search
menu

کاخ گلستان | زیباترین جای دیدنی تهران

[ پنهان کردن ]
چرا باید از کاخ گلستان دیدن کنیم؟
بخش‌ها و موزه‌های مجموعه کاخ گلستان
چگونه به موزه گلستان تهران برویم؟
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از کاخ گلستان تهران چه قدر است؟
فصل مناسب برای بازدید از کاخ گلستان تهران چه زمانی است؟
در نزدیکی کاخ گلستان از چه جاهای دیدنی می‌توان بازدید کرد؟
چه هتل‌هایی در نزدیکی کاخ موزه گلستان تهران برای اقامت وجود دارد؟
چه رستوران‌ها و غذاخوری‌هایی نزدیک به کاخ موزه گلستان تهران هستند؟
کاخ گلستان سمت بازار تهران و خیابان ۱۵ خرداد قرار دارد. چندین سال قبل تهران واقعی همین محله بود که امروزه نیز با کف سنگ فرش، مکانی عالی برای گشت و گذار است. کاخ گلستان که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده از آثار دوره قاجار است و با قدمتی بیش از ۴۴۰ سال جزو منحصر به فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران است و هنوز هم زیبایی‌های خود را دارد. دلیل نام‌گذاری این مجموعه نیز به خاطر قرار گرفتن در میان باغی با درختان چنار و سرو است که گلستان انتخاب شده است.
عمارت گلستان برای مدت‌ها میزبان شاهان بوده و امروزه از آن همه ابهت کاخ گلستان فقط چند ساختمان باقی مانده است. با این وجود هنوز هم زندگی در این قسمت از تهران جریان دارد و صحنه‌های بی‌نظیری قابل مشاهده است. دنیایی از نقاشی‌ها و تصاویر با کاشی کاری‌های بی نظیر ایرانی دل هر بیننده ای را می‌برد، باید بر روی صندلی بنشینید و از تماشای بنای قاجاری با معماری ایرانی اروپایی لذت ببرید، طوری که واقعا تاریخ را لمس خواهید کرد. موقعیت کاخ گلستان در مرکز تهران است که پیشنهاد می‌کنیم رزرو هتل خود را در همین محدوده انجام دهید تا به جاذبه‌های دیدنی تهران نزدیک باشید.
کاخ گلستان | زیباترین جای دیدنی تهران

چرا باید از کاخ گلستان دیدن کنیم؟


ساختمان شمس العماره‌ای که در این موزه قرار دارد اولین بنای ساخته شده از جنس فلز است.
تخت مرمرین بزرگی و حجاری شده‌ای که از ۶۵ قطعه ساخته شده را در خود جای داده است.
آینه کاری، گچ بری و نقاشی‌های بسیار چشم نوازی دارد.

بخش‌ها و موزه‌های مجموعه کاخ گلستان


بخش‌های مختلف این مجموعه عبارتند از:
۱. محوطه مجموعه: شامل درختان سر به فلک کشیده و استخر و فواره‌ها است و محل مناسبی برای عکاسی است. قبل از آنکه وارد ساختمان‌ها شوید، حتما از دور تا دور این مجموعه لذت ببرید. بازارچه کوچکی نیز در نزدیکی در ورودی وجود دارد که مشغول فروش صنایع دستی هستند. برای ورود به محوطه مجموعه گلستان باید بلیط تهیه کنید و در نظر داشته باشید که برای ورود به هر یک از ساختمان‌ها نیز باید بلیط جداگانه ای تهیه کنید.
۲. شمس العماره: با اینکه بازدید از بناها ترتیب خاصی ندارند اما بهتر است در ابتدا به شمس العماره بروید که قبلا به عنوان نماد پایتخت به شمار می‌رفت. این بنای مرتفع جزو شاخص‌ترین بناهای کاخ گلستان است. شکل این ساختمان بر اساس الگوی ساختمان‌های فرنگ است که از ناصرالدین شاه به یادگار مانده است.
این ساختمان از جهت بلندی، تزیینات و طراحی بسیار زیبا بوده و دارای ۵ طبقه جزو بلندترین ساختمان‌های تهران بوده است. شمس العماره اولین ساختمان از جنس فلز است. داخل ساختمان نیز آینه کاری‌ها و نقاشی‌ها و گچ بری‌های زیبایی خواهید دید. ایوان تخت مرمر: این ایوان که دارالاماره یا دیوانخانه نام دارد و ساخت آن به دوران کریم خان زند برمی‌گردد و در دوران قاجار نیز محل شادی شاهان بوده است. این ایوان با گچ بری، سنگ تراشی، خاتم کاری، آینه کاری و منبت و مشبک بسیار چشم نواز است.
کاخ گلستان | زیباترین جای دیدنی تهران
تخت مرمر: تخت مرمرین توسط حجاران و سنگ تراشان معروف اصفهانی ساخته شده و در ایوان نصب گردیده است. در ساخت این تخت از ۶۵ قطعه مرمر بزرگ و کوچک استفاده شده است. سنگ مزار ناصرالدین شاه هم به کاخ گلستان منتقل شده است. عکس ناصرالدین شاه در اندازه طبیعی با شمشیری در دست وجود دارد. اتاق موزه در ضلع شمال غربی باغ گلستان جزو نخستین موزه سلطنتی و دولتی ایران توسط ناصرالدین شاه ساخته شده است. بعدها اتاق موزه با عنوان تالار سلام مشهور شد و مراسم تاجگذاری پهلوی نیز در این اتاق انجام گرفت. تالار آینه نیز در غرب تالار سلام قرار گرفته و شامل تابلوی رنگ و روغن بزرگی است. ساخت و تزئین این تالار چندین سال طول کشید. تالار ظروف هم شامل هدایای سلاطين اروپایی به شاهان قاجار است. عمارت بادگیر که در ضلع جنوبی باغ گلستان قرار دارد، در زمان فتحعلی شاه ساخته شده، اما در زمان ناصرالدین شاه تغییراتی انجام گرفته و به شکل امروزی درآمده است.
علاوه بر لذت بردن از این مجموعه خوب است بدانید کاخ گلستان دارای امکانات رفاهی و گردشگری مانند چایخانه، عکاسی به سبک قاجاری، سرویس بهداشتی و نمازخانه است.
کاخ گلستان | زیباترین جای دیدنی تهران

چگونه به موزه گلستان تهران برویم؟


اگر بخواهید با خودروی شخصی به این کاخ بروید، در نظر داشته باشید که خیابان‌های منتهی به کاخ گلستان مانند باب همایون، صور اسرافیل، داور و سبزه میدان سنگ فرش شده اند و وسایل نقلیه نمی‌توانند در این محدوده تردد کنند. پس باید در خیابان‌های اطراف خودروی خود را پارک کنید و ادامه مسیر را پیاده بروید. همچنین این بخش از شهر در محدوده طرح ترافیک قرار دارد. بهترین روش برای رسیدن به کاخ گلستان، مترو است که باید به ایستگاه پانزده خرداد بروید و با کمی‌پیاده روی کاخ گلستان را خواهید دید. روش دیگر نیز اتوبوس است که باید از خطوطی استفاده کنید که از خیابان خیام عبور می‌کنند و در ایستگاه گلوبندک توقف دارند. تاکسی نیز از سراسر تهران شما را به چهارراه گلوبندک می‌رسانند. این تاکسی‌ها در مکان‌هایی مانند فلکه دوم صادقیه، میدان فاطمی، میدان انقلاب، خیابان جمهوری اسلامی، میدان رازی و ... یافت می‌شوند.
کاخ گلستان | زیباترین جای دیدنی تهران

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از کاخ گلستان تهران چه قدر است؟


بازدید از این مجموعه نیز همه روزه به جز ۱۴ خرداد، ۲۱ رمضان، تاسوعا و عاشورای حسینی، ۲۸ صفر و ۲۵ شوال مصادف با شهادت امام صادق دایر است.
ساعات بازدید نیز در شش ماه اول سال از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر و در شش ماه دوم از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر است که بلیط فروشی‌ها تا ساعت ۴:۳۰ عصر دایر هستند. برای بازدید از این مجموعه حدودا به دو ساعت زمان نیاز دارید، پس بهتر است برای بازدید از دیگر جاهای دیدنی تهران برنامه ریزی کنید و بازدید خود از کاخ گلستان به ساعات پایانی موکول نکنید تا با خیال آسوده همه جا را ببینید. فراموش نکنید برای بازدید از این مجموعه بی‌نظیر باید بلیط تهیه کنید.

فصل مناسب برای بازدید از کاخ گلستان تهران چه زمانی است؟


از آنجایی که تهران شهری چهار فصل است در هر موقع از سال می‌توانید به آن سفر کنید و از چهره شهر در فصل‌های متفاوت لذت ببرید.

در نزدیکی کاخ گلستان از چه جاهای دیدنی می‌توان بازدید کرد؟


بازار تهران: ۳۵۰ متر
خانه تاریخی مستوفی الممالک: ۶۵۰ متر
پارک شهر : ۷۰۰ متر
بازار تاریخی عودلاجان: ۱ کیلومتری

چه هتل‌هایی در نزدیکی کاخ موزه گلستان تهران برای اقامت وجود دارد؟


هتل امیرکبیر: ۴۵۰ متر
هتل اخوت: ۷۰۰ متر
هتل شهریار: ۱.۶ کیلومتر
هتل بزرگ فردوسی تهران: ۱.۸ کیلومتر

چه رستوران‌ها و غذاخوری‌هایی نزدیک به کاخ موزه گلستان تهران هستند؟


رستوران مسلم
رستوران شرف الاسلامی
رستوران شمشیری
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است