search
menu

دانشگاه سه گوش اهواز

[ پنهان کردن ]
چرا بازدید از دانشگاه سه گوش اهواز پیشنهاد می شود؟
تاریخچه دانشگاه سه گوش اهواز
معماری دانشگاه سه گوش اهواز
حیاط های دانشگاه سه گوش اهواز
اهمیت تاریخی فرهنگی دانشگاه سه گوش اهواز
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از دانشگاه سه گوش اهواز چقدر است؟
فصل مناسب برای بازدید از دانشگاه سه گوش اهواز چه زمانی است؟
چگونه به دانشگاه سه گوش اهواز برویم؟
در نزدیکی دانشگاه سه گوش اهواز از چه جاهای دیدنی دیگری میتوان بازدید کرد؟
چه هتل هایی در نزدیکی دانشگاه سه گوش اهواز برای اقامت وجود دارد؟
چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به دانشگاه سه گوش اهواز هستند؟
اهواز به هوای گرم و رود پرخروش کارونش مشهور است و بدون شک نیمی از آن هایی که با خرید بلیط هواپیما به اهواز سفر می کنند قصد تماشای کارون را دارند و شاید کمتر کسی از دانشگاه سه گوش های که بخشی از تاریخ این شهر را به دوش می کشد خبر داشته باشد. دانشگاهی که همانند تاریخ اهواز ماجراهای فراوانی به خود دیده و سال ها شاهد رفت و آمد خوشی ها و ناخوشی های مردم اهواز بوده و سال های جنگ را پا به پای مردم اهواز ایستادگی کرده و ترکش دشمنان را به جان خریده است. هنوز هم می توان جای ضد هوایی هایی که در دوران جنگ بر پشت بام این ساختمان قرار داده شده بود را دید.
دانشگاه سه گوش اهواز

چرا بازدید از دانشگاه سه گوش اهواز پیشنهاد می شود؟


تاریخ پر فراز و نشیبی که این ساختمان سه گوش شاهد آن بوده.
معماری خاص بنا که ترکیبی از سبک معماری های مختلف است و ظریف کاری های معماری و هنر ایرانی را در فضایی سه گوش جا داده
جزو آثار ثبت شده ملی است و از جاهای دیدنی اهواز نیز به شمار می رود.

تاریخچه دانشگاه سه گوش اهواز


در سال ۱۳۰۸ بود که اهوازی ها شاهد هیاهوی ساخت و ساز در ملکی سه گوشه نزدیک به رود کارون در میدان مولوی بودند. قرار بود در این مکان بانک ملی مرکزی اهواز افتتاح شود اما خیلی از احداث ساختمان و فعالیت بانک مرکزی اهواز نگذشته بود که این بنا به عنوان استانداری که در آن زمان اداره حکومتی ولایت بود به کار گرفته شد. همه چیز برای این ساختمان سه گوش داشت به خوبی و خوشی پیش می رفت که در سال ۱۳۲۱ ماجراهای جنگ جهانی دوم و اشغال اهواز به وجود آمد در همین سال ها این عمارت سه گوش کاربری خود را مجدداً تغییر و به عنوان مقر ارتش متفقین مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۳۳۰ این ساختمان سه گوش مقر اداره کل دارایی خوزستان، ستاد فرمانداری اهواز، ستاد استانداری خوزستان و سازمان آمریکایی اصل چهار ترومن بود. در نهایت در سال ۱۳۳۶ این ساختمان و ملک مثلثی شکل با پرداخت هزینه حدود دو میلیون و دویست هزار تومان از بانک ملی ایران خریداری و به عنوان دانشکده پزشکی دانشگاه جندی شاپور مورد استفاده قرار گرفت. این می توانست پایان خوش این ساختمان مثلثی شکل باشد اما اهالی علم و فرهنگ نیز رفت و آمد زیادی به این ساختمان داشتند.
از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۰ این بنای سه گوش محل دانشسرای عالی تربیت دبیر، مرکز علوم پایه، مرکز علمی و سمعی بصری و دانشکده علوم و سازمان مرکزی دانشگاه جندی شاپور بود. در سال ۱۳۵۰ پای دانشکده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه جندی شاپور به این ساختمان مثلثی شکل باز شد و مدت زمان نسبتا زیادی را به عنوان صاحبخانه این ساختمان سه گوش فعالیت داشتند تا اینکه در سال ۱۳۸۹ دانشکده ادبیات و زبان های خارجی از این ساختمان رخت سفر بسته و آن را به دانشجویان ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران اهواز سپردند. دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز مدتی را در این مکان فعالیت داشتند و بعد به سایت اصلی دانشگاه شهید چمران نقل مکان کردند. در حال حاضر دانشگاه سه گوش اهواز تعطیل و گفته می‌ شود در حال مرمت و بازسازی است تا برای کاربری بعدیش به عنوان موزه علم و فناوری و خوزستان شناسی آماده شود.

معماری دانشگاه سه گوش اهواز


به حاشیه غربی رود کارون که نگاه کنید، ساختمانی مثلثی شکل بین آن همه بناهای چهار گوشه چهار ضلع خودنمایی می کند. ساختمان سه گوش هایی که به تنهایی بخشی از تاریخ اهواز را به خود اختصاص می دهد. درباره معمار بنا حرف و حدیث های زیادی وجود دارد و بسیاری تصور می کنند که معماری این ساختمان معماری آلمانی است اما در کتاب دانشنامه ایرانیان ارمنی سندی وجود دارد که ثابت می کند معمار این شاهکار سه گوشه کسی نیست جز کریستوفر تادوسیان؛ معماری ایرانی ارمنی که روزگاری در آلمان تحصیل علم می کرد و درست یک سال قبل از طرح ریزی ساخت بنا در این فضای سه گوش اهواز به ایران بازگشت. یکی از اضلاع این فضای سه گوش درب اصلی دانشگاه است که شما را وارد حیاط جلوی دانشگاه می کند جایی که دیوارهایش همانند دیوارهای ساختمان امروزی ویلن گروه بلکه آجر به آجرش نقش و رنگ دارند و از همان لحظه ورود بازدیدکننده را با خود به سال های دور می برد؛ به زمانی که هوا کمی پاک تر بود و دل ها کمی شادتر.
به درب ورودی ساختمان که می رسید دو پله قوسی شکل در دو سمت ورودی قرار گرفته که شما را به طبقه دوم ساختمان هدایت خواهد کرد. به سقف که نگاه کنید هنوز هم می‌توانید همان نقش و نگار قدیمی و همان شکوه و جلال ساختمان های قدیمی را ببینید. به اتاق ها که نگاه کنید متوجه سقف بلند آن ها خواهید شد. حکمت این سقف های بلند این بود تا گرمای داخل اتاق به سمت بالا رفته و هوای خنک و مطبوع داخل اتاق بماند. خوب که نگاه کنید متوجه دو در درب در اتاق خواهید شد که یک درب به سمت راهرو قرار دارد و درب دیگر شما را به بیرون هدایت خواهد کرد. روی بام سه گوش دریچه بزرگی قرار دارد که گفته می شود سیستم خنک کننده مرکزی روزگاری در آن قرار داشته است.
دانشگاه سه گوش اهواز

حیاط های دانشگاه سه گوش اهواز


این ساختمان سه گوش سه حیاط دارد که دو تای آن ها در دو گوشه مختلف این‌ بنا و دیگری درست در وسط ساختمان قرار گرفته است. جالب است بدانید اتاق هایی که سمت حیاط قرار دارند دارای دو در بند که یکی به سمت حیاط ها باز می شود و دیگری به درون راهرو ها. در حیاط ساختمان سه گوش درختان سرسبز فراوانی وجود داشت که به صورت غرقابی آبیاری می شدند و همین امر باعث آسیب رسیدن به ساختمان شده از سوی یکی از مواردی که تحت مرمت و بازسازی قرار گرفته همین درختان ناسازگار و روش غیر اصولی آبیاری آنهاست.

اهمیت تاریخی فرهنگی دانشگاه سه گوش اهواز


شاید در نگاه اول این ساختمان سه گوش تنها یک ساختمان ساده به نظر برسد اما اگر خوب نگاه کنید متوجه خواهید شد که سبک معماری متفاوت آن، آجرکاری ها، طرح و نقش متفاوت و درب و پنجره های چوبی قدیمی آن نشان از ناگفته های تاریخی دارد. تاریخی که این ساختمان سه گوش در آن شاهد دو جنگ بزرگ بوده و هنوز هم می‌ توان ترکش دشمنان را در قلب آجرهای فیروزه رنگ آن دید. گذشته از این نیمه تاریک تاریخ ساختمان نیمه روشن آن حکایت از اهمیت علم و سواد بین مردم ایران دارد. گرچه کاربری اولیه ساختمان به عنوان بانک مرکزی اهواز بوده و در طی سال ها چندین بار هم کاربری سیاسی به خود گرفته اما در سال های اخیر این بنای سه گوش مامن دانشجویانی بوده که برای آبادی شهر و کشور خود در اتاق ها و کلاس های آن تحصیل می کردند.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از دانشگاه سه گوش اهواز چقدر است؟


دانشگاه سه گوش اهواز در حال حاضر به دلیل مرمت و بازسازی تعطیل است اما در صورتی که در آینده کار بریان به عنوان موزه علم و فناوری تصویب شود احتمال می رود برای بازدید از آن هزینه ورودی از بازدیدکنندگان دریافت شود.

فصل مناسب برای بازدید از دانشگاه سه گوش اهواز چه زمانی است؟


دانشگاه سه گوش اهواز در حال حاضر درب خود را به روی بازدیدکنندگان بسته اما اگر مرمت و بازسازی های آن به پایان رسید بهترین فصل برای بازدید از آن فصل شکوفه ها و میوه هاست که درختان این ساختمان سه گوش جان تازه ای گرفته اند و سرسبزی و لطافت آن ها انرژی دو چندانی را به بازدید کنندگانش هدیه می دهد و بهترین زمان برای عکاسی از این شاهکار معماری در اهواز است.

چگونه به دانشگاه سه گوش اهواز برویم؟


اولین قدم برای رسیدن به دانشگاه سه گوش اهواز خرید بلیط هواپیما اهواز است. پس از آن می توانید با استفاده از خودروی شخصی یا تاکسی ها به سمت حاشیه رود کارون و میدان مولوی رفته و خود را به دانشگاه سه گوش اهواز برسانید.
دانشگاه سه گوش اهواز

در نزدیکی دانشگاه سه گوش اهواز از چه جاهای دیدنی دیگری میتوان بازدید کرد؟


پارک سه دختر: ۰.۸ کیلومتر
خانه ماپار: ۱.۲ کیلومتر
پارک جزیره ۳.۸ کیلومتر
پارک دولت: ۴.۱ کیلومتر
پل طبیعت اهواز: ۷.۴ کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی دانشگاه سه گوش اهواز برای اقامت وجود دارد؟


هتل پرشیا ۱.۶ کیلومتر
هتل تختی: ۱.۷ کیلومتر
هتل پارس اهواز: ۱.۷ کیلومتر
هتل کارون: ۱.۹ کیلومتر
هتل باغ معین: ۲ کیلومتر
هتل اکسین: ۱۰.۲ کیلومتر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به دانشگاه سه گوش اهواز هستند؟


رستوران خرم ۰.۷ کیلومتر
رستوران فست فود چیلی ۱.۲ کیلومتر
کافه رستوران کنجد ۳.۴ کیلومتر
کافه رستوران خانواده ۳.۹ کیلومتر
رستوران اسپیناچی ۴.۴ کیلومتر
رستوران ماهو ۴.۵ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است