search
menu

جاهای دیدنی مسجد سلیمان

[ پنهان کردن ]
جاذبه‌های تاریخی مسجد سلیمان
عمارت بنه وار
آتشکده جاویدان
کلیسای نمره چهل
معبد بردنشانده
تپه باستانی کلگه زری
تپه باستانی گلگیر
قلعه دیزه وراز
موزه چاه شماره یک
موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی مسجدسلیمان
موزه کارخانه برق تمبی
جاذبه‌های طبیعی مسجدسلیمان
منطقه شو ولندر
پارک جنگلی تمبی
چشمه های آب گرم گلگیر
کوه کی‌نو
آبشار نگین
منطقه نمونه گردشگری تآراز
مسجد سلیمان یکی از دیدنی‌ترین شهرستان‌های استان خوزستان به حساب می‌آید. این شهر تاریخی در میان رشته‌کوه‌های زاگرس قرار گرفته است. قدمت مسجد سلیمان به دوران ایلامی‌ها بازمی‌گردد. در این منطقه از ایران جاذبه‌های تاریخی و طبیعی جذاب و دیدنی وجود دارد که در این مقاله قصد داریم آن‌ها را به شما معرفی کنیم. پس اگر می‌خواهید با یک مقصد جذاب و جدید آشنا شوید و با خرید آنلاین بلیط هواپیما از این منطقه دیدن کنید، این مقاله را تا انتها بخوانید.
جاهای دیدنی مسجد سلیمان

جاذبه‌های تاریخی مسجد سلیمان


در شهرستان مسجد سلیمان آثار تاریخی متنوع و جذابی وجود دارد. اگر به تاریخ علاقه دارید با سفر به مسجد سلیمان لحظات لذت‌بخشی را تجربه خواهید کرد. در ادامه مقاله جاذبه‌های تاریخی این شهرستان را معرفی می‌کنیم.

عمارت بنه وار


یکی از آثار تاریخی جذاب شهرستان مسجد سلیمان عمارت تاریخی بنه وار است. این عمارت در روستایی به همین نام واقع شده است. عمارت بنه وار مربوط به خوانین ایل ذلقی است. اگر به دیدن آثار تاریخی علاقه دارید، حتماً به این روستا بروید و از بقایای این عمارت قدیمی دیدن کنید.

آتشکده جاویدان


یکی از جذاب‌ترین بناهای تاریخی مسجد سلیمان آتشکده جاویدان نام دارد. این آتشکده در شمال شرقی این شهرستان قرار گرفته ‌است. قدمت آن به قرن هفتم قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. یکی از نکات برجسته‌ای که متخصصین و کارشناسان به آن اذعان دارند، جذابیت معماری این بنا است. جذابیت این بنای تاریخی به‌قدری بوده است که معماران دوران هخامنشی برای ساخت تخت جمشید از آن الهام گرفته‌اند. از دیگر ویژگی‌های بارز و منحصربه‌فرد این آتشکده می‌توان به نحوه قرارگیری سنگ‌های آن اشاره کرد. سنگ‌های این آتشکده بدون استفاده از ملات بر روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. این آتشکده به دستور یکی از پادشاهان حکومت هخامنشی ساخته شده‌ است. برخی از سنگ‌های به کار گرفته شده در معماری این بنا وزنی بالغ بر ۴ الی ۵ تن دارند.

کلیسای نمره چهل


یکی از آثار تاریخی جذاب شهرستان مسجد سلیمان کلیسای نمره چهل است. این کلیسا توسط ارامنه در دهه‌ی ۳۰ ساخته‌ شده است.

معبد بردنشانده


یکی دیگر از آثار باستانی شهرستان مسجد سلیمان معبد بردنشانده است. این معبد یک عبادتگاه روباز است که در زمان حکومت هخامنشیان ساخته‌ شده است. از این مجموعه تاریخی برای انجام مراسمات مذهبی استفاده می‌شده است. در هنگام بازدید از این معبد به نقش‌برجسته‌های روی سنگ‌های این معبد کمی دقت کنید. این نقوش متعلق به دوران اشکانیان است. برای بازدید از این معبد باید به ۱۶ کیلومتری مسجد سلیمان، جاده سد شهید عباس‌پور بروید.
جاهای دیدنی مسجد سلیمان

تپه باستانی کلگه زری


اگر از دیدن مکان‌های تاریخی و باستانی لذت می‌برید، حتماً به جنوب شهرستان مسجد سلیمان بروید. در منطقه‌ای بنام کلک، می‌توانید تپه باستانی کلک زرین را مشاهده کنید. قدمت این مجموعه تاریخی به ۳ هزار سال قبل از میلاد می‌رسد. باستان‌شناسان از این محوطه، آثاری از حکومت اشکانیان و ساسانیان کشف کرده‌اند. طبق گفته متخصصین، این محوطه و مناطق اطراف آن مرکز مالی و به نوعی بانک حکومت هخامنشیان نیز بوده است.

تپه باستانی گلگیر


یکی دیگر از تپه‌های باستانی مسجد سلیمان تپه‌ای بنام گلگیر است. قدمت این محوطه باستانی به ۵ هزار سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد. در این محوطه آثار از حکومت هخامنشیان نیز پیدا شده ‌است.

قلعه دیزه وراز


یکی از قلعه‌های باستانی مسجد سلیمان قلعه‌ای بنام دیزه وراز نام دارد. قدمت این قلعه به دوران اشکانیان می‌رسد. برای دیدن این قلعه تاریخی باید پله‌های زیادی را در دامنه کوه دلا بالا بروید تا بتوانید در شمال این کوه قلعه دیزه وراز را مشاهده کنید.

موزه چاه شماره یک


اولین چاه نفت خاورمیانه در شهرستان مسجد سلیمان افتتاح شد. موزه چاه شماره یک در محل اولین چاه نفت تأسیس شده است. این چاه در سال ۱۲۸۶ خورشیدی حفاری شد. در این موزه می‌توانید وسایل مختلفی که در صنعت نفت استفاده می‌شوند، نظیر دیگ تولید بخار، تلمبه رفت‌وبرگشت، لوله‌های تأسیسات، محرک رفت‌وبرگشت با نیروی بخار که جهت تولید نفت خام استفاده می‌شود را مشاهده کنید.

موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی مسجدسلیمان


اگر دوست دارید با تاریخ و فرهنگ مردمان این منطقه بیشتر آشنا شوید، حتماً با تهیه بلیط هواپیما ارزان به موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی مسجدسلیمان بروید. این موزه از ۴ گالری به نام‌های زیر تشکیل می‌شود:
• مردم‌شناسی
• باستان‌شناسی
• گیاهان دارویی
• گالری زاگرس
با مراجعه به گالری مردم‌شناسی می‌توانید با آداب‌ورسوم و فرهنگ مردمان محلی این منطقه از استان خوزستان بیشتر آشنا شوید.
در بخش گیاهان دارویی می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره گیاهان دارویی این بخش از رشته‌کوه‌های زاگرس به دست آورید.
در گالری باستان‌شناسی نیز اشیای باستانی مربوط به دوران هخامنشیان تا اشکانیان نظیر ظروف فلزی و سفالی و سردیس سنگی الیمایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.
جاهای دیدنی مسجد سلیمان

موزه کارخانه برق تمبی


اگر عاشق موزه و موزه گردی هستید، در سفر به مسجد سلیمان حتماً از موزه کارخانه برق تمبی دیدن کنید. این کارخانه در دهه‌ی ۳۰ خورشیدی احداث شد. در این منطقه ساختمان قدیمی نیروگاه، پست گاز، پست‌های برق، ژنراتورهای برق قدیمی، توربین‌های گازی، دکل‌های انتقال برق، تلمبه‌خانه نفت به آبادان و چندین وسیله‌ی دیگر را می‌توانید مشاهده کنید.

جاذبه‌های طبیعی مسجدسلیمان


اگر به دنبال طبیعت بکر و دیدنی استان خوزستان هستید، حتماً به شهرستان مسجد سلیمان سفر کنید. در این شهرستان می‌توانید پدیده‌های طبیعی جذابی را مشاهده کنید. در ادامه با جاذبه‌های طبیعی این شهرستان بیشتر آشنا می‌شویم.

منطقه شو ولندر


یکی از مناطق طبیعی شهرستان مسجد سلیمان منطقه شو و لندر یا منطقه شکار ممنوع شو ولندر است. این منطقه در کوه‌های زاگرس جنوبی قرار دارد. تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری این منطقه باعث جذابیت و همچنین ارزشمندی این منطقه شده است. یکی از گونه‌های جذاب و نادر این منطقه نوعی سمندر به نام سمندر امپراتور است.

پارک جنگلی تمبی


یکی از مکان‌های تفریحی جذاب در نزدیکی مسجد سلیمان پارک جنگلی تمبی است. برای دیدن این پارک باید به ۶ کیلومتری جنوب این شهرستان مراجعه کنید. معمولاً مردم این منطقه برای گذراندن اوقات فراغت خود به این پارک جنگلی مراجعه می‌کنند.

چشمه های آب گرم گلگیر


یکی از جاذبه‌های دیدنی مسجد سلیمان چشمه‌های آبگرم گلگیر است. این چشمه گوگردی مربوط به دوران پادشاهی کیانیان است. خواص درمانی آب‌های این چشمه توسط متخصصان تأیید شده است. اگر گرمازده شدید، می‌توانید از آب این چشمه استفاده کنید. همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی و دردهای مفصلی نیز می‌توانند از خواص درمانی آب‌های گوگردی چشمه گلگیر استفاده کنند.
جاهای دیدنی مسجد سلیمان

کوه کی‌نو


یکی از جاذبه‌های طبیعی مسجدسلیمان کوه کی نو نام دارد. این کوه ۳۷۱۰ متر ارتفاع دارد و بخشی از رشته‌کوه‌های زاگرس به حساب می‌آید. این منطقه، ییلاقی برای عشایر دامدار است. بیشتر اوقات سال ارتفاعات کوه کی‌نو پوشیده از برف است. دریاچه تمبی نیز در پایه این کوه قرار دارد و آب آن توسط برف‌های این کوه تأمین می‌شود.

آبشار نگین


یکی از جاذبه‌های طبیعت‌گردی سلیمان کوه آبشار نگین است. این آبشار در روستایی به همین نام قرار گرفته است. در میان کوه‌های منطقه و دشت شیمبار خوزستان در شمال دریاچه سد شهید عباس‌پور می‌توانید این آبشار زیبا را مشاهده کنید. برای دسترسی به آن باید در مسیری که از مسجد سلیمان به روستای آب شلال می‌رود، با ۴ ساعت پیاده‌روی، به روستای نگین و آبشار آن برسید. در پایین این آبشار نیز دشتی بسیار زیبا و سرسبز را مشاهده می‌کنید. کمی در این منطقه اتراق کنید و از مناظر زیبا و جذاب اطراف آن نهایت لذت را ببرید. دشت‌های این منطقه پر از گل شقایق می‌شوند. همچنین درختان بلوط جذابی را در این منطقه می‌توانید مشاهده کنید.

منطقه نمونه گردشگری تآراز


اگر در سفرتان به استان خوزستان و شهرستان مسجد سلیمان هوس برف‌بازی به سرتان زد، می‌توانید به منطقه نمونه گردشگری تراز بروید. این منطقه قله‌های برف‌گیری دارد که در فصول سرد سال پذیرای علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی است. در این منطقه جنگل‌های انبوه بلوط نیز وجود دارد که باعث جذابیت دوچندان آن شده است.


فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است