search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

دره کال جنی طبس

[ پنهان کردن ]

چرا باید از دره کال جنی بازدید کنیم؟


دره کال جنی، دره ای پر آب در وسط بیابان داغ طبس قرار گرفته است. شاید با شنیدن نام جن بترسید، اما این منطقه در زمان های قدیم در میان روستاییان جن زده محسوب می شده است ولی امروزه به منطقه گردشگری بکر تبدیل شده است، به طوری که اگر این دره زیبا را بازدید نکنید گویی به طبس سفر نکرده اید، یعنی ارزش بازدید از این منطقه برابر با شهر طبس است. کال جنی مسیری است که به دلیل عبور آب و سیلاب های متعدد ایجاد شده است و در طی چندین سال اخیر گرشگران زیادی را به سوی خود جذب کرده است، بدین طریق خرید بلیط هواپیما روز به روز افزایش می یابد.
دره کال جنی طبس

دلیل نامگذاری دره کال جنی


کال اصطلاحا به دره یا مسیر ایجاد شده به وسیله سیلاب ها گفته می شود. کال جنی یا دره جن ها در اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی در نزدیکی شهر طبس قرار گرفته است. سرزمینی اسرارآمیز، خنک، زیبا و حیرت‌انگیز در زمان های گذشته محل زندگی ارواح و جن ها بوده است. حوضچه های ۱٫۵ متری برای آب تنی در روزهای گرم تابستان یکی از کارهای بی نظیر در این منطقه است. این دره عمیق شکل U انگلیسی دارد و گاهی به شکل V انگلیسی در می آید و فقط تکه ای از آسمان در فاصله دو دیواره بلند دیده می شود. در برخی قسمت ها فرسایش آب باعث ایجاد نقوش و برجستگی هایی شده است که در کف رودخانه ایجاد شده اند. در میان بیابانی بی آب وجود چنین جایی که از هر قسمتش آب بیرون می آید، نشان دهنده عظمت الهی است و زیبایی هایش قابل وصف نیست.

تاریخچه کال جنی


با دقت به تصاویر و نقش و نگارهای روی دیواره های این دره نگاه کنید، متوجه این موضوع خواهید شد که دره کال جنی در طول هزاران سال در اثر فرسایش و وجود جریان های آب بوجود آمده است. مورد جالب توجه در مورد ساختار کال جنی تفاوت این قسمت با زمین های اطراف است که در این بخش آب فراوانی یافت می شود. به دلیل ساختار خاصی که این دره دارد، وزش باد با تولید صداهای عجیب و غریب چنین به نظر می رسد که گویی موجودات دیگری آنجا زندگی می کنند. طبق نظریه کارشناسان سازمان میراث فرهنگی تاریخ بنای این مکان به دوره ساسانیان برمی‌گردد. در سال ۱۳۸۰ نیز مربی صخره ‌نوردی به اندرون این دره راه یافته است.
دره کال جنی طبس

ساختار کال جنی


کال جنی یک کال اصلی و کال های فرعی دارد و کال اصلی از نخلستان آغاز شده و به روستای ازمیغان می رسد. آب جاری در ادامه مسیر وارد کانالی می شود که به قنات می رسد. محوطه کال جنی نیز دارای تونل، حفره و دخمه های بسیاری است که چندین آبشار آنجا جاری هستند و چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کنند. اکثر تونل های ایجاد شده در این دره ساخته دست بشر هستند. کال جنی در فصل بهار و تابستان با طراوت زیبا است که می تواند مقصد گردشگری عالی برای سفرهای تابستانی تان باشد.

تفریحات کال جنی


شاید در همان نگاه اول فکر کنید kal Jeni Valley مکان مناسبی برای تفریح نیست، اما برایتان پیشنهادهایی داریم که مطمئنا خوشتان خواهد آمد:
دره پیمایی: در همان وهله اول اگر می خواهید از همه شگفتی های کال جنی بازدید کنید باید با صبر و حوصله دره را پایین بروید و در چند متر با تصویر تازه ای روبه رو خواهید شد. ممکن است فسیل های دوکفه ای یا گسل هایی را از نزدیک ببینید. تفریح بعدی می تواند آب بازی باشد که همراه با دوستان یا خانواده این تفریح را امتحان کنید و همانند کودکی تان شادی کنید.
عکاسی:یکی دیگی از تفریحات لذت بخش در این منطقه عکاسی است که تصاویر ثبت شده برایتان به یادگار می ماند، حتی با موبایلتان نیز می توانید تصاویر بی نظیری را ثبت کنید.
دره کال جنی طبس
در بیرون دره نیز نخلستانی وجود دارد که خود به خود در دل این بیابان روییده است و جذابیت های خاصی ایجاد کرده است، بی شک از تماشای این طبیعت زیبا مدهوش خواهید شد. اگر دلتان می خواهد شب را در این دره سپری کنید، بدون توجه به نام این دره و داستان های قدیمی اهالی باید دل به دریا بزنید و در کمپینگ اقامت داشته باشید، البته اگر واهمه شب در کمپ ها را دارید می توانید در اقامتگاه های بومگردی نزدیک این دره بروید و شب را آنجا بگذرانید، ولی کمپ ها به صورت خاص ساخته شده اند و مطمئنا خوشتان خواهد آمد.

نحوه دسترسی به دره کال جنی


برای رسیدن به دره کال جنی چندین راه دارید: راه اول از طریق راه آسفالته طبس به عشق آباد است که پس از ۲۰ کیلومتر به یک آبراهه می رسید؛ مسیر آبراهه را حدود ۵ کیلومتر به سمت شمال بروید و پس از چند پیچ به بخش های عمیق و تنگ دره خواهید رسید. راه دوم در ۲۶ کیلومتری شمال طبس از جاده اصلی جدا شده و وارد مسیر روستای ازمیغان شوید. پس از طی کردن ۹ کیلومتر به دره رودخانه ازمیغان می رسید که پس از ۳ کیلومتر به بخش های تنگ کال جنی خواهید رسید.
دره کال جنی طبس
راه سوم نیز باید به سوی شهرستان طبس بروید و ازطریق جاده طبس- بشرویه از بعد از جاده آسفالته در دوراهی استخر شاعر وارد جاده خاکی صاف و بدون پیچ شوید و به روستای زیبای فشاه برسید. از همین جا به ابتدای دره و کوه متصل می شود و می توانید وارد دره شوید. سپس همین راه را ادامه دهید و در میانه های جاده خاکی از طریق یک شکاف وارد دره شوید.

ساعت و هزینه بازدید از دره کال جنی


بازدید از این منطقه به صورت شبانه روزی است و بابت بازدید نیازی به پرداخت هزینه ندارید. مدت زمان پیشنهادی برای بازدید نیز ۴ الی ۵ است.

جاذبه های دیدنی نزدیک به دره کال جنی


پارک طبس: ۳۱.۴ کیلومتر
باغ گلشن طبس: ۳۱.۶ کیلومتر
ارگ قدیم طبس: ۳۳.۴ کیلومتر

رستوران های نزدیک به دره کال جنی


پیتزا تنوره: ۳۱ کیلومتر
رستوران سبزه باغ: ۳۲ کیلومتر
رستوران مهر: ۳۲.۳ کیلومتر
رستوران ناردون: ۳۲.۲ کیلومتر
رستوران هزار و یک شب: ۳۳.۴ کیلومتر

هتل های نزدیک به دره کال جنی


هتل طبس میقات: ۳۲.۳ کیلومتر
هتل آستان قدس: ۳۲.۷ کیلومتر
هتل امیر: ۳۳.۴ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است