search
menu

موزه قاجار تبریز

[ پنهان کردن ]
موزه قاجار تبریز
چرا بازدید از موزه قاجار تبریز پیشنهاد می شود؟
درباره صاحب موزه قاجار تبریز
تاریخچه موزه قاجار تبریز
معماری موزه قاجار تبریز
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از موزه قاجار تبریز
فصل مناسب برای بازدید از موزه قاجار تبریز چه زمانی است؟
چگونه به موزه قاجار تبریز برویم؟
در نزدیکی موزه قاجار تبریز از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟
چه هتل هایی در نزدیکی موزه قاجار تبریز برای اقامت وجود دارد؟
چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به موزه قاجار تبریز هستند؟
تبریز یکی از شهر‌های شمالی کشوراست که دارای آب و هوایی خنک و معتدل است از این رو بسیاری از مردم استان‌های جنوبی را به این شهر می‌کشاند. شهری که علاوه بر داشتن هوایی دلپذیر دارای آثار باستانی غنی می‌باشد که نشان‌دهنده فرهنگ و تاریخی طولانی است که طی سالیان دراز به خصوص در دوران حکومت قاجاریان رقم خورده است. اکنون آثاری که از آن دوران به جای مانده به تنهایی گویای فراز و نشیب‌های بسیاری است. در این مقاله به یکی از خانه‌های تبریز که متعلق به امیر نظام گروسی است که به نام معروف است و امروزه تحت عنوان موزه قاجار تبریز به روی گردشگران باز است می‌رویم. سفرمارکت برای سفری آسوده تر به شهر خوش آب و هوای تبریز با مراکز گردشگری بسیار خرید اینترنتی بلیط هواپیما را پیشنهاد می‌کند.
موزه قاجار تبریز

موزه قاجار تبریز


خانه‌ای که در محله ششگلان تبریز، یکی از محله‌های قدیمی این شهر قرار گرفته و معروف به خانه قاجار می‌باشد. همچنین معماری این خانه حاکی از آن است که سرد و گرم تاریخ را چشیده. عمارت ام‍ی‍رن‍ظ‍ام‌ گ‍روس‍‍ی‌ که روزگاری سکونتگاه افراد مهم حکومتی و مکانی برای گرفتن تصمیمات مهم حکومتی بوده است، امروزه تبدیل به موزه‌ای شده است تا بیانگر تاریخ پر فراز و نشیب این عمارت باشد. درواقع خانه امیرنظام گ‍روس‍‍ی‌ که معروف به موزه قاجار تبریز است امروزه یکی از موزه‌های تخصصی و موضوعی در سطح کشور به حساب می‌‌آید.

چرا بازدید از موزه قاجار تبریز پیشنهاد می شود؟


یکی از خانه و موزه‌های قدیمی تبریز است که دارای معماری بسیار زیبایی است.
عمارتی باشکوه که در زمان قاجار حاکمان زیادی در آن ساکن بوده اند.
یکی از موزه‌های تخصصی و موضوعی در سطح کشور می‌باشد.
موزه قاجار تبریز

درباره صاحب موزه قاجار تبریز


صاحب این بنا یکی از امیران و مردان سیاسی مهم در زمان قاجار بود از این رو دارای منصب‌های مهم و تاثیر گذار حکومتی نیز بوده است. او همچنین یکی از مردانی بود که در بی رجال نالایق قاجار به فکر مردم بود علاوه بر این ها به دلایل کارهایی که در زمان خود انجام داده بود نزد مردم از محبوبیت بالایی برخوردار بود. اما او کسی نیست جز امیر نظام گروسی، فردی که از او به عنوان مرد نیک قاجار یاد می‌کردند . از جمله کارهای مهمی که در دوران خود انجام داد به قرار زیر است:
در زمان قحطی ایران، برنامه‌ای برای مردم تدارک دید تا به راحتی بتوانند از این دوران سخت عبور کنند.
در مدتی که سفیر ایران در فرانسه بود دستگاه ضرب سکه را به ایران آورد.
در مسئله نهضت تنباکو نقش مهمی ایفا کرد.
امیر نظام گروسی اگرچه در زمان ناصرالدین شاه نیز پیشکار آذربایجان بود و جز صاحب منصبان با درایت در زمان خود بود که جایگاه بالایی نزد مردم تبریز داشت اما سرانجام به دلیل اختلاف با بزرگان سیاست به شهر ماهان کرمان تبعید شد تا سال‌های آخر عمرش را در آنجا زندگی کند و در نهایت در سال ۱۳۱۷ در همان شهر نیز دار فانی را وداع گفت.
موزه قاجار تبریز

تاریخچه موزه قاجار تبریز


این خانه به دست یکی از مهمترین مردان حکومت در زمان ناصرالدین شاه به نام امیر نظام گروسی بنا شد و پس از فوت او نیز والیان آذربایجان در این خانه سکونت داشتند. جالب است بدانید حتی در کتاب خاطرات ناصرالدین شاه قاجار هم هنگامی که قصد سفر به دیار فرنگ را داشته است از این خانه بسیار وصف و تمجید کرده است. سرانجام پس از اینکه این عمارت از پستی بلندی های روزگار عبور کرد در سال ۱۳۷۰ توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شد و پس از مرمت و بازسازی درهای آن در سال ۱۳۸۰ به روی گردشگران باز شد. در زیر می‌توانید عکسی از دوران قبل از بازسازی این مکان را ببینید.
موزه قاجار تبریز

معماری موزه قاجار تبریز


این عمارت زیبا که در زمینی به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع ساخته شده و دارای زیربنای ۱۵۰۰ مترمربع است همانند معماری بسیاری از خانه‌‌های قدیمی دارای معماری ایرانی است زیرا در آن زمان خانه‌ها به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم می‌شد. قسمت بیرونی این بنا همان حیاط زیبا و بزرگی است که بعد از عبور از هشتی خانه به آن وارد می‌شوید. از آنجایی که حیاط بیرونی همان حیاط اصلی خانه محسوب می‌شود دارای باغچه‌های زیبا و گل‌کاری شده است که در هر فصل زیبایی این عمارت را دوچندان می‌کند. هنگام عبور از درب عمارت امیرنظام گروسی جویی پر آب همراه با فواره‌‌هایی که صدای آب را در سراسر حیاط پخش می‌کند دیده می‌شود که تا انتهای حیاط کشیده شده و سپس به حوض مستطیل شکلی می‌ریزد که رو به روی عمارت قرار گرفته تا تمام زیبایی این عمارت را همانند تصویری منعکس کند.
موزه قاجار تبریز
در انتهای حیاط اصلی عمارت زیبایی به چشم می‌خورد که طبقه اول آن دارای ایوانی به صورت سراسری است که ۱۶ستون‌های بلند آن را تا به امروز استوار نگه داشته اند و از طریق ۴ پلکانی که در جلوی ساختمان قرار دارد می‌توان به طبقه اول این عمارت دسترسی داشت. در نگاه اول این عمارت با ستون‌‌هایی که دارای گچ‌بری های زیبا در قسمت بالایی آن هستند و پنجره‌‌های ارسی شکل که با مهارت و ظرافت تمام با شیشه‌های رنگی مزین شده است نگاه هر گردشگری را می‌رباید. همچنین آینه‌کاری های چشم‌نوازی که در قسمت پیشانی این عمارت کار شده جلال و شکوه بیشتری را به این خانه بخشیده است.
اگر به داخل ساختمان عمارت وارد شوید متوجه خواهید شد که ۴ اتاق در قسمت شرقی و ۵ اتاق در قسمت غربی این بنا قرار دارد که کنار آن‌ها نیز طنبی یا همان تالارهای بزرگی وجود دارد. در این عمارت تالارها نیز با هنر دست معماران زمان خود مزین به گچ‌کاری و آینه‌کاری‌های ظریفی شده‌اند.
موزه قاجار تبریز
موزه این عمارت در طبقه اول قرار گرفته از این رو می‌توانید با پلکان‌های فلزی به این موزه زیبا دسترسی پیدا کنید. در طبقه اول، هر تالار به بخش خاصی اختصاص یافته مانند تالار سکه و .. در این تالار‌ها آثار بسیاری همچون خاتم، ابزارهای فلزی، ادوات موسیقی، ظروف آبگینه، ظروف چینی برای بازدید به نمایش گذاشته شده است. همچنین در اتاق‌دیگر می‌توانید عکس‌هایی رابینید که توسط اولین دوربین‌های عکاسی که در دوره ناصرالدین‌شاه به ایران وارد شده است را ببینید.
اگر به قسمت پشتی این عمارت بروید درواقع به قسمت اندرونی خانه راه یافته اید. این بخش هم همانند بخش اصلی عمارت از گچ‌بری، ستون‌های مزین، درها و پنجره‌های چوبی با شیشه‌های رنگی و آینه‌کاری‌های چشم نوازی برخوردار است. اندرونی مکانی برای سکونت زنان و فرزندان و همچنین خدمتکاران خانه بود. در این قسمت از خانه امیرنظام گ‍روس‍‍ی که محل عبور و مرور خدمتکاران و اهالی خانه بود‌ می‌توانید شاهد بخش‌های گوناگونی چون مطبخ ،انبار و اتاق‌هایی باشید که برای اهل منزل تعبیه شده بود باشید.
موزه قاجار تبریز
اما تمام زیبایی این عمارت به قسمت اندرونی و بیرونی خلاصه نمی‌شود، بلکه در قسمت زیر زمین این عمارت حوض‌خانه‌ای قرار دارد که ستون‌ها و نحوه آجر چینی سقف باعث شده این قسمت به یکس از زیباترین بخش‌های خانه قاجار تبدیل شود. فراموش نکنید که در این قسمت می‌توانید از تالار سنگ، اسلحه، شهرسازی و مردان بزرگ تبریزی دیدن کنید.
علاوه بر تمام آثار ارزنده‌ای که در موزه قاجار به عرصه بازدید گذاشته شدهاست می‌توانید مجسمه‌هایی را ببینید که شما را با افراد سرشناس و برجسته زمان قاجار مانند ب‍‍اس‌ م‍ی‍رز‌ا ول‍ی‍‍ع‍‍ه‍د، ‌ام‍ی‍رک‍ب‍ی‍ر، م‍ی‍رز‌ا ‌ع‍ی‍س‍‍ی‌ ق‍‍ای‍م‌ م‍ق‍‍ام‌ ف‍ر‌ا‌ه‍‍ان‍‍ی‌ ، م‍ی‍رز‌ا ‌اب‍و‌ال‍ق‍‍اس‍م‌ ق‍‍ای‍م‌ م‍ق‍‍ام‌ ف‍ر‌ا‌ه‍‍ان‍‍ی‌ ، ‌ام‍ی‍ر ن‍ظ‍ام‌ زن‍گ‍ن‍ه‌ و ‌ام‍ی‍رن‍ظ‍ام‌ گ‍روس‍‍ی‌ آشنا می‌کند.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از موزه قاجار تبریز


برای بازدید از عمارت با پرداخت اندکی قبل از ورود باید بلیط تهییه کنید که در مقابل زیبایی و آثاری که در موزه قاجاریه انتظار شما را می‌شد بسیار ناچیز است. با وجود وسعت این عمارت و تعدد آثاری که در آن قرار گرفته است مدت زمان ۱ الی ۲ ساعت را برای آن در نظر بگیرید.

فصل مناسب برای بازدید از موزه قاجار تبریز چه زمانی است؟


از آنجایی که تبریز دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی می‌باشد، در تابستان یکی از مقاصد مهم گردشگری محسوب می‌شود بنابراین برای سفری راحت به شهر فرهنگ و تاریخ قاجاریه بهتر است بلیط هواپیما تبریز را در سایت سفرمارکت ببینید.

چگونه به موزه قاجار تبریز برویم؟


جالب است بدانید این خانه در محله ششگلان تبریز قرار گرفته، محله ای که از گذشته تا کنون محل سکونت اعیان نشینان بوده است. ششگلان یکی از محله های قدیمی شهر تبریز است بنابراین بهترین راه برای رسیدن به موزه

در نزدیکی موزه قاجار تبریز از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟


این عمارت در پشت مدرسه‌ شیخ‌عطار و نزدیکی مقبره‌الشعرا قرار گرفت است که به راحتی بعد از بازدید از مقبره‌الشعرا پس از طی کردن مسیری به صورت پیاده به به موزه قاجاریه برسید. از دیگر مکان‌‌های که در نزدیکی این مکان می‌توانید بازدید کنید به تفکیک فاصله در زیر آمده است:
خانه بهنام گنجه ای تبریز: ۹ دقیقه رانندگی
مقبره‌الشعرا: ۴ پیاده روی
خانه پروین اعتصامی: ۵ دقیقه رانندگی
موزه موسیقی: ۵ دقیقه رانندگی

چه هتل هایی در نزدیکی موزه قاجار تبریز برای اقامت وجود دارد؟


هتل آپارتمان استقبال تبریز
هتل کاسپین تبریز
خاه معلم تبریز

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به موزه قاجار تبریز هستند؟


رستوران قائم مقام
رستوران شازده
رستوران عارف
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است