search
menu

کوه سبلان | سومین قله بلند ایران

[ پنهان کردن ]
چرا باید از کوه سبلان دیدن کرد؟
معرفی کوه سبلان
نماد کوه سبلان
دریاچه کوه سبلان
کوهنوردی در کوه سبلان
سایر جاذبه‌های گردشگری کوه سبلان
چطور به کوه سبلان برویم؟
جاذبه‌های گردشگری نزدیک به کوه سبلان
اقامتگاه های پیشنهادی نزدیک به کوه سبلان
ایران بر روی کمربندهای کوهستانی قرار گرفته است به طوری که در هر منطقه‌ای از این سرزمین می‌توان کوه‌های زیبای بسیاری را دید. مناطق شمال و شمال غرب ایران نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بخش‌های شمال و شمال‌غرب قله‌های مرتفع و جذاب زیادی را در دل خود جای داد‌ه‌اند. کوه سفید دائمی سبلان یا ساوالان (به ترکی آذربایجانی) یکی از آن‌ قله‌ها است که زیبایی فوق‌العاده‌ای دارد. زیبایی کوه سبلان را می‌توان به کوه‌های سوئیس تشبیه کرد. امروز در این مطلب بدون خرید بلیط هواپیما اردبیل، عازم سفری کوتاه به این کوه باشکوه هستیم تا با جذابیت بی نظیر آن آشنا شویم. لطفا با ما همراه باشید.
کوه سبلان | سومین قله بلند ایران

چرا باید از کوه سبلان دیدن کرد؟


قبل از شروع به معرفی کوه سبلان، بهتر است این نکته را که چرا کوه سبلان را برای گردش و تفریح انتخاب می‌کنیم؛ بررسی نماییم. اولاً سبلان در بین کوه‌‌های ایران، سومین قله مرتفع کشور است. دومین دلیل برای انتخاب کوه سبلان وجود آبگرم طبیعی در کنار کوه است که خاصیت درمانی و خارق‌العاده‌ای دارد. سوم، طبیعت کوه سبلان، منحصربه فرد، زیبا و عالی است. چهارم، یخچال‌های طبیعی و برف دائمی روی کوه سبلان، آن را به مکانی عالی برای اسکی تبدیل کرده است. پیست اسکی آلوارز یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی مشگین شهر و جاذبه‌های این منطقه محسوب می‌شود. آخرین دلیل برای رفتن و وقت‌گذرانی در کوه سبلان، آتشفشانی غیرفعال با دریاچه‌ای نفیس در بالای کوه سبلان است.

معرفی کوه سبلان


کوه سبلان، بعد از دماوند و علم کوه، با ۴۸۱۱ متر ارتفاع سومین قله مرتفع ایران است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در دل خود جای داده است. از پیست اسکی گرفته تا آبگرم‌های طبیعی و مسیرهای کوهنوردی همگی بخش کوچکی از تفریحات و سرگرمی‌های کوه سبلان هستند. جالب است بدانید که، کوه سبلان قبلا یک آتشفشان بود اما سال‌ها است که غیرفعال شده است. کوه سبلان دارای هوای خنک و دشت‌های سرسبز است. به همین دلیل است که افراد زیادی در روزهای گرم سال به کوه سبلان می‌روند.
کوه سبلان در مجموع ۳ قله معروف دارد. بزرگترین قله سلطان ساوالان است. دو قله دیگر هرم و کسری هستند. سبلان کوه آتشفشانی خاموشی است که از دره قره سو در شمال غربی اردبیل شروع می‌شود و از شرق به غرب تا کوه قوشاداغ امتداد می‌یابد. لازم به ذکر است که مخروط آتشفشانی چینه‌ای سبلان توسط گدازه‌های سطحی به مساحت ۱۲۰۰ کیلومتر مربع اشغال کرده است.
کوه سبلان | سومین قله بلند ایران

نماد کوه سبلان


نماد کوه سبلان سنگی به شکل عقاب است. عقابی که به شرق نگاه می‌کند. این سنگ عقاب در غرب قله سلطان ساوالان قرار دارد. می‌گویند سبلان مقدس‌ترین کوه ایران است. اهالی بر این باورند که زرتشت در بالای کوه سبلان در کنار دریاچه زیر سنگی بزرگ آرمیده است. نوشته‌های باستانی درباره سبلان، آن را جایی معرفی کرده‌اند که زرتشت در آن به دنبال خلوت بوده است. حتی در کتاب چنین گفت زرتشت اثر معروف فردریش نیچه اشاره می‌کند که زرتشت از کوه سبلان فرود می‌آید. به همین دلیل این مکان در بین مردم منطقه به ویژه بومیان و عشایر از قداست خاصی برخوردار است.

دریاچه کوه سبلان


یکی از ویژگی‌های شگفت‌انگیز کوه سبلان، دریاچه تماشایی کوه سبلان است که در دهانه این کوه قرار دارد. اگر از دامنه کوه تا بالای آن بالا بروید، با یکی از زیباترین جلوه های طبیعت روبرو خواهید شد. دریاچه آتشفشانی بیضی شکل است و آب آن ۲۵ متر زیر لبه‌های مخروط آتشفشانی قرار دارد. عمق این دریاچه ۴۰ متر است. آب زلال دریاچه سبلان به رنگ سبز مایل به آبی است و از بارش برف تامین می‌شود. دریاچه کوه سبلان، در بیشتر ماه‌های سال به دلیل دمای محیط یخبندان است. فقط در اوت و سپتامبر آب دریاچه ذوب می‌شود. بنابراین مکان خوبی برای فرار از گرما است، اما به دلیل فشار هوا پایین‌تر، بالا رفتن از آن چندان آسان نیست. جلبک‌ها و سخت‌پوستان موجودات اصلی دریاچه کوه سبلان هستند.
کوه سبلان | سومین قله بلند ایران

کوهنوردی در کوه سبلان


زمان مناسب برای کوهنوردی در کوه سبلان، فصل تابستان است. در فصل تابستان شما می‌توانید از قدم زدن در دامنه کوه سبلان لذت ببرید. همچنین اگر شما کوهنورد هستید و تجهیزات کامل دارید می‌توانید تا قله صعود کنید. جالب است بدانید که، قله سبلان نیز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سایر جاذبه‌های گردشگری کوه سبلان


چشمه‌های آب گرم طبیعی علاوه بر دریاچه کوه سبلان، چندین چشمه آب گرم در دامنه کوه وجود دارد. یکی از معروفترین آنها چشمه شابیل است. مجتمع آبگرم شابیل در همین منطقه واقع شده است که امکان استفاده از آب درمانی، پارکینگ و رستوران را دارد. آبگرم شابیل در مسیر جاده اردبیل به مشکین شهر در جنوب لاهرود قرار دارد. یکی دیگر از آب گرم های معروف منطقه سبلان سرعین است.
مراتع سرسبز کوه سبلان یکی از بهترین مراتع ایران است که دارای خاک حاصلخیز نیز هستند. گیاهانی مانند زرشک، سیر، میخک، گل رز، روبیا، افعی، خرچنگ، زنبق و لاله در کوهپایه‌های سبلان می‌رویند. ۱۱ زیستگاه حیات وحش در این منطقه شناسایی شده است که حیواناتی مانند خرس قهوه ای، راسو، روباه، شغال، خرگوش، کرکس، جغد، جغد کلاهدار، پرستو، پرستو انباری در آن زندگی می‌کنند.
کوه سبلان | سومین قله بلند ایران

چطور به کوه سبلان برویم؟


برای رسیدن به کوه سبلان از هر شهری که هستید باید ابتدا به اردبیل بروید. بعد از سفر به اردبیل لازم است از شمال غربی اردبیل و از طریق جاده اردبیل، مشگین‌شهر خودتان را به روستای لاهرود برسانید و از آنجا به سمت کوه سبلان حرکت کنید. سه مسیر برای صعود به قله سبلان وجود دارد:
این مسیر رایج‌ترین مسیر برای صعود است و از آب‌گرم شابیل در جنوب لاهرود شروع می‌شود و با گذشتن از پناهگاه شرقی یا حسینیه مقدس اردبیلی به قله می‌رسد. برای صعود از طریق این مسیر می‌توانید با وسایل نقیله موجود در مسیر از دامنه‌ها بالا بروید و خودتان را به پناهگاه شرقی برسانید. پناگاه شرقی در ارتفاع ۳۶۰۰ متری قرار دارد و اکثر کوهنوردان صعود خود را از این نقطه آغاز می‌کنند و بعد از رسیدن به دریاچه یک شب را در کنار مناظر شگفت‌آور دریاچه و زیر آسمان زیبای آن اتراق می‌کنند. مسیر دیگر مسیر غربی است که از دریاچه قره گل شروع می‌شود و به جان‌پناه غربی و سپس قله سبلان می‌رسد. مسیر جنوبی سخت‌ترین مسیر است و هیچ جان‌پناهی هم در آن وجود ندارد، اما پیست اسکی آلوارس در آن قرار دارد. اگر قصد یک کوهنوردی چالش‌برانگیز و سخت را دارید این مسیر می‌تواند انتخاب شما باشد.

جاذبه‌های گردشگری نزدیک به کوه سبلان


منطقه گردشگری کیز: ۵۲.۴ کیلومتر
پل معلق مشگین شهر: ۵۵.۶ کیلومتر
مجموعه گردشگری شورابیل: ۱۱۲ کیلومتر
مجموعه تفرجگاه بولاغلار: ۱۴۴ کیلومتر

اقامتگاه های پیشنهادی نزدیک به کوه سبلان


اقامتگاه بومگردی شاهسون مشگین ‌شهر: ۱۲ کیلومتر
اقامتگاه بومگردی باجیلار اردبیل: ۲۲ کیلومتر
اکوکمپ دورنا: ۷۴ کیلومتر


فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است