search
menu

دریاچه مهارلو شیراز

[ پنهان کردن ]
دریاچه مهارلو شیراز
چرا بازدید از دریاچه مهارلو پیشنهاد می شود؟
رنگ صورتی دریاچه مهارلو
مشخصات دریاچه مهارلو
در دریاچه مهارلو از چه چیزهایی می توان بازدید کرد؟
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از دریاچه مهارلو چه قدر است؟
فصل مناسب برای بازدید از دریاچه مهارلو چه زمانی است؟
چگونه به دریاچه مهارلو برویم؟
از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟
چه هتل هایی در نزدیکی دریاچه مهارلو برای اقامت وجود دارند؟
چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به دریاچه مهارلو هستند؟

دریاچه مهارلو شیراز


یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعی و جاهای دیدنی استان فارس نتیجه انعکاس نور بر روی آب های صورتی رنگ دریاچه مهارلو است که در فضاهای مجازی با دریاچه های رنگی و عجیب دنیا مقایسه می شود. دریاچه ای که بیش از یک دهه قبل به عنوان آینه ایران به جهان معرفی شد. این دریاچه فصلی در ماه های پرباران به استخر صورتی غول پیکری تبدیل می شود و در ماه های گرم یکی از کویرهای وسیع نمک به شمار می رود. شما می توانید با خرید بلیط هواپیما ارزان به شیراز سفر کنید و از این دریاچه زیبا دیدن کنید.

چرا بازدید از دریاچه مهارلو پیشنهاد می شود؟


زیباترین و خاص ترین سوژه های عکاسی دنیا را می توان در کنار این دریاچه خلق کرد.
روستایی که دریاچه مهارلو در نزدیکی آن واقع شده روستای تاریخی پرگردشگری است.
با بازدید از دریاچه مهارلو می توان توجه مسئولین را به خطراتی جلب کرد که حیات این دریاچه را تهدید می کنند.
در این دریاچه فلامینگو و گونه های دیگری از پرندگان را می توان دید.
دریاچه مهارلو شیراز

رنگ صورتی دریاچه مهارلو


اولین سوالی که با دیدن تصاویر این دریاچه به ذهن خطور می کند، چرایی رنگ صورتی یا قرمز آن است. دلیل اینکه آب دریاچه مهارلو به رنگ قرمز متمایل شده این است که نوعی جلبک دریایی قرمز به نام «کشند قرمز» در آن زندگی می کند و از آنجایی که میزان تبخیر آب در این دریاچه بسیار بالاست و شوری آن به حد زیادی افزایش پیدا می کند، شرایط برای تکثیر این نوع جلبک مناسب شده و تمام سطح دریاچه را می پوشاند.

مشخصات دریاچه مهارلو


دریاچه مهارلو با نام های دیگری همچون دریاچه مهلو، مهلویه، ماهلویه، جنکال و دریاچه نمک نیز شناخته می شود و وسعتی معادل ۲۵ هزار هکتار دارد که به خاطر عمق کمش تالاب نیز به حساب می آید. شوری بیش از حد آب دریاچه و تولیدمثل بالای جلبک قرمز باعث شده تا هیچ آبزی دیگری در این دریاچه زندگی نکند ولی برخی از خزندگان و پرندگان اطراف این دریاچه را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده اند. بخش بزرگی از دریاچه در سال های اخیر خشک شده و بیش تر قسمت هایش بسیار کم عمق هستند، یعنی حدود نیم متر. البته عمق آب در قسمت های عمیق به ۳ متر هم می رسد.
دخل و تصرف در چشمه های اطراف دریاچه مهارلو باعث شده شریان زندگی این دریاچه تقریبا قطع شود و از روزهای اوج زیباییش فاصله بگیرد. البته تنها این چشمه ها منشا آبگیری دریاچه نیستند و رودخانه خشک شیراز، چنارراه و سلطان آباد نیز سهم بزرگی در تامین آب دریاچه مهارلو دارند. گفتنی است که میزان زیادی نمک از کانسارهای این دریاچه استخراج می شود.
دریاچه مهارلو شیراز

در دریاچه مهارلو از چه چیزهایی می توان بازدید کرد؟


چشم اندازهای نادر طبیعت همواره برای گردشگران جذابیت داشته اند؛ محال است با جستجوی عکس دریاچه صورتی یا قرمز وسوسه خرید پرواز تهران شیراز یا هر مبدا دیگری، به جانتان نیافتد. می توان قاطعانه گفت که بیش تر گردشگران برای ثبت عکس های متفاوت و خاص در کنار این دریاچه راهی آن جا می شوند. چون ساحل نمکی و رنگ بی نظیر دریاچه زمینه و سوژه های جالبی برای عکاسی فراهم می کند.
اما به غیر از عکاسی می توان فلامینگوهای مهاجر و پرندگان دیگری همچون اردک سرسبز، تنجه، لک لک، باکلان، مرغابی، آبچلیک، کشیم، چوکا و آنقوت را در کنار این دریاچه دید و حتی به عکاسی از آن ها مشغول شد ولی در کل انتظار دیدن همان چشم اندازهایی را نداشته باشید که در عکس ها می بینید چون دریاچه مهارلو در پی غلفت و فراموشی مردم و مسئولین روزهای سختی را سپری می کند.
دریاچه مهارلو شیراز

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از دریاچه مهارلو چه قدر است؟


جدا از هزینه ای که باید برای رفتن به این منطقه صرف کنید، برای بازدید از آن نیازی به پرداخت ورودی نخواهید داشت. ۳۰ تا ۴۵ دقیقه نیز زمان ایده آلی برای تماشای چشم اندازهای عجیب و زیبای این دریاچه است.

فصل مناسب برای بازدید از دریاچه مهارلو چه زمانی است؟


شاید اگر در ماه های گرم تابستانی خیال بازدید از دریاچه مهارلو را داشته باشید با ضدحال بزرگی روبرو می شوید چون در این ماه ها دریاچه تقریبا خشک می شود. برای همین ماه های پاییز تا اواسط اردیبهشت بهترین زمان برای دیدن این دریاچه است.

چگونه به دریاچه مهارلو برویم؟


این دریاچه در ۲۰ کیلومتری جاده شیراز به فسا قرار دارد و بهترین راه رفتن به آن با استفاده از خودرو شخصی است، به این صورت که اگر در شهر شیراز اقامت داشته باشید باید ابتدا به میدان الله و از آن جا به سمت بلوار خلیج فارس یا همان بزرگراه شیراز به بندرعباس بروید و تابلوهای دریاچه را دنبال کنید. بعد از بازدید از این دریاچه می توانید از جاهای دیدنی دیگر شیراز هم بازدید کنید تا خاطرات خوبی را برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟


گردنه گلچهره: ۳ کیلومتر
پارک گل سرخ: ۱۵ کیلومتر
کاروانسرای مهارلو: ۲۲ کیلومتر
روستای مهارلو: ۲۳ کیلومتر
امامزاده داوود: ۲۶ کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی دریاچه مهارلو برای اقامت وجود دارند؟


هتل مجتبی: ۲۰ کیلومتر
اقامتگاه بومگردی مهارلو: ۲۳ کیلومتر
هتل آپارتمان امید:‌ ۲۴ کیلومتر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به دریاچه مهارلو هستند؟


رستوران مهدی برمشوری: ۹ کیلومتر
رستوران بین المللی سلطان: ۱۶ کیلومتر
رستوران قصر هستی:‌ ۱۸ کیلومتر
رستوران گل سرخ: ۲۴ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

1
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
Ali Mfd
۰۷ فروردین ۱۴۰۳ | ۰۱:۴۴‌

اگر قصد داشتن سفری خاطره انگیز و ثبت تصاویر به یادماندنی رو دارین حتما به دریاچه صورتی نمک مهارلو سفر کنید. مخصوصا فصل بهار. ما بعد از گشت و گذار حسابی اطراف دریاچه و نوشیدن چای به سمت اقامتگاه بومگردی سوو در نزدیکی دریاچه صورتی نمک مهارلو رفتیم این اقامتگاه از یک طرف به کوه و مناظر طبیعی مشرف بود و از یک طرف به دریاچه صورتی نمک مهارلو. میشه گفت خانه ویلایی سنتی دربست بود که پیشنهاد میدم با اقامت لذت سفر رو دوچندان کنید. مردمی خون گرم و محترم
people_outlineخانواده (فرزند خردسال)
todayفروردین