search
menu

شهر باستانی میلتوس دیدیم

[ پنهان کردن ]
درباره شهر باستانی میلتوس
چرا بازدید از شهر باستانی میلتوس پیشنهاد می‌شود؟
تاریخچه شهر باستانی میلتوس
معماری شهر باستانی میلتوس
در شهر باستانی میلتوس از چه چیزهایی می‌توان بازدید کرد؟
چگونه به شهر باستانی میلتوس برویم؟
در نزدیکی شهر باستانی میلتوس از چه جاهای دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟
چه هتل‌هایی در نزدیکی شهر باستانی میلتوس برای اقامت وجود دارد؟
چه رستوران‌ها و غذاخوری‌هایی نزدیک به شهر باستانی میلتوس هستند؟

درباره شهر باستانی میلتوس


برای بسیاری از ما که عاشق اماکن تاریخی، کهن و باستانی هستیم دیدن آثار و شاهکارهای تاریخی برایمان بسیار ارزشمند و جذاب است. چیزی که در خاورمیانه به وفور یافت می‌شود و مثل ماشین زمان ما را به گذشته‌ها می‌برد. شهر باستانی میلتوس (miletus) یکی از نمونه‌های بارزیست که در استان آیدین (Aydın) ترکیه و در شمال شهر دیدیم وجود دارد. یک بنای بسیار زیبا و بی‌نظیر که اگر بخواهید نظیر آن را تماشا کنید باید با خرید بلیط هواپیما به این شهر سفر کنید زیرا تنها در این کشور می‌توانید چنین بناهای فاخر و کهنی را تماشا کنید. اما خوشبختانه میلتوس به دلیل نزدیک بودنش به کشورمان می‌تواند فرصت مناسبی برای آشنایی با معماری یونانی و شاهکارهای آن زمان باشد. برای آشنایی بیشتر با شهر باستانی میلتوس تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.
شهر باستانی میلتوس دیدیم

چرا بازدید از شهر باستانی میلتوس پیشنهاد می‌شود؟


همانطور که گفتیم شهر باستانی میلتوس یکی از آثار نفیس کشور ترکیه است که در نزدیکی شهر دیدیم واقع شده است. شما در آنجا شاهد بقایای یک آمفی‌تئاتر بسیار عظیم و بی‌نظیر خواهید بود که با تماشای آن احساس خواهید کرد به زمان گذشته سفر کرده و در میان حضار قرار دارید و شاهد یکی از حیرت‌انگیزترین پیکارهای آن زمان هستید. علاوه بر آن، یک موزه بسیار جذاب در آنجا وجود دارد که می‌توانید از آن هم دیدن کنید. این موزه تاریخچه شهرهای پرین و میلتوس را به شما بازگو کرده و می‌توانید در آنجا اطلاعات بسیار زیادی راجع به سبک زندگی مردم، معماری و همچنین سلسله پادشاهی حاکم بر آن زمان و ... کسب کنید. اما یکی دیگر از جذاب‌ترین بناهایی که می‌توانید در شهر باستانی میلتوس تماشا کنید حمام‌های فائوستینا بوده که می‌توانید بقایای آن را در قسمت جنوبی شهر ببینید. تاریخدانان، باستان‌شناسان و محققان بر این باورند که قدمت این حمام‌ها بیشتر از سایر بناهاییست که در آنجا وجود دارد.

تاریخچه شهر باستانی میلتوس


شهر باستانی میلتوس در دوره حکومت یونانی‌ها در استان آیدین ترکیه امروزی ساخته شده و یکی از شاهکارهای بی‌نظیر هنرمندان یونانیست که از آن زمان باقی مانده است. اما جالب است بدانید که در یک دوره، یعنی در قرن دوم میلادی در اثر سیلی بسیار عظیم تمام این بنا زیر گل و لای مدفون شد و تا سال‌های متمادی کسی خبر از این شهر نداشت. بعدها پس از گذر زمان و با اکتشاف باستان‌شناسان مجددا این شاهکار زیبای یونانی سر از خاک بیرون درآورده و زیبایی بی‌بدیلش را به معرض نمایش گذاشت. گفته می‌شود که آمفی‌تئاتر بزرگ میلتوس ظرفیتی بالغ بر ۱۵۰۰۰ نفر داشته که یکی از بهترین جایگاه‌ها برای تماشای رویدادهای پرهیجانی که در آن زمان در سالن آمفی‌تئاتر میلتوس رخ می‌داد، صندلی‌های ردیف بالایی بودند. چرا که از آنجا دید بسیار بهتری به محیط اطراف و مخصوصا قسمت مرکزی آمفی‌تئاتر وجود داشت و به قول امروزی‌ها صندلی‌های بالایی حکم جایگاه VIP را در آن زمان داشتند.
شهر باستانی میلتوس دیدیم

معماری شهر باستانی میلتوس


زمانی که صحبت از قدرت معماری کهن به میان می‌آید، می‌توان امضای یونانیان را در طول تاریخ در تمام شاهکارهایشان چه در مرزوبوم خودشان و چه بسا در شهر زیبای دیدیم مشاهده کرد. در واقع شهر باستانی میلتوس نمونه بارز یکی از این شاهکارهای جذاب است از این رو به یکی از جاهای دیدنی دیدیم تبدیل شده که نمی‌توان از آن گذشت، چرا که در آن می‌توان شاهد موارد بسیاری حیرت‌انگیزی بود. برای مثال ستون‌ها، طاق‌ها و پله‌های سنگی بسیار هنرمندانه و با دقت تراشیده شده‌اند و به قدری از لحاظ مهندسی دقیق ساخته شده‌اند که بعد از گذشت چندین قرن همچنان سالم و استوار باقی مانده‌اند. علاوه بر سالن آمفی‌تئاتر معروف میلتوس، می‌توان از معبد آپولو نیز دیدن کرد که گفته می‌شود مربوط به یکی از خدایان اساطیری یونان باستان بوده است.
شهر باستانی میلتوس دیدیم

در شهر باستانی میلتوس از چه چیزهایی می‌توان بازدید کرد؟


با اینکه در بالا به این موارد اشاره کردیم اما خالی از لطف نیست کمی بیشتر در مورد آن‌ها صحبت کنیم. چرا که همه مایل هستند وقتی از جایی دیدن می‌کنند دیگر نقطه‌ای باقی نمانده باشد که از آن بازدید نکرده باشند. به همین دلیل ما هم قصد داریم به طور کامل به بررسی اماکن دیدنی که می‌شود در شهر باستانی میلتوس تماشا کرد بپردازیم. اولین و مهم‌ترین جایی که می‌توان به آن اشاره کرد سالن باشکوه و بسیار جذاب آمفی‌تئاتر میلتوس هست. همانطور که قبلا توضیح دادیم، در زمان یونان باستان تماشای مراسم و جنگ‌های تن‌به‌تن مبارزان یکی از علایق مردم آن زمان بود. به همین دلیل عظمت و زیبایی سالن آمفی‌تئاتر در آن زمان اولویت اصلی سازندگان این بنا بوده است. از این روی، می‌توان با دیدن این بنای منحصربه‌فرد نهایت لذت را برد و شما تنها زمانی که سالن آمفی‌تئاتر میلتوس را از نزدیک تماشا کردید پی به بزرگی و شکوه این بنا خواهید برد.
شهر باستانی میلتوس دیدیم
یکی دیگر از اماکن بسیار جذابی که می‌توانید آن را تماشا کرده و از بازدید کردنش لذت ببرید حمام‌های فائوستینا است که به طور عجیبی دست‌نخورده باقی مانده و از بین نرفته‌اند. این حمام‌ها (همانطور که در بالا توضیح داده شد) در سمت جنوب شهر باستانی میلتوس قرار دارند. علاوه بر آن می‌توانید از کاروان‌سراهای سلجوقی نیز دیدن کنید که حتم داریم این بنای باستانی نیز نظر شما را کاملا به خودش جلب خواهد کرد. اکثر گردشگرانی که از کاروانسراهای سلجوقی دیدن می‌کنند، محو تماشای این بنای حیرت‌انگیز شده و دقایق بسیاری را مشغول گشت‌وگذار و عکاسی از بناهایش می‌شوند. دست آخر، می‌توانید با معبد آپولو نیز آشنا شده و اطلاعات بسیاری راجع به خدایان اساطیری یونان باستان کسب کنید و در مورد عقاید و باورهای آن زمان مطالب بیشتری بیاموزید.

چگونه به شهر باستانی میلتوس برویم؟


شهر باستانی میلتوس در میان دو شهر کوش آداسی و دیدیم جای گرفته است. در هر جای شهر کوش آداسی که باشید می‌توانید به راحتی شهر باستانی میلتوس را پیدا کنید. بهترین روش استفاده از وسایل نقلیه برای زودتر رسیدن به مقصدتان است ولی اگر با ماشین شخصی‌تان به ترکیه سفر کرده‌اید می‌توانید با استفاده از آدرسی که به شما می‌گویم به راحتی شهر باستانی میلتوس را پیدا کنید. شما باید ابتدا بلوار ادنان مندرِس (Adnan Menderes) را پیدا کرده و به سمت بلوار اینونو (İnönü) بروید. سپس سمت راست پیچیده و به سمت مزارلیک (Mezarlık) بروید. در مرحله بعد باید مستقیم به سمت سلیمان دمیرلر (Süleyman Demirel) بروید. بعد به سمت چپ، در مسیری که کوش آداسی سوکه (Kuşadası Söke) وجود دارد بپیچید. سپس باید از خروجی دوم یعنی میلاس سوکه یولو (Milas Söke Yolu) خارج شده و حواستان به خروجی اول بعدی یعنی گولو باخچه (Güllübahçe Yolu) باشد، چرا که باید از آن خارج شده و مسیرتان را مستقیم طی کنید و بعد به سمت چپ بپیچید تا در نهایت به شهر باستانی میلتوس برسید.
توجه داشته باشید که این مسیر حدودا ۶۱ کیلومتر بوده و اگر قصد پیاده‌روی به آنجا را دارید حتما باید از کفش‌های راحتی استفاده کنید و از قبل تجربه پیاده‌روی‌های طولانی را داشته باشید، چرا که در غیر این صورت ممکن است این مسیر طولانی برایتان بسیار خسته‌کننده و طاقت‌فرسا باشد. اما همانطور که گفتیم بهترین و راحت‌ترین گزینه می‌تواند استفاده از وسایل نقلیه عمومی باشد که در کمترین زمان ممکن شما را به مقصدتان خواهد رساند.
اگر از جنوب و از شهر دیدیم بخواهید به شهر میلتوس بروید، باید فاصله‌ای ۲۰ کیلومتری را طی کنید. Didim Güllübahçe Yolu بخش عمده مسیر شما را تشکیل می‌دهد. ضمنا شما در مسیرتان در نوار ساحلی حرکت می‌کنید و در بخش‌هایی از سفر چشم‌اندازی از دریا را هم خواهید داشت. همچنین در مسیرتان از پارک آبی دیدیم هم گذر می‌کنید و می‌توانید این دو مقصد را با هم در برنامه سفرتان بگنجانید.

در نزدیکی شهر باستانی میلتوس از چه جاهای دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟


حمام فائوستینا: ۱۹۰ متر
مسجد الیاس بی: ۴۰۰ متر
موزه ملت: ۴۵۰ متر
بقایای باستانی بالات: ۱ کیلومتر

چه هتل‌هایی در نزدیکی شهر باستانی میلتوس برای اقامت وجود دارد؟


هتل آنادُلو: ۱۹ کیلومتر
هتل گوموش اولر سیتسی ۲: ۲۰ کیلومتر
هتل اتهِم شیمشک: ۲۰ کیلومتر
هتل گوموش اولر سیتسی ۳: ۲۱ کیلومتر

چه رستوران‌ها و غذاخوری‌هایی نزدیک به شهر باستانی میلتوس هستند؟


رستوران یسیلیم کراتهانسی: ۲ کیلومتر
رستوران سلطان آنا چیفتلیی: ۱۰ کیلومتر
رستوران کومسال: ۱۱ کیلومتر
رستوران روملی کوکورچ: ۱۷ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است