search
menu

کویر بند ریگ

[ پنهان کردن ]
کویر بند ریگ کجاست؟
چرا به بند ریگ سفر کنیم؟
معرفی دیدنی‌های کویر بند ریگ
تفریحات سفر به کویر بند ریگ
چه وسایلی به کویر ببریم و برای رفتن به کویر چه مسائلی را رعایت کنیم؟
سفر به کویر بند ریگ با تور سفرمارکت
بهترین زمان سفر به کویر بند ریگ
فاصله شهرهای اطراف از آران و بیدگل
بند ریگ بخشی از کویر آران و بیدگل است و مدت‌هاست که مقصد مسافران بسیاری شده است. این کویر که در شمال غربی استان اصفهان واقع شده است، از زیبایی و آرامش خاصی برخوردار است.
کویرگردی همیشه طرفداران زیادی دارد. شاید خیلی‌ها از دیدن جنگل و رودخانه و دریا لذت می‌برند، اما افراد زیادی از کویرهای بکر و تپه‌های شنی انرژی می‌گیرند.
کویر آرامش خاصی دارد. سفر به کویر، چه به صورت انفرادی و یا با تور گردشگری، درهرحال تفریح به‌یادماندنی خواهد بود. شما می‌توانید به صورت انفرادی به کویر بروید و روی تپه‌های شنی دراز بکشید و ریلکس کنید یا با دوستان خود، بلیط هواپیما اصفهان را خریداری کرده و سفری یک‌روزه به کویر بند ریگ را برنامه‌ریزی کنید و از تفریحات گروهی کویر بند ریگ استفاده کنید.
سفرمارکت در این مطلب همه اطلاعات لازم برای سفر به بند ریگ را برای شما جمع‌آوری کرده است.
کویر بند ریگ

کویر بند ریگ کجاست؟


کویر بند ریگ یکی از بیابان‌های بزرگ مرکزی ایران است و سه ناحیه کویر مرنجاب، پشت ریگ و ریگ بلند را شامل می‌شود. این کویر، منطقه‌ای وسیع به شکل نعل اسب است که از جزیره سرگردان در دریاچه نمک شروع شده و تا ابوزیدآباد ادامه یافته است.
بند ریگ در شمال شهرستان آران و بیدگل واقع شده است. این منطقه از سمت شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل و از سمت شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر منتهی می‌شود.
بند ریگ یکی از مجموعه‌های پیچیده تپه‌های ماسه‌ای ایران بشمار می‌رود. کویر بند ریگ نزدیک‌ترین کویر به تهران است به همین دلیل مردم تهران برای یک سفر یک‌روزه می‌توانند به کویر بند ریگ بروند.

چرا به بند ریگ سفر کنیم؟


همان‌طور که می‌دانید ایران کویرهای متنوعی دارد، اما چرا سفرمارکت پیشنهاد می‌کند که به کویر بند ریگ سفر کنید؟
کویر بند ریگ به علت نزدیک بودن به تهران و از سمت دیگر به اصفهان و کاشان و آران و بیدگل، نسبت به کویرهای دیگر ایران مانند کویر لوت از امنیت بالاتری برخوردار است.
این منطقه یک منطقه چهارفصل به‌حساب می‌آید و هوای معتدلی دارد.
پوشش گیاهی و گونه‌های متنوع جانوری نیز یکی از دلایل سفر به بند ریگ است.
کویر بند ریگ آثار باستانی و اماکن دیدنی خاصی دارد.
کویر بند ریگ تا شهر باغشاد، حدود سه ساعت فاصله دارد و مسافران بند ریگ می‌توانند پس از کویرگردی به شهر زیبای باغشاد هم سفر کنند.
کویر بند ریگ

معرفی دیدنی‌های کویر بند ریگ


اگر می‌خواهید تمام دیدنی‌های بند ریگ را پیش از برگشتن به شهر خود ببینید حداقل حدود ۴ ساعت زمان نیاز دارید.
کاروانسرای مرنجاب: کویر بند ریگ به کویر مرنجاب هم معروف است. علت این نام‌گذاری، وجود کاروانسرای مرنجاب در این منطقه است. عده‌ای معتقدند اسم مرنجاب از ترکیب «مرد رنج آب» تشکیل شده است که از دسترسی سخت مردمان این منطقه به آب شیرین، حکایت می‌کند.
کاروانسرای مرنجاب در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است و یک بنای تاریخی به‌حساب می‌آید. اگر از طرفداران بناهای تاریخی هستید، سفر به کویر مرنجاب برای شما انتخاب خوبی است. همچنین اگر قصد دارید شب را در کویر بمانید می‌توانید در این کاروانسرای زیبا اقامت کنید زیرا شرایط اقامت در این کاروانسرا فراهم شده است.
قلعه کرشاهی: در کویر بند ریگ یک بنای مهم دیگر نیز وجود دارد که شما پس از سفر به بند ریگ آن را خواهید دید. این بنا قلعه کرشاهی نام دارد که به قلعه دزدان هم معروف است. این قلعه بعد از ارگ بم، دومین بنای خشتی ایران به‌حساب می‌آید. در اطراف این بنای زیبا، قنات هم وجود دارد که شما می‌توانید با طی کردن مسافت کوتاهی از آن قنات بازدید کنید.
آسمان پرستاره کویر: آسمان پرستاره کویر بند ریگ یکی از دلایل سفر سالانه هزاران نفر به این منطقه است. شب‌های کویر به دلیل وجود ستاره‌های زیبا در آسمان طرفداران زیادی دارد. شما پس از سفر به کویر و گذراندن یک شب در این منطقه متوجه خواهید شد که حتی با چشم غیرمسلح هم می‌توانید اجرام آسمانی را بهتر از همیشه ببینید.
دریاچه نمک: دریاچه نمک یکی دیگر از دیدنی‌های کویر بند ریگ است. این دریاچه از غرب به کوه‌های سفیدآب و سیاه کوه و منطقه پارک ملی کویر و از سمت شمال و غرب به کویر مسیله و از جنوب به کویر مرنجاب و بند ریگ محدود است. انتخاب این نام، به دلیل شوری بسیار زیاد آب دریاچه‌ است. اگر در فصل تابستان به بند ریگ سفر کنید و دریاچه نمک را ببینید، قطعات نمک روی آب دریاچه شناور خواهد بود. دریاچه نمک در اکثر ماه‌های سال خشک و پوشیده از نمک است. در ماه‌هایی که بارندگی اتفاق می‌افتد، ارتفاع آب این دریاچه در بعضی از مناطق به ۲ سانتی‌متر می‌رسد. لازم به ذکر است که زمین‌های اطراف دریاچه به‌شدت باتلاقی هستند. با این اوصاف رانندگی در نزدیکی این دریاچه خطرآفرین خواهد بود و بهتر است تنها با شرکت در تور کویر مرنجاب و کمک لیدرتور از این منطقه بازدید کنید. دو راه برای ورود به دریاچه نمک وجود دارد:
از مسیر خروجی آران و بیدگل و از سمت شمال غربی شهرستان به سمت کاروانسرای مرنجاب بروید، پس از طی ۳۵ کیلومتر به دو راهی دریاچه نمک خواهید رسید.
مسیر دوم، پس از عبور از کاروانسرای مرنجاب و طی ۱۰ کیلومتر به دو راهی چاه دست کن می‌رسید. در این محل مسیر سمت راست را انتخاب کنید با انتخاب مسیر، می‌توانید وارد دریاچه شوید.
کویر بند ریگ

جزیره سرگردان: زمانی که از دریاچه نمک بازدید می‌کنید، می‌توانید جزیره سرگردان را درون این دریاچه زیبا ببینید. علت نام‌گذاری این جزیره به این دلیل است که اگر شما از فاصله دور به این جزیره نگاه کنید دو انتهای جزیره در افق محو می‌شوند و منظره‌ای پدید می‌آید مانند جزیره سرگردانی که در دریای پهناور و زیبای کویر شناور است. محو شدن انتهای این جزیره به علت گرمای منطقه، خطای دید و شکست نور است اما گذشتگان اعتقاد داشتند که جزیره سرگردان همیشه در حال حرکت است و از جایی به جای دیگر نقل مکان می‌کند.
کوه کلنگ: کوه کلنگ یک از دیدنی‌های این منطقه است که در نزدیکی و ۵ کیلومتری کاروان‌سرای مرنجاب قرار گرفته است. افرادی که به کوه‌نوردی علاقه دارند می‌توانند از این کوه بالا بروند، از بالای کوه کلنگ تمام منطقه بکر کویر را ببینند و از مشاهده تپه‌های ماسه‌ای لذت ببرند.
چاه دستکبند: همچنین در چهار کیلومتری این کاروانسرا چاه دستکبند قرار گرفته است. افرادی که به کویر بند ریگ یا کویر مرنجاب سفر می‌کنند، از این چاه بازدید می‌کنند. این چاه فیلترهای طبیعی ماسه‌ای دارد و به همین دلیل است که آب آن شیرین است. افراد محلی اعتقاد دارند که این چاه به وسیله امام رضا (ع) کنده شده است.

تفریحات سفر به کویر بند ریگ


‌رانندگی و سافاری بر روی تپه‌های شن روان: تفریحاتی مثل رانندگی با موتور یا ماشین در کویر بسیار رایج و لذت‌بخش است. برای این کار به ماشین‌های دو دیفرانسیل و موتورهای مخصوصی نیاز است که در این منطقه در اختیار شما قرار داده می‌شود.
کویر بند ریگ

بهترین اکو کمپ ایران: در منطقه کویر مرنجاب علاوه بر کاروانسرا که به شکل بومگردی درآمده، یکی از بهترین اکوکمپ‌های ایران هم وجود دارد. این اکوکمپ با در اختیار گذاشتن همه امکانات موردنیاز و فراهم کردن امنیت، مقصد عاشقان کمپینگ قرار گرفته است.
شب‌نشینی دور آتش: آتش درست کنید و تا صبح به گپ و گفت بپردازید. یکی از خوبی‌های سفر به کویر با تور همین است. مسافرت جمعیتی لذت خاصی دارد. افراد زیادی دور آتش می‌نشینند باهم آواز می‌خوانند یا موسیقی می‌نوازند و در طول شب ستاره‌های پرنور آسمان کویر را تماشا می‌کنند.
پختن غذا در کویر: شما می‌توانید با درست کردن آتش، مخصوصاً در هنگام شب یک تجربه عالی آشپزی داشته باشید. در کویر مرنجاب مغازه و غرفه برای خرید محصولات غذایی وجود دارد. خیلی‌ها دوست دارند در دل کویر همبرگر زغالی میل کنند یا در کنار هم‌سفرانشان سیب‌زمینی زغالی درست کنند. غذایی که شما انتخاب می‌کنید بستگی به سلیقه‌تان دارد اما تجربه پختن غذا دورهم و با دوستان و هم‌سفران در دل طبیعت یک تجربه به‌یادماندنی خواهد بود.
شترسواری در کویر: یکی از تفریحات رایج در هنگام کویرگردی، شترسواری است. در این مناطق کاروان‌های شتر بسیار زیبایی وجود دارند که مسافران می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای جزئی از آن‌ها استفاده کرده و در دل کویر شترسواری کنند. شترسواری یکی از تفریحات آرام‌بخش در هنگام سفر به کویر است.
دوچرخه‌سواری: در کویر بند ریگ، ایستگاهی برای کرایه کردن دوچرخه وجود دارد. شما می‌توانید به همراه دوستانتان دوچرخه کرایه کنید و در اطراف بچرخید. دوچرخه‌سواری روی شن و ریگ لذت خاصی دارد.
تماشای آسمان شب: بسیاری از مردم وقتی با تور کویرگردی به سفر می‌روند، یک‌روزه برمی‌گردند، اما بهتر است که اگر به کویر رفتید آسمان شگفت‌انگیز کویر را در شب ببینید. آسمانی که نه‌تنها ستاره‌های پرنور در آن پیدا هستند، بلکه می‌توانید حرکات شهاب‌سنگ‌ها را در دل آسمان کویر ببینید. اگر با یک فرد علاقه‌مند به نجوم به سفر بروید، می‌توانید به کمک او بسیاری از سیارات و ستاره‌ها و صورت‌های فلکی را مشاهده کنید.

چه وسایلی به کویر ببریم و برای رفتن به کویر چه مسائلی را رعایت کنیم؟


سعی کنید اگر لیدر ندارید، بدون قطب‌نما به کویر نروید. اگر قرار است سفر شما تا شب طول بکشد یا شب را در کویر بمانید، حتماً چراغ‌قوه با خود داشته باشید.
اگر دوست دارید در کویر به موسیقی گوش دهید یک اسپیکر سبک با خود داشته باشید.
اگر برای سفر به کویر، فصل‌های سرد سال را انتخاب کرده‌اید، لباس گرم را برای شب‌های سرد کویر فراموش نکنید.
یادتان نرود که همیشه برای کویرگردی با خودتان آب زیادی به همراه داشته باشید.
برای سفر به کویر آب و غذا به مقدار کافی به همراه داشته باشید.
پاور بانک و گوشی شارژ شده را فراموش نکنید.
اگر با خودروی شخصی به کویر می‌روید، حتماً قبل از حرکت، از سلامت خودرو مطمئن شوید.
کویر بند ریگ

اگر قصد کمپینگ در کویر را دارید، همیشه قبل از خواب، از بسته بودن زیپ چادر و کیسه‌خواب خود مطمئن شوید زیرا ممکن است حشرات یا جانوران وارد چادر شوند.
لباس خنک و آستین‌دار بپوشید تا هم از آفتاب‌سوختگی جلوگیری کنید و هم از نیش حشرات در امان باشید.
نقاب یا کلاه حصیری را فراموش نکنید، همچنین حتماً با خود عینک دودی و کرم ضد آفتاب قوی داشته باشید.
در کویرگردی حضور چند هم‌سفر خوش‌اخلاق و ماجراجو باعث می‌شود سفر بسیار جذابی را تجربه کنید.
اگر قصد دارید شب را در کویر و در چادر بمانید، حتماً پیش از خواب با نفت یا گازوئیل دور چادر خود را دایره بکشید تا حشرات به سمت شما نیایند. برای چادر زدن در این منطقه، سنگ‌فرش‌های نزدیک کاروانسرای عباسی، محل مناسبی است.
در هنگام کویر نوردی بهتر است کفش ساق‌دار بپوشید تا از دست حشرات و جانوران در امان باشید.
دوربین و وسایل عکاسی را فراموش نکنید. کویر یکی از بهترین و زیباترین مکان‌ها برای عکاسی حرفه‌ای است.

سفر به کویر بند ریگ با تور سفرمارکت


اگر قصد سفر به کویر بند ریگ را دارید بهتر است با تور سفر به بند ریگ سفرمارکت همراه شوید. حضور یک لیدر ماهر در هنگام کویرگردی به شما کمک بسیاری می‌کند. حضور لیدر، امنیت اعضای تور را تضمین خواهد کرد.
یکی از دلایلی که باعث می‌شود مردم ترجیح دهند که با تور سفر کنند این است که سفر به کویر فقط با خودروهای آفرود و دو دیفرانسیل امکان‌پذیر است و اگر برای سفر به کویر از خودروهای دیگر استفاده کنید، در شن و ریگ‌زارها خواهید ماند و نمی‌توانید به تفریح و کویرگردی بپردازید. مخصوصاً در کویر مرنجاب و در جنوب جزیره سرگردان مسیری وجود دارد که به دلیل وجود شیب‌ها و شنزارهایش، آن را با نام ریگ بلند می‌شناسند. عبور از این منطقه بدون تجهیزات لازم و خودروهای قدرتمند، غیرممکن خواهد بود.
کویرگردی با رزرو تور گردشگری سفرمارکت، باعث می‌شود شب را در آرامش و در یکی از بوم گردی‌های راحت و امن کویر بگذرانید.
شما می‌توانید در کنار تور، شب کنار آتش بنشینید و چای آتشی بنوشید.
می‌توانید آسمان پرستاره کویر را ببینید و لذت ببرید و از دود و آلودگی‌های شهر دور باشید.

بهترین زمان سفر به کویر بند ریگ


همان‌طور که می‌دانید آب و هوای کویر گرم و خشک است در نتیجه بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما و سفر به کویر بند ریگ، فصل پاییز و زمستان و بهار است. فصل تابستان هوای کویر گرم است اما شما می‌توانید در این فصل از شب‌های کویر لذت ببرید. البته اگر گرمادوست هستید، می‌توانید در فصل تابستان هم به کویر بند ریگ سفر کنید
کویر بند ریگ

فاصله شهرهای اطراف از آران و بیدگل


کاشان تا آران و بیدگل ۱۵ کیلومتر: ۱۵ دقیقه
قم تا آران و بیدگل ۱۱۷ کیلومتر: ۱ ساعت و نیم
اصفهان تا آران و بیدگل ۲۱۵ کیلومتر: ۲ ساعت و نیم
تهران تا آران و بیدگل ۲۵۹ کیلومتر: ۳ ساعت
سمنان تا آران و بیدگل ۳۸۶ کیلومتر: ۴ ساعت
شما بعد از اینکه به آران و بیدگل رسیدید باید حدود ۵۳ کیلومتر دیگر رانندگی کنید تا به کویر بند ریگ برسید.


فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است