search
menu

باغ موزه هرندی کرمان

[ پنهان کردن ]
باغ موزه هرندی کرمان
معماری عمازت و با موزه هرندی کرمان
موزه ساز
موزه باستان شناسی
غرفه‌های باغ موزه هرندی کرمان
غرفه جازموریان
غرفه شهداد
غرفه شماره چهار
غرفه اسلامی
جاذبه های دیدنی نزدیک باغ موزه هرندی کرمان
هتل های نزدیک باغ موزه هرندی کرمان

باغ موزه هرندی کرمان


شهر کرمان اگرچه دارای آب وهوایی گرم و خشک است اما دارای باغ های بسیاری نیز می باشد یکی از این باغ ها به نام باغ موزه هرندی علاوه بر محوطه چشم نواز، عمارت زیبایی را در خود جای داده که زمانی محل اقامت رضاخان در زمان تبعیدش بود. باغ موزه هرندی توسط یکی از صاحبان قدرت نظامی به نام عدل‌السلطنه در زمان قاجار ساخته شد اما بعدها این باغ در سال ۱۳۱۳ توسط یکی از تجار مشهور کرمان به نام ابولقاسم هرندی خریداری شد. جالب است بدانید نقشه ساخت این باغ را پسر عدل‌السلطنه از فرانسه فرستاده است بنابراین دور از انتظار نیست که معماری آن ترکیبی از ایرانی و فرانسوی باشد. بنابراین در باغ می‌توانید بخش‌هایی چون ساختمان اندرونی و بیرونی،حمام، قسمت بهار خواب، اتاق‌های خدمه دیدن کنید. اما بخش‌هایی چون آشپزخانه تبدیل به ساختمان اداری شده همچنین بخش‌هایی دیگری مانند اسطبل و انبار نیز تخریب شده اند. برای آبیاری باغ نیز از گاو چاه استفاده می‌کردند که هم‌ اکنون تمام وسایل مورد استفاده از آن در ضلع غربی این با موجود است. ( گاوچاه: چاهی است که برای کشیدن آب از آن، از گاوهای بزرگ و کوهان دار استفاده می‌کردند)
باغ موزه هرندی کرمان

معماری عمازت و با موزه هرندی کرمان


موقعیت ساختمان اصلی که در قسمت شمالی باغ و در جوار آب‌نماها قرار داد در دو طبقه احداث شده است. این ساختمان دارای سقفی گنبدی شکل است، کف بنا با پوشیده از آجرهای قدیمی بوده که اکنون برای جلوگیری از فرسایش سرامیک شده است. بر روی قسمت پشت بام ساختمان نورگیری چند ضلعی قرار دارد تا نور ساختمان را تامین کند.

موزه ساز


امروزه باغ موزه هرندی گنجینه‌ای غنی از ۲۵۰ساز بی‌نظیر سنتی و اشیای تاریخی و باستانی را در خود جای داده است.
حسین مسعود کرمانی در سال ۱۳۷۸ اعلام کرد که قصد دارد موزه‌ای به نام موزه ساز در این باغ موزه راه‌اندازی کند او که از کارمندان سازمان میراث فرهنگی و آخرین نفری بود که مهارتی در زدن تار به روش قدیمی داشت انواع سازهای سنتی و ایرانی را در این موزه برای بازدید عموم گرد هم آورد. اما به دلیل وجود مشکلاتی برای مدتی این موزه تعطیل شد که پس از رفع آن دوباره درهای آن به روی بازدید کنندگان باز شد. امروزه می‌توانید از این گنجینه ارزشمند در طبقه همکف بازدید کنید.
باغ موزه هرندی کرمان
جالب است بدانید این بخش از موزه مجهز به راهنمای صوتی می باشد که تجربه‌ای از صدای سازهای باستانی مانند قیچک، کوزک بم، نی، بربط، کاسوره خوزستان و غیره را به بازدیدکنندگان می‌دهد. اما متاسفانه هنوز توضیحات باغ موزه هرندی به زبان‌های دیگری چون انگلیسی ضعیف عملکرده که این موضوع باعث استبال نکردن زیاد گردشگران خارجی نسبت به موزه موسیقی اصفهان شده است.

موزه باستان شناسی


در سال ۱۳۴۹ ساختمان و قسمتی از باغ برای تبدیل شدن به موزه به وزارت فرهنگ و هنر واگذار شد اما مدتی بعد کل باغ توسط این وزارت خریداری شد و نام این اثر هم همانند دیگر آثار نفیس کرمان در لیست آثار ملی ثبت شد.
باغ موزه هرندی خواستگاه موزه‌ای دیگر به نام موزه ایران باستان نیز می‌باشد که مجموعه آثار ارزشمندی است که از منطقه جیرفت و شهداد کشف شده است. در طبقه دوم ساختمان اصلی می‌توانید از موزه باستان شناسی دیدن کنید. هدف از ساخت این موزه معرفی معرفی تمدن ‌های کهن منطقه‌ جنوب شرق ایران و ارتباط آنها با تمدن ‌های همجوار بوده است.
باغ موزه هرندی کرمان

غرفه‌های باغ موزه هرندی کرمان


به طور کلی این موزه از دو بخش قبل و بعد اسلام تشکیل شده است که غرفه‌هایی را در خود جای داده است:

غرفه جازموریان


این غرفه دارای دو بخش قبل از تاریخ و بعد از تارخ است:
پیش از تاریخ
آثاری که در این غرفه وجود دارد شامل جام‌های سفالین، كوزه، بشقاب و انواع سفال‌های خاكستری رنگ می‌باشد که به صورت هنرمندانه‌ای با رنگ مشکی تزئين شده اند می‌باشد.
بعد از تاریخ
آثاری که دراین بخش نگهداری می‌شود مربوط به دوران سلویان، اشکانیان، است که در آن نشانه‌هایی از فرهنگ یونانی، آسیای مرکزی، هند، فلات مرکزی ایران و بین‌‌النهرین دیده می‌شود. این آثار شامل ظرف‌های سفالی و سر حیواناتی مانند اسب، گاو و نیم‌تنه‌ی انسان است. از معروف ترین اثر این باغ موزه می‌توان به سورنا متعلق به دوران هخامنشی اشاره کرد.
باغ موزه هرندی کرمان

غرفه شهداد


همانطور که از اسم این غرفه نمایان است آثاری که از منطقه شهداد کرمان کشف شده نگهداری می‌شود. این آثار شامل زیورآلاتی مانند گردنبند و ظروف سنگی شبیه به ظرفی برای نگهداری دوات است که قدمت آن به اواخر هزاره‌ سوم و اوایل هزاره‌ دوم پیش از میلاد مسیح می‌رسد.

غرفه شماره چهار


در این قسمت ظرف‌های سفالی منقش و حیوانات کوچک از جنس مفرغ نگهداری می‌شود.

غرفه اسلامی


در این غرفه می‌توانید از اشیای شیشه‌ای و فلزی مانند ظروف پیه‌سوز و عطر دیدن کنید همچنین کتیبه‌های سنگی مربوط به دوران اسلامی در این غرفه وجود دارند. جالب است بدانید بخشی از ستون تخت جمشید که توسط افرادی دزدیده ‌شده بود در این موزه نگهداری می‌شد اما در سال ۱۳۸۵ به خاستگاه خود یعنی تخت جمشید بازگردانیده شد.

جاذبه های دیدنی نزدیک باغ موزه هرندی کرمان


فاصله تا حمام و مسجد گنجعلی خان: ۲.۴ کیلومتر
فاصله تا یخدان زریسف: ۵ کیلومتر
فاصله تا قلعه اردشیر (دژ هفتواد):۴.۶
فاصله تا قلعه دختر:۴.۳ کیلومتر
فاصله تا موزه ساعت: ۴.۳ کیلومتر
برای اشنایی بیشتر با دیگر جاذبه های گردشگری دیار کریمان می‌توانید نوشتار جاهای دیدنی کرمان را بخوانید.

هتل های نزدیک باغ موزه هرندی کرمان


هتل سنتی شهباز
هتل اخوان
هتل پارس کرمان
هتل هزار
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است