search
menu

روستای ابیانه کاشان

[ پنهان کردن ]
درباره روستای ابیانه کاشان
چرا باید به روستای ابیانه کاشان برویم؟
تاریخچه روستای ابیانه کاشان
معماری خانه های روستای ابیانه کاشان
در روستای ابیانه کاشان از چه جاذبه هایی می توان دیدن کرد؟
بهترین زمان سفر به روستای ابیانه کاشان
مکان های دیدنی نزدیک به روستای ابیانه کاشان
مکان های اقامتی نزدیک به روستای ابیانه کاشان
رستوران ها و غذاخوری های نزدیک به روستای ابیانه کاشان

درباره روستای ابیانه کاشان


بدون شک روستای ابیانه کاشان ابیانه جزء بی نظیر ترین مناطق ایران است که در صورت خرید بلیط هواپیما بازدید از آن قطعاً شما را متحیر خواهد کرد. این روستا در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز از استان اصفهان در دامنه کوه کرکس واقع شده است. روستای ابیانه کاشان از جمله روستاهایی است که به دلیل داشتن معماری و بناهای بومی بی نظیرش سالانه گردشگران بسیاری را مجذوب خود می کند. این روستا از نظر موقعیت جغرافیایی که یکی از روستاهای نزدیک اصفهان و کاشان به شمار می رود و همچنین با داشتن معماری بومی و فرهنگ اصیل مردمانش یکی از روستاهایی است که شهرت جهانی دارد. از دلایل حفظ کردن اصالت مردمان این روستا این است که در منطقه کوهستانی و دور از مراکز پر جمعیت شهری واقع است. به دلیل رنگ خاک آن که قرمز رنگ است به روستای سرخ نیز مشهور است.
روستای ابیانه کاشان

چرا باید به روستای ابیانه کاشان برویم؟


چشم انداز و نمای بسیار زیبای خانه های این روستا با معماری اصیل توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند.
علاوه بر معماری و موقعیت جغرافیایی، چندین اثر تاریخی نیز در این روستا وجود دارد که جذابیت های آن را برای هر گردشگری چند برابر می کند.
این روستا جز آثار ملی به حساب می آید که در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۵۴ به عنوان یکی از آثار ملی تاریخی ایران ثبت شده است.

تاریخچه روستای ابیانه کاشان


نام اصلی این روستا ویونا به معنای بیدستان است، و دلیل این نام گذاری این است که در ایام قدیم ابیانه دارای بیدستان های وسیعی بوده است، با گذشت زمان ویونا به ابیانه تغییر پیدا کرده است. روستای ابیانه کاشان دارای تاریخ بسیار غنی است. قدمت بناها و خانه های این روستا طبق بررسی های انجام شده به دوران سلجوقیان، ساسانیان، صفویان و قاجاریان باز می گردد. کاوش های باستان شناسی در این روستا به بقایای یک قلعه ساسانی رسیده است و این کاوش ها هنوز هم ادامه دارد.
روستای ابیانه کاشان

معماری خانه های روستای ابیانه کاشان


ابیانه روستایی اصیل جذاب است و خانه های روستایی آن در کوچه های باریک و پیچ در پیچ بنا شده اند. خانه های این روستا خانه هایی با مساحت کوچک هستند و معماری خانه ها به گونه ای است که حیاط هر خانه پشت بام خانه دیگری است و به عبارتی نمای پلکانی بسیار منحصر بفردی را به روستا داده است. خانه ها اغلب ایوان هایی بزرگ و دلنشین دارند که در هوای خنک عصر بهترین مکان برای سپری کردن اوقات ساکنان آن است. باید در نظرداشت رنگ سرخ خاک این روستا که خانه هایش نیز با آجر و خشت حاصل از همین خاک سرخ بنا شده اند جلوه جذابی را به روستا داده است.

در روستای ابیانه کاشان از چه جاذبه هایی می توان دیدن کرد؟


از جمله جاذبه های دیدنی ابیانه و اماکن تاریخی این روستا می توان به موارد زیر اشاره کرد: قلعه ها، مساجد و زیارتگاهها. از قدیمی ترین آثار به جا مانده از دوره ی زرتشتیان می توان به یک آتشکده اشاره کرد. این آتشکده از جمله قدیمی ترین آثار در این روستا است و به نام هاپارک معروف است. این آتشکده آتش مقدسی را شعله ور دارد که هنوز هم آتش آن روشن نگه داشته می شود. بقایای قلعه های موجود در این روستا بیانگر این مطلب است که در گذشته این قلعه ها برای دیده بانی و مراقبت از اهالی روستا یا به عبارتی برای حفظ امنیت مردم روستا بنا شده اند. موقعیت جغرافیایی قلعه ها نیز به گونه ای طراحی شده است که در سه جهت روستا را در برگرفته اند. نام این قلعه ها: پال همونه یا تخت هامان در محله یوسمون، هرده در محله هرده و پاله واقع در محله پل است.
روستای ابیانه کاشان
روستای ابیانه ۱۱ مسجد دارد. از معروف ترین و شناخته شده ترین مساجد این روستا می توان به مسجد جامع ابیانه یا مسجد میان ده اشاره کرد. از ویژگی های بارز این مسجد وجود یک منبر چوبی است که با هنرمند بسیار منبت کاری شده است و قدمت آن به ۴۶۶ هجری قمری می رسد. روستای ابیانه دارای دو زیارتگاه است: یکی مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی و زیارتگاه دیگر روستای ابیانه که هینزا یا بی بی زبیده نامیده می شود و به نقلی قدمگاه بی بی زبیده است.

بهترین زمان سفر به روستای ابیانه کاشان


بهترین زمان برای بازدید از ابیانه بهار و تابستان است زیرا در این فصول هوا معتدل است و درختان با شکوفه ها و رنگ های جذاب برگهایش جلوه ای بی نظیر را به چشم هر گردشگری می نمایاند. البته باید توجه داشت که در فصل گلاب گیری یعنی در اردیبهشت ماه این روستا پذیرای خیل انبوهی از گردشگران است.

مکان های دیدنی نزدیک به روستای ابیانه کاشان


قلعه ابیانه: ۱۱۰ متر
اردوگاه ابیانه: ۲.۲ کیلومتر
معبد هینزا: ۴.۱ کیلومتر

مکان های اقامتی نزدیک به روستای ابیانه کاشان


هتل ابیانه: ۶۰۰ متر
هتل آپارتمان یادگار پدری: ۷۰۰ متر
هتل ویونا: ۴.۴ کیلومتر
اقامتگاه سنتی یوسمون: ۵ کیلومتر

رستوران ها و غذاخوری های نزدیک به روستای ابیانه کاشان


رستوران سنتی دومیلون: ۱۴۰ متر
رستوران سنتی ویونه: ۴۵۰ متر
رستوران ویونج: ۵۰۰ متر
رستوران ویونا هتل: ۴۰۴ کیلومتر
رستوران سنتی محمودی: ۵ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است