search
menu

ییلاق شاندیز مشهد

[ پنهان کردن ]
چرا باید از شهر شاندیز در مشهد بازدید کنیم؟
تاریخچه شهر شاندیز
معرفی شهر شاندیز
گردشگری در شاندیز
امکانات تفریحی و رفاهی شاندیز
سوغات شاندیز
نحوه رسیدن به شاندیز
ساعت و هزینه بازدید از شاندیز
جاذبه های دیدنی نزدیک شاندیز
رستوران های نزدیک به مرکز شهر شاندیز
هتل های نزدیک به مرکز شهر شاندیز

چرا باید از شهر شاندیز در مشهد بازدید کنیم؟


شهر ییلاقی شاندیز در ۲۰ کیلومتری مشهد واقع شده است و نام های قدیمی شاه‌ دژ و شاه ‌دیز مربوط به این شهر هستند. شاندیز مشهد دره ای منحصر به‌ فرد و پر آب و با صفا همراه با درختان بلند و گل های وحشی است که گردشگران را برای خرید بلیط هواپیما مشهد ترغیب می‌کند. آب و هوای شاندیز بسیار معتدل بوده و رودخانه‌ های پر از آبی در حال جاری هستند. منظره فوق العاده زیبای شاندیز باعث گردیده تا هر گردشگری که به مشهد سفر می کند حتما به شاندیز نیز سری بزند و روز خاطره انگیزی برای خود رقم بزند. از سال ۱۳۸۴ این شهر به عنوان منطقه نمونه گردشگری در ایران تبدیل شده است.
ییلاق شاندیز مشهد

تاریخچه شهر شاندیز


شهر شاندیز از سمت شرق به طرقبه مشهد، از سمت شمال به میان ولایت و از جنوب به شهر نیشابور و از سمت غرب نیز با گلمکان و چناران همسایه است. شاندیز مشهد که نام شاه‌ دژ یا شاه ‌دیز را داشت به معنای شاه ‌قلعه بود و مردم شاندیز به خاطر حفظ جان خود در قلعه شاندیز زندگی می کردند، اما از سال ۸۰۰ هجری قمری به شهر شاندیز آمدند و ساکن شدند. نماد معروف شاندیز درخت چنار با قدمتی ۲۷۰۰ ساله است، حتی داخل تنه درخت چنار به قدری وسیع بود که چندین مغازه و قصابی و کفاشی و… آنجا فعالیت داشتند. شاندیز پیش از ورود اسلام هم منطقه مسکونی بوده است ولی در زمان قاجار توسط حاکم خراسان، حسام السلطنه قلعه شاندیز به توپ بسته شد و همین امر مهمترین اتفاق تاریخی در منطقه شاندیز به شمار می رود.
ییلاق شاندیز مشهد
در سال ۱۳۳۳ این منطقه روستایی به خاطر پیشرفت در عرصه گردشگری به شهر تبدیل شد. گردشگران در کنار رودخانه‌ اوقات خوشی خواهند داشت. در طول تاریخ نیز همواره مورد توجه بوده است و به دلیل آب و هوای مطلوب خود محل مناسبی برای سکونت یا گشت و گذار مسافران بوده است.

معرفی شهر شاندیز


در این منطقه رودهایی جریان دارند که عبارتند از مایان، مغان، کنگ، جاغرق، زشک. این رودخانه ها همواره پر آب بوده و شاندیز را به منطقه ییلاقی در زمستان و منطقه ای با آب و هوایی معتدل و خنک در تابستان تبدیل کرده است. اگر بخواهیم جاهای دیدنی شاندیزمشهد را معرفی کنیم می ‌توان به اخی علی قتلقشاه، مسجد جامع تاریخی، بقایای قلعه تاریخی شاهان، درخت بید شاندیز و آرامگاه شیخ حافظ ابرده ای، موزه شهرداری شاندیز اشاره کرد.
ییلاق شاندیز مشهد

گردشگری در شاندیز


منطقه شاندیز در خوش آب و هوا ترین قسمت مشهد قرار دارد و همیشه طبیعتی سبز و زنده دارد. از زمان های گذشته جذابیت منطقه شاندیز همواره مورد استقبال زیاد گردشگرانی بوده که بلیط هواپیما تهیه می‌کردند بوده است که همین امر سبب شد تا امکانات رفاهی روز به روز در این منطقه افزایش یابد و تعداد رستوران ها و امکانات اضافه شوند تا حدی که امروزه شاندیز با امکانات و تفریحات خود جزو لذت بخش ترین و اصلی ترین جاذبه گردشگری مشهد تبدیل شده است. اولین چیزی که توجه هر گردشگری را به سوی خود جذب میکند طبیعت زیبا در میان دره و کوه است تا برای فرار از شهر های شلوغ به آن جا پناه ببرند، همچنین چندین رستوران و هتل معروف در این منطقه قرار دارند که مورد توجه مسافران قرار می گیرد.
ییلاق شاندیز مشهد

امکانات تفریحی و رفاهی شاندیز


منطقه زیبای شاندیز دارای امکانات تفریحی متنوعی است که هم می توانید از طبیعت لذت ببرید و هم تفریح و هیجان داشته باشید. معروف ترین مکان های تفریحی شاندیز عبارتند از پارک جنگلی شاندیز، رصد نجوم رضوی، مجموعه توریستی گلستان شاندیز، مجموعه گردشگری رستوران های پدیده شاندیز، پیست موتور سواری، تله کابین و ... در سفرتان به شاندیز حتما خودتان را به غذا های خوشمزه ای مانند شیشلیک مهمان کنید، زیرا همین شیشلیک به تنهایی سفرتان را به شاندیز کامل می کند، بهترین شیشلیک ها از شش تکه گوشت گوسفندی با روشی مخصوص تهیه می شود و به قدری خوشمزه است که شهرت جهانی دارد، بنابراین این لذت را از دست ندهید و در رستوران های شاندیز همراه با موسیقی زنده بهترین غذاها و نوشیدنی ها را نوش جان کنید، مطمئنا از طعمشان سیر نخواهید شد.
ییلاق شاندیز مشهد

سوغات شاندیز


یکی از مهم ترین سوغاتی های شهر شاندیز صنایع دستی و پوستین دوزی است. همچنین نمدبافی، گلیم و فیروزه تراشی که همگی هنر دست اهالی این شهر هستند. در مورد سوغاتی های خوراکی می توان به گیلاس شاندیز اشاره کرد که همواره مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد.

نحوه رسیدن به شاندیز


برای رفتن به شاندیز می توانید تاکسی دربست بگیرید یا از طریق اتوبوس و مترو خط ۱ و تاکسی های خطی به بلوار ملک آباد بروید و بعد از پیمودن ۱۸ کیلومتر مسیر مستقیم به دوراهی طرقبه و شاندیز برسید. سپس از سمت راست به طرف ییلاقات خوش آب و هوای شاندیز خواهید رسید.
ییلاق شاندیز مشهد

ساعت و هزینه بازدید از شاندیز


برای بازدید از شهر ییلاقی شاندیز ساعت خاصی وجود ندارد و به صورت شبانه روزی می توانید از این شهر زیبا بازدید داشته باشید، همچنین برای ورود به شهر نیز نیازی به پرداخت هزینه ندارید، فقط هزینه رفت و آمد همراه با غذا و سوغاتی باید پرداخت شوند. بهترین زمان بازدید از شاندیز در فصل های بهار و تابستان است تا از خنکی هوا لذت ببرید.

جاذبه های دیدنی نزدیک شاندیز


مسجد جامع شاندیز: ۲ کیلومتر
بوستان طبیعت شاندیز: ۲.۷ کیلومتر
موزه رباط ویرانی: ۱۰ کیلومتر
سنگ نگاره شترسنگ: ۱۹.۴ کیلومتر
پیست اسکی شیرباد: ۲۷.۶ کیلومتر

رستوران های نزدیک به مرکز شهر شاندیز


برخی از بهترین رستوران های مشهد در منطقه شاندیز جای گرفته‌اند.
رستوران ارم: ۷۰۰ متر
رستوران نهارخوران: ۱ کیلومتر
رستوران شایان: ۱.۱ کیلومتر
رستوران پدیده شاندیز: ۱.۳ کیلومتر

هتل های نزدیک به مرکز شهر شاندیز


هتل شهر رویایی پدیده شاندیز: ۱.۳ کیلومتر
اقامتگاه حدادی: ۲.۳ کیلومتر
هتل کوروش: ۲.۷ کیلومتر
اقامتگاه امیرحسن پور: ۴ کیلومتر
اقامتگاه بوم گردی ماژان: ۴ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است