search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

جاذبه های تاریخی باکو

باکو پایتخت آذربایجان شهری هم تاریخی و کهن و هم مدرن و پیشرفته است. باکو دارای پیشینه‌ای بسیار طولانی است و دوران‌های سیاسی مختلف، حکومت‌های گوناگون و رویدادهای پرفراز و فرود زیادی را از سر گذرانده است. از سوی دیگر در سال‌های اخیر، شهر باکو تبدیل به شهری شده است که کوشیده خود را با استانداردهای اروپایی و جهانی هماهنگ کند. تغییر چهره این شهر در دهه‌های اخیر نشاندهنده این حرکت رو به جلو است.
اما در پس چهره نویی که باکو در حال عرضه است، گذشته آن غیرقابل چشم‌پوشی است. در این نوشته نگاهی می‌کنیم به برخی از مهمترین جاذبه های تاریخی باکو:

قلعه دختر (Maiden Tower)

قلعه دختر که به برج مایدن باکو هم شناخته می‌شود، یک بنای سده دوازدهمی است که در بخش تاریخی باکو قرار دارد. بر اساس پژوهش‌های باستان‌شناسی، این قلعه در ابتدا و در سده ۵ و ۶ میلادی (دوره ساسانیان) یک آتشکده بوده است. بعدها در سده دوازدهم بخش‌های جدیدتری به آن افزوده شد و به شکل امروزی آن درآمد. پیرامون قلعه دختر در بین مردم جمهوری آذربایجان داستان‌ها و روایت‌های گوناگونی وجود دارد. قلعه دختر همچنین دارای یک موزه است که تاریخ شهر باکو را روایت می‌کند.

جاذبه های تاریخی باکو

آتشگاه باکو (Ateshgah of Baku)

همانطور که از نامش پیداست، آتشگاه باکو زمانی یک چارتاقی یا آتشکده بوده است. در کنار این آتشگاه مجموعه‌ای از ساختمان‌های قدیمی برای سکونت زائران و بازدیدکنندگان نیز دیده می‌شود. این آتشگاه علاوه بر ارتباط با فرهنگ زرتشتی، در زمان گسترش هندوئیسم در آسیای مرکزی، توسط این مذهب نیز استفاده می‌شده است.

کاخ شروانشاهان (Palace of the Shirvanshahs)

این کاخ که در سده پانزدهم میلادی ساخته شده، محل استقرار و فرمانروایی گروهی از حاکمان محلی این منطقه به نام شروانشاهان بوده است. این مجموعه شامل ساختمان‌ها و بخش‌های گوناگون اداری و حکومتی بوده است که توسط شاهان این سلسله استفاده می‌شده است.

جاذبه های تاریخی باکو

بافت تاریخی باکو (Old City)

به بخش تاریخی شهر باکو که زمانی در میان دیوارهای دفاعی این شهر محصور بوده است، بافت تاریخی باکو می‌گویند. کاخ شروانشاهان و قلعه دختر هم در این منطقه قرار گرفته‌اند. این مجموعه به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است.

با سفرمارکت دیگه لازم نیست برای خرید بلیط هواپیما باکو و یا رزرو هتل باکو در گوگل ساعت ها جستجو کنی زیرا در سفرمارکت تمامی آژانس های مسافرتی معتبر در یکجا نمایش داده می شود و شما به راحتی می‌توانید ارزانترین بلیط هواپیما باکو را خریداری نمایید.

علاوه بر این می‌توانید برای هر نوع خرید بلیط هواپیما یا رزرو تور داخلی و خارجی به سفرمارکت مراجعه کنید.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است