search
menu

جاذبه های طبیعی ساری

[ پنهان کردن ]
دریاچه میانشه
تالاب سادوا
تالاب سراندون و بالندون
پناهگاه حیات وحش دشت ناز
پناهگاه حیات وحش میانکاله
دریاپه الندان
تالاب حمیدآباد
شهر ساری پرجمعیت ترین شهر استان مازندران و با قدمتی ۵۰۰۰ ساله و مرکز استان مازندران است. اگر به فکر خرید بلیط هواپیما و سفر به شهر ساری هستید بد نیست بدانید که علاوه بر طبیعت زیبا و منحصر به فرد ساری؛ بناهای دیدنی بسیاری در این منطقه قرار دارند. ساری با نزدیکی به کوه و جنگل و دریا آب و هوایی معتدل دارد و جاذبه های گردشگری ساری را نباید در سفر به این شهر از دست داد.
جاذبه های طبیعی ساری

دریاچه میانشه


دریاچه میانشه یکی از جاذبه های طبیعی ساری در فاصله ۱۰ کیلومتری روستا چورت حد فاصل ساری تا کیاسر در استان مازندران ایران قرار گرفته است. بهتر است بدانید که دریاچه میانشه، در ۳۵۰ کیلومتری تهران در جنگل‌ های بکر روستای چورت با وسعت حدود ۲٫۵ هکتار است. جالب است بدانید که دریاچه میانشه در سال ۱۳۱۸ شمسی بر اثر زمین‌لرزه و رانش زمین و با بسته شدن مسیر آب چشمه‌ کنار دریاچه بوجود آمده‌است. شکل هندسی دریاچه میانشه به شکل بیضی است که عمق آن با توجه به میزان بارش‌ های فصلی تغییر می کند. برای رسیدن به این دریاچه زیبا باید مسیر جذاب داخل جبگل های سرسبز شمال را طی نمایید.

تالاب سادوا


تالاب و چشمه سادوا از جاذبه های طبیعی ساری در جنوبی‌ترین قسمت استان مازندران در بین رشته‌کوه ‌های مرتفع البرز که از غرب به شرق کشیده شده است، در جنوب شرقی ساری و شمال سمنان، منطقه ای که رطوبت و خنکی جنگل در کویر سمنان رو به خشکی می رود، منطقه قله شاهدژ قرار گرفته است. جالب است بدانید که دامنه های شاهدژ از جنگل پوشیدا است. پایین تر از جنگل ها در شیب دامنه ها زمین های زراعتی و چشمه های زلال و شفاف جاری هستند.

تالاب سراندون و بالندون


تالاب سراندون و بالندون از جاذبه های طبیعی ساری است که در نزدیکی روستای سیدمحله قرار دارد. تالاب سراندون و لالندون از دو بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده است که بخش شمالی را سراندون و بخش جنوبی را بالندون نامیده می شود. بهتر است بدانید که تالاب سراندون و بالندون به دلیل داشتن آب شیرین زیستگاه جانوری مناسبی برای، پرندگان و مرغان دریایی بی‌شماری است که در این منطقه زندگی می ‌کنند. لازم به ذکر است که عمق تالاب به دلیل بارندگی در پاییز و زمستان بیشتر از بهار و تابستان است. همچنین در کنار تالاب کشاورزی نیز رونق خوبی دارد.
جاذبه های طبیعی ساری

پناهگاه حیات وحش دشت ناز


از دیگر جاذبه های طبیعی ساری پناهگاه حیات وحش دشت ناز است که در ۲۹ کیلومتری شمال شهر ساری در جنگل‌ های جلگه‌ای، در زمینی با مساحتی بالغ بر ۵۶ هکتار قرار دارد. جالب است بدانید که این منطقه، زیستگاه و محل تکثیر گونه‌ نادری از گوزن، با نام گوزن زرد ایرانی است. مرال(گوزن قرمز خزر)، شوکا، گربه جنگلی و قرقاول از دیگر گونه های جانوری هستند که در پناهگاه حیات وحش دشت ناز زندگی می کنند. نکته جالب توجه دیگر در مورد پناهگاه حیات وحش دشت ناز اینکه بیش از ۴۴۷ گونه گیاهی در این منطقه وجود دارند. علاقمندان به محیط زیست و حیات وحش بهتر است اطلاع داشته باشند که در تمام سال به جز در فصل زایش گوزن‌های زرد (بهار) با مجوز می توانند از این منطقه بازدید نمایند.

پناهگاه حیات وحش میانکاله


پناهگاه حیات وحش میانکاله یکی از جاذبه های طبیعی ساری است که در بین کشور های حوزه دریای خزر اهمیت ویژه ای دارد. جالب است بدانید که در ساحل جنوب دریا خزر فقط ۶۰ کیلومتر است که توسعه شهری و آلودگی در آنجا به چشم نمی خورد. این ۶۰ گیلومتر همان پناهگاه حیات وحش میانکاله است که تمام شرایط از جمله منابع تغذیه، آب و هوای معتدل را دارد. اگر شما به حیات وحش علاقه دارید بد نیست بدانید که این پناهگاه هر ساله میزبان پرندگان بسیاری از کل دنیا در تالاب است.
جاذبه های طبیعی ساری

دریاپه الندان


دریاچه الندان یکی از دوست‌ داشتنی‌ترین جاذبه های طبیعی ساری با مساحت ۱۷ هکتاری در مسیر ساری-سمنان با زیبایی خیره‌کننده‌ واقع شده است. دریاچه الندان دارای طبیعتی بکر و منحصر بفرد خاص است. جالب است بدانید که هیچ رودی به دریاچه الندان نمی ‌ریزد و تنها از طریق بارندگی آب دریاچه تامین می شود. شما می توانید انواع فراوانی از درختان ممرز، بلوط، ملچ و نمدار در اطراف دریاچه الندان مشاهده نمایید. دریاچه الندان در تمام فصول سال زیبایی خاص و خیره کننده¬ای را به نمایش می گذارد. سرویس بهداشتی و تفریحاتی همچون قایق موتوری و پدالی از جمله امکانات تفریحی کنار دریاچه الندان هستند.

تالاب حمیدآباد


تالاب حمیدآباد با منظره بی‌نظیری از هنرمندی طبیعت یکی دیگر از جاذبه های طبیعی ساری است که زیبایی خاصی را پیش چشمان بینندگان به نمایش گذاشته است. جالب است بدانید که تالاب حمیدآباد محل اصلی زندگی نیلوفرهای آبی زیبا و بی‌نظیر در تالاب است. شما می توانید به قایق سوار شوید و به آرامی نیلوفرهای زیبا را لمس کنید و از این اندازه زیبایی بدون شک شگفت زده خواهید شد. همچنین پرندگان و دوزیستانی که در تالاب حمیدآباد زندگی می‌ کنند، زیبایی منحصر به فردی را خلق کرده اند.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است