search
menu

موزه پارس (باغ نظر) شیراز

[ پنهان کردن ]
درباره موزه پارس شیراز
چرا بازدید از موزه پارس شیراز پیشنهاد می شود؟
تاریخچه موزه پارس شیراز
معماری موزه پارس شیراز
آثار باستانی موزه پارس شیراز
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از موزه پارس شیراز چقدر است؟
فصل مناسب برای بازدید از موزه پارس شیراز چه زمانی است؟
چگونه به موزه پارس شیراز برویم؟
در نزدیکی موزه پارس شیراز از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟
چه هتل هایی در نزدیکی موزه پارس شیراز برای اقامت وجود دارند؟
چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به موزه پارس شیراز هستند؟

درباره موزه پارس شیراز


شیراز شهری است خوش آب و هوا که زمانی پایتخت حکومت‌های قدرتمندی چون هخامنشیان بود. از این رو آثار باستانی بسیاری را در خود جای داده است از این میان موزه پارس شیراز یکی از قدیمی ترین و برجسته ترین موزه های کشورمان است که با قرار گرفتن در باغی بسیار زیبا و سرسبز در شهر تاریخی و زیبای شیراز، به یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری این شهر مبدل گشته است. موزه پارس شیراز علاوه بر داشتن کلکسیون گرانبهایی از آثار تاریخی ارزشمند کشورمان، خود از عمارتی تاریخی برخوردار بوده که معماری و طراحی آن چنان زیبا و باشکوه است که بسیاری از گردشگران را شیفته و محو تماشای نمای کلاه فرنگی بیرونی و نقش و نگارهای شگفت انگیز درونی خود می کند. اما زبان به تنهایی از بیان زیبایی این بنا قاصر است پس پیشنهاد می‌کنیم با خرید بلیط هواپیما چارتر به این شهر زیبا سفر کنید تا با چشمان خود شاهد زیبایی موزه پارس باشید.
موزه پارس (باغ نظر) شیراز

چرا بازدید از موزه پارس شیراز پیشنهاد می شود؟


شما با بازدید از موزه پارس شیراز، از بنای تاریخی و بسیار زیبایی دیدن خواهید کرد که مجموعه ای از ارزشمندترین آثار باستانی و فرهنگی کشور و همچنین آرامگاه یکی از برجسته ترین شخصیت های تاریخی ایران، کریم خان زند را در دل خود جای داده است. افزون بر این، موزه پارس در باغ بسیار زیبای نظر شیراز (که خود یکی از جاذبه های تفریحی و تماشایی شیراز محسوب می شود) قرار گرفته و این امر سبب گردیده که بازدیدکنندگان از این موزه با یک تیر دونشان زده و از فضای دل انگیز و سرسبز باغ نظر شیراز نیز دیدن کنند.
موزه پارس (باغ نظر) شیراز

تاریخچه موزه پارس شیراز


این عمارت در دوران زندیه و به منظور پذیرایی از میهمانان سلطنتی و نمایندگان کشورهای خارجی توسط کریمخان زند احداث گردید. اما پس از احداث، در انحصار کامل شاهان و شاهزادگان قرار گرفت و به تفرجگاه آنان مبدل گشت. گفتنی است که در سال ۱۳۱۵ این عمارت به عنوان موزه برگزیده و تاسیس شد و برای نخستین بار در معرض نمایش عموم قرار گرفت. جالب است بدانید که موزه پارس شیراز از زمان تاسیس تاکنون با یک وقفه کاری ده ساله مواجه بود است: فعالیت این موزه در سال ۱۳۵۰ متوقف گشت اما یک دهه بعد و در سال ۱۳۶۰، پس از بازسازی و مرمت، مجدد درب های خود را برای حضور بازدیدکننگان و علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ کشورمان گشود. امروزه موزه پارس شیراز یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری شهر شیراز بشمار می رود و هر گردشگری که قدم در شهر زیبای شیراز می گذارد، بازدید از این عمارت کلاه فرنگی را در اولویت قرار می دهد.
موزه پارس (باغ نظر) شیراز

معماری موزه پارس شیراز


همان طور که پیش تر نیز بدان اشاره شد، موزه پارس شیراز در مرکز باغی بسیار زیبا ملقب به باغ نظر واقع شده که فضای سرسبز اطراف آن، شکوه و زیبایی نمای شگفت انگیز و تماشایی آن را دو چندان کرده است. نمای بیرونی بنای موزه به شکلی هشت ضلعی و بسیار خلاقانه طراحی گردیده و دور تا دور آن با کاشی های نیلگون و زیبایی منقوش به منظره شکارگاه شاه تزئین شده است. از آنجایی که کف موزه پارس شیراز حدود یک و نیم متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد، برای ورود به آن باید از چند پله بالا رفت.
پس از ورود به موزه پارس شیراز خواهید دید که عمارت موزه از یک تالار اصلی و مرکزی گنبد دار و چندین شاه نشین مختلف تشکیل شده است. اگر قصد دارید در همان ابتدا از آرامگاه کریم خان زند دیدن کنید، باید به شاه نشین شرقی موزه بروید. از مواردی که این موزه را به یکی از جذاب ترین اماکن تاریخی شیراز مبدل کرده، نقش و نگارهای جذابی است که بر دیوارهای موزه نقش بسته است. همچنین سقف موزه به شکلی استادانه با هنر منقرس کاری طراحی گردیده و با هنر اصیل و تماشایی معماری ایرانی تزئین شده است. طراحی و دکور داخلی موزه نیز به گونه ای طراحی شده که حس حضور در قصری باشکوه را به بازدیدکنندگان القا کند.
موزه پارس (باغ نظر) شیراز

آثار باستانی موزه پارس شیراز


بی تردید تماشای آثار باستانی و تاریخی کشورمان، یکی از مهم ترین دلایلی است که بسیاری از گردشگران قدم در این مکان می گذارند. برخلاف بسیاری از عمارت های تاریخی که به موزه تبدیل شده اند، موزه پارس شیراز حقیقتا آثار ارزشمندی را در خود جای داده است. از اشیاء باستانی دوران مختلف هخامنشیان، ساسانیان و حتی پیش از اسلام گرفته تا نقاشی های معروف آقا صادق نقاش، گنجینه عظیمی از آثار گرانبهای تاریخی کشورمان در کلکسیون ارزشمند موزه پارس قرار گرفته است. آثار تاریخی موجود در این موزه به صورتی منظم به سه دوره مختلف دوره اسلامی، دوره پیش از تاریخ و دوره تاریخی دسته بندی و در معرض نمایش عموم قرار داده شده اند. بنابراین بازدید از هر یک از بخش های مختلف موزه این امکان را برای بازدیدکنندگان فراهم می آورد که علاوه بر لذت تماشای آثار به جای مانده از دوره های مختلف تاریخی، اطلاعات بسیار مفیدی را نیز در مورد هنر و فرهنگ ایران زمین در ادوار مختلف کسب کنند.
موزه پارس (باغ نظر) شیراز

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از موزه پارس شیراز چقدر است؟


از آنجایی که موزه پارس شیراز از بخش های مختلفی تشکیل شده است، بازدید از تمام بخش های آن دست کم به دو ساعت زمان نیاز دارد. ناگفته نماند که بازدیدکنندگان برای بازدید از موزه پارس شیراز باید مبلغی را به عنوان ورودیه پرداخت نمایند.

فصل مناسب برای بازدید از موزه پارس شیراز چه زمانی است؟


اگر دوست دارید در باغ زیبای نظر نیز به گشت و گذار بپردازید و از فضای دلنشین آن بهره مند گردید، بی تردید فصل بهار بهترین زمان برای بازدید از این مکان است. البته فصل بهار از فصول پرتردد سال است و ممکن است موزه پارس شیراز به مکانی شلوغ و پررفت و آمد مبدل شود. اگر از شلوغی بیزارید، فصل پاییز یا زمستان را برای تماشای این عمارت دیدنی برگزینید.

چگونه به موزه پارس شیراز برویم؟


برای بازدید از موزه پارس شیراز، ابتدا بدون هیچ معطلی اگر تهران هستید بلیط تهران شیراز را از سایت سفرمارکت خریداری کنید بعد از رسیدن به شهر بهارنارنج ابتدا باید به میدان شهدای شهر بروید و از آنجا وارد خیابان کریمخان زند شوید. پس از طی مسافتی حدود ۱۸۰ متر، موزه پارس شیراز را در سمت راست خود (نرسیده به خیابان طالقانی) خواهید یافت.

در نزدیکی موزه پارس شیراز از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟


ارگ کریمخانی: ۱۸ متر
مسجد وکیل: ۴۵۰ متر
حمام وکیل: ۴۵۰ متر
مدرسه خان: ۱.۱ کیلومتر
آرامگاه حافظ شیرازی: ۳.۸ کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی موزه پارس شیراز برای اقامت وجود دارند؟


هتل پارمیس شیراز: ۴۰۰ متر
هتل پارسه: ۴۵۰ متر
هتل پارک: ۵۵۰ متر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به موزه پارس شیراز هستند؟


کافه رستوران شیراز: ۳۵۰ متر
رستوران سنتی تاریخی وکیل: ۳۵۰ متر
رستوران عروس خورشید: ۴۰۰ مترفیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است