search
close اطلاع از جدیدترین جشنواره ها

همین الان ثبت نام کن و از جدیدترین جشنواره ها مطلع شو
menu

سیمین دشت فیروزکوه

[ پنهان کردن ]
چرا بازدید از سیمین دشت فیروزکوه را پیشنهاد می‌کنیم؟
ویژگی‌های طبیعی و گردشگری سیمین دشت فیروزکوه
رودهای سیمین‌دشت
کوه‌های سیمین دشت
کوه انارکندو
چگونه به ایستگاه راه آهن سیمین دشت فیروزکوه برویم؟
جاهای دیدنی نزدیک به ایستگاه راه آهن سیمین دشت فیروزکوه
هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به ایستگاه راه آهن سیمین دشت فیروزکوه


در نزدیکی تهران جاذبه‌های گردشگری بسیاری وجود دارد که حتی اهالی پایتخت نیز از وجود آن خبر ندارند و سراغش نمی‌روند. جاده‌ی چالوس و رفتن به دریای شمال، اغلب اولین گزینه برای پر کردن تعطیلات ساکنان پایتخت است. اما در این مطلب می‌خواهیم مکان زیبایی را به شما معرفی کنیم که برای دیدن آن لازم نیست ترافیک‌های سنگین جاده شمال را تحمل کنید و حداقل ۵ ساعت در راه باشید. اگر شما نیز با خرید آنلاین بلیط هواپیما ارزان از سفرمارکت عازم تهران هستید با ما همراه باشید تا شما را با سیمین‌دشت فیروزکوه، بهشتی در نزدیکی تهران آشنا کنیم.
سیمین دشت فیروزکوه

چرا بازدید از سیمین دشت فیروزکوه را پیشنهاد می‌کنیم؟


ایستگاه راه آهن سیمین دشت یکی از قدیمی ترین ایستگاه های قطار کشور است که در مسیر قطار تهران- شمال و در نزدیکی روستای سیمین‌دشت قرار دارد. روستای سیمین‌دشت روستایی زیبا و خوش آب و هوا در فاصله‌ای نه چندان دور از پایتخت است که می‌تواند برای یک تفریح یک روزه انتخابی عالی باشد. اگر دلتان می‌خواهد کمی از شلوغی و آلودگی شهر فرار کنید و لختی در هوای خوش روستا به صدای پرندگان و رودخانه‌های خروشان گوش کنید، از مناظر زیبای دریاچه و کوه لذت ببرید و با قدم‌زدن در کوچه باغ‌های زیبای روستا تمام فشارها و استرس‌های زندگی شهری را از تن به در کنید، پیشنهاد ما به شما روستای سیمین دشت فیروزکوه است.

ویژگی‌های طبیعی و گردشگری سیمین دشت فیروزکوه


روستای سیمین‌دشت بخشی از دهستان حبلرود فیروزکوه است که از شمال به حصاربن، از شمال شرق به روستای زرین‌دشت، از شرق به گچه، از غرب به کوه بلند بزکوه یا بزتور و از جنوب به محمودآباد منتهی می‌شود. شغل اصلی مردم این روستا همانند بسیاری دیگر از روستاهای ایران دامداری و کشاورزی است. پس با سفر کردن به این روستا هم انواع حیوانات اهلی را خواهید دید و هم انواع درختان و گیاهان و باغ‌های میوه را.

رودهای سیمین‌دشت


سیمین‌دشت دو رود به نام‌های حبله‌رود و دلیچای دارد که نه تنها باعث زیبایی و سرسبزی روستا شده‌اند بلکه آب لازم برای آبیاری محصولات کشاورزی را نیز تأمین می‌کنند. این دو رود در سیمین‌دشت به یکدیگر می‌پیوندند و به سمت گرمسار رهسپار می‌شوند. در دهانه‌ی این رود سدی انحرافی احداث شده که بخشی از آب رود را به گرمسار هدایت می‌کند و بخش دیگر را برای آبیاری زمین‌های کشاورزی هدایت می‌کند. از عمده‌ترین محصولات روستای سیمین‌دشت سیب، گردو، قیسی، آلو، خیار، زردآلو، کدو، سبزیجات و.... است. در سفر خود به سیمین‌دشت حتماً از محل سد که امروزه تبدیل به زیستگاه پرندگان مهاجر و بومی شده دیدن کنید.
سیمین دشت فیروزکوه

کوه‌های سیمین دشت


سیمین‌دشت به دلیل وجود کوه‌هایش مورد توجه آن دسته از کوهنوردانی ست که به دنبال فتح زیبائی‌های تازه و گذر از چالش‌های تازه هستند. مهم‌ترین و زیباترین کوه سیمین‌دشت کوهی ست که محلی‌ها به آن انارکندو می‌گویند اما به غیر از آن کوه‌های دیگری به نام‌های آهنک، گوران، یورد شریف، بز کوه یا بزتور نیز در سیمین دشت و اطراف آن سر به فلک کشیده‌اند.

کوه انارکندو


کوه انارکندو که در قسمت شمال شرقی سیمین‌دشت قرار دارد کوهی زیبا، تاریخی و منحصر به فرد است. در زمان‌های قدیم در بالای این کوه مردمانی زندگی می‌کردند که آثار تاریخی باقیمانده از آن‌ها هنوز در بالای کوه قابل دیدن است. از جمله قلعه‌ای تاریخی که آن را به دوره‌ی اسماعیلیان نسبت می‌دهند. در گذشته برای رسیدن به بالای کوه از مسیری در پشت کوه استفاده می‌شد، اما امروزه مسیر فوق به دلیل فرسایش خاک به طور کامل از بین رفته و تنها راه صعود به کوه مسیری ست که نیاز به کوهنوردی حرفه‌ای با تجهیزات دارد.

چگونه به ایستگاه راه آهن سیمین دشت فیروزکوه برویم؟


روستای سیمین دشت در ۲ کیلومتری فیروزکوه در استان تهران (و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از تهران) قرار دارد. برای رسیدن به روستای سیمین‌دشت فیروزکوه سه راه پیش رو دارید:
• در جاده تهران- فیروزکوه بعد از گذشتن از جابان و سربندان وارد جاده گویج شده و در این جاده مسیرتان را ادامه دهید تا به روستای سیمین‌دشت برسید.
• در جاده‌ی اصلی تهران به سمت فیروزکوه بعد از پمپ بنزین سید‌آباد وارد یک جاده فرعی در سمت راست شوید و بعد از رد شدن از روستاهای کلاک، رودافشان، مشهد و حصاربن به سیمین‌دشت برسید.
• اگر نخواهید از ماشین شخصی استفاده کنید، می‌توانید با قطار به سیمین‌دشت بروید. ایستگاه راه آهن سیمین‌دشت در مسیر قطار تهران به گرگان و برعکس قرار دارد و برای رفتن به روستای سیمین دشت باید در مسیر این قطار در ایستگاه سیمین‌دشت پیاده شوید.
سیمین دشت فیروزکوه

جاهای دیدنی نزدیک به ایستگاه راه آهن سیمین دشت فیروزکوه


دریاچه آهنک
اگر در حدود ۵.۵ کیلومتر از روستای سیمین‌دشت به سمت ارتفاعات جنوب شرقی آن حرکت کنید به دریاچه‌ی زیبای آهنک می‌رسید. این دریاچه که در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد از دو حوضچه به عمق ۸ متر و ۳۲ متر تشکیل شده که هر دو حوضچه به دلیل زلال بودن آب آن‌ها محل بسیار خوبی برای شنا و غواصی به حساب می‌آیند. آب دریاچه‌ی آهنک دارای مقادیری گوگرد است که باعث تلخی مزه‌ی آب شده و برای آشامیدن و کشاورزی مناسب نیست. درختان بید و گز و نیزارهای بلند در اطراف دریاچه نیز زیبائی دریاچه را دو چندان و آن را به بهشتی در دل طبیعت تبدیل کرده‌اند.

بالا چشمه
در فاصله ۲ کیلومتری از دریاچه آهنک چشمه‌ای با آبی گوارا و شیرین به نام بالاچشمه وجود دارد که در کنار آن درخت بید زیبایی نیز خودنمایی می‌کند. اگر به دریاچه آهنک بروید، به دلیل تلخ‌مزه بودن آب آهنک گذارتان به این چشمه هم خواهد افتاد.

هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به ایستگاه راه آهن سیمین دشت فیروزکوه


اگر قصد ماندن در نزدیکی سیمین‌دشت را دارید می‌توانید از اقامتگاه‌های بومگردی موجود در فیروز کوه استفاده کنید. علاوه بر این، در فصول پر مسافر سال این احتمال وجود دارد که بتوانید در روستای سیمین‌دشت نیز خانه‌های بومی و محلی برای اجاره پیدا کنید.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است