search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

جنگل حرا قشم

[ پنهان کردن ]

درباره جنگل حرا قشم


جنگل حرا قشم یکی از دیدنی های طبیعی قشم است که در میانه خشکی و دریا قرار گرفته و طبیعت شگفت آور جنوب ایران را به نمایش می‌گذارد. جنگل حرا جایی در میانه جزیره قشم و استان هرمزگان قرار دارد و یک منطقه حفاظت شده طبیعی و گردشگری است. جنگل حرا اکنون یکی از مناطق جذاب برای کسانی است که با خرید آنلاین بلیط هواپیما به قشم سفر می‌کنند.

جنگل حرا چیست؟


ویژگی اصلی جنگل حرا به ساختار زیست شناختی و گیاه شناسی آن برمی‌گردد. حرا که با نام علمی (Avicennia marina) شناخته می‌شود، گونه‌ای گیاه شورپسند است که می‌تواند در آب های شور خلیج فارس زندگی کند. جالب است بدانید واژه Avicennia برگرفته از نام «ابن سینا» است. گیاه حرا می‌تواند از آب شور استفاده کرده و به تعبیری آن را تصفیه و استفاده کند. جنگل حرا به همین واسطه، یک اکوسیستم ویژه زندگی پرندگان و جانداران مختلف را پدید آورده است. بومیان جزیره نیز از برگ های آن برای تغذیه دام هایشان استفاده می‌کنند. گل های این گیاهان بسیار کوچک هستند و گلبرگ‌های چند میلی متری دارند. از دیگر شگفتی های گیاه حرا و هم خانواده هایش این است که دانه های آنها بر روی درخت روییده و تبدیل به نهال شده و سپس به زمین می‌افتد و تبدیل به یک درخت مستقل می‌شود.
جنگل حرا قشم

جنگل حرا قشم و دیدنی های آن


وقتی به اسکله سهیلی جزیره قشم می‌روید، با تهیه بلیت می‌توانید با قایق‌های موتوری در بین و پیرامون جنگل حرا بگردید. بیشتر قایق رانان از بومیان محلی و اعراب ایرانی منطقه هستند و علاقه دارند با لهجه شیرین خود درباره منطقه با شما سخن بگویند.
پراکندگی جنگل حرا در منطقه میان بندر لافت تا روستای طبل است و در شمال غربی جزیره قشم تمرکز یافته است. جنگل حرا به سبب آنکه یک منطقه سرسبز در میانه خشکی و دریا در محدوده‌ای گرمسیری پدید آورده است، میزبان پرندگان مهاجر در فصل‌های سرد سال است. پس اگر علاقه مند به پرنده نگری و تماشای پرندگانی باشید که به طور عادی معمولا آنها را نمی بینید، پاییز و زمستان زمان مناسبی برای سفر به جنگل حرا است. حواصیل، مرغ دریایی، مرغ ماهی خوار، مرغ گل خوار و لک لک از این جمله پرندگان هستند.
جنگل حرا قشم

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید


برای بازدید از جنگل حرا به سبب قرار گرفتن آن در میان آب، نیاز به قایق سواری است. قایق‌های موتوری اسکله سهیلی با دریافت هزینه، ۶ نفر را به گردش در این منطقه می‌برند. در حدود ۱ ساعت زمان برای بازدید از جنگل حرا قشم نیاز است.
برای آشنایی بیشتر با دیدنی های قشم و برنامه ریزی بهتر برای سفر به آن، راهنمای سفر قشم را مطالعه کنید.

چگونه به جنگل حرا قشم برویم


شما برای دیدن جنگل های حرا می توانید به بخش های مختلفی از شمال غربی جزیره قشم بروید. ولی بهترین نقطه رفتن به اسکله سهیلی و سوار شدن قایق های موتوری آن است.
جنگل حرا قشم

جاهای دیدنی و اقامتگاه های نزدیک به جنگل حرا قشم


روستای سهیلی، روستای طبل و روستای هفت رنگو از مناطق نزدیک به جنگل های حرا هستند و در آن اقامتگاه های بومگردی و رستوران هایی با غذاهای سنتی و دریایی نیز وجود دارد. اقامتگاه بومگردی و رستوران ناخدا امینی در روستای طبل و اقامتگاه بومگردی شریفی در روستای هفت رنگو از این جمله هستند. البته بیشتر گردشگرانی که به این منطقه سفر می‌کنند در شهر قشم و هتل های آن اقامت دارند.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است