search
menu

گرداب سنگی خرم آباد

[ پنهان کردن ]
درباره گرداب سنگی
تاریخچه گرداب سنگی
معماری گرداب سنگی
بهترین زمان بازدید از گرداب سنگی
چگونه به گرداب سنگی برویم؟
در نزدیکی گرداب سنگی چه جاذبه های دیگری وجود دارند؟
در نزدیکی گرداب سنگی چه هتل هایی برای اقامت وجود دارند؟

درباره گرداب سنگی


استان لرستان مملوء از جاذبه های طبیعی بی نظیر و متعدد است و یکی از بهترین مقاصد گردشگری کشورمان بهحساب می آید. اگر دوست دارید طبیعت های زیبا و متنوع را از نزدیک تجربه و لمس کنید، حتما بلیط هواپیما خرم آباد را بخرید و به دل طبیعت زیبایش بزنید. یکی از جاذبه های معروف و تاریخی خرم آباد گرداب سنگی است که امروزه میان گردشگران آوازه خاصی دارد و به یکی از مهم ترین جاذبه های شهر خرم آباد تبدیل شده است. این گرداب سنگی از دوره ساسانیان به جا مانده و فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بازدید از گرداب سنگی خرم آباد را پشت گوش نیندازید و در سفر به خرم آباد در اولین فرصت از آن استفاده کنید. زیرا که این بازدید چیزهای زیادی نظیر اطلاعات تاریخی و معماری به شما ارائه خواهد داد و این اطلاعات بسیار باارزش هستند.
گرداب سنگی خرم آباد

تاریخچه گرداب سنگی


می دانید که از اولین روز حیات بشر آب عنصر مهم و حیاتی بوده است و گذشتگان برای ذخیره آب و ارسال آن به نقاط مختلف شهر از روش های نوآورانه زیادی استفاده می کردند. اگر به شهرهای مختلف ایران سفر کنید، آب انبارهای زیادی را خواهید دید که در گذشته مردم از طریق آن ها آب ذخیره می کردند. گرداب سنگی در خرم آباد لرستان نیز ازجمله سازه های قدیمی است که قدمتش به دوره ساسانیان مربوط است و از آن برای ذخیره آب چشمه و انتقال آن به نقاط مختلف شهر استفاده می کردند. در گویش لُری به گرداب سنگی "گردو بردینه" می گویند. این گرداب از سنگ و ساروج ساخته شده است. این سازه به شکل دایره وار همچون دیواری بزرگ و سنگی دور تا دور چشمه را محاصره کرده است.

معماری گرداب سنگی


همان طور که پیش تر ذکر شد، قدمت گرداب سنگی به دوره ساسانیان مربوط است و از سنگ و ساروج برای ساخت دیواره آن استفاده شده است. این دیوار اطراف چشمه را احاطه و آب را در خود ذخیره می کرده است. در گذشته، برای انتقال آب به نقاط مختلف شهر شاپور خواست از این چشه کانال کشی هایی انجام داده بودند. قطر این سازه ۱۸ متر، پهنای آن ۳ متر و ارتفاعش ۱۸ متر است. در قسمت شرق گرداب دریچه ای با ابعاد ۹۰ در ۱۶۰ ساخته شده تا آب به کمک یک شیء کشویی مانند مسدود شده و به سمت جوی غربی انتقال یابد.
این گرداب سنگی در گذشته موارد استفاده زیاد داشته و برای منطقه اهمیت خاصی داشته است. دره ای به نام بابا عباس در فاصله ۱۲ کیلومتری گرداب وجود دارد که بقایایی از یک آسیاب در آن به چشم می خورد. آب این آسیاب از گرداب سنگی تأمین می گشته است. آب چشمه ای گرداب سنگی به روی آن ساخته شده از اواسط زمستان تا اواسط تابستان آب فراوانی دارد و در زمان های دیگر سال آب چشمه نسبتا کاهش می یابد.
در هر ثانیه ۱۷۰ لیتر از این چشمه آب تأمین می شود و این مقدار در فصل بهار افزایش می یابد. مصالحی که در ساخت گرداب سنگی به کار گرفته شده اند، از نوع همان مصالحی هستند که در بازسازی خرابه های شهر شاپور خواست و پل شاپوری استان لرستان استفاده شده اند. در نیمه دوم بهمن ماه آب این چشمه فصلی معمولا طغیان کرده و سطح آب داخل گرداب اوج گرفته و بالا می آید. اکثر مواقع سرریز نیز می شود. آب سرریز شده چشمه از طریق جداول و کانال های سطح شهر خرم آباد به سمت رودخانه انتقال می یابد.
گرداب سنگی خرم آباد

بهترین زمان بازدید از گرداب سنگی


فصل بهار، بهترین زمان برای سفر به خرم آباد و بازدید از گرداب سنگی است. زیرا که لطافت آب و هوا و زیبایی مناظر طبیعی در این فصل دوچندان شده و به طور خاصی جذاب جلوه می کنند. از طرفی پرآب شدن آبشارها و چشمه ها علاوه بر بخشیدن خنکی و طراوت به محیط، صدای دلنشین و طنین اندازی به پا می کند که بسیار شگفت انگیز و متحیر کننده است. می دانید که خرم آباد به سرزمین آبشارهای خروشان معروف است و قلعه ها، روستاها و طبیعت بی نظیر استان لرستان نشر گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جلب کرده اند. گرداب سنگی نیز در کنار تمام جاذبه های طبیعی و حیرت انگیز استان لرستان، از آن جاذبه های تاریخی باارزشی است که در مورد سبک زندگی گذشتگان و معماری آن دور اطلاعات بسیار مفید و ارزشمندی را در اختیارتان قرار می دهد.

چگونه به گرداب سنگی برویم؟


برای بازید از گرداب سنگی در خرم آباد بایستی به شمال غرب شهر خرم آباد یعنی میان بافت قدیمی شهر بروید. این سازه تاریخی با بیش از هزار سال قدمت در نزدیکی خیابان هفده شهریور و کمی پایین تر از میدان تختی واقع شده است. گرداب سنگی در سال ۱۳۵۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و امروزه جزو مهم ترین جاذبه های گردشگری خرم آباد محسوب می شود. تمام گردشگرانی که از گرداب سنگی خرم آباد بازدید می کنند، سبک معماری آن را تحسین کرده و از اطلاعات معماری آن بهره مند می شوند. بازدید از این گرداب تقریبا کنتر از یک ساعت طول می کشد و بازدید از آن رایگان است.

در نزدیکی گرداب سنگی چه جاذبه های دیگری وجود دارند؟


قلعه فلک الافلاک: ۱.۴ کیلومتر
پارک صخره ای: ۱.۶ کیلومتر
سنگ نوشته خرم آباد: ۳.۲ کیلومتر
بام خرم آباد: ۵.۵ کیلومتر
رصدخانه کاسین: ۸.۳ کیلومتر

در نزدیکی گرداب سنگی چه هتل هایی برای اقامت وجود دارند؟


هتل آزادی: ۱.۵ کیلومتر
هتل کارون: ۱.۸ کیلومتر
هتل عطر: ۳ کیلومتر
هتل سالیز: ۳ کیلومتر
در نزدیکی گرداب سنگی چه رستوران ها و غذاخوری هایی وجود دارند؟
رستوران یلدا: ۷۰۰ متر
رستوران زعفران طلایی: ۱.۸ کیلومتر
رستوران شقایق: ۳.۴ کیلومتر
رستوران سفره ایرانی: ۳.۶ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است