search
menu

نکات کاربردی سفر هوایی پس از فرود

[ پنهان کردن ]
باز کردن کمربند ایمنی ممنوع
باز کردن محفظه بالای سر مسافر ممنوع
پیاده شدن از هواپیما، به نوبت
خداحافظی و تشکر از مهمانداران و خلبان پرواز
دسترسی به سالن ترمینال خروجی
تحویل گرفتن چمدان
بررسی چمدان توسط مأمور امنیتی
دسترسی به هتل توسط خودروی ترانسفر
سفرهای هواپیمایی، جزو رایج‌ترین، آسان‌ترین و البته باهیجان‌ترین نوع سفرها هستند و طرفداران زیادی دارند. مسافران و گردشگران معمولا بلیط هواپیما را برای دسترسی آسان و سریع به مقصد خریداری می‌کنند. برخی از مسافران نیز عاشق پرواز و آسمان هستند و سفر با هواپیما را یکی از مهیج‌ترین و زیباترین بخش‌های سفر می‌دانند. اما مسافرانی هم هستند که به دلیل ترس از پرواز، عدم آگاهی از پروسه پرواز، از مقدمات قبل از پرواز با هواپیما گرفته تا پیاده شدن از هواپیما و ناآشنایی با ایمنی و سیستم پرواز از خرید بلیط هواپیما واهمه دارند. در حالی که اگر تنها چند دقیقه از روز را صرف مطالعه درباره این موضوع بکنند، کاملا متقاعد خواهند شد که پرواز با هواپیما آن قدرها هم که فکر می‌کنند، ترسناک و نگران کننده نیست. تمام نیروها و کارکنان زمینی و هوایی صنعت هوانوردی با هماهنگی، نظم و برخورداری از علم و دانش کافی در حال تلاش برای فراهم کردن سفری ایمن و آسوده برای مسافران هستند. در سفرهای هوایی تنها کافی است مسافران آرامش و خونسردی خود را حفظ کرده و به دستورالعمل‌هایی که در طول پرواز توسط مهمانداران هواپیما به آن‌ها گوش‌زد می‌شوند، توجه کنند و همکاری‌های لازم را به عمل آورند.
به احتمال زیاد اکثر کسانی که به طور مداوم و پی در پی در حال سفر با هواپیما هستند، با تمام نکات کاربردی پیش از پرواز آشنایی دارند و مقاله‌های متعددی هم در این باره خوانده‌اند. باید گفت در کنار نکات کاربردی پیش از پرواز، نکات کاربردی پس از فرود نیز به یک اندازه حائز اهمیت هستند و باید تمام مسافرانی که بلیت هواپیما می‌خرند، با این نکات آشنا باشند.
هر مسافری که بلیط هواپیما می‌خرد، در اولین تجربه سفر هوایی خود با بسیاری از مسائل و نکات مربوط به پرواز ناآشنا بوده و پس از یک بار پرواز تاحدودی کم و بیش با سیستم سفر هوایی آشنا شده است. متأسفانه برخی از مسافران از زمان سوار شدن به هواپیما به هشدارها و آموزش‌های ارائه شده توسط مهمانداران هیچ اعتنایی نمی‌کنند. تمامی انانس‌ها و دِموهای ارائه شده توسط مهمانداران هواپیما جهت فراهم کردن ایمنی و سلامت مسافران در طول پرواز هستند. بنابراین، باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها کرد.
مطمئنا، در پروازهایی که تاکنون تجربه کرده‌اید، بارها و بارها مسافرانی را دیده‌اید که به محض فرود آمدن هواپیما روی باند شروع به باز کردن کمربندشان کرده و سریع از صندلی‌هایشان برخاسته‌اند و با وجود تذکر مهماندار همچنان به کار خود ادامه داده‌اند. خطای چنین مسافرانی این است که با نکات کاربردی پس از فرود آشنایی ندارند. به همین سبب نیز، ما مقاله‌ای با این عنوان برای شما تهیه نموده‌ایم.
نکات کاربردی سفر هوایی پس از فرود

باز کردن کمربند ایمنی ممنوع


یکی از بحرانی‌ترین زمان‌های پرواز مربوط به لحظه فرود هواپیما است. در زمان فرود هواپیما تمامی مسافران موظف‌اند روی صندلی‌های خود بنشینند و کمربندهای ایمنی‌شان را تا زمان خاموش شدن چراغ کمربند بسته نگه دارند. همچنین، در زمان فرود بایستی مسافران توجه داشته باشند که پشتی صندلی‌شان کاملا در حالت عمومی قرار داشته و سینی مقابلشان بسته باشد. همیشه به عنوان یک مسافر هواپیما این را به یاد داشته باشید که پس از فرود هواپیما به طور خودسر کمربندتان را باز نکنید و از صندلی خود بلند نشوید. منتظر بمانید هواپیما به طور کامل از حرکت بایستد، چراغ کمربند خاموش شود و مهمانداران باز شدن درب‌های هواپیما را اعلام کنند.

باز کردن محفظه بالای سر مسافر ممنوع


برخی از مسافران به محض این که هواپیما فرود کرد، سریعا صندلی‌هایشان را ترک کرده و محفظه بالای سرشان را باز می‌کنند تا وسایل و چمدان همراهشان را بردارند. این کار بسیار خطرناک است. تا زمانی که هواپیما در باند ایست کامل نکرده است، احتمال وقوع هر نوع حادثه یا سانحه‌ای وجود دارد. بنابراین، وقتی مسافر بلافاصله بعد از فرود اقدام به باز کردن محفظه بالای سر می‌کند، در صورت وقوع هر گونه اتفاق ممکن است علاوه بر پرت شدن خود مسافر در داخل کابین، اشیاء داخل محفظه نیز به سمت مسافران دیگر پرت شوند و خسارت‌های سنگین و جبران ناپذیری به بار بیایند.
نکات کاربردی سفر هوایی پس از فرود

پیاده شدن از هواپیما، به نوبت


پس از آن که هواپیما به طور کامل متوقف شد و مهماندار هواپیما باز شدن درب‌ها و آماده شدن پله را اعلام کرد، می‌توانید کمربندتان را باز کرده و وسایلتان را از داخل محفظه بالای سرتان بردارید. برای پیاده شدن از هواپیما عجله نکنید و حوصله به خرج دهید. منتظر بمانید مسافران از ردیف اول به نوبت پشت سر هم پیاده شوند و نوبت به شما برسد. همچنین، موقع برخاستن از صندلی حتما روی صندلی، زیر پایتان و داخل محفظه بالای سرتان را بررسی کنید تا وسایلتان داخل هواپیما جا نماند.

خداحافظی و تشکر از مهمانداران و خلبان پرواز


این نکته جزو واجبات محسوب نمی‌شود اما، انجام آن نشان دهنده منش و فرهنگ غنی شما است. از زمان سوار شدن شما به هواپیما تا زمان پیاده شدنتان از آن، خدمه زحمتکش کابین و خدمه پرواز ضامن ایمنی و سلامت شما بوده‌اند. بنابراین، دور از ادب است که بدون خداحافظی و تشکر از آن‌ها هواپیما را ترک کنید.

دسترسی به سالن ترمینال خروجی


پس از پیاده شدن از پله‌های هواپیما، یک اتوبوس منتظر است تا شما را به سالن ترمینال خروجی فرودگاه، جایی که قرار است چمدان‌هایتان را تحویل بگیرید، جابجا ‌کند. اگر در ردیف‌های آخر هواپیما حضور داشتید و قرار است دیرتر از ردیف‌های جلو از هواپیما پیاده شوید، هرگز نگران جا ماندن از اتوبوس نباشید. زیرا معمولا حداقل دو اتوبوس برای جابجایی مسافران آماده می‌گردد.

تحویل گرفتن چمدان


پس از پیاده شدن از اتوبوس، وارد سالن خروجی می‌شوید. در بالای تسمه‌ها مانیتورهایی نصب شده‌اند که شماره پرواز و لوگوی ایرلاینی که با آن پرواز کرده‌اید، همراه با نام مبدأ پروازی‌تان را نمایش می‌دهند. در کنار تسمه‌ای که مانیتورش پرواز شما را نمایش می‌دهد، حاضر می‌شوید و منتظر رسیدن چمدانتان می‌مانید. پس از آن که چمدانتان را از روی تسمه برداشتید، حتما بررسی کنید که چمدان اشتباهی برنداشته‌ باشید. می‌توانید قبل از سفر هنگام آماده کردن چمدانتان، نام خود را روی برچسب مخصوص مشخصات چمدان بنویسید تا شناسایی و پیدا کردن چمدان برایتان راحت باشد.
نکات کاربردی سفر هوایی پس از فرود

بررسی چمدان توسط مأمور امنیتی


در سفرهای خارجی و بین المللی، پس از تحویل گرفتن چمدان به بخش بازرسی امنیتی چمدان رفته و چمدان‌هایتان را داخل دستگاه قرار می‌دهید تا اسکن شوند و خودتان نیز از گیت امنیتی عبور می‌کنید. پس از بررسی و عدم وجود مشکل خاص و امنیتی، می‌توانید چمدان و وسایل‌هایتان را تحویل بگیرید. در پروازهای داخلی این مرحله وجود ندارد و پس از تحویل گرفتن چمدانتان مأمور امنیتی مشخصات برچسب روی دسته چمدان را با مشخصات برچسب روی بلیطتان را که در مبدأ مآمور کانتر ایرلاین چسبانده، بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل گردد که چمدان اشتباهی برنداشته‌اید. حواستان باشد که بلیط هواپیما را در طول پرواز دور ننداخته و یا گم نکنید.

دسترسی به هتل توسط خودروی ترانسفر


اگر برای مسافرت از طریق آژانس مسافرتی اقدام کرده‌اید و از خدمات ترانسفر فرودگاهی بهره‌مند هستید، مقابل سالن خروجی فرودگاه خودروی ترانسفر منتظر شما خواهد بود تا شما را به هتل برساند. معمولا، آژانس مسافرتی شماره تماس راننده ترانسفر را به شما ارسال می‌کند تا در صورت لزوم بتوانید با او تماس بگیرید. در صورتی که خدمات ترانسفر دریافت نمی‌کنید، می‌توانید از تاکسی‌های فرودگاه استفاده کنید.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است