search
menu

راهنمای سفر به ایروان | صفر تا صد سفر به ایروان

[ پنهان کردن ]
راهنمای سفر به ایروان
ویدیو راهنمای سفر به ایروان
معرفی شهر ایروان
دانستنی های کاربردی
شماره های ضروری
عبارات ضروری
راه های دسترسی به ایروان
راه های دسترسی از فرودگاه ایروان به مرکز شهر
دیدنی های معروف ایروان
حمل و نقل عمومی ایروان
سیمکارت های ارمنستان
غذاهای معروف ارمنستان
امنیت در ایروان

راهنمای سفر به ایروان


راهنمای سفر به ایروان به شما کمک می‌کند تا برای سفر به پایتخت کشور ارمنستان با آمادگی کامل ظاهر شوید. به طوری که پیش از آن که سفر شروع شود، بدانید ایروان چه طور شهری است، معروف‌ترین دیدنی‌هایش کجاست، با چه عباراتی می‌توان با بومی‌ها ارتباط برقرار کرد و برای گشت و گذار در شهر از چه وسایلی استفاده کنید.

ویدیو راهنمای سفر به ایروان
معرفی شهر ایروان


ایروان، یکی از مهم‌ترین و پربازدیدترین نقاط توریستی کشور ارمنستان به شمار می‌رود. شهری که با خودنمایی کوه‌های آرارات در پس‌زمینه‌اش شهرت دارد. البته از جمله دلایلی که بسیاری از ایرانی‌ها را وسوسه می‌کند تا از این شهر بازدید کنند، دسترسی آسان و هزینه‌های مناسب سفر است. چرا که ارمنستان، این کشور آسیایی از همسایه‌های شمالی کشور ماست و با یک سفر زمینی و کوتاه هم می‌توان به ایروان رسید.
با این همه نزدیکی جغرافیایی و هزینه‌های پایین تنها انگیزه برای سفر به ارمنستان نیستند و بازدید از جاذبه‌های تاریخی شهر، شرکت در جشن‌های مختلف مسیحیان و البته بازدید از طبیعت اطراف پایتخت، از دیگر دلایل بازدید از ایروان محسوب می‌شوند.
بد نیست بدانید ایروان در مقایسه با پایتخت سایر کشورها شهر چندان بزرگی نیست؛ وسعتش در حدود ۲۲۳ کیلومتر مربع است و تعداد ساکنانش به ۱۰۷۵۸۰۰ نفر می‌رسد.
راهنمای سفر به ایروان | صفر تا صد سفر به ایروان

دانستنی های کاربردی


ویزا: نمی‌خواهد
واحد پول: درام ارمنستان (AZN)
زمان محلی: ۴+GMT
زبان رسمی: ارمنی
دین اکثریت مردم: مسیحیت
بهترین فصل سفر: بهار و پاییز
سبک تفریحات: بازدید از جاذبه‌های تاریخی، شهرگردی،
نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت / ۵۰ هرتز
سوغاتی‌ها: جواهرات دست ساز، ظروف سنگی، میوه خشک شده، لواشک، گلیم و قالیچه و ...
بهترین جا برای اقامت: مرکز شهر در اطراف میدان‌های جمهوری و آزادی، اطراف ساختمان کاسکاد

شماره های ضروری


کد تلفن ارمنستان: ۳۷۴+
کد تلفن ایروان: ۱
اورژانس عمومی: ۹۱۱ یا ۱۱۲
آتش‌نشانی: ۱۰۱
پلیس: ۱۰۲
آمبولانس: ۱۰۳

عبارات ضروری


راهنمای سفر به ایروان | صفر تا صد سفر به ایروان

راه های دسترسی به ایروان


سفر به ایروان می‌تواند به سادگی خرید بلیط تهران به ایروان باشد و یا شکل متفاوتی به خود بگیرد. اگر اهل سفر زمینی هستید و یا ترجیح می‌دهید در هزینه‌ها صرفه جویی کنید، دو راه دیگر هم هست. می‌توانید بلیط اتوبوس تهران به ایروان را بخرید و در یک سفر یک روزه به پایتخت ارمنستان برسید. راه دیگری هم هست، آن که ابتدا با ماشین شخصی یا هر وسیله دیگری تا مرز مشترک ایران و ارمنستان یعنی نوردوز بروید. سپس آن سوی مرز، سوار ون‌های موجود بشوید و خود را به ایروان برسانید.

راه های دسترسی از فرودگاه ایروان به مرکز شهر


اگر بلیط هواپیما خریدید و هوایی راهی ارمنستان شدید، اطلاعاتی درباره فرودگاه پایتخت و راه‌های دسترسی به مرکز شهر ایروان برای شما کارآمد خواهد بود. زوارتنوتس، نام فرودگاه بین‌المللی ایروان است که فاصله‌ای ۱۵ کیلومتری با شهر دارد. پس از پیاده شدن از هواپیما، می‌توانید با اتوبوس فرودگاه یا تاکسی فرودگاه به اقامتگاه خود بروید.
اتوبوس فرودگاه: این اتوبوس که با نام اکسپرس فرودگاه هم شناخته می‌شود، هر ۳۰ تا ۴۰ دقیقه از فرودگاه زوارتنوتس حرکت می‌کند و شما را تا نزدیکی مرکز شهر ایروان می‌برد. بد نیست بدانید این اتوبوس‌ها از ساعت ۷ صبح تا ۱۰ شب فعالیت دارند. کرایه این اتوبوس‌ها برابر با ۳۰۰ درام است.
تاکسی‌های فرودگاه: هزینه کرایه تاکسی‌های فرودگاه بسته به مسافتی که طی می‌کنید متفاوت است. کرایه این تاکسی‌ها از فرودگاه تا مرکز شهر در حدود ۶۰۰۰ درام خواهد شد.
راهنمای سفر به ایروان | صفر تا صد سفر به ایروان

دیدنی های معروف ایروان


گرچه ایروان شهر کوچکی است اما باز هم دیدنی‌های خاص خودش را دارد که نباید از دستشان بدهید.
میدان جمهوری: این میدان که در مرکز شهر قرار دارد، محل تجمعات و برگزاری جشن‌های مختلف است و مکان جذابی برای پیاده‌روی و شب‌گردی محسوب می‌شود. در وسط این میدان یک آبنمای رقصان به چشم می‌خورد که هر روز پس از غروب، دو ساعت اجرا دارد.
موزه ماتناداران: یکی از معروف‌ترین موزه‌ها و دیدنی‌های ایروان، موزه ماتناداران یا نسخ خطی است. در این موزه می‌توانید مجموعه نفیسی از کتاب‌های تاریخی و قدیمی با موضوعات طب، ادبیات، الهیات، فلسفه و ... را از نزدیک ببینید.
مجموعه کاسکاد یا آبشار: مجموعه کاسکاد یا آبشار، ساختمانی بلند و پلکانی در مرکز شهر ایروان است که از یک پارک وسیع و گالری هنری تشکیل شده است. در این مجموعه می‌توان پیاده روی کرد، از پله ها بالا رفت و شهر را از ارتفاع تماشا کرد و یا زمانی را در فضای هنری و فرهنگی گالری گذراند.
بازار ورنیساژ: ورنیساژ بازار معروف ایروان است که در آن از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را گیر می‌آورید! وقتی به این بازار پا بگذارید، با انواعی از صنایع دستی بومی، لباس‌های سنتی، نقاشی‌های هنری، وسایل عتیقه، خوراکی‌های خانگی، قالی و قالیچه، حیوانات خانگی و ... مواجه خواهید شد.
دریاچه سوان: دریاچه معروف سوان اگرچه درون ایروان قرار ندارد اما فاصله کمی با پایتخت دارد و یک ساعته می‌توانید به آن برسید. سوان بزرگترین دریاچه کشور ارمنستان است و از طبیعت و تفریحات هیجان‌ انگیزی برخوردار است.
راهنمای سفر به ایروان | صفر تا صد سفر به ایروان

حمل و نقل عمومی ایروان


گزینه‌های حمل و نقل عمومی ایروان خیلی متنوع نیستند اما باز هم روش مناسب و ارزانی برای گشت و گذار در شهر‌ اند. خوب است بدانید به غیر از مترو، هیچ نوع بلیت الکترونیک یا کاغذی وجود ندارد و شما تمام هزینه‌ها را با پول نقد می‌پردازید.
مارشروتکا: پرکاربردترین وسیله برای رفت و آمد مارشروتکاست که شبیه ون‌های خودمان است. مارشروتکاها مسیرهای بسیار متنوعی دارند و کرایه آن‌ها در حدود ۵۰ درام است.
اتوبوس: ایروان شبکه‌ای کارآمد از اتوبوس‌های عادی و برقی دارد که دسترسی افراد به نقاط مختلف شهر را راحت می‌کند و در کنار مارشروتکا بهترین وسایل حمل و نقل عمومی شهر محسوب می‌شوند. ساعت کار اتوبوس‌های درون شهری از ۷ صبح تا ۱۱ شب است و هزینه اتوبوس سواری ۱۰۰ درام خواهد شد.
مترو: متروی ایروان کلا یک خط دارد اما در مقابل سریع‌ترین روش برای جا به جایی در اطراف شهر است. قطارهای مترو هر ۵ دقیقه از راه می‌رسند و در حد فاصل ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۱ شب فعالیت دارند. هزینه مترو سواری برابر با ۱۰۰ درام است.
تاکسی عمومی: ورودی تاکسی‌های عمومی ایروان ۶۰۰ درام است و به ازای هر یک کیلومتر حدود ۱۰۰ درام به کرایه شما اضافه می‌شود. هنگام سوار شدن تاکسی دقت کنید که راننده تاکسی متر را روشن کرده باشد وگرنه از او بخواهید که حتما این کار را انجام دهد در غیر این صورت در انتهای تاکسی سواری ممکن است با کرایه غیرمعقولی مواجه شوید.
تاکسی آنلاین: از جمله اپلیکیشن‌های تاکسی آنلاین ایروان یاندکس (Yandex)، موبی‌تاکسی (Mobitaxi) و جی‌جی (GG) هستند.
راهنمای سفر به ایروان | صفر تا صد سفر به ایروان

سیمکارت های ارمنستان


چندین اپراتور تلفن همراه در ارمنستان خدمات ارائه می‌دهند که از آن جمله می‌توان به بی‌لاین (Beeline)، آرنج یا یوکام (UCOM – Orange)، ویواسل یا ام‌تی‌اس (VivaCell – MTS) و آرمنتل یا وئون (Armentel - Veon) اشاره کرد. خوب است بدانید تمامی این اپراتورها آنتن دهی خوبی در شهر ایروان دارند. برای خرید سیمکارت، کافیست پاسپورت و پول نقد همراه داشته باشید.

غذاهای معروف ارمنستان


فرهنگ غذایی ارمنستان برگرفته از تاریخ دو هزار ساله این سرزمین است که البته از غذاهای عربی و اروپایی هم تاثیر گرفته است. از معروف ترین و محبوب ترین غذاهای این کشور می‌توان دلمه، خورواتس (نوعی گوشت بره کبابی)، قاپاما (دلمه کدو)، خاش (کله پاچه)، هریسه (غذایی مشابه حلیم) و مانتی (Manti) را نام برد.
راهنمای سفر به ایروان | صفر تا صد سفر به ایروان

امنیت در ایروان


ایروان از جمله مقاصد امن سفر محسوب می‌شود با این حال منطقی است که نکات ایمنی را در سفر رعایت کنید. از پیاده روی به تنهایی در شب ها، به خصوص در نقاط غیر توریستی شهر خودداری کنید. به افراد غریبه اطمینان نکنید. وسایل ارزشمندتان را در معرض دید قرار ندهید و شماره های ضروری کشور ارمنستان مانند پلیس و اورژانس را در گوشی خود ذخیره داشته باشید.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است