search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

دودکش جن زنجان

[ پنهان کردن ]

درباره دودکش جن زنجان


شهری در نزدیکی زنجان به نام بهستان مکانی اعجاب انگیز و مرموزی میان کوه ها در خود جای داده است به نام دودکش جن. افراد محلی این منطقه، ساخت این مکان را به دلیل شکل عجیب و غریبی که دارد به جن و دیوها نسبت می دهند در صورتی که نام این پدیده در زمین شناسی هودو است. هود به سنگ هایی گفته می‌شود که شکل آن در صورت فرسایش نازک و بلند همانند دودکش شده و بر روی آن سنگ دیگری قرار گرفته که همانند دارای کلاهک می‌باشد. و از دور مانند قاچ‌های بلندی می‌باشد. در نزدیکی این دودکش‌ها بازمانده یک قلعه دیده می‌شود که حاکی از حکومتی طولانی است.
در زمان‌های بسیار دور این مکان محل استقرار و حکومت مادها بوده است و وجود این قلعه گفته ها را تصدیق می‌کند. هرچند قدمت بنای اولیه این قلعه را به دوره ساسانی نسبت می‌دهند اما در قرن قرون ۵ تا ۷ هجری و در دوره اسلامی مرود استفاده قرار می‌گرفته است. دیوارهای این قلعه شبیه دودکش‌های به هم چسبیده است.تعدادی دالان، پله و ۶۴ اتاق در این قلعه جای گرفته است که بر اثر حفر کردن دستی در دل کوه‌ها ایجاد شده است. در قسمت شمال غربی این قلعه پله‌های زیادی وجود دارند که کاملا از فرسایش به دور بوده اند و شما را به اتاقی در بالا که می‌برد که سقف آن طاقی شکل است. این قلعه به دلیل مجاورتش با دودکش جن، به قلعه جن معروف است. نام دیگر این دودکش‌ها نیز تخت دیو است زیرا بر این باور بودند دیوها بر روی سنگ های مسطح بالای ستون ها می خوابند.
دودکش جن زنجان
جالب است بدانید دودکش جن زنجان با منطقه ای به نام برایس کنیون آمریکا شباهت بسیاری دارد اما در مناطق بسیار دیگری نیز دیده شده است مانند روستای وردی در نزدیکی منطقه وردآورد تهران، در کوه های درکپه داغ‌، در بخشی از فرانسه، کوه‌های آلپ، صربستان و تایوان نیز وجود دارند. اگرچه این منطقه از نظر ژئوتوریست ها و زمین شناسان بسیار جذاب است و نامش در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است اما در معرض فرسایش و تخریب شدید است و هیچگونه حفاظتی از آن صورت نمی‌گیرد.
این قلعه به دلیل شکل خاصی که داشته است سیستم آبرسانی جالبی نیز دارد، به این صورت که در بالای قلعه حوضی وجود دارد که جنس آن از سنگ و ساروج (نوعی سنگ مقاوم در برابر فرسایش آب) است و توسط لوله‌های گلی به قسمت‌‌های پایین‌تر هدایت می‌شود.
دودکش جن زنجان

چگونه به دودکش جن زنجان برویم؟


بعد از وارد شدن به آزادراه زنجان-تبریز ۳۵ کیلومتر از شهر زنجان خارج می‌شویم خروجی ماهنشان را در منطقه‌ای به اسم نیک‌پی دیده می‌شود این جاده در ضلع جنوبی آزادراه است و بعد از ۶۰ کیلومتر رانندگی به بهستان می‌رسیم.

هزینه و زمان بازدید از دودکش جن زنجان


بازدید از این مکان اعجاب انگیز رایگان است همچنین زمان پیشنهادی برای بازدید از این مکان ‍با توجه به زمان رفت و برگشت به مرکز شهر زنجان ۱ روز پیشنهاد شده است.

جاذبه‌های اطراف دودکش جن زنجان


فاصله دودکش جن زنجان تا کوه‌های آلاداغلار: ۱ کیلومتر
فاصله دودکش جن زنجان تا دریاچه خندق لو:۵۹ کیلومتر

هتل های اطراف دودکش جن زنجان


اگر مقصد شما زنجان است باید برای اقامت دوباره به زنجان برگردید۰ در شهر زنجان انتخاب‌ برای هتل بسیار است مانند:
هتل سنتی ددمان زنجان
هتل آسیا
هتل پارک
هتل سپید
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است