search
menu

باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی

[ پنهان کردن ]
چرا بازدید از باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی رشت پیشنهاد می شود؟
تاریخچه باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی رشت
معماری باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی
امکانات و تسهیلات موجود در باغ محتشم
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید
نحوه دسترسی به باغ محتشم
بهترین زمان سفر
اماکن و جاذبه های دیدنی نزدیک باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی
هتل ها و اقامتگاه های نزدیک باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی
رستوران های نزدیک باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی
باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی (Mohtasham Garden and Kolah Farangi Mansion) که نام دیگر آن پارک شهر رشت است، از جمله آثار مربوط به دوره قاجاریه و دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار است. پارک شهر رشت قدیمی ترین پارک رشت بوده و دارای دو بخش مکانیزه و باغ است. عمارت کلاه فرنگی در ضلع جنوبی باغ محتشم و در کنار رود خانه گوهر رود قرار گرفته است. علت انتخاب نام کلاه فرنگی بر روی این بنا، شباهت فراوانی که طبقه فوقانی آن به کلاه سیلندری (فرنگی) داشته است، می ‌دانند. این باغ و عمارت از جمله جاذبه های گردشگری شهر رشت به حساب می آید. بسیاری از کسانی که به تماشای باغ محتشم رشت می روند، با معماری زیبای عمارت کلاه فرنگی رو به رو می شوند و از دیدن آن لذت می برند. با بازدید از این جاذبه گردشگری می توانید با یک تیر دو نشان بزنید یعنی هم از مکانی طبیعی دیدن خواهید کرد و هم جاذبه تاریخی عمارت کلاه فرنگی را خواهید دید. اگر قصد خرید بلیط هواپیما ارزان و سفر به شهر زیبای رشت را داشته باشید، پیشنهاد می شود که بازدید از باغ محتشم و عمارت فاخر آن در برنامه سفر خود به رشت جای دهید.

چرا بازدید از باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی رشت پیشنهاد می شود؟


• قدیمی ترین پارک شهر رشت است.
• معماری زیبا و بی نظیر عمارت کلاه فرنگی چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.
• این عمارت زیبا و پارک اطراف آن یکی از مطرح ترین جاذبه های گردشگری شهر رشت به شمار می رود.
• باغ محتشم و عمارت زیبای آن مکانی برای ثبت عکس های زیبا در میان درختان سر به فلک کشیده باغ است.
باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی

تاریخچه باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی رشت


قدمت این باغ را به سلسله قاجاریه نسبت می دهند. مالک اصلی پارک اکبر خان بیگلربیگی از مالکان و حکم ‌رانان قدیم گیلانی و متمولان طراز اول ایران در عصر ناصری و اجاره دار گمرکات شمال ایران بود که در سال ۱۳۰۷ از دنیا رفت. در همان زمان درون باغ را معبر کشی کردند و یک عمارت با شکوه و چند ضلعی به نام عمارت کلاه فرنگی در مرکز آن احداث شد. در سال ۱۳۷۴ این عمارت به مدیریت میراث فرهنگی گیلان واگذار گردید و امروزه از آن به عنوان مرکز آموزش هنرهای دستی استفاده می شود. این عمارت در ۲۶ آبان سال ۱۳۷۵ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۱۷۶۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

معماری باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی


در گذشته های دور وسعت بسیار زیاد این پارک زبان زد خاص و عام بود به طوری که اگر بدون راهنما وارد پارک می شدید، در آن گم می شدید. با گسترش شهر رشت رفته رفته از وسعت این پارک کاسته شد. در سی سال اخیر استانداری گیلان و یک شهر بازی نیز در این پارک احداث شد و این امر هم موجب کوچکتر شدن فضای داخلی پارک گردید. معماری زیبای چوبی عمارت کلاه فرنگی ۲۰۰ سال است که با رطوبت ۹۵ درصدی دوام آورده و هنوز هم استوار ایستاده است. یک نکته جالب در مورد عمارت کلاه فرنگی این است که این عمارت دارای ۴ طبقه است اما از بیرون ۳ طبقه به نظر می رسد. مساحت این بنا در حدود ۲۴۰ متر مربع بوده و به صورت هشت ضلعی ساخته شده است. طبقات اول و دوم این عمارت هر کدام دارای ۲ اتاق است که هر یک از این اتاق ها نورگیری داخلی و تهویه مناسب را به وسیله پنجره هایی در فصل گرم سال فراهم می کنند. در طبقه اول، ایوان دور تا دور ساختمان را فرا گرفته است و در طبقه دوم به صورت بالکنی چوبی است که ۶۸ ستون چوبی، بالکن و بام ساختمان را مهار می کند.
بلند ترین اتاق عمارت فرنگی هشت گوش بوده و از هر سو دارای پنجره های رو به باغ است. عمده مصالح به کار رفته در ساخت این بنا آجر، چوب و گچ بوده است. سقف عمارت به صورت خر پشته ای است و لایه ای از سفال روی آن را پوشانده است. از جمله تزئینات این بنا می توان به سر شیر های چوبی، اشک های موجود در پیشانی بنا و نرده زیبای بالکن عمارت اشاره کرد که با وجود سادگیشان شکوه و جلوه خاصی به این بنا داده اند.
باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی

امکانات و تسهیلات موجود در باغ محتشم


از جمله تسهیلات این باغ می توان به چند زمین ورزشی مناسب، زمین بازی مخصوص کودکان و نوجوانان، سرویس بهداشتی مناسب، آلاچیق، بوفه، نمازخانه، صندلی های چوبی، وسایل ورزشی همگانی و آبنماها اشاره کرد. همچنین کانون پرورش فکری و کودکان شهر رشت نیز در باغ محتشم قرار دارد.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید


بازدید از این مجموعه رایگان بوده و زمان پیشنهادی برای بازدید از آن حدود ۱-۲ ساعت است.

نحوه دسترسی به باغ محتشم


برای دسترسی به این باغ می توان از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و تاکسی استفاده کرد. همچنین با خودروی شخصی نیز می توانید خود را به این مجموعه رسانده و از زیبایی های آن لذت ببرید.

بهترین زمان سفر


بهترین زمان سفر به رشت از نظر آب و هوا، اوایل بهار تا اواخر آن (مخصوصا اردیبهشت) و اوایل پاییز است.
باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی

اماکن و جاذبه های دیدنی نزدیک باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی


بازار سنتی رشت: ۱.۴ کیلومتر (جایی مناسب برای خرید سوغات رشت)
مسجد صفی: ۱.۹ کیلومتر
کتابخانه ملی رشت: ۱.۹ کیلومتر
حمام حاجی: ۲.۴ کیلومتر
خانه میرزا کوچک خان: ۲.۵ کیلومتر
بقعه دانای علی: ۲.۸ کیلومتر

هتل ها و اقامتگاه های نزدیک باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی


اقامتگاه بوم گردی وارش: ۲۸۰ متر
هتل بزرگ کادوس: ۱.۴ کیلومتر
هتل پردیس: ۱.۶ کیلومتر
هتل پارک: ۱.۷ کیلومتر
هتل پامچال: ۲ کیلومتر

رستوران های نزدیک باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی


رستوران آش مادر بزرگ: ۹۰۰ متر
رستوران بلوطی: ۱.۳ کیلومتر
رستوران ایتالیایی ناپولی: ۱.۵ کیلومتر
رستوران ایتالیایی پاستا: ۱.۵ کیلومتر
کباب سرای امیران: ۲ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است