search
menu

جاذبه های طبیعی تهران | راهنمای کامل طبیعت گردی تهران

[ پنهان کردن ]
روستای افجه لواسان؛ زیباترین طبیعت تهران
آبشار کلوگان لواسان؛ زیباترین گزینه در میان جاهای طبیعت گردی تهران
جاذبه های اطراف آبشار کلوگان
تنگه واشی فیروزکوه؛ تجربه متفاوت طبیعت گردی اطراف تهران
دریاچه های تار و هویر؛ خنک ترین جاذبه طبیعی تهران
وردیج و واریش برای طبیعت گردی تهران در بهار
تهران، شهری دست و دلباز است. شهری که تمام نیازهای ساکنانش را برآورده و آن‌ها را به آرزوها و خواسته‌های خود می‌رساند. همه ما با زندگی مدرن تهرانی و حرکت روبه جلوی آن آشنا هستیم؛ اما وقت‌هایی هست که دلمان می‌خواهد دکمه توقف را زده و برای لحظاتی استراحت کنیم. دلمان می‌خواهد با رزرو تور چند روزی به خودمان استراحت بدهیم. در این زمان همه سفر کردن و بازدید از موزه‌ها و آثار قدیمی را پیشنهاد می‌دهند، اما موزه‌ها هم فضایی سربسته هستند؛ در صورتی که شما دلتان فعالیت در طبیعت، نگاه کردن به آسمان آبی و یا تجربه زندگی در سطح ساده و روستایی را می‌خواهد.
احتمالا ذهنتان به شمال کشور و یا مناطق کویر رفته اما جای خیلی دوری نروید. در همین تهران هم جاهایی است که هنوز دست برج سازان و ویلا سازان به آن نرسیده و هنوز هم محیط زیست آن حالت طبیعی خود را حفظ کرده است. جاهایی که می تواند بهترین مقصد شما برای سفری یک روزه و حتی چند ساعته برای کمی طبیعت گردی باشند. در ادامه مکان‌های طبیعی برای تهرانگردی معرفی خواهند شد.
جاذبه های طبیعی تهران | راهنمای کامل طبیعت گردی تهران

روستای افجه لواسان؛ زیباترین طبیعت تهران


افجه نام روستایی است در شمال شرق تهران که در فاصله ۳۰ کیلومتری از تهران قرار گرفته است. نام این روستا کمتر به گوش خورده و شاید به همین دلیل توانسته تا به امروز حالت طبیعی و بکر خود را حفظ کند. منطقه‌ای که افجه در آن قرار دارد منطقه ای کوهستانی است و اگر به دنبال آب و هوایی خنک در تابستان هستید، افجه می‌تواند مقصد مناسبی برای طبیعت گردی شما باشد. شغل اهالی افجه کشاورزی و دامپروری و محصولات طبیعی و ارگانیک این روستا قطعا سوغات خوبی برایتان خواهد بود. بهترین زمان سفر برای طبیعت گردی در افجه فصل بهار و تابستان به ویژه اردیبهشت ماه است که دشت و کشتزارهای آن سرسبز و پر شکوفه‌اند.

جاذبه های اطراف روستای افجه


دشت هویج
آبشار پسچویک
آبشار برگ جهان
آتشکده باستانی دشت سبواستان
حمام تاریخی روستا
درخت چنار ۴۰۰ ساله
قلعه ساکا

چگونه به روستای افجه برویم؟


آدرس روستای افجه در لواسان:
تهران، جاده لشگرک، میدان لشگرک، روستای افجه لواسان
جاذبه های طبیعی تهران | راهنمای کامل طبیعت گردی تهران

آبشار کلوگان لواسان؛ زیباترین گزینه در میان جاهای طبیعت گردی تهران


آبشار کلوگان از مرتفع ترین آبشارهای تهران است که در شمیرانات قرار دارد. ارتفاع آبشار کلوگان از سطح زمین به ۳۰ تا ۴۰ متر می رسد. این آبشار به صورت دو طبقه است و پایین آبشار حوضچه کوچکی ایجاد شده که قطعا آب تنی در آن پس از یک پیاده‌روی طولانی لذت بخش خواهد بود. به جرات می توان گفت منطقه‌ای که آبشار کلوگان در آن قرار دارد بهترین مقصد طبیعت گردی به ویژه برای کوهنوردان است؛ چون به قله هایی مانند مهرچال، کلوگال و غیره نزدیک است. بهترین زمان سفر به آبشار کلوگان فصل بهار و تابستان است که دشت ها سرسبزند و هوای منطقه خنکای مطبوعی دارد.
قبل از سفر بهتر است چند نکته را در نظر بگیرید: هر آنچه که نیاز دارید را از تهران تهیه کنید. قبل از رسیدن به آبشار، مسجدی داخل روستا قرار دارد که آخرین ایستگاه سرویس بهداشتی ست. اهالی روستا چندان دل خوشی از گردشگران ندارند و مانع ورود خودروهای گردشگری به داخل روستا می شوند. همچنین اگر قصد اقامت را دارید باید قید اقامت در روستا را زده و به فکر اقامت در روستاهای اطراف و یا کمپینگ در منطقه باشید چون روستایی ها به هیچ وجه خانه های خود را در اختیار گردشگران نمی گذارند.

جاذبه های اطراف آبشار کلوگان


روستای میگون
روستای فشم
تله کابین توچال

چگونه به آبشار کلوگان برویم؟


آدرس آبشار کلوگان در لواسان:
تهران، شهرستان شمیرانات، بخش رودبار قصران، روستای کلوگان، آبشار کلوگان
جاذبه های طبیعی تهران | راهنمای کامل طبیعت گردی تهران

تنگه واشی فیروزکوه؛ تجربه متفاوت طبیعت گردی اطراف تهران


تنگه واشی بهترین مقصد طبیعت گردی تهران در ایام تابستان است. زمانی که گرمای هوا به اوج خود رسیده و دلتان می خواهد کفش ها را از پا در آورده و در مسیری پر آب و خنک راه بروید، تنگه واشی چاره کار شما است. تنگه واشی در واقع دو تنگه است که یکی به نام" واشی" و دیگری به نام" سا" است. بین این دو تنگه دشتی وسیع و پهناور قرار گرفته که به آن ساواشی می گویند. از تنگه واشی تا دشت ساواشی حدود ۲۵۰ متر فاصله است که در این میانسنگ نگاره ای ۱۸۵ ساله ز فتحعلی شاه را دیده و از رودخانه و تنگه عبور خواهید کرد. پس از تنگه اول به دشت ساواشی خواهید رسید. از دشت تا تنگه دوم (سا) حدود ۲ کیلومتر فاصله است. پس از رسیدن به سا مسیر ۸۰۰ کیلومتری ای را طی خواهید کرد تا به آبشار منطقه برسید. بهترین زمان سفر به تنگه واشی مرداد ماه است. دوربین، موبایل و تمام وسیله های حساس به آب را در صورت امکان همراه نبرید و اگر هم بردید آن ها را در کیسه های ضد آب بگذارید.

جاذبه های اطراف تنگه واشی


سنگ نگاره قاجاری ۱۸۵ ساله در تنگه اول
آبشار واشی در انتهای مسیر تنگه دوم

چگونه به تنگه واشی برویم؟


آدرس تنگه واشی در فیروزکوه:
تهران، جاده فیروزکوه، جاده واشی، پس از روستای جلیزجند، تنگه واشی
جاذبه های طبیعی تهران | راهنمای کامل طبیعت گردی تهران

دریاچه های تار و هویر؛ خنک ترین جاذبه طبیعی تهران


اگر تهرانی باشید و اهل گشت و گذار، احتمالا نام تار و هویر به گوشتان خورده است، دو دریاچه با آب شیرین که در منطقه کوهستانی شهرستان دماوند و نزدیک به تهران قرار دارند. این دو دریاچه به لحاظ آب خنک و هوای مطبوعی که دارند، در ایام تابستان راه فرار تهرانی ها از گرمای تابستانی هستند. عمده آب دریاچه‌ها از کوه‌هایی مانند کوه دوبرار و کوه زرین تامین می‌شود. اطراف دریاچه‌ها، پوشش گیاهی مانند درختان مختلف نیست؛ البته اطراف دریاچه زمین سرسبزی دارد وآب دریاچه نیز سکونتگاه گیاهان دریایی مختلف است. عمده گیاهی که می‌توان در زمین‌های اطرف دریاچه پیدا کرد آویشن است. جانوران ساکن در این منطقه عبارتند از: قوچ، بز، میش و آبزیان دریاچه شامل دو نوع قزل آلای مختلف و ماهی زرد کش است.

دریاچه تار


تار دریاچه‌ای با ۲۵۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا است و اولین دریاچه‌ای خواهد بود که در مسیر طبیعت‌گردیتان در این منطقه پیش چشم شما ظاهر خواهد شد. این دریاچه که به آن هویر بزرگ هم می‌گویند، در فضایی به بزرگی ۴۶ هکتار به شکل لوزی ایجاد شده است. آب و هوای دریاچه در ایام گرم سال خنک و دلپذیر است و محوطه اطراف دریاچه جان می‌دهد برای کمپنگ، تماشای ستارگان در شب و گذراندن یک شب رویایی پر ماجرا.
البته این نکته را هم باید بگوییم که اطراف دریاچه درختی وجود ندارد و اگر به فکر پیک نیک در یک ظهر تابستانی هستید، حتما سایه بان یا چادری همراه خود داشته باشید. اگر هم به فکر شنا در دریاچه اید، بد نیست بدانید که عمق دریاچه بین ۴۰ تا ۵۰ متر در فصول کم آب و پرآب متغیر است. فعالیت های دیگری هم می توانید در این دریاچه انجام دهید مانند ماهیگیری( برای ماهیگیری در این دریاچه باید مجوز داشته باشید)، عکاسی، قایق سواری و کوهنوردی.
نام تار با افسانه های بسیاری هم گره خورده است؛ اگر پای صحبت های مردم محلی بنشینید به شما خواهند گفت که شب ها این دریاچه محل رفت و آمد موجودات عجیب و غریب است. از میان تمام داستان ها و ماجراهای این دریاچه یکی از آن ها هیجان انگیزتر است: برخی از مردم محلی معتقداند که این دریاچه در دل خود گنجینه های گران بها وارزشمندی دارد که در کشتی غرق شده دزدان دریایی در کف دریاچه پنهان است.

دریاچه هویر


از دریاچه تار به سمت شرق که بروید، پس از حدود نیم ساعت پیاده روی به دریاچه هویر خواهید رسید. دریاچه ای با عمق ۱۵ متری و وسعتی به بزرگی ۱۳ هکتار و بیشتر. در هویر نیز مانند تار می‌توان تفریحات مختلفی از کمپینگ و قایق سواری تا ماهیگیری و عکاسی و کوهنوردی را انجام داد. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که در اطراف این دو دریاچه هیچ گونه امکانات و تمهیدات امنیتی برای شنا فراهم نشده و توصیه می شود شناگران آماتور از شناکردن در این دریاچه‌ها پرهیز کنند.

بهترین فصل بازدید از دریاچه های تار و هویر چه زمانی است؟


همانطور که در ابتدا گفتیم، دریاچه های تار و هویر در گرمای تابستان آب و هوایی خنک دارند و بهترین گزینه برای پیک نیک در یک روز گرم تابستان هستند. از این رو بهترین زمان بازدید از این دو دریاچه اواسط بهار( اردیبهشت ماه) تا پایان تابستان است. در فصول پاییز و زمستان دریاچه ها یخ بسته و آب و هوای منطقه سردتر است.

چگونه به دریاچه های تار و هویر برویم؟


دریاچه های تار و هویر در ۳۰ کیلومتری شرق شهرستان دماوند، پس از روستای چنارشرق و هویر قرار دارند. این نکته را هم در سفر خود به یاد داشته باشید که روستای چنار آخرین روستا در مسیر رسیدن به دریاچه ها است پس هرچه نیاز دارید را باید از این روستا تهیه کنید.
جاذبه های طبیعی تهران | راهنمای کامل طبیعت گردی تهران

وردیج و واریش برای طبیعت گردی تهران در بهار


وردیج و وارش نام دو روستا در نزدیکی تهران است که با آب و هوای خوب و طبیعتی زیبا به مقصد گردشگری و تفریحی بسیاری از طبیعت گردان برای اجاره ویلا تبدیل شده است. اما گذشته از طبیعتی زیبا و آب و هوایی خوش، وردیج و واریش مجسمه های عجیبی دارند که توجه هر فرد کنجکاوی را به خود جلب می‌کند. البته این مجسمه‌ها شاید به پای مجسمه‌های موآی جزیره ایستر نرسند، اما قطعاً در نوع خود عجیب و جالب توجه اند.

روستای وردیج


کمی بالاتر از محله وردآورد و در غرب تهران، جاده ای موازی با مسیر رودخانه ساخته شده که به دو روستای وردیج و واریش منتهی می‌شود. وردیج اولین روستایی است که در این مسیر خواهید دید. این روستا موقعیت کوهستانی و بکری دارد که باعث شده هوای آن جزو پاک ترین هواهای تهران باشد و همه ما می‌دانیم که ارزش هوای پاک و بدون آلودگی چه اندازه بالا است. شاید به همین دلیل است که بسیاری از افراد به فکر ساخت خانه و ویلا در این منطقه افتاده‌اند.
هرچند نفس ساخت خانه شاید چندان غلط نباشد؛ اما رعایت نکردن سبک معماری ظاهری روستا در ساخت خانه ها باعث آسیب رساندن به بافت سنتی روستا شده و منظره نه چندان خوشایندی را ایجاد می کند. با این حال وردیج، هنوز هم روستایی است که ارزش سفر و تماشا را دارد. وردیج، روستایی است نسبتاً بزرگ با باغاتی بزرگ تر پر از درختان گردو، توت، خرمالو، سیب و شاتوت که هوایی پاک را به مهمانانش هدیه می‌دهد و ذوق عکاسی را در دل آن ها بیدار خواهد کرد.

جاذبه های اطراف وردیج


همانطور که گفتیم وردیج روستایی زیبا با طبیعتی زیباتر است که جاذبه‌های دیدنی دارد. آبشار لت مال و دامنه ارواح سنگی از جاذبه‌های اطراف این روستا هستند.

جاذبه های طبیعی تهران | راهنمای کامل طبیعت گردی تهران

روستای واریش


واریش بعد از روستای وردیج و در ارتفاعی بالاتر از این روستا قرار دارد و در نتیجه آب و هوای آن خنک‌تر است. همین آب وهوای خنک در تابستان واریش را به بهشت روی زمین تبدیل می کند. واریش نیز مانند وردیج پر از باغات میوه مانند آلو، گیلاس و زردآلو و حتی شاید سرسبز تر از آن است. اهالی واریش کار بسیار جالب و زیبایی برای حفظ پاکیزگی روستا انجام داده اند و آن اهدای کیسه زباله به گردشگران و مسافران در ابتدای ورود به روستا است. همچنین در نقاط مختلف روستا جمله " این روستا رفتگر ندارد، زباله را با خود ببرید" به چشم می خورد که همانند تذکری به گردشگران است تا زباله های خود را روی زمین نیاندازند.
جاذبه های طبیعی تهران | راهنمای کامل طبیعت گردی تهران

در اطراف روستای واریش از چه جاذبه هایی می توان بازدید کرد؟


روستای واریش، مانند روستای وردیج جاذبه‌های دیدنی فراوانی در اطراف خود دارد. چشمه واریش، دشت پهنه حصار و امام‌زاده «بی بی زرین قمر» از جمله جاذبه‌های این روستا هستند.

چشمه واریش
شناخته شده ترین جاذبه واریش همین چشمه آب سرد روستا است. چشمه ای که محیط اطراف آن فضای مناسبی برای پیک نیک فراهم کرده و آب سرد آن گواراترین نوشیدنی در ایام تابستان است؛ به اندازه ای که برخی از گردشگران ظرفی با خود می‌برند تا از آب این چشمه پر کرده و همراه خود به خانه ببرند.

آبشار چندگانه لت مال
لت مال آبشاری سه بخشه و پلکانی با ارتفاعات مختلف است که بلندترین آنها ۳۵ متر ارتفاع دارد و اصلی ترین آبشار لت مال به شمار می‌رود. اولین آبشار لت مال ۵ متر و آبشار دوم کمی بیشتر از ۵ متر ارتفاع دارند. زمان مناسب بازدید از آبشار لت مال اواسط زمستان تا اواخر بهار است.

جاذبه های طبیعی تهران | راهنمای کامل طبیعت گردی تهران

دامنه ارواح سنگی با روایات عجیب و ترسناک
پس از آبشار لت مال، دامنه ارواح سنگی مهم ترین و معروف ترین جاذبه این منطقه است. این دامنه پر از سنگ‌هایی است که به شکل انسان و حیوانند و قدم زدن در آن کمی ترس و توهم را به همراه خواهد داشت. گرچه شکل گیری سنگ های آدمک جیان «دامنه ارواح» بر اثر پدیده‌ای علمی به نام «هوازدگی» شکل گرفته اما اهالی روستا، داستان‌ها و ماجراهای مختلفی برای آن نقل می‌کنند. برخی می‌گویند که روزگاری در این منطقه قلعه‌ای قدیمی وجود داشته و این حفره‌ها بقایای آن قلعه‌اند. روایت دیگر، اما عجیب‌تر و کمی ترسناک‌تر است. عده‌ای می‌گویند که درگذشته جانوارانی در این منطقه به سنگ تبدیل شده‌اند. گرچه این نقل قول‌ها صحیح نیستند؛ اما با این حال این پرسش را به ذهن می‌آورند که چرا فقط این بخش از منطقه دچار هوازدگی شده است.

فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است