search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

جاهای دیدنی زنجان

[ پنهان کردن ]
پل های تاریخی زنجان
موزه مردمشناسی رختشویخانه
بازار تاریخی زنجان
گنبد سلطانیه
مسجد جامع زنجان
موزه مرد نمکی در خانه ذوالفقاری‌ها
زنجان شهر زیبا و نیمه کوهستانی است که تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. زنجان در پی رویدادهای تاریخی و دوره‌های فرمانروایی که پشت سر گذاشته است، دارای جاذبه های تاریخی متنوع و گسترده‌ای است.
در این نوشته با برخی از مشهورترین جاهای دیدنی زنجان آشنا می‌شویم:

پل های تاریخی زنجان


شهر زنجان در دوره قاجاریه شاهد ساخت سه پل مهم به نام‌های پل سردار، پل حاج محمد و پل میر بهاالدین بود. پل میربهاالدین روی رودخانه زنجان‌رود و توسط یکی از تاجران زنجان به نام میربهاالدین زنجانی ساخته شده است. پل حاج سید محمد دیگر پل شهر زنجان و رود زنجان‌رود است که در دوره ناصرالدین شاه توسط یکی دیگر از تاجران زنجانی به نام حاج سید محمد است. پل سردار نیز به یاد سردار الدوله از بزرگان ارتش دوره قاجاریه بنا شده است.
جاهای دیدنی زنجان

موزه مردمشناسی رختشویخانه


موزه مردمشناسی زنجان یا موزه رختشویخانه در ساختمان تاریخی رختشویخانه زنجان قرار دارد. رختشویخانه زنجان محلی بوده که عموم مردم برای شستن لباس‌هایشان به این ساختمان که مجهز به حوضچه‌های گوناگون بوده است می‌رفته‌اند. اکنون این مکان بازسازی شده و به همراه مجسمه‌های مومی، تبدیل به موزه مردمشناسی زنجان شده است.

بازار تاریخی زنجان


بازار سنتی و تاریخی زنجان یکی از طولانی ترین بازارهای سنتی ایران است که مثل دیگر بازارهای تاریخی ایران، دارای راسته های گوناگون است.

گنبد سلطانیه


گنبد سلطانیه که به ثبت میراث جهانی یونسکو نیز رسیده است، از مشهورترین جاهای دیدنی زنجان در شهرستان سلطانیه است. گنبد سلطانیه توسط حاکم ایلخانی ایران، سلطان محمد اینجایتو، به عنوان بزرگترین گنبد آجری ایران با نمایی فیروزه‌ای به رنگ آسمان ساخته شد.
جاهای دیدنی زنجان

مسجد جامع زنجان


مسجد جامع زنجان در دوره قاجاریه و توسط یکی از شاهزادگان فتحعلی‌شاه ساخته شده است. مسجد سید، دیگر اسم مسجد جامع زنجان است و در بافت سنتی شهر قرار دارد.

موزه مرد نمکی در خانه ذوالفقاری‌ها


خانه ذوالفقاری ها یکی از خانه های تاریخی زنجان است که امروزه کاربری موزه پیدا کرده است. در این موزه، ۶ مرد نمکی که در معادن نمک چهرآباد یافت شده‌اند، نگهداری می‌شوند.


فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

1
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
جواد فغانی
۰۶ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۸‌

گنبد در زمان قاجار ساخته نشده بلکه توسط اولیجایتو یکی از خانان موغول نزدیک 600 سال پیش ساخته شده است.
people_outlineتنها
todayفروردین