search
menu

جاهای دیدنی شاهرود

[ پنهان کردن ]
جنگل ابر
پارک ملی خارتوران
روستای قلعه بالا
دشت کالپوش
کویر رضا آباد
جاهای دیدنی شاهرود شامل مکان‌های طبیعی ویژه و متمایز این منطقه و همچنین مکان‌های تاریخی کهن مربوط به فرمانروایی‌های گذشته حومه شهرستان شاهرود هستند. قرار گرفتن شاهرود در میانه کوهستان‌های شمال ایران و کویرهای مرکزی، موجب پدید آمدن و گردآمدن مجموعه‌ای متنوع و شگفت‌آور از جاذبه های طبیعی شده است. در این نوشته با برخی از مهمترین جاهای دیدنی شاهرود آشنا می‌شویم.

جنگل ابر


مشهورترین جاذبه طبیعی و گردشگری شاهرود، جنگل ابر است. جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری شاهرود، مساحتی تقریبا ۳۰ هکتاری دارد و بخشی از جنگل‌های باستانی هیرکانی شناخته می‌شود. به دلیل موقعیت خاص منطقه، در بخشی از سال، ابرها بسیار به جنگل‌ها نزدیک شده و چشم‌اندازی شگفت‌آور را پدید می‌آورند. در پیرامون جنگل ابر، آبشارها، چشمه‌ها، روستاها و بناهای یادبود تاریخی متعددی نیز وجود دارد که به دیدنی‌های این منطقه افزوده است.
جاهای دیدنی شاهرود

پارک ملی خارتوران


پارک ملی خارتوران یا توران از بزرگترین منطقه‌های حفاظت شده حیات وحش ایران به شمار می‌رود و برخی به آن لقب «آفریقای ایران» را داده‌اند. پارک ملی توران در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شاهرود، دارای گونه‌های متعددی از حیات وحش ایران از جمله یوزپلنگ آسیایی است و جایی ایده آل برای علاقه‌مندان به طبیعت گردی و مشاهده جانوران بومی ایران است.

روستای قلعه بالا


روستای قلعه بالا نزدیک‌ترین روستا به پارک ملی توران است. روستای قلعه بالا هم دارای معماری خاص مناطق کویری است و هم از الگوی معماری پلکانی بهره برده است. روستای قلعه بالا در یک منطقه نیمه مرتفع کوهپایه قرار گرفته و جایی مناسب برای بازدید از کویر، مشاهدات نجومی در شب و لذت بردن از طبیعت کویر و کوهپایه است.
جاهای دیدنی شاهرود

دشت کالپوش


دشت کالپوش از شهرستان‌های شاهرود به شمار می‌رود و به سبب کشتزارهای آفتابگردان و دشت های شقایق و مناظر طبیعی‌اش بسیار مشهور است.

کویر رضا آباد


کویر رضا آباد و روستای رضاآباد از مناطق ویژه کویرگردی است. اگر علاقه مند به گردش در بیابان، تماشای ستاره‌های شب و دوری گزیدن از شهرها و جاده های شلوغ هستید، کویرگردی در کویر و روستای رضا آباد را به شما توصیه می‌کنیم.


فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است