافه کردن آب و گل های محمدی شروع می شود. معمولا بسته به نوع گلابی که قرار است تولید شود اندازه متفاوتی از گل های سرخ به آب اضافه شده و سپس درپوش مسی گذاشته می شود.
روزنه های بین درپوش و دهانه ظرف نیز با خمیر نان یا تفاله گل پوشانده شده و وزنه ای با هدف کنترل فشار ناشی از بخار بر روی درپوش قرار داه می شود.
مراسم گلابگیری کاشان
این دیگ ها با یک جفت نی آلومینیومی به پارچ هایی که داخل آب رونده یا جوی آب قرار گرفته، وصل شده اند و بعد از به جوش آمدن محتویات دیگ، عمل تقطیر انجام می شود و گلاب تولیدی به داخل پارچ مسی ریخته می شود. ضمنا روغن بسیار نازکی که روی گلاب داخل پارچ می نشیند، اسانس عطر گل سرخ است که با سرنگ برداشته می شود.

انواع گلاب کاشان


گلاب ها انواع مختلفی دارند و فقط برخی از آن ها برای مصارف خوراکی مجاز هستند و با گلاب هایی که مصارف درمانی دارند، متفاوتند. در واقع هر چه اندازه گل های سرخ در فرآیند گلاب گیری بیش تر باشد، گلاب غلیظ تر و سنگین تری تولید می شود.
گلاب سنگین: این نوع گلاب از مخلوط ۸۰ لیتر آب و ۳۰ کیلوگرم گل سرخ به دست می آید که به عنوان گلاب درجه یک شناخته می شود.
گلاب سبک: برای تهیه این نوع گلاب، ۸۰ لیتر آب و ۱۰ تا ۲۰ کیلوگرم گل سرخ لازم است که گلاب حاصل از آن عطر کم تری دارد و برای مصارف خانگی مناسب است.
گلاب دو آتیشه: در تهیه این گلاب به جای آب، گلاب و گل های محمدی را داخل دیگ مسی می ریزند و در نتیجه گلاب حاصل از ۲ بار تقطیر غلظت بالا، طعم گس و تلخی خواهد داشت.
گلاب سه آتیشه: در این روش نیز با ترکیب گلاب دو آتیشه و گل محمدی فرآیند گلابگیری انجام می شود.
گلاب پس آب: بعد از گلاب گیری، تفاله های گل محمدی یک بار دیگر در دیگ مسی ریخته می شود و گلاب حاصل از آن، گلاب رقیقی با عطر و کیفیت کم است.

رفتن به مراسم گلاب گیری


معمولا محبوبیت این مراسم باعث برگزاری تورهای یک روزه مختلفی شده و با ثبت نام در این تورها می توان با خیال راحت تری راهی کاشان شد. قمصر و نیاسر حدود ۳۰ کیلومتر با کاشان فاصله دارند و از آنجایی که این مراسم طرفداران زیادی دارد، معمولا ظرفیت مراکز اقامتی کاشان و شهرهایش در اردیبهشت ماه با رزرو قبلی گردشگران تکمیل می شود ولی می توانید هنگام رزرو آنلاین بلیط هواپیما کاشان، یکی از هتل ها یا اقامتگاه های بوم گردی این شهر را نیز رزرو کنید تا از این دردسرها دور بمانید.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است