search
menu

کتابخانه ملی فرانسه

[ پنهان کردن ]
کتابخانه ملی فرانسه
چرا بازدید از کتابخانه ملی فرانسه پیشنهاد می شود؟
تاریخچه کتابخانه ملی فرانسه
معماری کتابخانه ملی فرانسه
در کتابخانه ملی فرانسه از چه چیزهایی می توان بازدید کرد؟
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از کتابخانه ملی فرانسه چه قدر است؟
فصل مناسب برای بازدید از کتابخانه ملی فرانسه چه زمانی است؟
چگونه به کتابخانه ملی فرانسه برویم؟
از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟
چه هتل هایی در نزدیکی کتابخانه ملی فرانسه برای اقامت وجود دارند؟
چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به کتابخانه ملی فرانسه هستند؟

کتابخانه ملی فرانسه


اگر بخواهید به معبد دانش و فرهنگ پاریس سر بزنید باید راهی منطقه ۱۳ آن شوید تا از اولین، یکی از بزرگ ترین و به طبع قدیمی ترین کتابخانه ملی جهان بازدید کنید. کتابخانه ملی فرانسه یا «کتابخانه فرانسوا میتران» که در نزدیکی موزه لوور قرار گرفته، درهای دانش خود را به صورت رایگان به روی هر علاقه مندی باز می کند. کلکسیون های سلطنتی این کتابخانه در کل دنیا نظیر ندارند و اسناد مربوط به قرون وسطی تا عصر حاضر را در خود جای داده اند. این بنا به غیر از مجلات، نشریات ادواری، دست نوشته ها و نمونه های کپی، خانه بیش از ۱۴ میلیون کتاب است.

چرا بازدید از کتابخانه ملی فرانسه پیشنهاد می شود؟


در این خانه قدیمی ترین نسخه های کتاب ها نگهداری می شود.
هزاران سالن وسیع مطالعه و مخزن در کتابخانه ملی فرانسه وجود دارد.
اینجا یکی از کتاب های قدیمی فارسی متعلق به قرن ۵۰۹ هجری نگهداری می شود.
کره هایی با قطر ۲ متر در بخش A کتابخانه ملی فرانسه به نمایش گذاشته شده اند.
کتابخانه ملی فرانسه

تاریخچه کتابخانه ملی فرانسه


اگر تاریخچه کتابخانه François-Mitterrand Library را ورق بزنیم، به دوره سلطنت شارل پنجم می رسیم که در آن زمان نام کتابخانه سلطنتی به آن اطلاق می شد و در یکی از تالارهای اصلی ساختمان لوور تاسیس شده بود، بعدها کلکسیون دیگری تحت نظر لوییس ششم گردآوری شد و در نهایت کتابخانه ای که فرانسوای اول به محله «فونتن بلو» انتقال داده بود به پاریس منتقل شده و در سال ۱۶۹۲ به روی عموم باز شد. بعدها کتابخانه را به کاخ مازارین انتقال دادند و در سال ۱۷۹۵ نام کتابخانه ملی را بر آن نهادند.
وقتی جایگاه این کتابخانه در کل جهان بزرگ و باابهت جلوه کرد و کتاب های آن به قدری زیاد شد که مشکل کمبود فضا برای نگهداریشان وجود داشت، ایده جایگزینی یک کتابخانه بزرگ و پیشرفته به ناپلئون سوم ارائه داده شد و دهه آخر قرن بیستم کار ساخت کتابخانه ملی شروع شد. این کتابخانه بعد از ۵ سال یعنی در سال ۱۹۹۵ افتتاح شد، آخرین بازسازی این کتابخانه در سال ۲۰۲۰ انجام شده است.
[image:26762

معماری کتابخانه ملی فرانسه


بنای منحصر به فرد کتابخانه ملی فرانسه شامل یک باغ زیبای مرکزی به وسعت ۱ هکتار و ۴ برج آسمان خراش L شکل است که طراحی آن توسط دومینیک پرو انجام شده است. برج های ۲۴ طبقه این ساختمان به شکل کتاب های بازی هستند که رو به باغ درونی محوطه قرار گرفته اند. اتاق اصلی مطالعه، یک فضای باز است که با دیوارهای شیشه ای احاطه شده تا نورگیری خوبی داشته باشد. در این کتابخانه حدود ۱۵۰۰ نفر می توانند در آنِ واحد در سالن های مطالعه مشغول به خوانندن کتابشان باشند، حتی ۲۰۰۰ صندلی اضافه نیز برای محققان و پژوهشگران مهیا شده تا در فضای خلوت تری به مطالعه بپردازند.

در کتابخانه ملی فرانسه از چه چیزهایی می توان بازدید کرد؟


سبک مینیمالیستی معماری این کتابخانه و دکوراسیون فوق مدرن آن دنیای زیبایی را پیش رویتان خلق کرده که هر کسی اجازه ورود به آن را دارد، البته سن بازدیدکنندگان باید بالای ۱۳ سال باشد. ورودی کتابخانه تقریبا مخفی است و از طریق آسانسور می توان به آن دسترسی داشت. سالن های مطالعه این کتابخانه با چشم اندازهای زیبایی از باغ، بازدیدکننده ها را از شلوغی دنیای بیرون فارغ می کند. گفتنی است که به غیر از سالن ها، مجموعه های دیگری همچون «مدال، سکه و عتیقه جات»، «قطعه های موسیقی» و« اسناد جغرافیایی»، «مدارک هنرهای تجسمی» و «نسخه های خطی» از بخش های کتابخانه ملی فرانسه هستند.
از این گذشته کلکسیون جامع و بی نظیر این کتابخانه افتخاری ملی را برای فرانسوی ها به همراه آورده است، به طوری که طبق بررسی های متخصصان در کتابخانه ملی فرانسه نزدیک به ۱۰ میلیون اسناد نگهداری می شود و قدمت بیش تر آن ها به قرون وسطی برمی گردد. این منابع شگفت انگیز قادرند سالانه محققان و پژوهشگران زیادی را از سراسر دنیا مجاب به خرید بلیط هواپیما پاریس کنند.
کتابخانه ملی فرانسه
این کتابخانه در طول سال میزبان مراسم ها و رویداد های خاصی است که شامل نمایشگاه ها، همایش ها، کارگاه ها و رویدادهای هنری مثل کنسرت یا رقص محلی است. کارگاه های جذابی مثل «کتابی برای من بساز» یا «در مسیر مارکوپولو» از جمله سرگرمی هایی هستند که برای رده سنی نوجوانان و جوانان جذابیت دارند. در سالن غربی کتابخانه دو قسمت وجود دارد که بسیار پرطرفدار هستند، یکی بهشت هایی که برای لوییس چهاردهم ساخته شده اند و دیگری ۲ کره بزرگی که قطرشان به ۴ متر می رسد.
در اکثر بخش های این کتابخانه بوفه هایی دایر است که می توان میان وعده ها و وعده های غذایی سالمی را آنجا میل کرد. اگر می خواهید یادگاری کوچکی از بازدیدتان داشته باشید به مغازه کتاب فروشی ساختمان سر بزنید و یکی از کتاب های متنوع در زمینه علوم انسانی، ادبی یا هنری را برای خود بخرید.
هر کسی به بازدید از کتابخانه ملی فرانسه برود نمی تواند بدون قدم زدن در کرانه رودخانه سِن آن منطقه را ترک کند. این کرانه در طول ماه های تابستانی شبیه به کارناوالی از مردم مشتاق است که به سمت پل های رودخانه یا پارک می روند تا قلب تپنده شهر را تماشا کنند.
کتابخانه ملی فرانسه

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از کتابخانه ملی فرانسه چه قدر است؟


بازدید از کتابخانه ملی فرانسه برای بازدیدکنندگان سراسر دنیا رایگان است و برای دیدن بخش های مختلف این کتابخانه عظیم باید دست کم ۲ ساعت از روز را اختصاص داد. اما اگر می‌‌خواهید با خرید بلیط هواپیما به پاریس سفر کنید اما اطلاعات چندانی از این شهر ندارید بهتر است قبل از سفر حتما راهنمای سفر به پاریس را مطالعه کنید.

فصل مناسب برای بازدید از کتابخانه ملی فرانسه چه زمانی است؟


فضاهای سرپوشیده ای همچون کتابخانه ها را می توان در هر فصلی از سال بازدید کرد، چه هوای بیرون سرد باشد یا گرم ولی به طور کلی شهر پاریس در ماه های بهاری و پاییزی از آب و هوای خنک و دلپذیری برخوردار است که بهترین زمان برای رزرو آنلاین بلیط هواپیما پاریس به شمار می رود.

چگونه به کتابخانه ملی فرانسه برویم؟


یکی از ایستگاه های مترو نزدیک به این کتابخانه، ایستگاه کتابخانه فرانسوا میتران است که با استفاده از خط ۱۴ مترو می توان به آنجا رفت. ایستگاه Quai de la Gare نیز از طریق خط ۶ قابل دسترسی است. ولی اگر رفت و آمد از طریق اتوبوس برایتان راحت تر باشد باید سوار اتوبوس های خطوط ۸۹، ۶۲، ۱۳۲ یا ۳۲۵ شوید.

از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟


رودخانه سن: ۵۰۰ متر
موزه فریگو: ۶۰۰ متر
پارک برسی: ۸۰۰ متر
ساختمان مرکزی سینماتک فرانسه: ۹۰۰ متر
موزه هنری آرت فورن: ۱.۴ کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی کتابخانه ملی فرانسه برای اقامت وجود دارند؟


آپارتمان های سن فرانت روم: ۳۰۰ متر
هتل مركور پاریس برکی بیبلیوت: ۷۵۰ متر
هتل کوالیتی سویتز برسی بیبلیدک بای هاپیکولتور: ۱ کیلومتر
هتل BNF: ۱.۴ کیلومتر
گرین هتل پاریس ۱۳: ۱.۵ کیلومتر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به کتابخانه ملی فرانسه هستند؟


رستوران منگیا میلانو: ۴۵۰ متر
رستوران برگر کینگ:‌ ۴۵۰ متر
رستوران تمپرو: ۶۰۰ متر
رستوران ایتالیای نیلی: ۶۵۰ متر
کافه آنتی کفه: ۸۵۰ متر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است