search
menu

آبشار دوقلو شیرپلا؛ بهشتی در میان کوه‌های دربند

[ پنهان کردن ]
آبشار دوقلو تهران
چرا بازدید از آبشار شیرپلا را پیشنهاد می‌کنیم؟
ویژگی‌های طبیعی و گردشگری آبشار دو قلو تهران
پناهگاه شیرپلا
چگونه به آبشار دو قلو تهران برویم؟
جاهای دیدنی نزدیک به آبشار دوقلو تهران
هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به آبشار شیرپلا تهران

آبشار دوقلو تهران


کسی نمی‌داند آقامحمدخان قاجار چه چیزی در تهران دید که این شهر را به عنوان پایتخت انتخاب کرد. اما می‌توانیم مطمئن باشیم به غیر از دلایل سیاسی و استراتژیک، آب و هوای چهار فصل تهران و خاک حاصلخیز و طبیعت کوهپایه‌ای این شهر چشم آقامحمدخان را از همان ابتدا گرفته بود. هرچند تهران امروز با تهران آن‌روزها بسیار فرق کرده و امروزه یکی از شلوغ‌ترین و پرجمعیت‌ترین پایتخت‌های دنیا به حساب می‌آید که گردشگران زیادی هرساله با خرید بلیط هواپیما به این شهر سفر می‌کنند، اما ویژگی‌های منحصر به فرد طبیعی این شهر زیبا همچنان به قوت خود باقی است و چشم هر بیننده‌ی اهل طبیعتی را به خود جلب می‌کند. تهران از شمال به رشته‌ کوه‌های البرز وصل می‌شود و همین کوه‌ها از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری تهران به حساب می‌آیند. در این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با آبشار شیرپلا یا همان آبشار دوقلو که در دل کوه‌های زیبای دربند جاری ست آشنا کنیم.
آبشار دوقلو شیرپلا؛ بهشتی در میان کوه‌های دربند

چرا بازدید از آبشار شیرپلا را پیشنهاد می‌کنیم؟


اگر اهل کوهنوردی هستید یا به کوه و طبیعت علاقه دارید ولی چندان هم اهل ورزش نیستید، پیشنهاد می‌کنیم یکبار مسیر کوه‌های دربند تا شیرپلا را طی کنید تا از آن به بعد مشتری دائم این تفریح یک روزه در تهران شوید. بازدید از آبشار شیرپلا یک برنامه ورزشی-تفریحی بسیار عالی ست که هم آمادگی جسمانی‌تان را افزایش می‌دهد و هم حال روح‌تان را خوب می‌کند. بعد از چند ساعت کوهنوردی در دل کوه‌های زیبا و سرسبز دربند به آبشاری می‌رسید که مکانی زیبا برای یک کمپ چند ساعته و غذا خوردن و استراحت کردن است. در طول راه گونه‌های مختلفی از گیاهان کوهی را در مسیر می‌بینید و می‌توانید هروقت خسته شدید در کنار رودخانه‌ای که گه‌گداری در مسیر صعود شما در کنارتان دیده می‌شود استراحت کنید. بخش زیادی از مسیر کوه‌های دربند پر از کافه و رستوران است و می‌توانید در طول راه برای استراحت در این کافه‌ها توقف کنید.

ویژگی‌های طبیعی و گردشگری آبشار دو قلو تهران


آبشار شیرپلا که نام دیگر آن آبشار دوقلو است در ارتفاع ۲۸۰۰ متری از سطح دریا و در مسیر کوه‌های دربند به سمت توچال قرار دارد. ارتفاع این آبشار در حدود ۲۰ متر است و علت نامگذاری آن به آبشار دوقلو دوشاخه شدن آن هنگام ریزش است. این آبشار از آب شدن برف کوه‌های البرز جاری می‌شود و به خاطر دو شاخه بودنش یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. آب این آبشار در تمام فصول چنان سال خنک است، آنقدر که نمی‌توانید مدتی طولانی دست یا پای خود را درون آب نگه دارید. آبشار دو قلو در کنار پناهگاه شیرپلا قرار دارد و اگر مایل باشید می‌توانید شب را در پناهگاه بمانید و یا برای استراحت کردن و غذا خوردن از پناهگاه استفاده کنید.

پناهگاه شیرپلا


پناهگاه شیرپلا در ار تفاع ۲۷۵۰ متری سطح دریا و در نزدیکی آبشار دو قلو قرار دارد. شیر یا شِر به معنای صدای ریزش آب است که واژه شِرشِر- که بعدها تبدیل به شُرشُر شده- نیز از همین ریشه است. شیرپلا به معنای «پهلوی آبشار» است. این پناهگاه دارای خوابگاه، رستوران، بوفه، نمازخانه و سرویس بهداشتی ست و کوهنوردان زیادی که قصد صعود به توچال را دارند شب را در این پناهگاه می‌مانند. همچنین گروه‌های کوه‌نوردی بسیاری با تور گردشگری به این منطقه می‌آیند.
آبشار دوقلو شیرپلا؛ بهشتی در میان کوه‌های دربند

چگونه به آبشار دو قلو تهران برویم؟


اگر از شهر دیگری به غیر از تهران قصد رفتن به آبشار شیرپلا را دارید، می‌توانید با استفاده از سفرمارکت بلیط ارزان هواپیما تهران را تهیه کنید. برای رفتن به آبشار شیرپلا باید خودتان را به محله دربند در شمال میدان تجریش برسانید. اگر وسیله نقلیه شخصی ندارید می‌توانید در اکثر ساعات شبانه‌روز روی تاکسی‌های تجریش-دربند حساب کنید. مسر پیاده‌روی از میدانی که مجسمه یک کوهنورد در مرکز آن قرار دارد (مدان سربند) شروع می‌شود. برای شروع کوهنوردی از میدان سربند می‌توانید از سه مسیر استفاده کنید: یک، مسیری در امتداد میدان سربند که از دل کافه‌ها و رستوران‌های ابتدای راه میگذرد. دو، مسیر آسفالت شده‌ای که از سمت چپ میدان آغاز شده و بدون گذر از دل کافه‌ها و رستوران‌های ابتدای راه شما را به جاده اصلی کوهنوردی می‌رساند. سه، می‌توانید از میدان سربند سوار تله‌سیژ شده و بخشی از راه را با تله‌سیژ طی کنید. هر سه مسیر شما را به جاده اصلی صعود می‌رساند. پس از مدتی کوهنوردی در این جاده به دوراهی اوسون می‌رسید. در این دوراهی مسیر سمت راست را انتخاب کنید تا به آبشار شیرپلا برسید. برای رسیدن به آبشار شیرپلا بسته به سرعت پیاده‌روی‌تان باید چند ساعت کوهنوردی کنید. (بین دو تا ۴ ساعت). در طول مسیر علائم مشخص‌کننده مسیر وجود دارد و راه را گم نخواهید کرد. بخشی از مسیر پوشیده از سنگ‌های بلند و صخره است که توسط طنابها و پدال‌های کمک‌کننده پوشیده شده و با استفاده از آن‌ها به راحتی می‌توانید مسیر را طی کنید.

جاهای دیدنی نزدیک به آبشار دوقلو تهرانروستای پس قلعه


برای رسیدن به آبشار دوقلو اولین روستایی که در سر راه خود می‌بینید روستای پس قلعه است. این روستا که در دره‌ای پر‌آب واقع شده یکی از زیباترین و سرسبزترین روستاهای تهران است که بافت بومی و محلی خود را حفظ کرده. روستای پس قلعه روستایی با قدمت تاریخی است که نشانه‌هایی از دوران ایران پیش از اسلام در آن دیده می‌شود. از جمله قبر زرتشتی‌ها که برای دیدن آن باید به انتهای روستا بروید. نام این روستا از قصری گرفته شده که متعلق به شاه میران از امرای عرب بوده است و پس قلعه به مکان این روستا در پشت قلعه اشاره داشته. شواهد نشان می‌دهد محل شاه‌نشین قصر در مکان فعلی تله‌سیژ امروزی بوده است.
آبشار دوقلو شیرپلا؛ بهشتی در میان کوه‌های دربند

آبشار اوسون


منطقه اوسون در میان‌راه روستای پس‌قلعه به شیرپلا قرار دارد و در دل آن آبشاری زیبا جاری ست. برای رسیدن به منطقه اوسون لازم است در دوراهی اوسون به جای رفتن به سمت شیرپلا، مسیر اوسون در سمت چپ را انتخاب کنید و در ادامه‌ فلِش‌هایی که کوهنوردان برای مشخص کردن مسیر بر روی سنگ‌ها کشیده‌اند را دنبال کنید.

چشمه نرگس، چمشه فرخلا


در شمال آبشار دو قلو دو چشمه به نام‌های چشمه نرگس و چشمه فرخلا وجود دارد که به دلیل گذر آب از مسیر سنگی آبی بسیار گوارا و دلچسب دارد و اکثر کوهنوردان برای نوشیدن آب از این دو چشمه استفاده می‌کنند.

قله توچال


اگر اهل کوهنوردی باشید می‌دانید که لذت فتح قله با هیچ لذت دیگری قابل مقایسه نیست. قله توچال با ارتفاع ۳۹۶۳ متر از سطح دریا یکی از زیباترین قله‌های ایران است که صعود به آن را به همه‌ی دوستداران کوه و کوهنوردان توصیه می‌کنیم.

هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به آبشار شیرپلا تهران


اگر تا به حال تجربه‌ی یک شب ماندن در دل کوهستان را داشته باشید می‌دانید که هیچ‌چیز آرامش‌بخش‌تر از سکوت شبانگاهی کوهستان نیست. اگر این تفریح لذت‌بخش را تا به حال تجربه نکرده‌اید پیشنهاد ما به شما این است که از هتل اوسون یا پناهگاه شیرپلا برای تجربه این لذت شبانگاهی استفاده کنید. پناهگاه شیرپلا یک خوابگاه است و تنها می‌توانید در آن تخت اجاره کنید و امکان اجاره‌ی اتاق وجود ندارد. اگر به دنبال اجاره اتاق در جایی با امکانات بیشتری هستید، پیشنهاد می‌کنیم به سمت هتل اوسون بروید. هتل اوسون با منظره‌ی رو به تهران و شب‌‌های زیبایش یکی از بهترین انتخاب‌های شب‌مانی در کوه است.

فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است