search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

جاهای دیدنی سمنان

[ پنهان کردن ]
حمام پهنه سمنان
مسجد جامع سمنان
دروازه ارگ سمنان
عمارت بادگیر یا خانه کلانتر سمنان
قلعه سارو سمنان
مسجد سلطانی سمنان
جاهای دیدنی سمنان شامل مکان های تاریخی و گردشگری است که در شهر کهن سمنان در دوران‌های گوناگون ساخته شده‌اند. سمنان به عنوان شهری با اقلمی گرم و نیمه‌کویری، دارای معماری ویژه مناطق بیابانی است و ویژگی‌های معماری بیابانی مثل بادگیر را در آن می‌توانید ببینید.
در این نوشته نگاهی گذرا داریم به جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری سمنان:

حمام پهنه سمنان


گرمابه یا حمام پهنه سمنان از حمام‌های عمومی سنتی و تاریخی سمنان است که ساخت آن به دوره تیموری بازمی‌گردد و در زمان مظفرالدین شاه قاجار، بازسازی شده است. گرمابه پهنه سمنان که بخشی از بافت سنتی شهر سمنان است، اکنون به صورت موزه درآمده است.
جاهای دیدنی سمنان

مسجد جامع سمنان


مسجد جامع سمنان بر روی بازمانده‌های آتشکده اصلی شهر سمنان بنا شده است و ساخت بدنه آن به سده اولیه اسلامی برمی‌گردد و به تدریج و در دوره فرمانروایی‌های بعدی، پیوسته بر آن افزوده شده است. سبک معماری مسجد سمنان، آذری نامیده می‌شود و به سبب مناره‌ها و کتیبه خط کوفی آن شناخته می‌شود.

دروازه ارگ سمنان


دروازه ارگ سمنان تنها بخش باقیمانده از ارگ شهر سمنان است که زمانی دیوار حفاظتی شهر سمنان بوده و در دوره قاجار ساخته شده است. فتحعلی‌شاه ساخت آن را آغاز و ناصرالدین شاه آن را به پایان رسانده است. کاشی‌کاری‌های این دروازه که نبرد رستم با دیو سپید را نمایش می‌دهد، از ویژگی های آن است.

عمارت بادگیر یا خانه کلانتر سمنان


عمارت بادگیر یا خانه کلانتر سمنان که امروزه به صورت سفره‌خانه سنتی دایر است زمانی محل زندگی کلانتر وقت سمنان در دوره قاجار بوده است. عمارت بادگیر به سبب بادگیر و معماری چشمگیرش مشهور است.
جاهای دیدنی سمنان

قلعه سارو سمنان


قلعه سارو سمنان در شمال شرقی شهر سمنان قرار گرفته و از دژهای نظامی کهن ایران است که ساخت آن به دوران باستان برمی‌گردد. آخرین دوره زمانی که از آن استفاده شده است، دوره مبارزات اسماعیلیان بوده است.

مسجد سلطانی سمنان


مسجد سلطانی سمنان در دوره قاجار و توسط فتحعلی شاه قاجار ساخته شده و مسجدی چهار ایوانی است که با کاشی کاری‌ها و تزئینات منحصر به فردش شناخته می‌‌شود.


فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است