search
menu

لاله های واژگون خوانسار | به همراه آدرس و تصاویر

[ پنهان کردن ]
شهر خوانسار
گلستان کوه
دشت لاله های واژگون
معنای لاله‌ی واژگون
بهترین زمان بازدید از لاله های واژگون خوانسار
محل های اقامت نزدیک به دشت لاله های واژگون
آدرس و مسیر دسترسی به دشت لاله های واژگون
در هنگام بازدید از لاله های واژگون به چه نکاتی توجه کنیم؟
دیگر جاذبه‌های گردشگری خوانسار
هر وقت حرفی از استان اصفهان زده می شود، همه یاد سی و سه پل و پل خواجو و میدان نقش جهان می افتند. همه ما حداقل یک بار به این شهر زیبا سفر کرده‌ایم و جاذبه های تاریخی آن را از نزدیک دیده ایم. آنقدر آثار تاریخی این شهر جذاب و خاص هستند که اکثر تورهای اصفهان با هدف بازدید از این جاذبه ها راهی شهر اصفهان می شوند. اما زیبایی های اصفهان محدود به آثار تاریخی نیست و طبیعت جذاب و بکری دارد که دوستداران طبیعت از دیدن آن ها بسیار لذت می برند. یکی از این جاذبه های طبیعی دشت لاله های واژگون است. گل های زیبا و خاصی که دیدن آن ها برای هر طبیعت دوستی واجب است. اگر دوست دارید در سفر خود به شهر اصفهان لاله های واژگون را از نزدیک ببینید و دلتان می خواهد اطلاعات مفیدی در این باره کسب کنید حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.
لاله های واژگون خوانسار | به همراه آدرس و تصاویر

شهر خوانسار


شهر خوانسار را می‌توان به عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان به حساب آورد چراکه طبیعت بکر و زیبایی دارد. لاله های واژگون در یکی از مناطق بکر و تحت حفاظت شهرستان خوانسار اصفهان قرار گرفته است. کلمه «خوانسار» به معنی «محلی با چشمه های فراوان» است. خوانسار یکی از شهرهای تاریخی استان اصفهان است که ۱۵۰ کیلومتر از شهر اصفهان فاصله دارد. این شهر تاریخ کهنی دارد و قدمت آن به دوران قبل از اسلام باز می گردد. در تاریخ نوشته شده است که مردمان این منطقه در جنگ های بین ایران و یونان (بین اسکندر مقدونی و داریوش سوم) رشادت و دلاوری خاصی از خود نشان داده اند. اکثر مردم این شهر به باغداری و کشاورزی مشغول هستند و محصولاتی نظیر آلو،‌گردو، سیب زمینی و عسل تولید می کنند.

گلستان کوه


همان‌طور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، لاله های واژگون در محلی بکر و تحت حفاظت به نام «گلستان کوه» قرار دارد. وسعت این منطقه ۱۰ کیلومتر مربع است وارتفاع آن از سطح دریا ۳،۶۳۱ متر است. گلستان کوه جز کوهیایه های زاگرس به حساب می آید. در این منطقه دشتی بسیار زیبا وجود دارد که لاله های واژگون در آن می رویند. به این دشت، دشت لاله های واژگون یا ویژگون می گویند.

دشت لاله های واژگون


دشت لاله های واژگون خوانسار یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان اصفهان است. این دشت بسیار زیبا که در دره‌ی باریکی در دامنه‌ی گلستان کوه قرار گرفته است، در فصل بهار سرشار از گل‌های طبیعی رنگارنگ می‌شود.
دشت لاله های واژگون در ۱۵ کیلومتری شهر خوانسار در استان اصفهان قرار گرفته است. این دشت بکر و دیدنی که در دامنه‌ی گلستان کوه، از کوهپایه‌های زاگرس، واقع شده همه‌ساله در ماه‌های فروردین و اردیبهشت مملو از گل‌های زیبا و رنگارنگ می‌شود که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.
هرچند چشم‌نوازترین گل در این دشت، لاله‌ی واژگون است اما انواع مختلفی از لاله‌های آتشی، لاله‌های بیشه‌زار و لاله‌های کوهی نیز در این طبیعت دیدنی رشد می‌کنند که زیبایی آن را چندین‌برابر کرده‌اند.
این دشت زیبا، تنها محل مناسبی برای رشد گل‌ها نیست؛ بلکه انواع گونه‌های گیاهی خوراکی و دارای خاصیت درمانی نیز در آن می‌رویند.
برخی از این گیاهان عبارتند از: گزنگبین، پیاز وحشی، کنگر، ریواس، مرزنجوش، آویشن، بادام، تره و پیاز کوهی، موسیر، گون و قارچ. به همین دلیل است که به گلستان کوه لقب گنجینه‌ی گیاهان دارویی و علوفه‌ای را داده‌اند.
لاله‌های واژگون گلستان کوه رنگی قرمز و مایل به بنفش و بین ۶۰ تا ۷۰ ساتی‌متر ارتفاع دارند. در سال‌های کم باران، ارتفاع گل‌ها ممکن است به ۳۰ سانتی‌متر نیز کاهش پیدا کند.

معنای لاله‌ی واژگون


شاید شما هم کنجکاو باشید که بدانید چرا این گل زیبا را لاله‌ی واژگون می‌خوانند؟
این گل زیبا که در نقش سرستون‌های ساسانی و موزه‌ی طاق بستان نیز در کنار پادشاه ساسانی دیده می‌شود، در اساطیر ایرانی داستانی شگفت‌انگیز دارد.
در افسانه‌ها آمده است که این لاله شاهد بریده شدن گلوی سیاووش به دست گریسوز بود و به همین دلیل، سر به زیر افکند تا آرام آرام برای او اشک بریزد. به همین سبب در برخی نقاط ایران، این گل را با نام «اشک سیاووش» نیز می‌شناسند.
جالب است بدانید در اروپا، لاله‌ی واژگون را «گل سربه‌زیر» می‌خوانند.

لاله های واژگون خوانسار | به همراه آدرس و تصاویر

در این دشت علاوه بر لاله های واژگون، گونه های دیگری از گل لاله نیز وجود دارد. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• لاله های سرنگون حنایی
• لاله بیشزار
• لاله کوهی
• لاله آتشی

در کنار گل های زیبا و جذابی که در دشت لاله های واژگون رویش پیدا می کنند،‌ سبزیجات و گیاهان دارویی مختلفی نیز در این دشت دیده می شود که نام آن ها را در ادامه می بینید:
• ریواس
• کنگر
• مرزنجوش
• آویشن
• تره
• پیاز وحشی
• قارچ
• بادام
• پیاز کوهی
• گون
• موسیر

لاله واژگوم نام های دیگری نیز دارد که در خط بعدی آن ها را مشاهده می کنید:
• اشک مریم
• گل اشک
• تاج قیصر
• گل سر به زیر ( این نام در اروپا رایج است)

از نام این گل در ادبیات حماسی نیز استفاده شده است. در کتاب های ادبی آمده است که این گل شاهد بریده شدن سر سیاوش به دست گرسیوز بوده است و از این اتفاق به بعد سر به زیر شده و اشک هایش به زمین می ریزد. اشکی که از لاله های واژگون به زمین می ریزد در حقیقت شیره بی رنگی است که از این گل ترشح می شود.
لاله واژگون نماد استقامت است چرا که در شرایط سخت رویش پیدا می کند. در کتاب های ادبیات نیز از این گل به عنوان سمبل جاودانگی یاد شده است.

بهترین زمان بازدید از لاله های واژگون خوانسار


بهترین فصل بازدید از گل های واژگون خوانسار فصل بهار است. عمر این گل از هنگامی که از غنچه باز می شود تا هنگامی که پژمرده می شود بسیار کوتاه است و این زمان از اوایل اردیبهشت شروع و تا اواخر این ماه ادامه دارد. اگر دوست دارید از این جاذبه زیبا دیدن کنید باید در اردیبهشت ماه بلیط هواپیما بخرید و به اصفهان بروید و از آنجا راهی خوانسار شوید و سپس مسیر دشت لاله های واژگون را پیش بگیرید. در فصل پاییز و زمستان هوای گلستان کوه به شدت سرد می شود و برف زیادی می بارد.

محل های اقامت نزدیک به دشت لاله های واژگون


شاید در ذهن شما هم این مسئله ایجاد شود که اگر بخواهیم برای بازدید از لاله های واژگون برویم شب را در کجا بمانیم. به طور کلی بازدید از جاذبه های طبیعی جذابیت خاصی دارد اما معمولا انتخاب محل اقامت نزدیک به طبیعت در اینگونه از برنامه ها می تواند به یک چالش تبدیل شود. در ادامه نزدیک ترین محل های اقامت به دشت لاله های واژگون را معرفی می کنیم:
• اقامت در شهر خوانسار
در صورتی که می خواهید در مهمان سرا یا هتل های اصفهان شب خود را سحر کنید باید به شهر خوانسار بروید و در یکی از هتل های آن مثل هتل پرشین، زاگرس یا مهمان خانه های این شهر اتاق بگیرید.
• اقامت در دهکده گردشگری گلستان کوه
یکی دیگر از مراکز اقامتی نزدیک به دشت لاله های واژگون دهکده گردشگری گلستان کوه است. این دهکده در دو کیلومتری جاده خوانسار_اصفهان،‌ رو به روی سد خاکی باغکل قرار دارد. می توانید در کاروانسرای سنتی یا ویلاهای استیجاری این دهکده اقامت کنید و از امکانات تفریحی مختلفی که این مجموعه برای مهمانان خود فراهم کرده است استفاده کنید. امکانات تفریحی دهکده گردشگری گلستان کوه شامل زمین های ورزشی مختلف، پارک تفریحی، ‌تله کابین،‌ فودکورت، رستوران و بازارچه است.
لاله های واژگون خوانسار | به همراه آدرس و تصاویر

آدرس و مسیر دسترسی به دشت لاله های واژگون


مسیر دسترسی به دشت لاله های واژگون خوانسار دشوار نیست. از طریق دو راه ارتباطی اصلی می‌توانید خود را به گلستان کوه برسانید. مسیر اول، مسیر خمین-گلپایگان و مسیر دوم، جاده‌ی اصفهان-داران است.
اگر قصد دارید از تهران به‌سمت این دشت زیبا حرکت کنید باید از سه‌راه سلفچگان، به‌سمت خمین و گلپایگان حرکت کرده و راه را تا رسیدن به خوانسار ادامه دهید.
پس از رسیدن به خوانسار ۱۵ کیلومتر مسیر را ادامه دهید تا به روستای دره‌بید برسید. بعد از آن، تابلوهایی با علامت گل‌های لاله‌ی واژگون خواهید دید که شما را به سمت این دشت دیدنی هدایت می‌کنند.
اگر می‌خواهید از اصفهان به سمت دشت لاله های واژگون خوانسار بروید، باید ابتدا خود را به شاهین شهر و مورچه‌خورت برسانید. بعد از آن، مسیر خود را به‌سمت داران ادامه دهید و سپس به خوانسار بروید.
بعد از این‌که به دشت لاله‌ های واژگون خوانسار رسیدید، خودرو را پارک کرده و مسیر زیبای دامنه‌ی کوه را پیاده‌روی کنید. خوب است بدانید مبلغ اندکی بابت ورودی پارکینگ از مسافران دریافت می‌شود.
فاصله‌ی تهران تا دشت لاله های واژگون خوانسار نزدیک به ۴۳۰ کیلومتر و فاصله‌ی اصفهان تا این مکان زیبا حدوداً ۱۵۰ کیلومتر است.
در صورتی که دوست دارید مسیر را آسان‌تر و کوتاه‌تر کنید، می‌توانید بعد از خرید بلیط هواپیما اصفهان، خود را به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان برسانید و باقی مسیر را با خودرو طی کنید.
لاله های واژگون خوانسار | به همراه آدرس و تصاویر

در هنگام بازدید از لاله های واژگون به چه نکاتی توجه کنیم؟


دشت لاله های واژگون بخشی از زیبایی های کشورمان ایران است. لاله های واژگون جاذبه ای خاص و ارزشمند است که نیاز به مراقبت و توجه دارد. متاسفانه برخی از افراد دست به انجام برخی از کارها می زنند (از چیدن گل ها تا لگد کردن آن ها و ... )که باعث از بین رفتن این جاذبه ارزشمند می شود. هنگامی که برای بازدید از لاله های واژگون به گلستان کوه می رویم باید یک سری از دستورالعمل ها را رعایت کنیم تا کمک کنیم این جاذبه طبیعی برای نسل های بعدی نیز حفظ شود. در ادامه دستورالعمل هایی را می بینید که رعایت آن ها به حفاظت از این جاذبه ارزشمند کمک می کند:
• لاله های واژگون را به هیچ عنوان نچینیم.
• بوته های که در دشت لاله های واژگون وجود دارد را نکنیم
• مواظب قدم ها خود باشیم تا ناخواسته گل ها را زیر پای خود له نکنیم.
• زمین های اطراف را برای پیدا کردن موسیر نکنیم. (متاسفانه برخی از بازدیدکننده ها این کار را انجام می دهند.)

دیگر جاذبه‌های گردشگری خوانسار


دشت لاله‌های واژگون تنها جاذبه‌ی گردشگری خوانسار نیست و به‌جز آن، مکان‌های تماشایی زیادی در این شهر وجود دارد. جالب است بدانید «خوانسار» به‌معنای چشمه‌سار است و این نام، خود گویای همه‌چیز هست.
برخی دیگر از نقاط دیدنی خوانسار عبارتند از:
۱. پارک جنگلی سرچشمه: یکی از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری خوانسار است که شامل پاکی دیدنی، با حوضچه‌های مختلف و چندین چشمه است.
۲. مقبره‌ی باباپیر ترک: این آرامگاه که از یادگارهای عصر صفوی به شمار می‌رود در پارک سرچشمه قرار گرفته و مربوط به «شیخ عدنان» عارف مشهور قرن ششم هجری قمری است.
۳. روستای دره‌بید: این روستا، در نزدیکی دشت لاله‌های واژگون قرار گرفته است و به‌خاطر درخت‌های بید وحشی در بین اهالی و دوست‌داران طبیعت مشهور است.
۴. خانه‌ی تاریخی ابهری: از خانه‌های تاریخی دوران قاجار است و گچ‌بری‌ها و نقاشی‌های بسیار زیبایی دارد.
۵. مسجد جامع خوانسار: این مسجد، که در جنوب شرقی شهر خوانسار واقع شده است ، مربوط به دوره‌ی صفوی است و به‌خاطر گچ‌بری‌ها و منبت‌کاری‌های بسیار زیبایش مشهور است.
برای آشنایی با دیگر جاهای دیدنی خوانسار به مجله گردشگری سفرمارکت سر بزنید.
لاله های واژگون خوانسار | به همراه آدرس و تصاویر

سخن پایانی
در این یادداشت تلاش کردیم شما را با دشت لاله های واژگون خوانسار و دیگر نقاط تفریحی و گردشگری آن آشنا کنیم.
امیدواریم این مطلب مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است