search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

با فرودگاه حمد دوحه قطر آشنا شوید!

[ پنهان کردن ]
فرودگاه بین المللی حمد در قطر
تاریخچه فرودگاه حمد قطر
فرودگاه حمد و فرودگاه دوحه یکسان هستند؟
ساختمان و بنای فرودگاه حمد در قطر
ساخت ترمینال جدید فرودگاه حمد برای جام جهانی ۲۰۲۲
امکانات فرودگاه بین المللی حمد چیست؟
اطلاعات پرواز فرودگاه حمد
هتل فرودگاهی خدمات اوریکس واقع در فرودگاه بین‌المللی حمد
حمل و نقل در فرودگاه حمد چگونه است؟
دوحه پایتخت کشور قطر و پرجمعیت‌ترین شهر آن است. این شهر در سواحل خلیج فارس واقع شده است. دوحه تا به امروز میزبان کنفرانس‌های بین‌المللی بسیار زیادی بوده است. در سال ۲۰۲۲ نیز این شهر میزبان رقابت‌های جام جهانی است. به همین دلیل گردشگران بسیار زیادی به دوحه قطر سفر ‌می‌کنند. یکی از بهترین راه‌ها جهت سفر به این شهر، خرید بلیط هواپیما است. دوحه یک فرودگاه بین‌المللی به نام حمد دارد که یکی از طولانی‌ترین باندهای پروازی جهان را به خود اختصاص داده است. در این فرودگاه تمامی امکانات رفاهی برای گردشگران فراهم شده است.
اگر قصد دارید با خرید بلیط هواپیما یا رزرو تور دوحه به این شهر سفر کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به آشنایی با فرودگاه حمد دوحه می‌پردازیم.
با فرودگاه حمد دوحه قطر آشنا شوید!

فرودگاه بین المللی حمد در قطر


فرودگاه بین‌المللی حمد دوحه بسیار مجهز و مدرن است. این فرودگاه قطب اصلی هواپیمایی قطر «قطر ایرویز» محسوب می‌شود. تمامی پروازهای قطر و پروازهای خارجی ایرلاین‌های معتبر در این فرودگاه انجام می‌شود. این فرودگاه توانسته به یکی از بهترین فرودگاه‌های جهان تبدیل شود.
فرودگاه بین‌المللی حمد دوحه قطر (Hamad International Airport) در سال ۲۰۱۴ افتتاح شده است. این فرودگاه با کد یاتا DOH شناخته می‌شود. این فرودگاه می‌تواند در سال ۵۰ میلیون نفر مسافر را جابه‌جا کند. در سال ۲۰۱۶ این فرودگاه میزبان ۳۷ میلیون مسافر بوده است به همین دلیل در این سال پررفت و آمدترین فرودگاه جهان شناخته شد. ایرلاین‌های معتبری همچون پگاسوس، ایرلاینز، اصلس گلوبال و دیگر شرکت‌های هواپیمایی با این فرودگاه همکاری می‌کنند.
با فرودگاه حمد دوحه قطر آشنا شوید!

• نام فرودگاه: فرودگاه بین المللی حمد (به عربی: مطار حمد الدولی)
• کد یاتا: DOH
• کد ایکائو: OTHH
• موقعیت: چهار کیلومتری جنوب دوحه
• وب‌سایت: dohahamadairport.com


تاریخچه فرودگاه حمد قطر


همانطور که پیش‌تر گفته شد، فرودگاه حمد در سال ۲۰۱۴ تاسیس شده است. پیش از تاسیس این فرودگاه تمامی پروازهای قطر ایرلاین در فرودگاه بین‌المللی انجام می‌شد. پس از تاسیس این فرودگاه تمامی پروازهای قطر ایرویز به این فرودگاه منتقل شدند. با افزایش تعداد گردشگران و پیشرفت صنعت توریست، دوحه به یک فرودگاه بزرگ بین‌المللی نیاز پیدا کرد. ایده ساخت این فرودگاه در سال ۲۰۰۳ شکل گرفت و پس از این تصمیم قرار بود این فرودگاه در سال ۲۰۰۹ افتتاح شود. برخی از مشکلات مالی که در سر راه این فرودگاه قرار گرفت، ساخت آن را متوقف کرد به همین دلیل این فرودگاه نهایت در ۳۰ آوریل ۲۰۱۴ بازگشایی شد.

فرودگاه حمد و فرودگاه دوحه یکسان هستند؟


فرودگاه حمد بزرگترین فرودگاه قطر است. فرودگاه حمد به فرودگاه دوحه یا NDIA مخفف New Doha International Airport به معنی فرودگاه بین المللی جدید دوحه نیز شناخته می‌شود و فرودگاه بین المللی دوحه، پایتخت قطر است. فرودگاه حمد، بعد از امیر قبلی قطر، حمد بن خلیفه الثانی، فرودگاه دوحه نام گرفت.

ساختمان و بنای فرودگاه حمد در قطر


این فرودگاه زیربنایی به مساحت ۲۲۰۰ هکتار دارد و به میزان ۵ کیلومتر از فرودگاه بین‌المللی دوحه فاصله دارد. این مسافر می‌تواند در سال ۵۰ میلیون مسافر را جابه‌جا و به خوبی مدیریت کند. در سال ۲۰۱۵ این فرودگاه توسعه یافت و بخشی مجزا جهت چک-این در فرودگاه حمد دوحه ساخته شد.
این فرودگاه یک ترمینال دارد که به سالن‌های مختلفی مجهز شده است. در حال حاضر سالن‌های A، B، C، D و E فعال هستند. سالن‌های D و E به زودی گسترش پیدا می‌کنند و سالن F نیز قرار است در آینده به این سالن‌ها اضافه شود.
• سالن A: این سالن ۱۰ گیت پرواز دارد که دو عدد از آن‌ها به پروازهایی با هواپیمایی ایرباس ای ۳۸۰ اختصاص پیدا کرده است.
• سالن B: این سالن ۱۰ گیت پرواز دارد که همچون سالن A دو عدد از آن به هواپیمای ایرباس ای ۳۸۰ اختصاص دارد.
• سالن C: این سالن ۱۳ گیت پرواز دارد و دو عدد از آن به پروازهای ایرباس ای ۳۸۰ اختصاص دارد.
• سالن‌های E و D: این سالن‌ها در حال پیشرفت و توسعه هستند. ۴ گیت در طبقه اول و ۴ گیت در طبقه همکف در این سالن‌ها وجود دارد.
با فرودگاه حمد دوحه قطر آشنا شوید!

ساخت ترمینال جدید فرودگاه حمد برای جام جهانی ۲۰۲۲


همانطور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره شد، دوحه در سال ۲۰۲۲ میزبان رقابت‌‌های جذاب جام جهانی است. بسیاری از مردم از سراسر دنیا بلیط هواپیما دوحه خریداری کرده و برای تماشای این رقابت‌ها به دوحه سفر می‌کنند.
فرودگاه بین‌المللی حمد می‌تواند در سال ۵۰ میلیون مسافر را کنترل و مدیریت کند. دولت قطر قصد دارد که فرودگاه حمد را جهت میزبانی رقابت‌های جام جهانی توسعه دهد و ترمینال دوم را بسازد. به نطر می‌رسد که هدف از ساخت ترمینال دوم کنترل و مدیریت حجم بالای ترافیک در دوره جام جهانی ۲۰۲۲ است.

امکانات فرودگاه بین المللی حمد چیست؟


فرودگاه حمد دوحه یکی از بهترین فرودگاه‌های جهان است. این فرودگاه دارای امکانات بسیار خوبی است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

• تبدیل ارز: تبدیل ارز از دیگر خدماتی است که فرودگاه حمد ارائه می‌دهد. شرکت تراولکس چهار دفتر در فرودگاه دوحه دارد که کلیه خدمات صرافی، ارزی و مالی را ارائه می‌دهد.

• دسترسی به اینترنت: وای فای رایگان در این فرودگاه وجود دارد که برای استفاده از آن باید به شبکه Free internet by HIA متصل شوید.
با فرودگاه حمد دوحه قطر آشنا شوید!

• اطلاعات فرودگاه: این مرکز در فضای داخلی و خارجی ترمینال واقع شده است و در تمامی بخش‌ها و طبقات فرودگاه می‌توانید به این مرکز مراجعه کنید تا راهنمایی شوید.

• آثار هنری: اگر زودتر از زمانی که برروی بلیط هواپیما نوشته شده است، در این فرودگاه حاضر شدید، می‌توانید از سرگرمی‌های هنری موجود در فرودگاه لذت ببرید. این موزه هنری در ترمینال فرودگاه واقع شده است و آثار داخلی و بین‌المللی در آن وجود دارد.

• رستوران: در این فرودگاه رستوران و کافه وجود دارد که می‌توانید برای صرف نهار، شام و میان وعده به آن مراجعه کنید. کیفیت این رستوران‌ها و کافه‌ها خوب است اما قیمت آن‌ها ممکن است کمی بالا باشد.

• مراکز خرید: در این فرودگاه فروشگاه‌هایی بدون مالیات یا دیوتی فری وجود دارد. این فروشگاه‌ها به فروش کتاب، لباس، سوغاتی، صنایع دستی، خوراکی، جواهرآلات و دیگر موارد می‌پردازند.

• زمین بازی کودکان: ۵ زمین بازی مخصوص کودکان در این فرودگاه وجود دارد که می‌توانید با کودکان خود در آن وقت زیادی سپری کنید. در این بخش‌ها اینترنت، وسایل بازی، سرسره‌های جالب و دیگر موارد وجود دارد.

از دیگر امکانات این فرودگاه می‌توان به اتاق مادر و کودک، دفتر خدمات درمانی، داروخانه، سالن بدنسازی، سالن استراحت، نمازخانه، سرویس بهداشتی، دوش و حمام، خدمات اسپا و ماساژ و دیگر موارد اشاره کرد.

اطلاعات پرواز فرودگاه حمد


از برترین ایرلاین‌های معتبر در این فرودگاه فعالیت می‌کنند که از مشهورترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• اطلس گلوبال
• پگاسوس ایرویز
• ترکیش ایرلاینز
• بریتیش ایرلاینز
• ایران ایر

قطر ایرویز از ایران به دوحه پرواز دارد و مدت زمان پرواز از تهران به دوحه چیزی حدود ۲ ساعت است. همچنین از دوحه به شیراز، لار، بندرعباس، مشهد و اصفهان نیز پروازهایی صورت می‌گیرد.
در بخش اطلاعات پرواز در سایت رسمی فرودگاه بین‌المللی حمد به آدرس https://dohahamadairport.com/airlines/flight-status می‌توانید تمامی اطلاعات لازم درباره پروازهای خروجی و ورودی را به دست بیاورید. همچنین تمامی پروازهای چند روز قبل و چند روز بعد نیز در این سایت نوشته شده است.

هتل فرودگاهی خدمات اوریکس واقع در فرودگاه بین‌المللی حمد


یکی از بهترین ویژگی‌هایی که فرودگاه بین‌المللی حمد دوحه دارد، هتل فررودگاهی است. اگر بین دو پرواز ترانزیت خود باید چند ساعتی را در فرودگاه بین‌المللی حمد بگذرانید، بهترین راه مراجعه به هتل فرودگاهی به نام اوریکس (Oryx) است. می‌توانید این هتل را برای چندین ساعت رزرو کنید و از امکانات آن استفاده کنید. هتل اوریکس فرودگاه دوحه یکی از بهترین مکان‌ها جهت استراحت است.
این فرودگاه دارای امکانات بی‌نظیر و یک هتل ۱۰۰ اتاقه است که برای شما و خانواده بسیار مناسب است. کمترین زمان برای رزرو این اتاق‌ها پنج ساعت است.
با فرودگاه حمد دوحه قطر آشنا شوید!

حمل و نقل در فرودگاه حمد چگونه است؟


یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های گردشگران دوحه حمل و نقل و جابه‌جایی در فرودگاه بین‌المللی حمد است.

• اتوبوس: این فرودگاه دارای ایستگاه اتوبوسی است که در بیرون سالن‌های پروازهای ورودی قرار گرفته است. این اتوبوس‌ها وسایل نقلیه خوب و بصرفه‌ای هستند که گردشگران می‌توانند از آن استفاده کنند. این تجهیزات در دو مسیر حرکت می‌کنند. مسیر ۱۰۹ از فرودگاه حمد به منطقه صنعتی مسیعید حرکت می‌کند و مسیر شماره ۷۴۷ از فرودگاه حمد به ایستگاه اتوبوس الغنیم حرکت می‌کند. برای استفاده از این اتوبوس‌ها به کارت هوشمند کاروا نیاز خواهید داشت.

• مترو: خط قرمز متروی دوحه در فرودگاه بین‌المللی حمد می‌تواند مسافران را به بخش‌های مختلف ببرد. این خط به مرکز شهر نیز متصل می‌شود.
با فرودگاه حمد دوحه قطر آشنا شوید!

• اجاره خودرو: در فرودگاه بین‌المللی حمد یک دفتر خدماتی مربوط به کرایه ماشین وجود دارد که با شرایط خاص می‌توانید از آن خودرو کرایه کنید. این دفتر در خارج ساختمان سالن‌های پرواز ورودی قرار گرفته است.

• تاکسی: ایستگاه تاکسی در خارج ساختمان ترمینال واقع شده است. کرایه این تجهیزات همچون بسیاری از کشورهای دیگر براساس کیلومتر شمار محاسبه می‌شود. البته کرایه تاکسی از اتوبوس بسیار بیشتر است. همچنین اگر تور جام جهانی قطر خریداری کرده‌اید و به این شهر سفر کرده‌اید، در هنگام استفاده از تاکسی بهتر است حتماً از تاکسی‌های ویژه فرودگاه استفاده کنید.

• رزرو لیموزین: اگر می‌خواهید سفری لوکس به قطر داشته باشید، در فرودگاه دوحه می‌توانید لیموزین رزرو کنید. برای رزرو لیموزین باید با بخش مواصلات فرودگاه تماس بگیرید و به میز کرایه لیموزین در سالن‌های پرواز ورودی مراجعه کنید.

• سرویس المها: این سرویس ویژه استقبال از مسافرین است که در فرودگاه حمد دوحه می‌توانید آن را رزرو کنید. می‌توانید خدمات چک بار، پاسپورت، دریافت کارت پرواز، گذراندن مراحل امنیتی، حمل چمدان و دیگر موارد را به این سرویس بسپارید.فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است