search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

خیابان سی تیر تهران

[ پنهان کردن ]
خیابان سی تیر
چرا بازدید از خیابان سی تیر تهران پیشنهاد می‌شود؟
تاریخچه نام خیابان سی تیر
قسمت های مختلف خیابان سی تیر
زمان مناسب برای بازدید از خیابان سی تیر تهران چه زمانی است؟
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از خیابان سی تیر تهران چه قدر است؟
چگونه به خیابان سی تیر تهران برویم؟
در نزدیکی خیابان سی تیر تهران از چه جاهای دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟
چه هتل هایی در نزدیکی خیابان سی تیر تهران برای اقامت وجود دارد؟
چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک خیابان سی تیر تهران هستند؟

خیابان سی تیر


خیابان سی تیر که چند سالی است با تغییر کاربری از یک خیابان ساده به پیاده راه فرهنگی و استریت فود، به یکی از زنده ترین خیابان های تهران تبدیل شده است. خیابانی که نه تنها غرفه‌های غذایی بسیار بلکه گنجینه ای از آثار تاریخی را در خود جای داده بلکه امروزه نام این خیابان در فهرست برنامه سفر گردشگران پر رنگ تر از قبل می‌درخشد.

چرا بازدید از خیابان سی تیر تهران پیشنهاد می‌شود؟


هر نوع سلیقه‌ غذایی داشته باشید در این خیابان می‌توانید غذای مورد علاقه خودتان را پیدا کنید.
امکان بازدید از جاذبه‌‌های تاریخی دیدنی مانند موزه ملی، موزه آبگینه و.. وجود دارد.
برگذاری موسیقی و نمایش‌های خیابانی.
خیابان سی تیر تهران

تاریخچه نام خیابان سی تیر


خیابان بلندی که از سمت خیابان امام خمینی شروع می‌شود و تا تقاطع خیابان جمهوری و میرزا کوچک‌خان ادامه دارد ، که امروزه به نام نام سی تیر شناخته می‌شود. اما در اوایل نام این خیابان به دلیل وجود مریض خانه ای در آن به مریض خانه شناخته می شده است. اما بعدها به دلیل وجود خانه قوام السلطنه، این خیابان به نام قوام السلطنه تغییر نام داد. اما بعد از مدتی در سال ۱۳۳۱ به دستور آیت‌الله کاشانی برای سرنگونی قوام مردم به خیابان ‌ها ریختند از آن موقع به بعد این خیابان را به نام سی تیر نام گذاری کردند. در اوایل سال ۱۳۹۵ این خیابا ن به صورت چشم نوازی سنگ فرش شد تا علاوه بر ساماندهی به میدان مشتق و سردر باغ ملی، برای یک پیاده راه فرهنگی تبدیل شود. اما به مرور با مستقر و ثابت شدن ون‌ها و کامیون‌های رنگارنگ وزیبایی که به افذیه فروشی تبدیل شده بودند این خیابان جانی دوباره گرفت و امروزه خیابان سی‌تیر علاوه بر نوستالژی بودنش به یکی از خوشمزه ترین خیابان‌های تهران تبدیل شده است. اما تنها تنوع غذایی بالایی که در این خیابان وجود دارد باعث جذب افراد نمی‌شود بلکه در روزها و مناسبت‌های خاص مراسم‌هایی نیز برگذار می‌شود.
جالب است بدانید به دلیل وجود چندین اثر تاریخی مانند آتشکده آدریان، موزه ملی، موزه آبگینه و بنیاد فارابی (خانه قوام السلطنه)، مدرسه فیروز بهرام و کلیسای حضرت مریم به خیابان ادیان معروف شده است.
خیابان سی تیر تهران

قسمت های مختلف خیابان سی تیر


در تقاطع خیابان سی تیر با جمهوری درب چوبی وجود دارد که متعلق به آتشکده آدریان زرتشتیان است. این بنا با قدمت ۱۰۰ ساله اش شما را به دیدن از این مکان دعوت می‌کند. فراموش نکنید درب آتشگاه در روز‌های ۲ شنبه تا ۴ شنبه به روی گردشگران باز است.
در روبه‌‌روی درب این آتشکده می‌توانید از اولین کلیسای جامع ارامنه در تهران بازدید کنید. در امتداد خیابان سی تیر می‌توانید از خانه‌ای زیبایی دیدن کنید که با معماری ایرانی - اروپایی زمانی محل سکونت قوام السلطته بوده و در یک دوره زمانی محل استفرار سفارت مصر بوده است اما سرانجام در سال ۱۳۵۵ به عنوان موزه سفال و آبگینه، خواستگاه آثار نفیسی شد. با پایین اومدن خیابان سی تیر و نزدیک شدن به خیابان امام خمینی در کوچه ای به نام سیمی ، درب آبی رنگی توجه شما را جلب می‌کند که روی آن نوشته شده کنیسا حکیم. اگرچه این مکان در حال حاظر امکان بازدید ندارد اما نشانه ای از تاریخ پربار این خیابان است. در ابتدای خیابان سی تیر ساختمانی با آجرهای قرمز خود نمایی می‌کند این مکان برای مدتی محدودی کتابخانه ملی بود که امروز به موزه ملی علوم و فناوری تغییر کاربری داده است. در نزدیکی این ساختمان طاقی بلند قرار گرفته که قدمت آن به سال ۱۳۱۲ بر می‌گردد این طاق آجری زیبا مربوط به موزه ایران باستان است که گنجینه ای از آثار با ارزشی را در خود داده است ک بازدید از آن خالی از لطف نیست.
خیابان سی تیر تهران

زمان مناسب برای بازدید از خیابان سی تیر تهران چه زمانی است؟


در هر موقع از سال می‌توانید از این پیاده راه خوشمزه بازدید کنید اما به یاد داشته باشید اگر قصد بازدید از آثار تاریخی که در این خیابان قرار گرفته را دارید بهتر است آن را به شب موکول نکنید زیرا زمان کاری موزه ها تا ساعت ۵ عصر است. اما غرفه‌های غذایی از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱ بعد از بامداد پذیرای گردشگران و توریست‌های این خیابان هستند.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از خیابان سی تیر تهران چه قدر است؟


بازدید از خیابان سی تیر رایگان است. اگر بخواهید از موزه و آثار تاریخی زیبایی که در این خیابان قرار گرفته دیدن کنید بهتر است یک نصف روز خود را به آن اختصاص دهید. اما اگر تنها قصد پیاده‌روی و لذت بردن از زیبایی‌های خیابان سی تیر را دارید پیشنهاد می‌کنیم شب هنگام به این خیابان بروید تا متوجه میزان جذابیت و رنده بودن این خیابان شوید.

چگونه به خیابان سی تیر تهران برویم؟


بعد از گذشتن از میدان امام خمینی نرسیده به میدان حسن آباد، می‌توانید خیابان سی تیر را در دست راست خود ببینید. اگر با ماشین شخصی خود به خیابان سی تیر می‌روید بهتر است بدانید این خیابان به صورت کامل سنگ فرش شده اگرچه امکان عبور و مرور با ماشین در این خیابان فراهم است اما برای لذت بردن از زیبایی‌های این خیابان بهتر است خودرو خود را در نزدیکی این خیابان پارک کنید و به پیاده در این خیابان قدم بزنید تا از همجواری تاریخ و غرفه‌های غذایی لذت بیشتری ببرید.

در نزدیکی خیابان سی تیر تهران از چه جاهای دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟


در خیابان سی‌تیر آثار تاریخی بسیاری قرار گرفته که به تنهایی می‌توان یک روز کامل را به گشت و گذار در این خیابان اختصاص داد. از آثار زیبایی که نباید بازدید آن‌ها را در این خیابان از دست داد شامل:
آتشکده آدریان: ۸ دقیقه پیاده روی
موزه ملی: ۴ دقیقه پیاده روی
موزه آبگینه و بنیاد فارابی (خانه قوام السلطنه): ۵ دقیقه پیاده روی
مدرسه فیروز بهرام : ۸ دقیقه پیاده روی
سردر باغ ملی: ۹ دقیقه پیاده روی
موزه‌ عبرت: ۹ دقیقه پیاده روی
میدان مشق: ۶ دقیقه پیاده روی

چه هتل هایی در نزدیکی خیابان سی تیر تهران برای اقامت وجود دارد؟


هتل گلستان تهران
هتل فردوسی تهران
هتل امیرکبیر
هتل شهریار
هتل زیبا
هتل سهند

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک خیابان سی تیر تهران هستند؟


کافه رستوران ریرا
رستوران ترمه
رستوران شاطر عباس
کافه و رستوران مس مس
رستوران عادل
رستوران بهاران
کافه رستوران گل رضائیه

می‌توانید برای هر نوع خرید بلیط هواپیما یا رزرو تور داخلی و خارجی به سفرمارکت مراجعه کنید.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است