search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

دره ستارگان قشم

[ پنهان کردن ]

درباره دره ستارگان قشم


جزیره قشم یکی از بزرگترین جزایر ایران و جهان است و پدیده های زمین شناختی متعدد و متنوعی در آن وجود دارد که هر کدام زیبایی های منحصر به فردی دارد. دره ستارگان قشم یکی از مشهورترین و زیباترین جاذبه های گردشگری قشم است که بخشی از شگفتی های طبیعی این جزیره را به نمایش می‌گذارد.
دره ستارگان در میان اهالی بومی به نام «استاله کفته» مشهور است. یعنی آنجایی که ستاره افتاده است. در میان باور عمومی، زمانی ستاره‌ای با زمین برخورد می‌کند و در اثر آن برخورد زمین به شکلی عجیب و شگفت آور درآمده است.
اما دلیل زمین شناختی پیدایش دره ستارگان چیست؟ بخش های مختلفی از خشکی که اکنون ما می بینیم ممکن است زمانی زیر آب بوده است. همواره نوعی از رسوب گذاری بر روی سطوح زیر آب در حال انجام است و به تدریج این رسوبات بر روی هم انباشته و سخت شده و سنگ های رسوبی را پدید می‌آورند. زمانی که منطقه‌ای از زیر آب بیرون می‌آید، همچنان سخت و سنگی به نظر می‌رسد. ولی در اصل سنگ های رسوبی، نسبت به سنگ های آتشفشانی نرم تر هستند و خیلی سریع در آب حل می‌شوند. زمانی که جریان های آبی و باد از منطقه ای که سنگ های رسوبی دارد می‌گذرد، سنگ‌های را فرسوده می‌کند.
دره ستارگان قشم
آثار به جا مانده از فرسایش معمولا تصاویر شگفت آوری را پدید می‌آورد. رنگ مختلف و رنگین کمانی ستون های سنگی ایجاد شده به سبب تفاوت رسوباتی است که در گذر زمان در چند میلیون سال بر روی هم انباشته شده است.
دره ستارگان یکی از نمونه های فرسایش زمین توسط باد و آب است. علاوه بر شکل منحصر به فرد دره ستارگان، صدا نیز در آن به شکل خاصی می‌پیچید و ترکیبی از سکوت، زوزه باد و انعکاس صدا، فضای عجیبی را در آن پدید می‌آورد.
زمانی که به دره ستارگان وارد می‌شوید، سه مسیر برای شما طراحی شده است که گشتن در این مجموعه را برای شما آسانتر می‌کند. همچنین بخش‌هایی به عنوان ورود ممنوع مشخص شده است. زیرا در اثر همان فرسایشی که در پیش گفتیم، ناپایدار بوده و ممکن است دچار ریزش و سقوط شود.
دره ستارگان قشم

روستای برکه خلف


دره ستاره ها در کنار روستای برکه خلف قرار دارد. روستای برکه خلف به عنوان یکی از پاکیزه ترین روستاهای جهان شناخته می‌شود. ریشه این موضوع در یک رسم کهن در این روستا است که اهالی هر روز عصر، به آب و جاروی جلوی خانه خود می‌پردازند. یونسکو این روستا را به عنوان یک روستای مقصد گردشگری شناخته است.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید


برای ورود به دره ستارگان نیاز به پرداخت ورودیه است.
برای بازدید از دره ستاره ها دست کم ۱ ساعت را پیشنهاد می‌کنیم.

چگونه به دره ستارگان برویم


دره ستاره ها در جنوب غربی شهر قشم قرار دارد و شما باید در امتداد ساحل به سمت جنوب و غرب حرکت کنید تا به روستای برکه خلف برسید. در مجموع حدود ۲۲ کیلومتر رانندگی از مرکز شهر قشم در پیش خواهید داشت. برای بازدید از دره ستاره ها به سبب دوری از شهر قشم، باید با خودرو به آن رفته و به جز اقامتگاه کوچک محلی، هتل دیگری در نزدیکی آن وجود ندارد و باید به شهر قشم بازگردید.

جاهای دیدنی اطراف دره ستارگان


روستای سوزا: ۱۶ کیلومتر
بازار قشم: ۲۱ کیلومتر
شهر درگهان: ۲۳ کیلومتر

هتل های در نزدیکی دره ستارگان


اقامتگاه بومگردی ستاره: ۱۰۰ متر
هتل ساحل طلایی قشم: ۹ کیلومتر
هتل آتامان قشم: ۲۱ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است