search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

کویر مرنجاب و دیدنی های آن

[ پنهان کردن ]
کویر مرنجاب بخشی از شهرستان آران و بیدگل از توابع کاشان در استان اصفهان است و یکی از مقاصد بیابانگردی در ایران است. کویر مرنجاب یکی از کویرهای ایران و از جاهای دیدنی کاشان است که علاقه مندان به طبیعت‌گردی مخصوصا علاقه مندان به کاوش در بیابان ها را به سوی خود فرا می‌خواند. در این نوشته کمی بیشتر با کویر مرنجاب آشنا می‌شویم:
ریشه اسم مرنجاب، ظاهرا به دشواری یافتن آب در این منطقه خشک اشاره دارد. البته کویری بودن کویر مرنجاب به این معنا نیست که در آن هیچ موجود زنده‌ای نمی‌بینید! برعکس مرنجاب پوشش گیاهی مخصوص به خود شامل گیاهان شوردوست مختلف دارد. همچنین جانداران مختلفی ویژه این اکوسیستم سخت در این منطقه وجود دارند که برای سازگاری با شرایط آن تکامل یافته‌اند.
کویر مرنجاب و دیدنی های آن

دیدنی های کویر مرنجاب


مرنجاب هم به مانند بسیاری کویرهای دیگر ایران، به سبب تپه‌های شنی و چشم‌اندازها دلفریبش در روز و آسمان زیبای شب مشهور است. در کنار اینها، نمک‌زارها و شوره‌زارها و همچنین تالاب‌هایی که با بارش‌های فصلی تغذیه می‌شوند، از دیگر جاذبه های کویر مرنجاب هستند. جزیره سرگردان و دریاچه نمک اشاره کرد.
کاروانسرای مرنجاب دیگر جاذبه این کویر است که کاربرد اقامتی نیز دارد. زیرا مسافران و گردشگران در اتاق‌های آن اقامت می‌کنند و شب ها از پشت بام آن برای رصد ستارگان بهره می‌برند. این کاروانسرا در دوره صفویه ساخته شده و کاربرد آن مراقبت از جاده ابریشم و کاروان‌های در حال گذر از آن مخصوصا در شب بوده است. چاه دستکن و چاه کنجه که چاه هایی با آب شیرین هستند از دیگر جاذبه های پیرامون آن هستند.
کویر مرنجاب و دیدنی های آن

زمان مناسب برای سفر به کویر مرنجاب


زمان مناسب برای سفر به شهرهای گرمسیری و به طور مشخص بیابان‌ها و کویرهای ایران، نیمه دوم سال و فصل‌های پاییز و زمستان است. در این زمان‌ها، دمای گرم کویر تبدیل به دمایی مطبوع و معتدل می‌شود. هر چند شب‌های سرد را هم باید در نظر داشته باشید.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است